Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-01-11, 22:56
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφα τα LED Blackline και το τελικο επισης. Ειχες μηπως θεματα στην τοποθετηση των LED, χρεαζοταν καποιος επαναπρογραμματισμος για να μη σου βγαζει ενδειξη καμμενης λαμπας λογω LED?. Το καζανακι απ την 125 'εδεσε' καλα και απροβληματιστα με τον σωληνα της εξατμισης σου ή χρειαζοταν καποια πατεντα; Το σκεφτομουν κι εγω για αντιστοιχο απο 130 πχ πιο πολυ για το οπτικο παρα για ηχο η αποδοση.
Στα φανάρια με τα led για να δουλέψουν οι λάμπες για τα led συνδεσα στη φίσα του αυτοκινητου που παει στα πισω φωτα με καλωδιο με τα πισω φωτα της πλαφονιερας της πινακίδας για να παρω ρευμα.Επαναπρογραμματισμος δεν χρειαζεται σε καμια περιπτωση και ας μην τα συνδεα με καλωδιο.Προσεξε λιγο καλητερα τις φωτογραφιες και θα δεις οτι έχει κουμπώσει στις εργοστασιακες βάσεις.Οσο για την σωλήνα της εξάτμισης η δικια μου ηταν 60mm και αυτη του 125i ηταν 65mm οποτε ταιριαξε και αυτή μια χαρα.Πιστεψε με αξίζει να την βάλεις περισσοτερο για αποδοση και ηχο αλλα και για εικόνα.Δεν το περιμενα ειλικρινα οτι θα εχει τετοια διαφορα στην απόδοση κυριως στις χαμηλες rpm.Mε μια βόλτα μονο και το καταλαβαινεις αμέσως.Βάλτη και θα με θυμηθεις αξίζει καθε της ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-11, 23:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την σωλήνα της εξάτμισης η δικια μου ηταν 60mm και αυτη του 125i ηταν 65mm οποτε ταιριαξε και αυτή μια χαρα.Πιστεψε με αξίζει να την βάλεις περισσοτερο για αποδοση και ηχο αλλα και για εικόνα.Δεν το περιμενα ειλικρινα οτι θα εχει τετοια διαφορα στην απόδοση κυριως στις χαμηλες rpm.Mε μια βόλτα μονο και το καταλαβαινεις αμέσως.Βάλτη και θα με θυμηθεις αξίζει καθε της ευρώ.
Πως την ταιριαξες εφ' οσον εχουν διαφορα στη διαμετρο 5mm?
Τωρα για ν αλλαζω τελικο καζανακι δε με βλεπω αφου εχω ηδη εδω και αρκετο καιρο το σπορ τελικο που δινει η BMW γι αυτο το μοντελο. Ειναι λιγο πιο ελευθερο με ανοξειδωτη μονη μπουκα μεγαλυτερης διαμετρου απ το απλο σιδερενιο που εβγαζε. Ουτως η αλλως ειχα δωσει αρκετα λεφτα γι αυτο και αφου ειναι μια χαρα γιατι να τ αλλαζω. Τωρα πλεον εχω κι αλλο καημο για την τσεπη (εγκεφαλο!). Παντως στο δικο σου φαινεται πολυ ομορφο, και λογικα απο κοντα σιγουρα θα ακουγεται ξεχωριστο και σε πιστευω πως ζωντανεψε λιγο το μοτερ ελευθερωνοντας λιγο την εξαγωγη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-11, 00:06
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Mαγκες φαναρια χρειαζομαστε...Ολα τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα....
Aυτα ειναι τελεια...
http://cgi.ebay.co.uk/Angel-eye-head...item415494dfda

http://cgi.ebay.co.uk/CHROME-ANGEL-E...item588845970b

http://cgi.ebay.co.uk/Angel-eye-head...item33603157eb
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TAZ118! : 08-01-11 στις 00:13
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-11, 00:07
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως την ταιριαξες εφ' οσον εχουν διαφορα στη διαμετρο 5mm?
Τωρα για ν αλλαζω τελικο καζανακι δε με βλεπω αφου εχω ηδη εδω και αρκετο καιρο το σπορ τελικο που δινει η BMW γι αυτο το μοντελο. Ειναι λιγο πιο ελευθερο με ανοξειδωτη μονη μπουκα μεγαλυτερης διαμετρου απ το απλο σιδερενιο που εβγαζε. Ουτως η αλλως ειχα δωσει αρκετα λεφτα γι αυτο και αφου ειναι μια χαρα γιατι να τ αλλαζω. Τωρα πλεον εχω κι αλλο καημο για την τσεπη (εγκεφαλο!). Παντως στο δικο σου φαινεται πολυ ομορφο, και λογικα απο κοντα σιγουρα θα ακουγεται ξεχωριστο και σε πιστευω πως ζωντανεψε λιγο το μοτερ ελευθερωνοντας λιγο την εξαγωγη.
Μπορεις να την ανοιξεις στα ακρα,να τα διογκωσεις η να τη μαξεψεις λιγο,δεν ειναι τπτ...
Το θεμα Σπυρο ειναι να μην εχασες,αδειασες στις μεσαιες κ υψηλες,το οποιο χωρις μετρηση δεν μπορεις ευκολα να το καταλαβεις...
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-11, 11:54
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως την ταιριαξες εφ' οσον εχουν διαφορα στη διαμετρο 5mm?
Τωρα για ν αλλαζω τελικο καζανακι δε με βλεπω αφου εχω ηδη εδω και αρκετο καιρο το σπορ τελικο που δινει η BMW γι αυτο το μοντελο. Ειναι λιγο πιο ελευθερο με ανοξειδωτη μονη μπουκα μεγαλυτερης διαμετρου απ το απλο σιδερενιο που εβγαζε. Ουτως η αλλως ειχα δωσει αρκετα λεφτα γι αυτο και αφου ειναι μια χαρα γιατι να τ αλλαζω. Τωρα πλεον εχω κι αλλο καημο για την τσεπη (εγκεφαλο!). Παντως στο δικο σου φαινεται πολυ ομορφο, και λογικα απο κοντα σιγουρα θα ακουγεται ξεχωριστο και σε πιστευω πως ζωντανεψε λιγο το μοτερ ελευθερωνοντας λιγο την εξαγωγη.
Η διαφορά το 5mm ειναι αμελητέα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-01-11, 12:02
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να την ανοιξεις στα ακρα,να τα διογκωσεις η να τη μαξεψεις λιγο,δεν ειναι τπτ...
Το θεμα Σπυρο ειναι να μην εχασες,αδειασες στις μεσαιες κ υψηλες,το οποιο χωρις μετρηση δεν μπορεις ευκολα να το καταλαβεις...
Και όμως μπορείς να το καταλάβεις εντελως αμέσως.Ουτε εγώ το περιμένα οτι θα μπορουσε να κάνει αυτη την διαφορα.Το αυτοκίνητο α) εχει πολύ καλητερη αποκριση στο γκάζι , β) εχει αποκτησει "ζωντανια" στις χαμηλές στροφές , γ) φορτωνει κάθε ταχυτητα χωρις το χαρακτηριστικό κομπιασμα που παρουσιαζεται στο συγκεκριμένο μοντελο. Η διαφορα είναι παραπάνω από αισθητή και δεν το λεω μονο εγω γιατι την ιδια μετατροπη εχουν κάνει και σε ξενα forum και εχουν διαπιστωσει αυτην την διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-01-11, 16:03
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros E81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όμως μπορείς να το καταλάβεις εντελως αμέσως.Ουτε εγώ το περιμένα οτι θα μπορουσε να κάνει αυτη την διαφορα.Το αυτοκίνητο α) εχει πολύ καλητερη αποκριση στο γκάζι , β) εχει αποκτησει "ζωντανια" στις χαμηλές στροφές , γ) φορτωνει κάθε ταχυτητα χωρις το χαρακτηριστικό κομπιασμα που παρουσιαζεται στο συγκεκριμένο μοντελο. Η διαφορα είναι παραπάνω από αισθητή και δεν το λεω μονο εγω γιατι την ιδια μετατροπη εχουν κάνει και σε ξενα forum και εχουν διαπιστωσει αυτην την διαφορα.
Δεν λεω για χαμηλες,για το υπολοιπο φασμα στροφων σου λεω,κ εγω εχω αλλαγμενο μεσαιο τελικο,κ το πρωτο μεσαιο που ειχα ηταν 12mm μικροτερο απο το μαμα,παρα πολυ χαμηλα ειχα κερδισει κατι ψιλα,αλλα μετα αστα να πανε,κ η "ζημια που εκανε" φανηκε στο δυναμομετρο,μετα το διορθωσα το θεματακι με 60αρι πιο ελευθερο,εχω αλλαξει κ φιλτρο,κ εχει μεγαλη διαφορα με πριν...
Εδω εχω κ μια συγκριση των δυναμομετρησεων,προ κ μετα φιλτρου
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NICK BMW LOVER : 08-01-11 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-11, 17:37
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
Ωραιες φωτο!!! sofa sofa ε?... χεχε

Παντως απο κοντα ειναι ακομα πιο ομορφος ο ασσος!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-11, 21:57
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω για χαμηλες,για το υπολοιπο φασμα στροφων σου λεω,κ εγω εχω αλλαγμενο μεσαιο τελικο,κ το πρωτο μεσαιο που ειχα ηταν 12mm μικροτερο απο το μαμα,παρα πολυ χαμηλα ειχα κερδισει κατι ψιλα,αλλα μετα αστα να πανε,κ η "ζημια που εκανε" φανηκε στο δυναμομετρο,μετα το διορθωσα το θεματακι με 60αρι πιο ελευθερο,εχω αλλαξει κ φιλτρο,κ εχει μεγαλη διαφορα με πριν...
Εδω εχω κ μια συγκριση των δυναμομετρησεων,προ κ μετα φιλτρου
Απο ότι γραφεις όμως εσύ είχες αλλαξει και μεσαιο και μαλιστα με μικροτερη διαμετρο.Μου φαινεται λογικο ετσι να έχανες στις ψιλές.Απ΄την αλλη το τελικο που εβαλα (125i) είναι σιγουρα ποιο ελευθερο απο αυτο του 116i και με πολύ μικρή διαφορα στη διαμετρο με μολις 5mm.Επίσης η εξάτμιση του 125i όπως και του 130i εχουν ενσωματωμένη βαλβιδα που ανοιγει και την δευτερη μπουκα στα συγκεκριμενα μοντελα μετα τις 3000rpm για να φευγουν τα περισσοτερα καυσαερια που παραγονται.Επειδη το δικο μου αυτοκινητο λογω 116i δεν εχει το σωληνακι που στελνει πιεση στο να ανοιξει την βαλβιδα δοκιμασα το αυτοκινητο και με κλειστή την βαλβιδα και με ανοιχτή.Το αποτελεσμα ηταν με ανοιχτη την βαλβιδα το αυτοκινητο να δουλευει καλυτερα και να παραγει και λιγοτερο ηχο.Ξεχασα επίσης να διευκρινησω οτι στις ψιλες δεν μου κρεμάει (δουλευει καλητερα απο οτι πριν) απλως εστιάσα περισσοτερο στη διαφορα στις χαμήλες ώπου κια κομπιαζε.Σε προσφατο ταξιδι που έκανα το αυτοκινητο τραβαγε καθε ταχητυτα με πολυ περισσοτερη ανεση απο οτι πριν και εμεινα εκπλεικτος.Να προστεθει ότι μειώθηκε και η καταναλωση. Δε διαφωνω πάντως ότι μια δυναμομέτριση είναι ποιο κατατοπιστικη μιας και εχώ μια, πριν αλλαξω την εξάτμιση.
Φιλτρο αερος εχω βάλει και εγω και μάλιστα η δυναμομέτριση εγινε με αυτο.Με το φιλτρο παραδειγματος χάρη δεν είδα καμια απολυτως διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-11, 21:58
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιες φωτο!!! sofa sofa ε?... χεχε

Παντως απο κοντα ειναι ακομα πιο ομορφος ο ασσος!
Ναι Sofa Sofa είναι. Ευχαριστω παντως!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.