Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-09, 13:33
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Εμπιστοσύνη στα service

Πρόσφατα έγινε η πρώτη επίσκεψη στο service της BMW (στην Ξάνθη) με αφορμή την πρώτη αλλαγή λαδιών. Ακολούθησα τις υποδείξεις του αυτοκινήτου (320 coupe e92) και επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία στα 28000km περίπου.

Ο "μάστορας" αφού με "μάλωσε" για τον χρόνο που επέλεξα να αλλάξω λάδια μου ανέφερε πως πρέπει να αλλάξουμε και το φίλτρο του κλιματισμού. Υποθέτω πως είναι αυτό που φιλτράρει τον αέρα πριν αυτόw οδηγηθεί στην καμπίνα του κλιματισμού (μικροφίλτρο).

Μέχρι εδώ όλα καλά. Μοναδική ένσταση η διαφωνία του "μάστορα" με το CBS για τον χρόνο αλλαγής λαδιού. Σε κάθε περίπτωση πάντως υπήρχαν από την μεριά του κάποια επιχειρήματα. Από την στιγμή μάλιστα που είναι και για "το καλό του κινητήρα" δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο (ειδικός δε ΔΕΝ είμαι). Για την ιστορία αναφέρω πως ο ισχυρισμό του "μάστορα" είχε να κάνει με τις ιδιαίτερες καιρικές συνθήκες της χώρας μας.

Ψάχνοντας στο google για το CBS της BMW, παρατήρησα πως αυτό ελέγχει ΚΑΙ το μικροφίλτρο της καμπίνας[1] (ωστόσο η πηγή δεν είναι επίσημη).

Μετά το παραπάνω αναρωτιέμαι γιατί ο "μάστορας" ΔΕΝ εμπιστεύτηκε το CBS τουλάχιστον για το φίλτρο της καμπίνας. Κακό στην λειτουργία του αυτοκινήτου ΔΕΝ πιστεύω πως θα μπορούσε να προκαλέσει, ούτε είναι τόσο "κρίσιμη" η αλλαγή του.

Συνδυάζοντας τώρα αυτά με την απάντηση σε τηλεφωνική επικοινωνία άλλης αντιπροσωπίας της BMW στην Θεσσαλονίκη: "Όταν και ότι σου πει το αυτοκίνητο" σκέφτομαι:

- Οι "μάστορες" είναι δασκαλεμένοι να μας τα παίρνουν με τρόπο "ευγενικό"
- Οι "μάστορες" δεν ξέρουν τι τους γίνεται και όλες αυτές οι νέες τεχνολογίες μόνο πονοκέφαλο τους προκαλούν. Μην θέλοντας να διαβάσουν και να προσαρμοστούν ακολουθούν το δόγμα "Έλα μωρέ, τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, θα μας πει τώρα το "μαραφέτι" πως θα κάνουμε την δουλειά μας"
- Οι "μάστορες" έχουν δίκιο γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια τους και κάτι παραπάνω ξέρουν.

Σε κάθε πάντως περίπτωση αυτό που δημιούργησε η παραπάνω ιστορία είναι ανασφάλεια να εμπιστευτώ το συγκεκριμένο service. Αν πραγματικά πρόκειται για ανεπάρκειά και άρνηση να αποδεχτούν τα νέα τεχνολογικά δεδομένα πως είμαι εγώ σίγουρος ότι στα επόμενα service θα ακολουθήσουν τις υποδείξεις του CBS και δεν θα κάνουν του κεφαλιού τους;

Και αν κάποια από τις υποδείξεις του CBS είναι κρίσιμη, θα είναι σε θέση να την αντιληφθούν ή θα περάσει στο ντούκου?

Γιατί φυσικά σε καμία περίπτωση ΔΕΝ θα ήθελα να αδικήσω τους συγκεκριμένους ανθρώπους θα ήθελα να μοιραστώ αυτές τις σκέψεις μαζί σας.

Αξίζει να αναφέρω πως το προηγούμενο μου αυτοκίνητο, με άφησε από σασμάν (ίχνος λαδιού δεν είχε μέσα) 5 μέρες και 1500km αφού το πήρα από service.




[1] http://www.autodiagnos.com/fileadmin...s_bulletin.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-09, 13:43
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Αν κανεις ενα search θα βρεις αρκετες πληροφοριες για αυτο το θεμα και πολλα επιχειρηματα ειτε υπερ της μιας περιπτωσης,ειτε υπερ της αλλης
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-09, 15:24
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Το έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές αυτό στις ενότητες

-- Καθε πότε αλλάζετε λάδια?

-- Εμπιστεύεστ το OBC ή CBS (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Οι απόψεις διχάζονται.... και δυστηχώς πολλές φορές συγκρούονται. Όπως εσύ, που εμπιστεύεσαι το OBC (ας πάρουμε τα λάδια και ας αφήσουμε το φίλτρο καμπίνας) και στην άλλη μεριά εγώ, που πιστεύω πως δεν υπάρχει και ούτε πρόκειτε να υπάρξει λιπαντικό που να αντέχει πάνω απο 10.000 - 12.000 χιλιόμετρα. Πόσο μάλλον όταν στους σύγχρονους κινητήρες άμεσου ψεκασμού οι θερμοκρασίες είναι μεγαλήτερες.

Μήπως δεν θα έπρεπε να κατηγορείς τόσο τον μάστορα σου, οτι είναι πολλά χρόνια στο κουρπέτι και οτι πιθανόν να θέλει να σου φάει τα λεφτά σου? Θα έπρεπε να ρήξεις και μια ματιά στην άλλη μεριά του νομίσματος....


Φιλικά πάντα.

Ούτα αντιπροσωπεία ή συνεργείο έχω, ούτε θέλω να σε "μαλώσω" όπως ο μάστορας σου
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-09, 15:33
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Το θέμα το λαδιών το έχω παρακολουθήσει και στα δύο threads και πραγματικά δεν έχω ακόμη άποψη ούτε θέλω να κατηγορήσω κανέναν για αυτό από την στιγμή που πραγματικά δεν γνωρίζω.

Αφορμή για το post ήταν το μικροφίλτρο και αν είναι αλήθεια ότι το παρακολουθεί και αυτό το CBS.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-09, 16:05
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ναι παρακολουθηται και αυτο
Εδω μπορεις να δεις τις επεξηγησεις του καθε εικονιδιου που εχεις στο service info
http://www.bmw.co.uk/bmwuk/bmwcorpor...html?selPage=2

Οσο για το θεμα των λαδιων.....θα αγοραζες αυτο το αυτοκινητο σαν μεταχειρησμενο???


__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 13-09-09 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-09, 16:22
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι παρακολουθηται και αυτο
Εδω μπορεις να δεις τις επεξηγησεις του καθε εικονιδιου που εχεις στο service info
http://www.bmw.co.uk/bmwuk/bmwcorpor...html?selPage=2
Πολύ κατατοπιστικό. Με βάση το παραπάνω μπορώ να σου πω, γιατί ήμουν παρών:

Σύμφωνα με τις οδηγίες της σελίδας, κατά την αλλαγή λαδιών θα έπρεπε να γίνει και έλεγχος χειρόφρενου

<snip>
The handbrake is checked - unlike the foot brakes, the handbrake is a mechanical function and therefore has to be checked for any necessary adjustment as standard.
</snip>

ΚΑΝΕΝΑΣ έλεγχος για το χειρόφρενο ΔΕΝ πραγματοποιήθηκε.

Κοιτάζοντας τώρα στα βιβλιαράκια του car-ου βλέπω όντως την οδηγία αυτή ΚΑΙ στα ελληνικά.

Παρόλαυτα ο "μάστορας" δεν έδωσε καμία σημασία στο χειρόφρενο, αλλά ήξερε να προτείνει αλλαγή μικροφιλτρου, άσχετα αν το CBS δεν έδωσε καμία τέτοια ένδειξη.

χμμμ, με έκανες ακόμη πιο σκεπτικό τώρα.

Επίσης γνωρίζει κανείς αν με κάποιο τρόπο μπορώ να ελέγξω/επιβεβαιώσω πως η επαναφορά των αισθητήρων ("Reset indicator") έχει πραγματοποιηθεί.

Για παράδειγμα ενημέρωσαν στο service το CBS ότι (αν και πριν την ώρα του) έγινε αλλαγή φίλτρου?

(κοίτα να δεις μπλεξίματα και ανησυχίες που μας προκαλεί αυτό το CBS. Μήπως τελικά να το "βγάλουμε από την πρίζα", να ησυχάσουμε?!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-09, 16:57
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
οπως ειπε και ο γιωργος, οι συζητησεις γυρω απο αυτο το θεμα στα φορουμ ειναι πολλες.
και κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα και διχως εργαστηριακες δοκιμες.
αλλοι λενε ακουλουθησε τις υποδειξεις του κατασκευαστη (απο τη μια κανεις δεν ξερει καλυτερα κατι απο αυτον που το κατασκευασε και απο την αλλη δεν μπορει να ειναι τοσο ηλιθιος...), αλλοι λενε ακολουθησε τις υποδειξεις του κατασκευαστη του λιπαντικου (που καποιες φορες συμπιπτουν με του κατασκευαστη και καποιες αλλες οχι).
αλλοι ακουνε το "μαστορα" επειδη αυτον ξερουν, αυτον εμπιστευονται...
αλλοι τελος τα φτιαχνουν κι οπου βρουν, επειδη οι χρωσεις ενος εξουσιοδοτημενου τους πεφτουν "βαριες"...

στη δικη σου περιπτωση, απο τη στιγμη που το κομπιουτερ του αυτοκινητου σου εδωσε συγκεκριμενες ενδειξεις δεν μπαινει καμια αμφισβητηση.
απο την αλλη, μια συχνοτερη αλλαγη λαδιων, ή φιλτρου καμπινας μπορει να μην ειναι απαραιτητη, δεν σημαινει ομως οτι βλαπτει.
ο κινητηρας σιγουρα θα λειτουργησει καλυτερα με φρεσκο λαδι (και φλιτρο), ενω μακροπροθεσμα ισως αυτο συντεινει στη μακροζωϊα του.
οχι οτι ενα αλλο μοτερ που ακολουθησε τις ενδειξεις θα εχει προβλημα. αν ειχε δεν θα εκανε αυτες τις συστασεις ο κατασκευαστης. αυτος ειναι ο πρωτος που θελει να μην εχει προβληματα το μοτερ του. νομιζω ειναι αυτονοητο αυτο.

οσον αφορα το φιλτρο της καμπινας, ουτε και αυτο βλαπτει που το αλλαξες. αναπνεεις καθαροτερο αερα. δεν ειναι κακο αυτο. αλλο αν το παλιο ειχε καποια διαρκεια ζωης ακομα.

οσον αφορα τους μαστορους...
σιγουρα υπαρχουν πολλων ειδων επαγγελματιες οπως παντου. υπαρχουν διαφορες τεχνικες για αποκομιση επιπλεον κερδους.

υπαρχει ο τροπος οπου τα ανταλλακτικα δεν αντικαθιστωνται με καινουργια, ή δεν αντικαθιστωνται καθολου, ή αντικαθιστωνται με φθαρμενα ωστε η επιστροφη στο συνεργειο να ειναι προγραμματισμενη... ολα αυτα χωρις να παρει κανεις ειδηση...
οι πρακτικες αυτες ειναι ευρεως διαδεδομενες στην αγορα και ολοι μας εχουμε πεσει καποια στιγμη θυματα...
διαβαζα προσφατα καπου αλλου, οτι καποιος μετα την παραλαβη του αυτοκινητου του απο μετατροπη βρηκε μεσα τεσσαρων (4) ειδων διαφορετικα μπουζι, χαλασμενο μαφ και αλλα πολλα, ενω υποτιθεται οτι ειχαν αντικατασταθει...

υπαρχει ομως και ο αλλος τροπος, αυτος που εσυ περιγραφεις και ειναι ο πλεον ανωδυνος. αλλαζουμε καποια πραγματα που δεν χρειαζονται ακομα αλλαγη με καινουργια και αποκομιζουμε το κερδος απο την πωληση των ανταλλακτικων και την παροχη της υπηρεσιας. αυτο δεν ειναι κακο για το οχημα, αλλα ανεβαζει το κοστος συντηρησης. αρκετος μαλιστα κοσμος παροτρυνει το μηχανικο του σε τετοιου ειδους λογικη ωστε να αισθανεται πιο σιγουρος. με το αναλογο τιμημα φυσικα.

αυτος ο τροπος ειναι πλεον τοσο διαδεδομενος που γινεται απο τα εστιατορια που προσφερουν εμφιαλωμενο νερο χωρις να το ζητησει ο πελατης, εως τα αυτοκινητα οπου "ετοιμοπαραδοτα" υπαρχουν μονο με καποιον επιπλεον εξοπλισμο... αν π.χ. θελεις καποιο εντελως στανταρ για επαγγελματικη χρηση θα πρεπει να περιμενεις 4,5,6 μηνες.

εν κατακλειδι θα ηθελα να πω οτι χρειαζεται μεγαλη προσοχη, καλως εννοουμενη καχυποψια και παντα τηρηση ολων των τυπικων διαδικασιων (δελτιο παραλαβης, αποδειξη), ωστε αν κατι δεν παει καλα να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερα επισημα στοιχεια στα χερια μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sm6 : 13-09-09 στις 17:01 Αιτία: ω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-09, 17:06
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Φιλε μου χαλαρωσε,δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα φανταζεσαι/παρουσιαζεις

1)Το service info του αυτοκινητου σου ξερεις να το βλεπεις?
Αν ναι,τοτε θα δεις οτι τα χλμ για λαδια,μικροφιλτρο εχουν "μηδενιστει" στα 25000 χλμ μετρωντας παλι αντιστροφα.Αν οχι θα σου δειχνει πολυ λιγα χλμ ακομα,χωρια οτι θα σου εβγαζε ενδειξη service οταν θα εβαζες μπροστα τον κινητηρα.
Απο αυτα που εχω καταλαβει μεχρι τωρα,μαλλον δεν ξερεις να το βλεπεις,αρα θα σου προτεινα να το μαθεις ωστε να ξερεις και εσυ ποτε και τι χρειαζεται απο service το αυτοκινητο.Ειναι πολυ απλο και λογικα θα επρεπε να στο ειχαν δειξει οταν αγορασες το αυτοκινητο.Μηπως το εχεις ξεχασει???

2)Επισης,να παρω το μερος σου για το χειροφρενο και οτι εστω δεν ελεγχθηκε...
Πως θεωρεις οτι γινεται ενας ελεγχος ωστε να εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν στον εκαναν????

3)Θα ηθελα να μου απαντησεις στο προηγουμενο ερωτημα...θα αγοραζες αυτο το αυτοκινητο αν εβλεπες αυτο που σου δειχνω στις φωτο πιο πανω???Τι θα καταλαβαινες αν το εβλεπες αυτο??...........βασικα βλεπεις κατι το αξιοσημειωτο ή οχι???
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-09, 17:26
Το avatar του χρήστη a.samaro
a.samaro Ο χρήστης a.samaro δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Μηνύματα: 307
a.samaro will become famous soon enough
Παράθεση:
stavros Εμπιστοσύνη στα service
Πρόσφατα έγινε η πρώτη επίσκεψη στο service της BMW (στην Ξάνθη) με αφορμή την πρώτη αλλαγή λαδιών. Ακολούθησα τις υποδείξεις του αυτοκινήτου (320 coupe e92) και επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία στα 28000km περίπου.
Ο "μάστορας" αφού με "μάλωσε" για τον χρόνο που επέλεξα να αλλάξω λάδια μου ανέφερε πως πρέπει να αλλάξουμε και το φίλτρο του κλιματισμού. Υποθέτω πως είναι αυτό που φιλτράρει τον αέρα πριν αυτόw οδηγηθεί στην καμπίνα του κλιματισμού (μικροφίλτρο).
Μέχρι εδώ όλα καλά. Μοναδική ένσταση η διαφωνία του "μάστορα" με το CBS για τον χρόνο αλλαγής λαδιού.
Θα παραθέσω την δική μου εμπειρία/άποψη στο το θέμα "Συντήρηση αυτοκινήτου"
χωρίς να ισχυρίζομαι οτι είναι και η μοναδική σωστή. Ομως εγώ, ακολουθώντας αυτή την τακτική διαχρονικά δεν είχα μέχρι σήμερα κάποιο πρόβλημα με κανένα απο τα αυτοκίνητα που κατα καιρούς είχα στην ιδιοκτησία μου.
Πιστεύω λοιπόν οτι δουλειά των μηχανικών(εμπόρων) είναι να προσπαθούν να μας πουλήσουν περισσότερα πράγματα με σκοπό κυρίως το εμπορικό όφελος.Και αυτό δεν το λέει ο κατασκευαστής αλλά το ίδιο συμφέρον.
Απο την άλλη θεωρώ οτι και τα χιλιομετρικά διαστήματα που ορίζει ο κατασκευαστής ειναι
αρκετά μεγάλα για τα δικά μου ετήσια χιλιόμετρα, και αν μη τι άλλο, για να πραγματοποιηθεί ένας ετήσιος έλεγχος της κατάστασης του αυτοκινήτου.
Ετσι σύμφωνα και με τις οδηγίες Aμερικάνικου Εγχειρίδιου Service αλλάζω λάδια (και φίλτρο) κάθε χρόνο (δηλ. κάθε 12 -15000 χλμ)κάνοντας και ενα γενικό έλεγχο και
Service Inspection II κάθε δύο χρόνια.
Εύχομαι να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-09, 17:28
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου χαλαρωσε,δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα φανταζεσαι/παρουσιαζεις

1)Το service info του αυτοκινητου σου ξερεις να το βλεπεις?
Αν ναι,τοτε θα δεις οτι τα χλμ για λαδια,μικροφιλτρο εχουν "μηδενιστει" στα 25000 χλμ μετρωντας παλι αντιστροφα.Αν οχι θα σου δειχνει πολυ λιγα χλμ ακομα,χωρια οτι θα σου εβγαζε ενδειξη service οταν θα εβαζες μπροστα τον κινητηρα.
Απο αυτα που εχω καταλαβει μεχρι τωρα,μαλλον δεν ξερεις να το βλεπεις,αρα θα σου προτεινα να το μαθεις ωστε να ξερεις και εσυ ποτε και τι χρειαζεται απο service το αυτοκινητο.Ειναι πολυ απλο και λογικα θα επρεπε να στο ειχαν δειξει οταν αγορασες το αυτοκινητο.Μηπως το εχεις ξεχασει???

2)Επισης,να παρω το μερος σου για το χειροφρενο και οτι εστω δεν ελεγχθηκε...
Πως θεωρεις οτι γινεται ενας ελεγχος ωστε να εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν στον εκαναν????

3)Θα ηθελα να μου απαντησεις στο προηγουμενο ερωτημα...θα αγοραζες αυτο το αυτοκινητο αν εβλεπες αυτο που σου δειχνω στις φωτο πιο πανω???Τι θα καταλαβαινες αν το εβλεπες αυτο??...........βασικα βλεπεις κατι το αξιοσημειωτο ή οχι???
Το χειρόφρενο υποθέτω πως δεν το έλεγξε κανένας για τη η διαδικασία όλη έγινε μπροστά μου και ήταν η εξής:

1. σήκωμα του αυτοκινήτου
2. άδειασμα του λαδιού
3. κατέβασμα του αυτοκινήτου
4. προσθήκη λαδιού
5. τοποθέτηση φίλτρου λαδιού και βίδωμα
6. αλλαγή μικροφίλτρου
7. καθάρισμα χώρου μηχανής με πεπιεσμένο αέρα.

δεν έγινε καμία άλλη εργασία.

Η ένδειξη για την επόμενη αλλαγή λαδιών, πραγματικά, άλλαξε όπως περιγράφεις. Ένδειξη για το μικροφίλτρο δεν μπόρεσα να βρω στις ενδείξεις με τα χιλιόμετρα που εμφανίζονται κυκλικα μέχρι τον επόμενο έλεγχο για συγκεκριμένες κατηγορίες. (δεν έχω την οθόνη i-drive). Επίσης δεν γνωρίζω αν η ένδειξη για αλλαγή μικροφίλτρου εμφανίζεται όπως αυτή για το νερό των υαλοκαθαριστήρων: ΜΟΝΟ όταν απαιτηθεί.

Σε κάθε περίπτωση δεν θέλω να κρίνω κάποιον για την δουλειά του, πόσο μάλιστα όταν ως αντικείμενο ΔΕΝ την γνωρίζω καθόλου.

Για τι εικόνες τώρα που μου έδειξες τί να σου πω? Δεν μου άρεσε το θέαμα της τάπας του λαδιού αλλά δεν είμαι και σε θέση να κρίνω αν αυτό είναι καλό, κακό και πόσο. Θα ήταν αφορμή να ζητήσω την γνώμη κάποιου που εμπιστεύομαι.

Και πάλι όμως θέλω να επισημάνω πως το post αυτό ΔΕΝ το έκανα για τα λάδια αλλά για την συνολική συμπεριφορά του τεχνικού που μου δημιούργησε ανησυχίες και ανασφάλεια σχετικά με το πόσο γνωρίζει τις νέες τεχνολογίες και απαιτήσεις των αυτοκινήτων.

Αν όχι, τότε μήπως είναι επικίνδυνο να του εμπιστευτώ και τα επόμενα service? Ή μήπως με λίγη περισσότερη δική μου ενημέρωση και παρακολούθηση μπορώ τελικά να είμαι ήσυχος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.