Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-06-13, 23:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
στο συνολικο κοστος ενος συστηματος υγραεριου...θα πρεπει να προστεθει και η επιπλεον συντηρηση..η αλλαγη φιλτρου του συστηματος, τα αρκετα ακριβοτερα μπουζι, το ακριβοτερο κτεο κτλ...και η μειωση της ζωης ενος κινητηρα.
στο αμαξι της δουλειας εχω υγραεριο...εχω κανει αποσβεση σε λιγους μηνες...αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την συνολικη λειτουργια του.
οτι συστημα και να βαλεις ,σημασια εχει η ρυθμιση του...οποτε προσοχη στον εγκαταστατη..
Τα φίλτρα τα καταλαβαίνω. 20-30€ είναι, αλλά είναι. Βάλε και κανένα τσιμουχάκι/κολλάρο/κτλ του υγραερίου απρόβλεπτη φθορά, γιατί δεν βάζουν και τα καλύτερα. +100€ το έτος είναι μία χαρά υπολογισμός.

Αλλά γιατί ακριβότερο ΚΤΕΟ; Και ακριβότερα μπουζί;

Τα μπουζί παραμένουν ίδια. Τα περί καλύτερων μπουζί κτλ είναι μπούρδες, καθέτως, πλαγίως και όρθια. Δεν χρειάζεται καμία μετατροπή εκεί.

Και γιατί να μειωθεί η ζωή του κινητήρα; Αν θεωρήσουμε βέβαια πως η εγκατάσταση είναι σωστή, όχι πως το έχεις βάλει σε VVTi κινητήρα που όλοι οι κατασκευαστές το απαγορεύουν και όλοι οι "μάστορες" αν πας σου βάζουν!

Η ζωή του κινητήρα, σε περίπτωση ορθής εγκατάστασης και λειτουργίας, παραμένει ανεπηρρέαστη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος που η καύση υγραερίου θα μείωνε ζωή κινητήρα, εκτός αν συντρέχει άλλος λόγος, όπως π.χ. αυτός που προανέφερα.

Αυτό με το ΚΤΕΟ ακόμα δεν το έχω καταλάβει όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-13, 00:06
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
το φιλτρο μπορει να κοστιζει λιγοτερα και απο 10-20 ευρω..αλλα στο συνεργειο χρεωνουν 60 ευρω.
αν χρησιμοποιεις εργοστασιακα μπουζι...θα βγαλουν λιγοτερα απο το μισο του προβλεπομενου χρονου ζωης τους...οποτε βαζεις καποια καλυτερα (περιπου 60 ευρω/τετραδα) και αντεχουν 30-40χιλ χλμ,
επισης το κτεο για οχηματα με υγραεριο...ειναι περιπου 30ευρω ακριβοτερο .
δεν ειναι πολλα τα λεφτα....και σιγουρα τα κανεις αποσβεση...αλλα σωστο ειναι να τα συνυπολογιζεις.
οσο για την διαρκεια ζωης του κινητηρα...οταν εχει σχεδιαστει για να καυσει βενζινη...αν του βαλεις οτιδηποτε αλλο(ακομα και τελεια ρυθμισμενο)...καλο δεν του κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-13, 00:18
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
KTEO πέρασα πριν 2 μήνες και πλήρωσα τα προβλεπόμενα, δεν έχει καμία διαφορά. Δεν είναι στην δικαιοδοσία του ΚΤΕΟ να ελένξει την εγκατάσταση, γι'αυτό του πας την υπεύθυνη δήλωση του εγκαταστάτη που αναγράφει τι φοράει, δεν κοιτάνε τίποτα και ούτε έχουν το νομικό δικαίωμα να το κάνουν, μόνο τον αριθμό αδείας του εγκαταστάτη αντιγράφουν. Δεν ξέρω ποιό ΚΤΕΟ ζήτησε περισσότερα, αλλά ήταν παράνομο!

Στον κινητήρα δεν έχει καμία επίδραση, αρκεί βέβαια να μην συντρέχει άλλος λόγος. Ο κινητήρας έχει σχεδιαστεί να καίει περίπου 80 διαφορετικές ποιότητες και είδη βενζίνης ανά την υφήλιο. Στην νότια Αμερική είναι μέχρι και 50% μίγμα με αιθανόλη σε κάποιες χώρες. Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα ο κινητήρας - ΜΕΚ είναι, ό,τι και αν της βάλεις εντός των ορίων λειτουργίας της, θα το κάψει. Βέβαια, αν πας να της βάλεις πετρέλαιο, δεν θα το κάψει αλλά δεν φταίει η μηχανή, φταίει (για παράδειγμα) το ότι δεν μπορεί να το επεξεργαστεί/ψεκάσει και πως έχει την μισή συμπίεση απ'ότι θα έπρεπε, είναι εντελώς άλλος κύκλος λειτουργίας.

Τα μπουζί επίσης ζουν ακριβώς το ίδιο. Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα που να αφορά την μακροζωία τους. Ίσα ίσα, τα ασημένια που κάνουν "καλύτερη σπίθα" και "προτείνονται για υγραέριο", ζουν πολύ λιγότερο καθώς το ασήμι έχει πολύ περιορισμένες αντοχές σε τέτοιες συνθήκες. Κι πριν βγει το υγραέριο στην ευρεία αγορά, τα ασημένια "μείωναν την κατανάλωση" και "αύξαναν την επιτάχυνση". Όλα αυτά είναι μπούρδες. Το μαμά μπουζί θα ζήσει ακριβώς όσο ήταν να ζήσει και με βενζίνη. Τα άλλα μπουζί, καλύτερα να μην μπουν ποτέ και για κανένα λόγο. Ίσως κανένα ιριδίου και για αυτούς που προτιμούν να τα δώσουν 5-πλάσια τιμή για να μην τα αλλάζουν κάθε 20.000χλμ - και όχι άλλου τύπου, ακριβώς αυτό που αντικαθιστά το μαμά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 26-06-13 στις 00:20
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-13, 08:43
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
επειδη ρωτησα και εγω πριν 5-6μηνες..60 ευρω αν θυμαμαι καλα χωρις υγραεριο 90 ευρω με υγραεριο..
για τα μπουζι...οι γνωμες διαφερουν...εγω ομως λογω αυξημενων θερμοκρασιων, θεωρω οτι πρεπει να αλλαζονται συχνοτερα εκτος και βαλεις ιριδιου.
οσο για τον κινητηρα,,μπορει να καει 80 διαφορετικες βενζινες., ανα την υφηλιο..(με διαφορετικο προγραμμα, ανα ποιοτητα)...αλλα καπου θα ζησει περισσοτερο και καπου λιγοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-13, 11:59
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Για το ΚΤΕΟ να πω κάτι κουλό που συμβαίνει.. Στην Αθήνα σε χρεώνουν έξτρα αν έχεις αέριο και Θεσσαλονίκη όχι.. Δείτε τον τιμοκάταλογο της Auteco και θα το διαπιστώσετε..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-13, 13:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη ρωτησα και εγω πριν 5-6μηνες..60 ευρω αν θυμαμαι καλα χωρις υγραεριο 90 ευρω με υγραεριο..
για τα μπουζι...οι γνωμες διαφερουν...εγω ομως λογω αυξημενων θερμοκρασιων, θεωρω οτι πρεπει να αλλαζονται συχνοτερα εκτος και βαλεις ιριδιου.
οσο για τον κινητηρα,,μπορει να καει 80 διαφορετικες βενζινες., ανα την υφηλιο..(με διαφορετικο προγραμμα, ανα ποιοτητα)...αλλα καπου θα ζησει περισσοτερο και καπου λιγοτερο.
Εγώ Αθήνα πέρασα, 60 ήταν κανονικά. Όπως σου είπα, κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Δεν υπάρχει ισχύουσα νομοθεσία που να επιτρέπει σε ΚΤΕΟ να ελέγχουν εγκαταστάσεις υγραερίου, ούτε να χρεώνουν κάτι γι'αυτές. Μόνο να αναγράφουν τον αριθμό του εγκαταστάτη και να ζητούν υπεύθυνη δήλωση από αυτόν, που την παίρνεις δωρεάν όταν κάνεις την εγκατάσταση σε οποιονδήποτε επαγγελματία. Μόνο αν πας σε άλλον εγκαταστάτη να πάρεις υπεύθυνη δήλωση για τον Α/Β λόγο ίσως σε χρεώσει κάτι.

Οι θερμοκρασίες καύσης του υγραερίου είναι μικρότερες από αυτές της βενζίνης στις ίδιες συνθήκες. Το πιο απλό που θα σου πω είναι πως η αυξημένη θερμοκρασία αυξάνει τον βαθμό απόδοσης μίας ΜΕΚ, άρα όχι απλά δεν συμβαίνει αλλά μάλιστα είναι και το επιθυμητό αποτέλεσμα όταν σχεδιάζεις κινητήρα να τον λειτουργείς όσο δυνατόν πιο θερμό γίνεται. Αυτό με τα μπουζί, τις θερμοκρασίες κτλ που κυκλοφορεί είναι άλλος ένας τιτανοτεράστιος μύθος. Αντιθέτως, το LPG δεν αφήνει και πολλά από τα κατάλοιπα που αφήνει η βενζίνη, οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να λέμε πως ο κινητήρας ζει και περισσότερο. Αλλά, θεωρώντας πως η βενζίνη έχει μία Α ποιότητα, δεν είναι κύριος λόγος φθοράς και άλλες φθορές (π.χ. φυσιολογική φθορά κινούμενων μερών) παρουσιάζονται πολύ γρηγορότερα σε κάθε περίπτωση. Στην πράξη, μπορείς να αλλάζεις λάδι στα υπερδιπλάσια χλμ όταν κινείσαι με υγραέριο (αλλά πάντα εντός του ίδιου χρονικού ορίου, κατ'εμέ μέγιστο 1 έτος) διότι δεν ρυπαίνει και φθείρει το λιπαντικό. Άνετα κάποιος που άλλαζε λιπαντικό κάθε 3-4 μήνες και στα 5-6 χιλ χλμ, μπορεί να αλλάζει κάθε 6 μήνες και στα 10-12 χιλ χλμ, χωρίς καμία επιβάρυνση στην ποιότητα λίπανσης σε σχέση με πριν που κινούνταν με βενζίνη. Θα μπορούσαμε να το βάλουμε αυτό και στα οικονομικά συν του, αν το υπολογίζαμε σωστά το όλο θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 26-06-13 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-13, 16:19
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
αληθεια το ΚΤΕΟ ποσο ακριβαινει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-13, 17:24
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Εγω πάντως πέρασα κτέο πριν 15 μέρες και δέν με χρέωσαν έξτρα 45€ πληρωσα τώρα τη λέτε ????Όσω για τα φίλτρα όλα τα Ιταλίκα έχουν 10€ έως 15€ και τα αλλάζει κάθε 20000χλμ , τώρα για το Prins Vsi2 που φοράω εγώ ,ο κατασκευαστής της Prins λέει 75000χλμ και το κόστος είναι 40€ πώς τα βγάζεται τόσα πολλα΄, δέν μπορώ να καταλάβω !!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια το ΚΤΕΟ ποσο ακριβαινει?
Είδια τιμή είναι !!! δέν χρεώνουν κάτι έξτρα !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδια τιμή είναι !!! δέν χρεώνουν κάτι έξτρα !!!
Kαι σε δημόσιο Κτέο είναι 10€ φθηνότερα !!! 35€
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-06-13 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-13, 19:37
Το avatar του χρήστη Digou
Digou Ο χρήστης Digou δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Μηνύματα: 57
Digou is on a distinguished road
Εγώ έχω ένα 316 e36 του '97 M43B16 . Έβαλα υγραέριο όταν ο κινητήρας είχε 209.000 χλμ πριν 3 χρόνια σχεδόν της Zavoli. Τώρα έχω 286.000 χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Συντήρηση υγραερίου, αλλάγη 2 φίλτρα κάθε 25.000 χλμ αξίας 50 ευρω. Μπουζί βάζω τα απλά, οχι ιριδίου , και λάδια 5w40 της bmw και αλλαγή κάυε 10.000 χλμ , άσε που μία φορά νόμιζα ότι είχα αλλάξει λάδια και τα είχα 18.000 χλμ.
ΚΤΕΟ πέρασα πέρυσι 39 ευρω , αλλά μου ζήτησαν και μία βεβαίωση απο τον εγκαταστάτη 15 ευρώ.

απο οικονομία 1.000 χλμ με 69 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-13, 22:56
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Digou Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ένα 316 e36 του '97 M43B16 . Έβαλα υγραέριο όταν ο κινητήρας είχε 209.000 χλμ πριν 3 χρόνια σχεδόν της Zavoli. Τώρα έχω 286.000 χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Συντήρηση υγραερίου, αλλάγη 2 φίλτρα κάθε 25.000 χλμ αξίας 50 ευρω. Μπουζί βάζω τα απλά, οχι ιριδίου , και λάδια 5w40 της bmw και αλλαγή κάυε 10.000 χλμ , άσε που μία φορά νόμιζα ότι είχα αλλάξει λάδια και τα είχα 18.000 χλμ.
ΚΤΕΟ πέρασα πέρυσι 39 ευρω , αλλά μου ζήτησαν και μία βεβαίωση απο τον εγκαταστάτη 15 ευρώ.

απο οικονομία 1.000 χλμ με 69 ευρω.
Ετσι μπράβω +++ 1000000
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.