Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-10-13, 23:44
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί δεν μπορείτε να υπολογίσετε με πόσα μπορεί να κινείται μια μοτοσυκλέτα και δε σας ενδιαφέρει κιόλας.
Δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να πηγαίνεις με +80Km από το όριο ταχύτητας που πάω εγώ (λέμε τώρα) με το αυτοκίνητο και να έχεις την απαίτηση να μπορώ να το καταλάβω αυτό βλέποντας σε στον καθρέφτη για 1/10 του δευτερολέπτου.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-10-13, 00:28
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να πηγαίνεις με +80Km από το όριο ταχύτητας που πάω εγώ (λέμε τώρα) με το αυτοκίνητο και να έχεις την απαίτηση να μπορώ να το καταλάβω αυτό βλέποντας σε στον καθρέφτη για 1/10 του δευτερολέπτου.
Στην πόλη δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις.Στην Εθνική που θα πάω με +180 από το όριο έχεις την υποχρέωση να με δεις και να κάνεις δεξιά.Το αν είμαι παράνομος ή όχι αυτό είναι θέμα της τροχαίας,όχι των υπολοίπων χρηστών του δρόμου...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-10-13, 00:46
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Φαντάζομαι ότι το ίδιο πιστεύεις για το μηχανάκι που με πέρασε στην Αττική Οδό (με κίνηση...) την ώρα που έκανα προσπέραση χωρίς αλλαγή λωρίδας (αλλά με φλασάκι παρακαλώ...) περνώντας 5cm από τον καθρέφτη μου και 5cm από το διάζωμα, επειδή ήταν "γρήγορότερος", πιό "μάγκας" και εγώ φλώρος...

Αγαπητέ κανείς εδώ δεν είναι κολλημένος με τα όρια ταχύτητας, όμως ο τρόπος που οδηγείς -επιθετικά ή αμυντικά- είναι βασικός για την επιβίωση όχι μόνο τη δική σου αλλά και των γύρω σου. Όπως εσύ θες να πας με +180 γρηγορότερα στον προορισμό σου, έτσι θέλω και εγώ να φτάσω στο παιδάκι μου και αυτό οφείλεις να το σέβεσαι, είτε κινείσαι στην πόλη, είτε στον αυτοκινητόδρομο, είτε στην πλατεία του χωριού σου. Α, και μια που το έφερε η κουβέντα, γιατί να ενδιαφέρει έμενα με πόσα πηγαίνεις εσύ με το δίτροχο και όχι εσύ με πόσα πηγαίνω εγώ. Εσύ κάνεις την επιλογή να οδηγείς χωρίς αύριο (είτε πηγαίνοντας πάνω από τα όρια του δρόμου -και όχι τα όρια ταχύτητας-, είτε κάνοντας σφήνες, είτε ότι άλλο σου επιτρέπει η ελευθερία της μηχανής), εσύ πρέπει να προσέξεις παραπάνω... Απλά είναι τα πράγματα και αυτά τα λέει κάποιος που για χρόνια χρησιμοποιούσε δίτροχο ταξιδεύοντας.

Στη ζωή -και στην οδήγηση φυσικά- τα πάντα είναι σχετικά και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από την αντιληπτική μας ικανότητα. Αν το ego σου είνα μεγαλύτερο από το μυαλό σου (δεν μιλάω προσωπικά) τότε το πιθατότερο είναι να μπεις και να βάλεις και άλλους σε μπελάδες ακόμα και αν οδηγείς ποδήλατο.

Φιλικά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 27-10-13 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-10-13, 00:49
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι ότι το ίδιο πιστεύεις για το μηχανάκι που με πέρασε στην Αττική Οδό (με κίνηση...) την ώρα που έκανα προσπέραση χωρίς αλλαγή λωρίδας (αλλά με φλασάκι παρακαλώ...) περνώντας 5cm από τον καθρέφτη μου και 5cm από το διάζωμα, επειδή ήταν "γρήγορότερος", πιό "μάγκας" και εγώ φλώρος...

Αγαπητέ κανείς εδώ δεν είναι κολλημένος με τα όρια ταχύτητας, όμως ο τρόπος που οδηγείς -επιθετικά ή αμυντικά- είναι βασικός για την επιβίωση όχι μόνο τη δική σου αλλά και των γύρω σου. Όπως εσύ θες να πας με +180 γρηγορότερα στον προορισμό σου, έτσι θέλω και εγώ να φτάσω στο παιδάκι μου και αυτό οφείλεις να το σέβεσαι, είτε κινείσαι στην πόλη, είτε στον αυτοκινητόδρομο, είτε στην πλατεία του χωριού σου.

Στη ζωή -και στην οδήγηση φυσικά- τα πάντα είναι σχετικά και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από την αντιληπτική μας ικανότητα. Αν το ego σου είνα μεγαλύτερο από το μυαλό σου (δεν μιλάω προσωπικά) τότε το πιθατότερο είναι να μπεις και να βάλεις και άλλους σε μπελάδες ακόμα και αν οδηγείς ποδήλατο.
δεν πιστεύω το ίδιο αλλά επειδή βλέπω πως σε φόρουμ ''motorsport'' κάποιοι χρήστες βγάζουν χολή για τις μοτοσυκλέτες θεωρώντας τους εαυτούς τους ''kings of the road'' και αλάνθαστους όπως ο Πάπας,σταματώ την κουβέντα εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-10-13, 00:54
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Εθνική που θα πάω με +180 από το όριο έχεις την υποχρέωση να με δεις και να κάνεις δεξιά.
Πάνω σε αυτό που είπες, θέλω να σου πω τί κάνω εγώ και να μου πεις εσύ αν το θεωρείς σωστό.

Αν κάποιος πάει με μηχανή, με +180 πάνω από το όριο, με πλησιάζει ΠΟΛΥ γρήγορα. Αυτό που κάνω εγώ είναι να κάτσω στο μέρος που είμαι, ούτε δεξιά ούτε αριστερά, γιατί το θεωρώ καλύτερο, επειδή σκέφτομαι ότι αυτός που έρχεται τόσο γρήγορα από πίσω, έχει ήδη χαράξει την πορεία που θα ακολουθήσει μέσα στο μυαλό του, με βάση την τωρινή κατάσταση, με εμένα δηλαδή να μένω στη λωρίδα που είμαι. Έτσι δεν κουνιέμαι και αυτός ακολουθεί την πορεία που έχει στο μυαλό του και όλα καλά.
Καλά δεν κάνω;

EDIT: Απάντα μου κι εμένα και σταμάτα τη μετά.
__________________
1988 E30 318i.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PetrosD : 27-10-13 στις 00:56
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-10-13, 00:57
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω σε αυτό που είπες, θέλω να σου πω τί κάνω εγώ και να μου πεις εσύ αν το θεωρείς σωστό.

Αν κάποιος πάει με μηχανή, με +180 πάνω από το όριο, με πλησιάζει ΠΟΛΥ γρήγορα. Αυτό που κάνω εγώ είναι να κάτσω στο μέρος που είμαι, ούτε δεξιά ούτε αριστερά, γιατί το θεωρώ καλύτερο, επειδή σκέφτομαι ότι αυτός που έρχεται τόσο γρήγορα από πίσω, έχει ήδη χαράξει την πορεία που θα ακολουθήσει μέσα στο μυαλό του, με βάση την τωρινή κατάσταση, με εμένα δηλαδή να μένω στη λωρίδα που είμαι. Έτσι δεν κουνιέμαι και αυτός ακολουθεί την πορεία που έχει στο μυαλό του και όλα καλά.
Καλά δεν κάνω;

EDIT: Απάντα μου κι εμένα και σταμάτα τη μετά.
εγώ αν είμαι με το αυτοκίνητο βγάζω και φλας να καταλάβει ότι τον έχω δει αν είμαι αριστερά και δε θα μετακινηθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-10-13, 00:58
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Καλή ιδέα. Και αν είμαι στη μεσαία; Απλά τον αφήνω να περάσει από όπου θέλει.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-10-13, 01:03
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πιστεύω το ίδιο αλλά επειδή βλέπω πως σε φόρουμ ''motorsport'' κάποιοι χρήστες βγάζουν χολή για τις μοτοσυκλέτες θεωρώντας τους εαυτούς τους ''kings of the road'' και αλάνθαστους όπως ο Πάπας,σταματώ την κουβέντα εδώ...
Αγαπητέ, κάνεις λάθος. Το ότι είμαστε σε forum motorsport ακριβώς σημαίνει ότι αγαπάμε τις μηχανές (είτε τις τετράτροχες είτε τις δίτροχες) και αντιλαμβανόμαστε την αξία τους για την ευχαρίστηση μας. Επίσης μας κάνει να καταλαβαίνουμε ότι η σωστή οδήγηση είναι δυστυχώς προνόμιο λιγότερων από το σύνολο των οδηγών και αυτό μας κάνει να παίρνουμε τα μέτρα μας ώστε να φτάνουμε με (σχετική) ασφάλεια στον προορισμό μας.

Δεν βγάζω καμία χολή για τις μοτοσυκλέτες (άλλωστε ήμουν οδηγός χρόνια), όμως king of the road συμπεριφορά δεν έχω εγώ που πάω με 120-160 στον αυτοκινητόδρομο, αλλά αυτός που περιέγραψες στο προηγούμενο post με τα 220+ στην αριστερή με την μόνιμα μεγάλη σκάλα αναμμένη. Επειδή λοιπόν εγώ αντιλαμβάνομαι σε τι κίνδυνο βάζει τον εαυτό του είτε θα κάνω δεξιά (αν προλάβω να τον δω) είτε θα κάνω αυτό που περιγράφει ο Πέτρος ώστε να είμαστε όλοι καλά. Όμως εγώ, όπως και η πλειονότητα του κόσμου του forum δεν είναι ο κανόνας!!!

Δεν φταίει ο παππούς που δεν θα σε υπολογίσει, θα φταις εσύ που πας πολύ γρήγορα για τα μέτρα του δρόμου... Απλά!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 27-10-13 στις 01:09
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-10-13, 01:15
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ, κάνεις λάθος. Το ότι είμαστε σε forum motorsport ακριβώς σημαίνεο ότι αγαπάμε τις μηχανές (είτε τις τετράτροχες είτε τις δίτροχες) και αντιλαμβανόμαστε την αξία τους για την ευχαρίστηση μας. Επίσης μας κάνει να καταλαβαίνουμε ότι η σωστή οδήγηση είναι δυστυχώς προνόμιο λιγότερων από το σύνολο των οδηγών και αυτό μας κάνει να παίρνουμε τα μέτρα μας ώστε να φτάνουμε με (σχετική) ασφάλεια στον προορισμό μας.

Δεν βγάζω καμία χολή για τις μοτοσυκλέτες (άλλωστε ήμουν οδηγός χρόνια), όμως king of the road συμπεριφορά δεν έχω εγώ που πάω με 120-160 στον αυτοκινητόδρομο, αλλά αυτός που περιέγραψες στο προηγούμενο post με τα 220+ στην αριστερή με την μόνιμη μεγάλη σκάλα αναμμένη. Επειδή λοιπόν εγώ αντιλαμβάνομαι σε τι κίνδυνο βάζει τον εαυτό του είτε θα κάνω δεξιά (αν προλάβω να τον δω) είτε θα κάνω αυτό που περιγράφει ο Πέτρος ώστε να είμαστε όλοι καλά. Όμως εγώ, όπως και η πλειονότητα του κόσμου του forum δεν είναι ο κανόνας!!!

Δεν φταίει ο παππούς που δεν θα σε υπολογίσει, θα φταις εσύ που πας πολύ γρήγορα για τα μέτρα του δρόμου... Απλά!!!
δεν αναφέρθηκα σε κανένα δικό σου ποστ ή του Πέτρου.Αναφέρομαι σε ποστ τύπου insane driver και stelmaniac.Είναι τουλάχιστον προκλητικά και προσβλητικά προς τους απανταχού μοτοσυκλετιστές.Επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας σε τέτοιου τύπου ποστ.Τι πάει να πει ''θα τον ξαπλώσω κάτω'' ή ''όποιος με λοξοκοιτάξει θα με στείλει φυλακή''?.Και αν ο μοτοσυκλετιστής που θα πετάξουν κάτω οι εν λόγω κύριοι δε χτυπήσει και σηκωθεί και τους ξαπλώσει κάτω από το ξύλο θα είναι σωστό???
Χρησιμοποιώ μοτοσυκλέτα καθημερινά πάρα πολλά χρόνια όχι μόνο για να κερδίζω χρόνο και χρήμα αλλά επειδή μου αρέσει να το κάνω.Τέτοιες κουβέντες με θίγουν ως άνθρωπο και δε θα έπρεπε να λέγονται.Πίστεψέ με ο τελευταίος που θέλει να εμπλακεί σε ατύχημα είμαι εγώ.Γιατί σε τέτοια περίπτωση εγώ θα χτυπήσω ενώ ο αυτοκινητιστής όχι.Ειδικά σε χαζά ατυχήματα που γίνονται εντός πόλης...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-10-13, 01:19
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Γενικά το καλύτερο είναι να επικρατεί ψυχραιμία και μέτρο...

Νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση και επειδή οι δρόμοι είναι γεμάτοι κόσμο που μπορεί να σε στείλει... ακόμα και με αυτοκίνητο, πόσο μάλλον με μηχανή, είναι καλύτερα να φυλάς τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά...

ΥΓ: Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν χαζά ατυχήματα... ειδικά όταν είσαι εκτεθιμένος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 27-10-13 στις 01:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.