Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-14, 19:44
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
θορυβος κατα την εκκινηση

εμφανιζεται θορυβος κατα την πολυ ομαλη εκκινηση του οχηματος (το συνηθιζω να ξεκινω με οσο λιγοτερες στροφες μπορω). αυτο παρουσιαζεται καθε φορα που ξεκιναει το οχημα απο σταση. εαν το πατησω λιγο παραπανω τοτε δεν ακουγεται κατι. ο θορυβος μου θυμιζει τρυπιο καζανακι εξατμισης απλα ακουγεται μονο για 1"-2" οταν ξεκιναω απο σταση. πηγα σε τοπικο εξειδικευμενο συνεργειο (εδω στην αρχη των νοτιων προαστειων) που συνηθιζα να επισκεπτομαι πριν φυγω για τα ξενα και ο μαστορας με την περιγραφη που του ειπα και το ακουσμα που εκανε μου ειπε οτι ειναι το επανω ρουλεμαν του ιμαντα.
βασικα εχω την εντυπωση οτι οταν βαζω a/c δεν το κανει αλλα αυτο μπορει και να ειναι λογω της μικρης αυξησης των στροφων.
η ζημια ειναι 80 το κομματι και 20 εργατικα αλλα δεν ρωτησα ποιος ειναι ο κατασκευαστης του ρουλεμαν. το oem ειναι ισως απο skf;
να αναφερω οτι το μεντελο ειναι Ε90 320i με τον Ν46 και εχει 72κ χλμ
τα φωτα σας οσον αφορα την αιτια του θορυβου αλλα και το κοστος που αναφερω
ευχαριστω εκ των προτερων.

σσ: 2ο προβληματακι μεσα στον μηνα, μετα το ακρομπαρο-ημιμπαρο
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-14, 21:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μάλλον θέλει τέντωμα ο ιμάντας..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-14, 12:51
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μολις αλλαχθηκε αυτη η βλακεια (ρουλμαν δυναμο) , σταματησε ο θορυβος και ευτυχως ελαφρυνθηκα απο 100ευρω...


No 3 στη φωτο:
http://www.realoem.com/bmw/showparts...09&hg=12&fg=20
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 06-03-14 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-14, 13:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ρε Λευτέρη!!
τον τέντωσες τον ιμάντα πριν αλλάξεις το οτιδήποτε??
Δεν είπαμε πρώτα θα τον τεντώσεις??
Κοίταξε τον τώρα, το πάνω μέρος με το κάτω ενώνονται με το χέρι???
Λευτέρη νομίζω απλά σου τέντωσε τον Ιμάντα. Δεν είχες θόρυβο τροχαλίας..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-14, 00:54
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
παναγιωτη σου εστειλα και πμ με βιντεακι την περασμενη βδομαδα να το δεις και να πεις τη γνωμη σου πριν παω να κανω το οτιδηποτε.
οτι γινεται στο αμαξι το κανω εγω αλλιως καμια μα καμια εργασια δεν γινεται πανω στο αμαξι μου χωρις να ειμαι εκει.
ο ιμαντας τεντωνει με 3 ρουλμεν, τα 2 ρουλμεν που βρισκονται καπου στη μεση και με αυτο του δυναμο που βρισκεται στο πιο ψηλο σημειο το οποιο κ αλλαξα.
εαν δεις κ το βιντεο, οταν αρχιζουν και τα παιζουν, μπορουν κ γυριζουν σαν τρελα, ηδη το 1 απο τα 2 μεσαια μου το κανει, ενω οταν ειναι σε καλυτερη κατασταση απλα φρεναρουν στα 1-2" .
ο ιμαντας ελεγχθηκε κ ειναι απλα σαν καινουριος..
οσον αφορα το συγκεκριμενο, βγηκε το παλιο μπηκε το νεο κ σταματησε το rattle υπο φορτιο με 1η και χαμηλες σαλ...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 07-03-14 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.