Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-07, 19:26
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
335 λύσεις βελτίωσης (Noelle και άλλα)

Από τη Noelle

(Δε ξεκινάω αυτό το θρεντ για να γίνει τσακωμός, απλά μου κίνησε το ενδιαφέρον κάτι που διάβασα σαν διαφημιστικό-ενημερωτικό και με βάση την ευκολία που πιστεύουν πολλοί ότι ανεβαίνει η ισχύς του αυτοκινήτου αυτού αναίμακτα, το παρουσιάζω)

Εαν δε ταιριάζει ας μετακινηθεί αλλού,

Πάμε λοιπόν...

Πηγή Drive τεύχος 135

1ο στάδιο :
-προγραμματισμός πίεση τούρμπο στο 1.1 bar, πίεση καυσίμου, χάρτης αβάνς, χάρτης καυσίμου, τρόμπα νερού, τρόμπα λαδιού, vanos εκκεντροφόρων.
Απόδοση 360ps και 51kgm.
Κόστος 2975 ευρώ

2o στάδιο :
Kit εξατμίσεις cat back με sport cats Noelle, κεντρικό εξάτμισης x-unit, και τα υπόλοιπα του σταδιου 1 με πίεση 1.2 bar
Απόδοση : 385ps και 56kgm
Κόστος : 8000 ευρώ

3ο στάδιο :
-πιστόνια Mahle, μπιέλες, μέταλλα, intercooler, σωλήνες, χρονισμός εκκεντροφόρων, τρόμπα νερού-λαδιού, επαναπρογραμματισμός στο 1.5 bar
Απόδοση 410 ps και 61.2kgm
Κόστος : 17850 ευρώ

Αυτά πιο πολύ για να δούμε ότι τα άλογα...δεν είναι στραγάλια. Έχουν το κόστος τους.
Όλοι οι κινητήρες δεν είναι ίδιοι να έχουν τα ανάλογα αποτελέσματα.
Σε μερικούς πρεπει να προσπαθήσεις πιο πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-07, 20:31
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
επιτελους να λεγονται καποια πραγματα



πρεπει να αντισταθουμε στο προτυπο μπουρι-φυμε-ζαντες και οτι με τις κλ@νιες βαφονται αυγα
υπαρχουν κρουσματα κ σε εμας αλλα ευτυχως περιορισμενα
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-07, 20:36
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη Noelle

(Δε ξεκινάω αυτό το θρεντ για να γίνει τσακωμός, απλά μου κίνησε το ενδιαφέρον κάτι που διάβασα σαν διαφημιστικό-ενημερωτικό και με βάση την ευκολία που πιστεύουν πολλοί ότι ανεβαίνει η ισχύς του αυτοκινήτου αυτού αναίμακτα, το παρουσιάζω)

Εαν δε ταιριάζει ας μετακινηθεί αλλού,

Πάμε λοιπόν...

Πηγή Drive τεύχος 135

1ο στάδιο :
-προγραμματισμός πίεση τούρμπο στο 1.1 bar, πίεση καυσίμου, χάρτης αβάνς, χάρτης καυσίμου, τρόμπα νερού, τρόμπα λαδιού, vanos εκκεντροφόρων.
Απόδοση 360ps και 51kgm.
Κόστος 2975 ευρώ

2o στάδιο :
Kit εξατμίσεις cat back με sport cats Noelle, κεντρικό εξάτμισης x-unit, και τα υπόλοιπα του σταδιου 1 με πίεση 1.2 bar
Απόδοση : 385ps και 56kgm
Κόστος : 8000 ευρώ

3ο στάδιο :
-πιστόνια Mahle, μπιέλες, μέταλλα, intercooler, σωλήνες, χρονισμός εκκεντροφόρων, τρόμπα νερού-λαδιού, επαναπρογραμματισμός στο 1.5 bar
Απόδοση 410 ps και 61.2kgm
Κόστος : 17850 ευρώ

Αυτά πιο πολύ για να δούμε ότι τα άλογα...δεν είναι στραγάλια. Έχουν το κόστος τους.
Όλοι οι κινητήρες δεν είναι ίδιοι να έχουν τα ανάλογα αποτελέσματα.
Σε μερικούς πρεπει να προσπαθήσεις πιο πολύ.


Το ειδα και εγω σημερα Dim . . .

Σκεφτηκα να το βαλω αλλα με προλαβες μπραβο Man !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-07, 21:24
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
αυτό που δεν βλέπω ρε δημήτρη είναι αλλαγή σε τρόμπα βενζίνης και σε μπεκ....

απο 306 αλογα σε 410 νομίζω ( δεν είμαι γνώστης ) οτι τα μπεκ και η αντλία πρέπει να τελειώνουν στα τουρμπιστά.....

δεν ξέρω κατα πόσο είναι έγκυρο το τελευταίο στάδιο...

τα υπόλοιπα δεκτά 1000%!!!!

το μοτέρ αυτό θα δουλέψει αλλά δεν ξέρω πότε,πόσο και τι διάρκεια θα έχει!!!!

ας μπούν και τα παιδιά με τα 335 να πούν τι παίζει ακριβώς..

κάτι περισσότερο θα ξέρουν!!!!
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-07, 22:03
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δε ξέρω Νίκο ακριβώς εξάλλου απλά είναι το απόσπασμα του περιοδικού. Πιθανόν να περιλαμβάνει και αυτά.

Αυτό που έχει σημασία είναι να δούμε την χρηματική διαφορά για επιπλέον 20 άλογα από το 1ο στο 2ο στάδιο και φυσικά τη διαφορά από το 2ο στο 3ο στάδιο για άλλα 25 άλογα.

Εγώ πιστεύω ότι το μοτέρ είναι προς το παρόν για μέχρι 360 ps και 55-56kgm ροπή.
Αυτά είναι τα νούμερα των ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ βελτιώσεων από Alpina, AC-Schnitzer κλπ.

Αν έβγαινε προς το παρόν κάτι αξιόπιστα με φυσιολογική λειτουργία του μοτέρ και φυσιολογικές τιμές ρύπων θα είχε παρουσιαστεί και από επίσημους βελτιωτές.

Το μοτέρ αυτό είναι σχεδιασμένο για πολιτισμένα GT με ροπή (3.0 diesel) από χαμηλά, ομαλή λειτουργία και ισχύ 4.0 lt V8 ψηλά.

Δεν είναι μοτέρ τύπου GT-R, 911 Turbo κλπ...τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Με αλλαγές τώρα, (αξίας.....) ποτέ δε ξέρεις.

Απλά μετά από ότι βλέπουμε τόσο καιρό...βλέπω εκτεταμένες αλλαγές για τα ...410ps...με κόστος....όσο είναι η διαφορά για M3 E92....(στο εξωτερικό)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τώρα βλέπω και το site της εταιρείας....

http://www.noellemotors.de/335i_bi-t...af6b7ec.0.html
http://www.noellemotors.de/335i_bi-t...af6b7ec.0.html
http://www.noellemotors.de/uploads/m...-_turbo_07.pdf

Δε τα λέει πολύ αναλυτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-07, 03:35
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη Noelle
1ο στάδιο :
-προγραμματισμός πίεση τούρμπο στο 1.1 bar, πίεση καυσίμου, χάρτης αβάνς, χάρτης καυσίμου, τρόμπα νερού, τρόμπα λαδιού, vanos εκκεντροφόρων.
Απόδοση 360ps και 51kgm.
Κόστος 2975 ευρώ

2o στάδιο :
Kit εξατμίσεις cat back με sport cats Noelle, κεντρικό εξάτμισης x-unit, και τα υπόλοιπα του σταδιου 1 με πίεση 1.2 bar
Απόδοση : 385ps και 56kgm
Κόστος : 8000 ευρώ

3ο στάδιο :
-πιστόνια Mahle, μπιέλες, μέταλλα, intercooler, σωλήνες, χρονισμός εκκεντροφόρων, τρόμπα νερού-λαδιού, επαναπρογραμματισμός στο 1.5 bar
Απόδοση 410 ps και 61.2kgm
Κόστος : 17850 ευρώ
Άσε το κόστος στην άκρη... Όποιος παίρνει 335 καινούργιο (ακόμα) και έχει την όρεξη και τα απαραίτητα να το βελτιώσει, σίγουρα δεν τον νοιάζει αν θα σκάσει 4 ή 5 ή 8...

Τα άλογα που ισχυρίζεται είναι τροχό ή στρόφαλο? Αν είναι τροχό, πάω πάσο. Είχα πολύ λάθος ιδέα για το αμάξι. Αν είναι στρόφαλό, είχα πολύ σωστή

Άν και δεν δηλώνω γνώστης σε καμία περίπτωση, έχω δύο ενστάσεις οι οποίες βασίζονται στη θεωρία μου και μόνο: 1) βλέπω το σύστημα τροφοδοσίας στα όρια του, για να μην το πω χειρότερα. 2) Σε ότι αφορά το 3 στάδιο, δεν μου αρέσει καθόλου. Οι τουρμπίνες είναι μικρές και απ' όσο φαντάζομαι και μόνο δεν τις βλέπω να αντέχουν πολύ. Τώρα θα μου πεις ΟΚ, μιλάς για ένα extreme 3o στάδιο, αλλά τις βλέπω να κλ@νουν εύκολα δουλέυοντας έτσι, λαμβάνοντας υπόψη το σχεδιασμό και το σκοπό τους. (Μικρές, μικρό lag, spool από πολύ χαμηλά)

Το ενδιαφέρον για περαιτέρω σηζύτηση είναι το αν η δύναμη αυτή είναι τρόχό η στρόφαλο.
Γεγονός είναι ότι είτε για τροχό είτε για στρόφαλο μιλάμε, εγώ βλέπω πολλά στόματα που ξερνάγανε άλογα να κλείνουν από τη στιγμή που βλέπουμε από τη noelle μέταλλα για τα 410, όπου και νά' ναι αυτα μετρημένα.

Ωραίο thread, και επιτέλους, έχουμε κάτι επί της ουσίας να συζητήσουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konc : 19-12-07 στις 03:42
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-07, 07:54
Το avatar του χρήστη m3kriti
m3kriti Ο χρήστης m3kriti δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-12-2006
Μηνύματα: 42
m3kriti is an unknown quantity at this point
Απλά μετά από ότι βλέπουμε τόσο καιρό...βλέπω εκτεταμένες αλλαγές για τα ...410ps...με κόστος....όσο είναι η διαφορά για M3 E92....(στο εξωτερικό)[/QUO

και αυτο το κοστος μονο για το μοτερ.δεν θα χρειαστεις φρενα,διαφορικο,αναρτηση κτλ κτλ κτλ ολα αυτα βεβαια σε σχεση με το Μ3 ε92 για αυτους που λενε γιατι να παρω Μ3 και να μην παρω το 335 με τα μισα λεφτα.κατα την γνωμη μου οσο χρημα και αν ριξεις στο 335 Μ3 δεν γινεται.





.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-07, 08:38
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Τα πράγματα είναι σχετικά απλά, αλλά δυστυχώς δυσκολευόμαστε κάποιες φορές να τα αντιληφθούμε.

Υπάρχουν δύο βασικά θέματα με τη βελτίωση του 335.

1. Το πολύ μικρό μέγεθος των τουρμπίνων που δεν μπορούν να ξεπεράσουν σε παροχή τα περίπου 400 άλογα. Αυτές είναι ενσωματωμένες στην πολλαπλή και οποιαδήποτε αλλαγή τους απαιτεί και νέα πολλαπλή, πράγμα που σημαίνει αρκετά μεγάλο κόστος (2 νέες τουρμπίνες και 2 νέες πολλαπλές).

2. Το σύστημα βενζίνης με direct injection είναι ένα ολοκαίνουριο σύστημα και δεν υπάρχουν βελτιωτικές λύσεις (ούτε μπεκ, ούτε τρόμπες). Έτσι οι βελτιωτές είναι αναγκασμένοι να φτάσουν το υπάρχον στα όριά του και τέλος.

Αυτό αποτυπώνει και το τρίτο στάδιο στην παραπάνω βελτίωση. Πετυχαίνει μεγάλο φούσκωμα στις μεσαίες στροφές, αλλά όχι την αντίστοιχη ιπποδύναμη μια και ξεφουσκώνουν οι μικρές τουρμπίνες στα ψηλά.

Υ.Γ. Αυτά τα άλογα είναι στρόφαλο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-07, 11:21
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
3ο στάδιο :
-πιστόνια Mahle, μπιέλες, μέταλλα, intercooler, σωλήνες, χρονισμός εκκεντροφόρων, τρόμπα νερού-λαδιού, επαναπρογραμματισμός στο 1.5 bar
Απόδοση 410 ps και 61.2kgm
Κόστος : 17850 ευρώ

Με λιγα λογια παιρνεις ενα Ε46 για το σουπερ μαρκετ η πεντε Ε30 σε διαφορετικα χρωματα για να εχεις να αλλαζεις συμφωνα με τα ρουχα σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενδιαφέρον για περαιτέρω σηζύτηση είναι το αν η δύναμη αυτή είναι τρόχό η στρόφαλο.
Γεγονός είναι ότι είτε για τροχό είτε για στρόφαλο μιλάμε, εγώ βλέπω πολλά στόματα που ξερνάγανε άλογα να κλείνουν από τη στιγμή που βλέπουμε από τη noelle μέταλλα για τα 410, όπου και νά' ναι αυτα μετρημένα.
Ποια 410 αλογα και μεταλλα; Εδω για πρωτο σταδιο σου δινει αντλιες νερου και λαδιου, εκκεντροφορους κτλ! Και λεγανε οτι παιρνει 80+ αλογα με ενα προγραμματακι μονο.

Οι ιπποδυναμεις ειναι 99% στροφαλο. Πολυ σπανιο ενας βελτιωτης κινητηρων να σου δωσει μετρησεις σε τροχους. Οσοι δινουν δεν γραφουν "ΗΡ" αλλα "RWHP".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 19-12-07 στις 11:26
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.