Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-01-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Άντε να χαρείς και το ξεσιντιβιωμένο καινούριο δισκο-πλατό σου!!

Υ.Γ. Το θέμα της CDV ήταν το πρώτο τεχνικό θέμα που γράφτηκε ποτέ σε αυτό το φόρουμ!!!

Το πρώτο τεχνικό θέμα !!! Προσέξτε την ημερομηνία!!!
__________________
  #12  
Παλιά 31-01-07, 15:36
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
3)MAF , έχει νόημα να το αλλάξω (57χιλ χλμ) και πως θεωρητικά ελέγχεται πότε θέλει αλλαγή ??? στο Thread του Στράτου http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=1867
αναφέρει ότι πρόβλημα στο MAF επισυμαίνεται από φτωχό μίγμα , ή μεγάλες διαφορές στο avance των κυλ. ή από υπερβολικά θετικές τιμές του λ (και τα εξηγεί πολύ καλά).
Τι όμως πρακτικά από όλα να ζητήσω να μετρηθεί από το συνεργείο ???///
Λοιπόν στο θέμα MAF (Μass Air Flow meter = μετρητής ΡΟΗΣ αέρα) ... τα γενικά μπορεί να τα βρεθουν στο νετ (πως από τη ροή και την ταχ. του αέρα αλλάζει τα "ρεύματα" και έτσι δίνει "σήμα" στην ecu να διορθώσει μίγμα κτλ... )

H επίσημη ονομασία είναι ΗΟΤ-FILM AIR MASS METER

Τώρα για καθαρισμό ΜΑF δείτε εδώ http://www.crcindustries.com/auto/ αν και πολλοί ισχυρίζονται ότι τελικά μπορεί και να καταστραφεί.....

Όσον αφορά την αλλαγή του κοστίζει σήμερα καμία 300άρα.

Ο μέγας εγκυκλοπαιδιστής των Μ3 Νικολάι ανακάλυψε ότι υπάρχει νέο batch MAF και μάλιστα στην Αμερική έγινε και RECALL στα παλιά MAF...

s/n 13 627 830 359

To νέο Batch ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ...

Το MAF είναι υπέυθυνο για το μίγμα και αν δεν διαβάζει σωστά τότε μπορεί ΟΛΟΙ οι μηχανικοί του κόσμου να συνεδριάζουν ένα μήνα και πάλι να μην καταλάβουν γιατί τι γ@μήδι δεν πάει μία....

Από την άλλη ΔΕΝ υπάρχει κανένας μα κανένας τρόπος να καταλάβεις αν το MAF θέλει αλλαγή ... αφού δεν παρουσιάζει φθορές ή κάτι άλλο που να υποδυνκείει την απαιτούμενη αντικατάστασή του....

Συνεπώς αν τα λ σας / μας είναι σωστά (άντε βρες τα πραγματικά a/f ratio στο δρόμο θα μου πεις ...) αφήστε το όπως είναι , αν είστε φτωχοί - πλούσιοι και δεν ξέρετε γιατί μάλλον έχει παραδώσει το MAF ... Αν δεν έχετε όρεξη να ασχοληθείτε και θέλετε να δώσετε 300 ευρώ , μπάξτε ένα ολοκαίνουργιο MAF ... κακό ΔΕΝ κάνει....

Κατά τα άλλα όσον αφορά το Μ3 Ε46 το θέμα είναι απλό : take the egg and cut it's hair ....
  #13  
Παλιά 01-02-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν στο θέμα MAF (Μass Air Flow meter = μετρητής ΡΟΗΣ αέρα) ... τα γενικά μπορεί να τα βρεθουν στο νετ (πως από τη ροή και την ταχ. του αέρα αλλάζει τα "ρεύματα" και έτσι δίνει "σήμα" στην ecu να διορθώσει μίγμα κτλ... )

H επίσημη ονομασία είναι ΗΟΤ-FILM AIR MASS METER

Τώρα για καθαρισμό ΜΑF δείτε εδώ http://www.crcindustries.com/auto/ αν και πολλοί ισχυρίζονται ότι τελικά μπορεί και να καταστραφεί.....

Όσον αφορά την αλλαγή του κοστίζει σήμερα καμία 300άρα.

Ο μέγας εγκυκλοπαιδιστής των Μ3 Νικολάι ανακάλυψε ότι υπάρχει νέο batch MAF και μάλιστα στην Αμερική έγινε και RECALL στα παλιά MAF...

s/n 13 627 830 359

To νέο Batch ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ...

Το MAF είναι υπέυθυνο για το μίγμα και αν δεν διαβάζει σωστά τότε μπορεί ΟΛΟΙ οι μηχανικοί του κόσμου να συνεδριάζουν ένα μήνα και πάλι να μην καταλάβουν γιατί τι γ@μήδι δεν πάει μία....

Από την άλλη ΔΕΝ υπάρχει κανένας μα κανένας τρόπος να καταλάβεις αν το MAF θέλει αλλαγή ... αφού δεν παρουσιάζει φθορές ή κάτι άλλο που να υποδυνκείει την απαιτούμενη αντικατάστασή του....

Συνεπώς αν τα λ σας / μας είναι σωστά (άντε βρες τα πραγματικά a/f ratio στο δρόμο θα μου πεις ...) αφήστε το όπως είναι , αν είστε φτωχοί - πλούσιοι και δεν ξέρετε γιατί μάλλον έχει παραδώσει το MAF ... Αν δεν έχετε όρεξη να ασχοληθείτε και θέλετε να δώσετε 300 ευρώ , μπάξτε ένα ολοκαίνουργιο MAF ... κακό ΔΕΝ κάνει....

Κατά τα άλλα όσον αφορά το Μ3 Ε46 το θέμα είναι απλό : take the egg and cut it's hair ....
Ο νέος κωδικός είναι ο 13627839014

Υπάρχει τρόπος για έλεγχο της κατάστασης του Maf μέσω από το Advanced Menu Diagnostics του DME (με GT1). Εκεί υπάρχουν οι πολλαπλασιαστικές προσαρμογές στο Part Throttle. Αυτές συνήθως πρέπει να βρίσκονται ανάμεσα στο -5% και στο +5%, αλλιώς αρχίζουμε να ανησυχούμε για το MAF μας.
__________________
  #14  
Παλιά 21-10-09, 16:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Περί τοποθέτησης ΒΟΛΑΝ ΜΟΝΗΣ ΜΑΖΑΣ ΚΑΙ ΣΕΤ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ... εκ μεταφοράς από θρεντ dogteam

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dogteam Εμφάνιση μηνυμάτων
βαγγελη απο που τον αγορασες αν μπορεις να μου πεις
Βολάν από JB Racing

Δίσκο πλατώ από Sachs Eλλάδα

Tώρα κοίτα τη μαγκιά !!!

Το βολάν είναι αυτό

http://www.turnermotorsport.com/html...ID=520-010-240 ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΛΙΝΚ

Το οποίο είναι αυτό

http://www.jbracing.com/flywheel-bmw7.php ...520-010-240


Δες αυτό με κωδικό 520-010-240

Το δισκόπλατω είναι αυτό

http://www.turnermotorsport.com/html..._ID=520-010S--

Δες πάνω στη φώτο είναι Sachs όπως φαίνεται

Οι κωδικοί Sachs είναι

Δίσκος 8818861 999 874

Πλατώ 883082 999 792

Για να ΜΗ σε δουλεύουνε ... αυτά είναι ΓΙΑ ΜΕ Ε36 ΜΕΝ ... αλλά κουμπώνουν στο Ε46 και είναι ΑΥΤΑ ακριβώς που θα σου στείλει ο Turner αν παραγγείλεις το σετάκι από εκεί !!!!

Ο δισκός αυτός είναι ο ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ελατηριάτος που έχει η Sachs !!! αντέχει 52 Kgm !!!!!!!

Πως τα έμαθα όλα αυτά ?????????

Κοίτα εγώ αναγκάστικα να παραγγείλω σκέτο το βολάν και το δισκόπλατω από ΕΔΩ χωριστά !!! (μη ρωτάς γιατί αν θες τα λέμε από κοντά !!!)

Για να βρω τους κωδικούς αυτούς μίλησα ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ !!!! ... Σκέψου ότι η Sachs Ελλάδας και ο Χάιτας ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝ !!!!

Μιλάμε για πολύ UNDERCOVER INFO !!!!!!!!!!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg sachs_disc.JPG (154,8 KB, 46 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg sachs_flywheel.JPG (165,4 KB, 26 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:25
  #15  
Παλιά 04-12-09, 21:56
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Περί κοψίματος ΠΙΣΩ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟΥ (rear sub frame)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
...Εγω πάντως έχω μια απωρεια.
Αν το πάτωμα έχει πρόβλημα το γαζωνεις.
Χωρίς την ενίσχυση όμως το μόνο σίγουρο είναι πως θα ξανανοιξει...
Έτσι δεν είναι;;;
Όχι ... εννοώ ΜΕ ΡΑΨΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΤ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ... θα ΞΑΝΑ-κοπέι αλλού !!!

Μετά τη διόρθωση και την τοποθέτηση του κιτ ενίσχυσης είναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να ΞΑΝΑ κοπέι πάνω από τον πίσω θόλο ... συνήθως του οδηγού

http://www.turnermotorsport.com/html...ry_e46sf.shtml photos και άρθρο από turner

http://www.turnermotorsport.com/html..._ID=TDR4675412 kit turner ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 30-03-10 στις 14:23
  #16  
Παλιά 14-12-09, 09:42
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν είναι το γνήσιο της BMW παρεπιπτόντως
xexexe !!! ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
το AUTOLOGIG ειναι καλυτερο.
Ρε Χριστόφορε τι είναι αυτά που λες !!!!!!!!

Το gt1 είναι ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΛΗΡΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΓΙΑ BMW !!!

Για να μη παρεξηγηθώ εννοώ το software και η κεφαλή ... το αν θα δουλέψεις μέσω λαπτοπ , πισι ή του επίσημου bmw hardware ΔΕΝ έχει καμία σχέση !!!

Με ΚΑΝΕΝΑ άλλο πρόγραμμα - διαγνωστικό δεν μπορείς να ΚΑΝΕΙΣ και να ΔΕΙΣ αυτά που κάνεις με το gt1 ... με τα autologic etc κάνεις το 1/100 των ελέγχων και ΜΕ ΥΠΟΨΙΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ !!!

Για να καταλάβεις τι εννοώ φαντάσου να προσπαθείς να μεταφράσεις από Αγγλικά με google χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα βασιζόμενος στο on line λεξικό !!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
PS: Να προσθέσω εδώ ότι το αμάξι προχτές μου φάνηκε ....αργό, ότι δεν πήγαινε ...
Αυτό το έχουν ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΛΟΙ !!!

Η μεγάλη πλάκα είναι τα παιδία που πήραν τώρα Μ3 στο ντραγκστερ και πατάνε μεταξύ τους όλη μέρα !!! ... κατα καιρούς γίνονται ανάποδα αποτελέσματα (τη μία ο ένας την άλλη ο άλλος) χεχεχε !!!

Αυτό που θεωρώ είναι ότι ο S54 είναι ΠΑΡΑ πολύ ευαίσθητος στη θερμοκρασία και γενικά με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ η ECU "κόβει" επι τόπου avance και κάνει αμέσως adapt !!!

Eπίσης πολύ ευάισθητο πράγμα είναι το ΜΑΦ !!! ... είναι πολύ συχβό φαινόμενο να "διορθώνει" η ECU λόγω ΜΑΦ !!! ...

σε επόμενο πάτημα κάτι πάλι αλλάζει (θερμοκρασία , σκουπιδάκι στο ΜΑΦ κτλ κτλ) και το αμάξι πάει αρκετά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saul m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ο ΜAF ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ,ΚΑΛΗ Κ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΠΤ.
2)ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΙΧΑ ΣΤΟ Μ3 ΜΟΥ ΕΙΣΜΑΝ ,ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΩΡΑΙΟ ΗΧΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΔΟΣΗ.ΕΒΑΛΑ MAGNAFLOW ΜΕΣΑΙΟ Κ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ HJS KATAΛΥΤΕΣ Κ ΤΟ ΑΜΑΞΗ ΑΛΛΑΞΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΞΕΡΟΣ.
3)ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ SMG ΞΕΧΝΑ ΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΟΜΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ 3 Μ 4 ΑΜΑΞΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΥΓ1.TA ΑΛΟΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΤΑ 20 Κ 30 ΑΛΟΓΑ ΣΤΟ Μ3 ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΦΠΕ.
ΠΛΗΝ ΤΟΥ Υ.Γ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣΩΣΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΑ 1,2,3
  #17  
Παλιά 14-12-09, 09:58
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Περί ΔΥΝΑΜΟ ... εκ μεταφοράς από το θρεντ που έψαχνε ο randombk

To alternator είναι 120Α !!! ... μην κάνετε πειραματισμούς χωρίς να ξέρετε

Επίσης ΟΛΑ φοράνε valeo

Eπίσης έχει κωδικό valeo 437320

Επίσης κάνει 235 χωρις ΦΠΑ

μπες εδώ και δες

http://outcat-cs3.tecdoc.net/ows/el/...dexFramesetJsp

π.σ. Εννοείται όλα αυτά ΑΝ έχεις πρόβλημα με το δυναμό ... που και να μην έχεις ΘΑ αποκτήσεις !!! ... χεχεχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:06
  #18  
Παλιά 15-12-09, 13:52
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τι αλλο ηλεκτρικο-μηχανικο χαλαει συχνα στο Μ3 περαν του δυναμο?
Ποτενσιόμετρα ... σπανιότατα και το actuator

Μαφ (λογικά έχεις τον παλιό κωδικό)

Βάσεις σασμάν

Rear sub frame

Χάνει λαδάκι η αντλία του τιμονιού

Ελαστικός Σύνδεσμος ΚΑΙ η μεσαίας τριβής του κεντρικού

Αντλία νερού

είναι μερικά που εγώ διάφοροι γνωστοί αλλά και σε φόρουμ έχουν παρατηρήσει ...

ΔΕ θα τα πάθεις και ΟΛΑ !!!
  #19  
Παλιά 06-01-10, 08:30
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πέρασα από το συνεργείο για λάδια και αλλαγή σινεμπλόκ και μου είπαν να μου φορτώσουν στο SMG το πρόγραμμα που έχει το CSL...
Φίλε μου

Δεν γίνετε επίσημα , προφανώς, αφου η BMW δεν γίνεται να τοποθετήση πρόγραμμα ή έστω update σε εγγέφαλο μοντέλου ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από αυτόν για τον οποιό έχει δημιουργηθεί

Το dme του csl είναι ο ΜSS54 (12147834982) το dme του Μ3 είναι

στα τελευταία μοντελα (cs) από 08/2005 έως το τέλος πάλι ο ΜSS54 αλλά με κωδικό (12147837806)

στα προ cs μοντέλα έως και τον 08/2005 ο ΜSS54 αλλά με κωδικό (12147836455) ενώ πιο πριν φοράγανε τον (12147835564) έως τον 09/2004.

Τώρα του csl και του Μ3 ΜΕΤΑ ΤΟΝ 09/2004 δηλ οι (12147837806) και (12147836455) είναι 64bit οπότε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΙΣΩΣ να μπορεί να φορτωθεί κοινό software ,

στους παλιούς εγγεφάλους (12147835564) θεωρώ ότι είναι μάλλον ΑΔΥΝΑΤΟ !!!


Επίσης δε ξέρω αν γίνετε να φορτώσεις σε Μ3 ΤΟ ΙΔΙΟ πρόγραμμα με το csl αφού

εκτός από τη ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ στον κωδικό της dme ,

υπάρχει και το πρόβλημα της ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ αφού το csl ΔΕΝ έχει ΜΑΦ , έχει επιπλέον παράμετρο για άνοιγμα κλαπέτου κλπ κλπ !!!

Αυτό που είναι πιθανόν είναι να έχει ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙ η BMW στο τελευταίο update (για τους 64Bit-ους εγγεγάλους απλού Μ3) παρόμοια ή και την ίδια ρουτίνα για τον έλεγχο του smg , όπως έκανε εξάλλου στο Μ3 cs προσαρμόζοντας το Μ-track mode !!!

Tώρα όσον αφορά τους ΜΑΜΑ φορεμένους εγγεφάλους (δηλ. αυτούς που είναι εργοστασιακά τοποθετημένοι στο αυτοκίνητο και εργοστασιακά προγραμματισμένοι)

ο κωδικός του csl είναι 12147837328

ο κωδικός των Μ3 ΜΕ SMGII έως τον 03/2005 είναι 12147837793

μετά τον 03/2005 είναι 12147837791 (64bit)
  #20  
Παλιά 15-01-10, 19:39
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
περί βλάβης σε λάμδα και ενεργοποίησης των SAFE MODE

1. ποιούς κωδικούς για "λάμδα και αέρα" ??? ... τι εννοείς ???

αν εννοείς αυτό

08 Temperature sensor, exhaust 11787831624 $211.98 +core

09 OXYGEN SENSORBOSCH /L=750MM 11781405324 $215.65

10 OXYGEN SENSOR L=480MM 11787832035 $215.65

δες και το σχεδιάγραμμα εδώ

http://www.realoem.com/bmw/showparts...46&hg=18&fg=10

οι αισθητήρες είναι Bosch LSH 25 Oxygen sensors

2. Για να μπει ΜΟΝΙΜΑ στο 3ο ή 2ο safe mode ο εγγέφαλος (των 2750 ή 4000 rpm) χωρίς εντελώς κατεστραμμένο ποτενσιόμετρο

ΑΝ έχει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ βγάλει το σφάλμα "ΕNGINE EMISSION"

το πιό πιθανό είναι να έχει χαλάσει το ΜΑΦ

και ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ !!!

σου διαβάζω από το μανουαλ του dme

"Ιf this input (του ΜΑΦ) is defective , a fault code will be set and the "ENGINE EMISSION" light will illuminate. The ECM will maintain engine operation based on the Throttle Position Sensors and Crankshaft Position/Engine Speed Sensor"

πάντως ένας καλός διαγνώστης ΞΕΡΕΙ πως ελέγχουμε αν το ΜΑΦ είναι οκ και προφανώς θα ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ !!!

Εγώ ΔΕΝ είμαι πάντως καθόλου βέβαιος ότι ΟΝΤΩΣ έχουν καεί ΟΛΟΙ οι αισθητήρες !!!

Πήγαινε σε ένα ΣΟΒΑΡΟ συνεργείο !!!

p.s. Bέβαια υπάρχουν και οι ΥΠΕΡ ΓΝΩΣΤΕΣ ... που απλά θα σου έλεγαν "... είναι πρόβλημα στη dme" ... xaaxaxaxaxa

P.S.2 Nαι μπορείτε να το κάνετε κόπυ πέηστ να απαντηθεί και στο άλλο θρέντ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 17-02-10 στις 05:28
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.