Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-09-12, 20:44
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Το κακό είναι ότι σχεδόν από 18 χρονών οδηγώ 3άρα (του πατέρα μου είναι το αμάξι) και θα μου πάρει χρόνο να συνηθίσω τον άσσο, παρόλο που έχει καλούς χώρους και πολύ καλή θέση οδηγού για αυτοκίνητο της κατηγορίας του. Είδα μια μεταχειρισμένη 320 coupe στο site της BMW με τα μεταχειρισμένα και "έλιωσα"... Αχχ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-12, 21:02
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Φίλε ότι και αν κάνεις, μην κινηθείς βιαστικά... το αυτοκίνητο που ψάχνεις είναι καινούργιο και γι αυτό όσο περνά ο καιρός όλο και περισσότερα αυτοκίνητα θα υπάρχουν στα μεταχειρισμένα.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ SERVICE ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΜΈΝΟΣ - ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-12, 22:58
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
να συμπληρωσω...
μου φαινεται οτι η καρδια σου ειναι εκει που λες..οποτε μαλλον τα αλλα περισευουν και θα κανεις την αμαρτια.δεν ξερω ποσο εχει η 7 χρονων 3αρα αλλα ειναι πιο ακριβη απο τον ασσο που θες?
η 3αρα κουπε μετα τα 7 χρονια σιγουρα εχει και θα εχειπιο πολλα εξοδα συντηρησης απο ενα καινουριο ασσο

αξιοπιστια πλεον στις μικρες δεν υπαρχει.και η ε87 και οι 3αρες και η φ20 εχουν προβληματα.η νεα 3αρα δεν ξερουμε ακομα γιατι ειναι φρεσκια,αλλα η φ20 εχει ηδη καποια προβληματακια νεοτητας.μην βασιζεται σε τετοια κριτηρια.

ο νεος ασσος ειναι καταπληκτικος σαν οδηγηση.ειναι ανετο,γρηγορο με πλευση 5αρας.το θεμα ομορφιας ειναι υποκειμενικο.

εαν αντεχεις οικονομικα ,ακου την καρδια σου,ξες εσυ.εαν οχι περιμενε να παρεις καποιο αλλο μεταχειρισμενο,εκτος εαν στο δωσει 17000 και το ελεγξεις με δικο σου συνεργειο και το βρουν ενταξει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-12, 23:25
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ενδεχομένως να είναι και αυτοκίνητο δοκιμών περιοδικών, εκτός από test drive πελατών. Δεν ξέρω πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό αν η έκπτωση είναι αυτή που πρέπει.

Η τιμή καταλόγου μπορεί άνετα να αυξηθεί σε γερμανικά αυτοκίνητα κατά 5-6000 άνετα και εύκολα να βάλεις και 10.000ευρώ πάνω από την αρχική τιμή σε εξοπλισμό και να αναρωτιέσαι γιατί πήγες από τα 31 στα 41 με πράγματα που έχουν πολύ φτηνά αυτοκίνητα.

Το τι πουλαει παραπάνω... και τα 2 116 και 118 είναι 1.6 λιτρα με ίδιο CO2 κλπ.

Βασικά έχω δεί αρκετά F20 και είναι όλα leasing.

Είτε σειρά 1 πάρεις, είτε σειρά 3, δεν νομίζω να έχει διαφορά στο κόστος συντήρησης (με ίδιο μοτέρ).
Ακόμα και για σειρά 5 θα το έλεγα.

Για μια άλλη απορία σου (καλύτερα κουπέ 7ετίας ή Φ20 ενός έτους), εξαρτάται από πολλά πράγματα, αλλά άλλο τα 15000 χλμ και 1 έτος και άλλο 7 έτη και κυρίως άλλο αμάξι με εγγύηση και άλλο χωρίς.

Και τέλος, οδήγησα F20 118i (μαύρο με steptronic ) για πολύ λίγο και μου άφηνε αίσθηση 2 μεγεθών πάνω (5αρας δηλαδή).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-12, 15:54
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
να συμπληρωσω...
μου φαινεται οτι η καρδια σου ειναι εκει που λες..οποτε μαλλον τα αλλα περισευουν και θα κανεις την αμαρτια.δεν ξερω ποσο εχει η 7 χρονων 3αρα αλλα ειναι πιο ακριβη απο τον ασσο που θες?
η 3αρα κουπε μετα τα 7 χρονια σιγουρα εχει και θα εχειπιο πολλα εξοδα συντηρησης απο ενα καινουριο ασσο
Η συγκεκριμένη 3άρα επταετίας είναι 325 coupe... και ναι, είναι στα ίδια λεφτά (περίπου 22.000) αλλά έχει τα εξής αρνητικά (κατά την άποψή μου πάντα):

- Είναι 2500 κυβικά που σημαίνει τεκμήρια και τέλη κυκλοφορίας στο θεό!
- Έχει χρώμα που με "χαλάει"
- Χρειάζεται ΣΙΓΟΥΡΑ έλεγχο από 2 συνεργεία γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη
- "Ξεροσταλιάζει" στον ήλιο επί μέρες (μήνες υποθέτω)
- Είναι 2500 κυβικά και 7ετίας που σημαίνει τυχόν απρόοπτα και βαρβάτα έξοδα συντήρησης.

Ωστόσο, είδα κάπου και μία 320 coupe μερικών μηνών στα 31.000...

Πραγματικά, έχω μπερδευτεί αυτή τη στιγμή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-12, 18:11
spentgr Ο χρήστης spentgr δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-03-2012
Μηνύματα: 7
spentgr is on a distinguished road
Πάντως σχετικά με τα leasing θα ήθελα να πω ότι,
συνήθως τέτοια αυτοκίνητα δεν τα παίρνουν οι πιτσιρικάδες που εργάζονται σε μια εταιρεία και αρχίζουν και κάνουν αναβάσεις, τα έχουν τύποι μιας κάποιας ηλικίας οικογενειάρχες μεγαλοστελέχοι δηλαδή που προφανώς δεν τα σκοτώνουν στο δρόμο. Τα παραπάνω όταν τα αυτοκίνητα έχουν δωθεί σε μεγάλες εταιρείες, γιατί υπάρχουν και τύποι με μικροεπιχειρήσεις που παίρνουν leasing ουσιαστικά για την πάρτυ τους και εκεί όντως δεν ξέρεις τι γίνεται.
Αν το αυτοκίνητο ήταν σε μαγάλη εταιρεία εγώ θα το έπερνα άφοβα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-12, 19:03
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spentgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως σχετικά με τα leasing θα ήθελα να πω ότι,
συνήθως τέτοια αυτοκίνητα δεν τα παίρνουν οι πιτσιρικάδες που εργάζονται σε μια εταιρεία και αρχίζουν και κάνουν αναβάσεις, τα έχουν τύποι μιας κάποιας ηλικίας οικογενειάρχες μεγαλοστελέχοι δηλαδή που προφανώς δεν τα σκοτώνουν στο δρόμο. Τα παραπάνω όταν τα αυτοκίνητα έχουν δωθεί σε μεγάλες εταιρείες, γιατί υπάρχουν και τύποι με μικροεπιχειρήσεις που παίρνουν leasing ουσιαστικά για την πάρτυ τους και εκεί όντως δεν ξέρεις τι γίνεται.
Αν το αυτοκίνητο ήταν σε μαγάλη εταιρεία εγώ θα το έπερνα άφοβα.
Έχω ακούσει άνθρωπο που νοίκιασε αμάξι μόνο και μόνο για να κάνει μεταμόσχευση ανταλλακτικά στο ίδιο δικό του. Έγκλημα.

Απο εκεί και πέρα τι να εμπιστευτείς και τι να κάνεις αν σου κάτσει η στραβή. Μόνο αν έχεις πολύ μάγκα και σίγουρο μηχανικό.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-12, 19:57
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει άνθρωπο που νοίκιασε αμάξι μόνο και μόνο για να κάνει μεταμόσχευση ανταλλακτικά στο ίδιο δικό του. Έγκλημα.

Απο εκεί και πέρα τι να εμπιστευτείς και τι να κάνεις αν σου κάτσει η στραβή. Μόνο αν έχεις πολύ μάγκα και σίγουρο μηχανικό.
Άκου τι σκέφτηκε να κάνει ο καρμίρης!

Ε, από κει και μετά, απλά κάνεις το σταυρό σου να μην σου κάτσει κάτι τέτοιο...τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-09-12, 21:22
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Έχω μπει σε leasing από μεγαλοστέλεχος οικογενειάρχη κτλ και πραγματικά το αμάξι δεν το νοιάζονται καθόλου.. Δεν με βόλευε το τασάκι επειδή είχε καπάκι και επιτόπου το έσπασε..

Και άλλους που ξέρω με leasing όλοι το αμάξι το γράφουνε τελείως..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-09-12, 20:12
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Μετά από μια πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, έχω να πω τα εξής:

1. Το εσωτερικό του ήταν άθικτο! Φαινόταν 100% καινούργιο (παρά τους 10-11 μήνες που το βαραίνουν).

2. Στο εξωτερικό του παρατήρησα τα εξής:

- Ένα μικρό βούλιαγμα στον ουρανό, περίπου πάνω από την πόρτα του συνοδηγού - λογικά αυτό δεν φτιάχνεται ή για να φτιαχτεί θέλει τρελλό ξήλωμα

- Μικρογρατσουνιές/ξεφτίσματα στον πίσω προφυλακτήρα

- 2-3 επιφανειακές αμυχές στο αμάξωμα (στις πόρτες) - έχει φύγει το χρώμα και φαίνεται η γκρι επικάλυψη π.χ. σα να έχει γρατσουνιστεί με κάποιο δαχτυλίδι κατά λάθος.

- Στον ουρανό άνοιξα τα καπάκια όπου συνδέεται η σχάρα και βρήκα ίχνη λευκής σκόνης, προφανώς είχε μείνει από την αλοιφή γυαλίσματος. Επίσης οι τσιμούχες των θυρών είχαν πολλούς λεκέδες, υποθέτω λόγω της αλοιφής γυαλίσματος;


Πάμε στο (πολύ σύντομο) test drive:


1. Αίσθηση αρκετά καλή. Μου έκανε εντύπωση το τίναγμα με τη 2α. Δεν έχω συνηθίσει το υποβραχιόνιο και δεν μπορώ να πω ότι έβαζα γρήγορα και με άνεση τις ταχύτητες. Επίσης, δεν μπορούσα να νιώσω στις πόσες στροφές ήταν ιδανική η αλλαγή ταχυτήτων...

2. Κρατώντας το λεβιέ ταχυτήτων, παρατήρησα τρέμουλο το οποίο γίνεται περισσότερο αισθητό με την 4η και ομολογώ με ενόχλησε (σα να ήταν υποδεέστερης μάρκας). Είναι φυσιολογικό αυτό ή το έχουν ξεσκίσει το αμάξι;

3. Στη ρύθμιση comfort, το όχημα πρότεινε αλλαγές κοντά στις 2000 σ.α.λ. Τόσο χαμηλά δικαιολογείται;


Και μια τελευταία παρατήρηση: Εάν αφήσεις το αυτοκίνητο ξεκλείδωτο, μετά από λίγο κλειδώνει πόρτες και ανεβάζει παράθυρα. Στην περίπτωση αυτή, τα παράθυρα οδηγού και συνοδηγού δεν έκλεισαν εντελώς, αλλά άφησαν σχεδόν δύο δάχτυλα. Μου είπαν ότι γίνεται επίτηδες για λόγους εξαερισμού...Ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμένα μου φάνηκε τουλάχιστον αστείο αυτό που άκουσα...

Εάν αρνηθεί η αντιπροσωπία να το πάω σε μηχανικό για έλεγχο, πιστεύετε ότι αξίζει να συνεχίσω;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.