Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-05-09, 01:22
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Μέχρι στιγμής τι εχεις κάνει στο αμάξι; Αν θέλεις στείλε pm, για μην είμαστε άλλο off topic. Το γουστάρω πολύ το 130i προ FL.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-05-09, 01:50
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το INIT της πίεσης των τροχών. Πας στο μενού που γράφει INIT κρατάς πατημένο το κουμπάκι και σου γράφει reset. Είναι η διαδικασία που γράφει και στο βιβλιαράκι για reset των ελαστικών μετά από αλλαγή ελαστικών κλατάρισμα κλπ.
Ουσιαστικά μετρά μέσω των αισθητήρων του ABS την ενεργή περίμετρο των τροχών. Οταν μειωθεί η περίμετρος ενός τροχού το λαμβάνει σαν κλατάρισμα και ανάβει το λαμπάκι. Τη φυσιολογική φθορά των ελαστικών τη 'καταλαβαίνει' γιατί μειώνεται το ίδιο η περίμετρος σε όλους τους τροχούς.
Οταν κάνεις reset (στα Ελληνικά ... αρχικοποίηση γράφει στο βιβλιαράκι) πρέπει το αυτοκίνητο να κινηθεί για κάποια μέτρα για να διαβάσει το ABS τη νέα περίμετρο των τροχών και τότε ολοκληρώνεται το reset.
Νομίζω ότι κανεις reset σταματημένος και ξεκινώντας ο εγκεφαλος διαβάζει μέσω αισθητήρων την γωνιακή ταχύτητα του κάθε τροχού. Αρα όταν χάσεις αέρα αλλάζει η πίεση και κατα συνέπεία και η διάμετρος του τροχού και σου βγάζει την ένδειξη. Επίσης όταν χάσεις πρόσφυση πάλι αλλάζει η γωνιακή ταχύτητα και επεμβαίνει το dtc.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-05-09, 15:51
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες οι BMW έχουν ένα κρυφό μενού στο display του πίνακα οργάνων.
Χρειάζεται μια διαδικασία για να το δεις, σίγουρα είναι γραμμένο κάπου μέσα στο forum. Αν δεν το βρεις ψάξε στο google E87 ή E90 secret menu ...

Δείχνει πολλά στοιχεία για maintenance αλλά και πληροφορίες όπως θερμοκρασία κινητήρα, στροφές, πραγματικά και ενδεικνυόμενα χλμ. κ.α.

Για την ακρίβεια του κοντερ ....
Εκανα reset τη διάμετρο των ελαστικών (και τα 2-3mm φθοράς παίζουν το ρόλο τους), επέλεξα τα πραγματικά χλμ. στο κρυφό μενού και τα συνέκρινα με GPS. H ακρίβεια ήταν της τάξης του ±1 % , ουσιαστικά δλδ. μέσα στα όρια του σφάλματος του GPS
Ενδεικτικά στην 130 τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε ο κόφτης χλμ. οι ενδείξεις στο κρυφό μενού ήταν
Πραγματικά 249 , Ενδεικνυόμενα 257 και στο GPS 247
βασιλη ποσες στροφες ακριβως εχεις οταν γραφει το κρυφο μενου 249 πραγματικα χλιομετρα με 6η
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-05-09, 15:54
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πρέπει να είναι περίπου 6200!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-05-09, 20:17
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ο χρήστης ΒΑΣΙΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 55
ΒΑΣΙΛΗΣ will become famous soon enough
Το στροφόμετρο έδειχνε ~6400 αλλά οι πραγματικές στροφές είναι σίγουρα λιγότερες (δεν κοίταξα εκείνη την ώρα τη ψηφιακή ένδειξη στο κρυφό μενού)
Απ'ότι θυμάμαι σε συτές τις στροφές η δική μου δείχνει 200-300 στροφές παραπάνω.
Αν επιμείνεις σε κατηφόρα παρόλο τον κόφτη των 250 .... συνεχίζει λίγο ακόμα να ανεβαίνει 4-5 χλμ
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-05-09, 22:33
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στροφόμετρο έδειχνε ~6400 αλλά οι πραγματικές στροφές είναι σίγουρα λιγότερες (δεν κοίταξα εκείνη την ώρα τη ψηφιακή ένδειξη στο κρυφό μενού)
Απ'ότι θυμάμαι σε συτές τις στροφές η δική μου δείχνει 200-300 στροφές παραπάνω.
Αν επιμείνεις σε κατηφόρα παρόλο τον κόφτη των 250 .... συνεχίζει λίγο ακόμα να ανεβαίνει 4-5 χλμ
σε ρωταω για τις στροφες για να υπολογισω το gear rate της 6ης και να την συγκρινω με το δικο μου για να βρω το σφαλμα ...αφου το δικο μου διαφορικο ειναι 3,45:1 ενω το δικο σου 3,46:1 και τα υπολοιπα ιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-05-09, 22:52
nautilos Ο χρήστης nautilos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Μηνύματα: 168
nautilos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNISKW Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ρωταω για τις στροφες για να υπολογισω το gear rate της 6ης και να την συγκρινω με το δικο μου για να βρω το σφαλμα ...αφου το δικο μου διαφορικο ειναι 3,45:1 ενω το δικο σου 3,46:1 και τα υπολοιπα ιδια.
Μου φένεται ότι έχουμε 3,38:1 η τουλάχιστον όταν πήρα εγώ το αμάξι στο φυλλάδιο που μου έδωσαν τόσο έγραφε.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-06-09, 15:19
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
το μετρησα με gps και στα 220 κοντερισια μου εδειχνε 216 πραγματικα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-06-09, 16:17
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Αν επιμείνεις σε κατηφόρα παρόλο τον κόφτη των 250 .... συνεχίζει λίγο ακόμα να ανεβαίνει 4-5 χλμ
Λογικό. Οι κόφτες των 250χλμ δικαιούνται βάση συμφωνίας να έχουν απόκλιση 5% ήτοι 262χλμ περίπου. Λογικά το 130 δε θα είναι εξαίρεση. Το Μ3 Ε46 πάντως στον κόφτη χλμ δείχνει κάπου 270χλμ στο κοντέρ και στο gps 262.5km...


Πάντως όσο και αν μ φαίνεται περίεργος ο κόφτης των 220χλμ στην 120i, σε σιρόκο 160 ίππων συμβαίνει το ίδιο....στα 220 κολλάει....αν και πάλι δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά...τι να πώ...


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.