Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 05-01-11, 20:54
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Geo εχω ενα Μερκ Ε230 6κυλινδρο του 2009....σε ψηνει.....
Moυ κ(λ)ανει!!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 06-01-11, 10:48
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το video έπρεπε να το βάλεις στο thread ατμόσφαιρα vs turbo
Thy will, be done
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 06-01-11, 16:04
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ισχύει το έκαστος στο ίδος του...

Όλα καλά είναι αρκεί να βρίσκονται στο σωστό όχημα και να έχουν τον κατάλληλο προσανατολισμό. Και το ρόπιασμα της τουρμπίνας καλό είναι και το στροφάρισμα της ατμόσφαιρας καλό είναι. Το θέμα είναι οτι μπερδεύουμε τα μπούτια μας και συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα όπως μικρά hactback με 3άρες.
Άλλο προσανατολισμό έχει η 3αρα, άλλα το μικρό τουρμπάτο.......έχουν φτιαχτεί για διαφορετική χρήση και για διαφορετικούς οδηγούς.
Το μικρό είναι ότι καλύτερο για να μετακινείσαι εύκολα, άνετα και οικονομικά μέσα στην πόλη άντε και εκτός αν δεν κουβαλάς πράγματα.

Είναι λογικό εμείς οι BMWδακιδες με τα βαριά οχήματά μας να "ζηλεύουμε" την ροπή και την επιτάχυνση των τούρμπο, όπως πιστεύω ότι ζηλεύουν και οι μικροτουρμπάτοι το στροφάρισμα με την δύναμη ψηλα και την απόκριση της ατμόσφαιρας.

Αυτά τα αυτοκίνητα είναι άξια λόγου μόνο για οικονομικές λύσεις. Είναι πολύ καλό value for money οκ, αλλά ας μην τρελαινόμαστε κιόλας. Ας είμαστε καλά σε 10 χρόνια να δούμε πόσα θα κυκλοφορούν.....

Δεν είμαι προκατηλειμένος, εχω πάθει μεγάλη πλάκα με τουρμπατα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, απλά δεν μπορώ να δεχτώ οτι ένα Polo με 170 άλογα είναι πολύ σπορ αυτοκίνητο όπως το λανσάρουν επειδή πάει σφεντόνα στις ευθείες, ενώ για να στρίψει θέλει αίτηση στο υπουργείο.


Κατί άλλο που δεν σχολιάζει κανείς είναι η μετάδοση. Το τούρμπο είναι σαφώς ανώτερο σε 4κίνητα πχ. Ας μη ξεχνάμε και αυτόν τον παράγοντα....
Και στην κατανάλωση παίζει τρελό ρόλο το γεγονός οτι ζυγίζουν 100 κιλα κάτω, ή όσο ζυγίζουν τέλος πάντων, και ότι έχουν την κίνηση μπροστά...
Αυτά που τα πάτε? Αν βάλουμε άλλα δύο άτομα σε ένα απο αυτά πόσο θα καίνε?
Τι αεροδυναμικούς συντελεστές έχει το κάθε αυτοκίνητο?

Στο θέμα επιτάχυνση-οικονομία-οικ(ω)λογία παίζουν πολλοί παράγοντες....

Το κάθε μοτερ είναι κατάλληλο για τη χρήση του, τώρα γιατι η σπορ bmw βγάζει αυτοκίνητα που δεν παίρνουν τα πόδια τους είναι για εμένα κατακριτέο, ειδικά στα λεφτά τους.

Ο λόγος πιστεύω είναι ότι αν στην bmw τουρμπιζαν τα μικρά κυβικά θα έπρεπε να το κάνουν και στα μεγάλα, αλλιώς θα ήταν πιο αργά και δεν θα τα αγόραζε κανείς. Ποιός θα αγόραζε 2.5ατμ όταν το 1.8τ με πρόγραμμα θα πήγαινε πιο γρήγορα.


Η ατμόσφαιρα αδικείται που παίρνει δύσκολα άλογα ρε γμτ και θέλει κυβικά.

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε. Η BMW πολύ σπάνια στην ιστορία της ασχολήθηκε με την τούρμπο τεχνολογία μέχρι τώρα, και ταπεινή μου άποψη είναι ότι καλά έκανε (κι ας μεγάλωσα 18 χρόνια πλέον σε μια ατμοσφαιρική κάσα με ρόδες όπως την αποκαλούν πολλοί,ίσως κι εγώ σε μερικές περιπτώσεις απογοήτευσης).

Το ότι ασχοληθήκαμε (βάζω και τον εαυτό μου κι ας μην πόσταρα κάτι) με τα κου-VAG όπως πολύ έξυπνα χαρακτηρίστηκαν είναι λογικό διότι μιλάμε για τα καλύτερα μοτέρ της χρονιάς στον κόσμο (βάσει των διάφορων στάνταρ που έθεσαν στην ψηφοφορία) κατ εμέ λανθασμένα, γιατί οι κακομοίρηδες οι VAG-άδες κατάφεραν να βρεθούν πιο πίσω χρονικά, ακόμα κι από τους μονίμως περιφρονημένους Ιταλούς που μετά από πολλά χρόνια προσπάθειας κατάφεραν επιτέλους να φτιάξουν μοτέρ τούρμπο που ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙ... Τι πιο απλό? Και απορώ που διαμαρτύρονται νομίζοντας ότι έπιασαν τον παπά από τα ... κάκαλα (που λέει κι ο Κανάκης). Βεβαίως δεν πρέπει να παραλείψω ότι πλέον η τεχνογνωσία μοιράζεται στις μέρες μας με αρχικά τρανταχτά παραδείγματα το mini cooper ή ακόμα το ότι το Grande Punto έχει το ίδιο πάτωμα με το Opel Corsa οπότε εμείς τσακωνόμαστε κι αυτοί συνεργάζονται τελικά


Στο θέμα μας. Η σημερινή κατάσταση τουλάχιστον στην Ελλάδα (εδώ ζούμε άλλωστε οι περισσότεροι) καλώς ή κακώς μας έχει αναγκάσει να ασχολούμαστε με τα μικρά turbo-μοτέρ (γιατί όχι άλλωστε). Το θέμα είναι τι ζητάει ο καθένας. Το τούρμπο είναι για μένα μια τεχνολογία που σου αλλάζει τη ζωή. Όταν το παίρνεις ξέρεις ότι είναι πιο ευάλωτο στο σκίσιμο, ξέρεις ότι θέλει το ζέσταμα και το πάγωμα του, ξέρεις ότι θα σου ζητήσει λάδι (γιατί έτσι δουλεύει στην τελική),ξέρεις ότι αν δε προσέχεις τη στροφή μπορεί να σε στείλει αδιάβαστο.....αλλά ξέρεις επίσης ότι θα ανέβεις ανηφόρα με 2000 στροφές,ξέρεις ότι σου αρέσει αυτό το απότομο κόλλημα στο κάθισμα, ξέρεις ότι δε τρέχει και τίποτα αν δεν κάνεις κατέβασμα σε μια προσπέραση σε επαρχιακό γιατί θα φορτώσει γρήγορα, ξέρεις ότι εκεί που έχεις κενό γκάζι απλά βάζεις μεγαλύτερη σχέση...

Τώρα για την ατμόσφαιρα ισχύουν τα αντιστοίχως ανάλογα προφανώς...

Η ψήφος μου??? ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.... γιατί? γιατί όπως και να το κάνουμε είναι η σωστή έννοια της "ωμής δύναμης", της καθαρής δύναμης, της αξιόπιστης δύναμης, της μακροχρόνιας δύναμης, της σωστής δύναμης.....
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 07-01-11, 16:28
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι θα κανει το 207...???χαχαχα..οποτε θες την κανουμε δοκιμη....εγω κλειδωνω το cruise στα 230.....και παμε οση ωρα θες...αν περασει η θερμοκρασια λαδιου πανω απο τους 100 σφυρα μου...

το θεμα με την θερμοκρασια ειναι μονο στα συχνα πατα ασε(που αν εχεις δυναμη...δεν υπαρχει λογος να δινεις τερμα)....αλλα αν ειναι στοκ το μοτερ δεν παιζει να νιωσει τπτ...!!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει, το παιδι ειναι λιγο ασχετο, κομμωτικη σπουδαζει, τι περιμενες; Αλλα του εχω φτιαξει ενα δυνατο ραλλακι... Η τελικη του πλησιαζει τα 240
μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα...

it's all bla bla to me

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 07-01-11, 18:17
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα...

it's all bla bla to me

Ρε θηρίο πρόλαβες και το έβγαλες φωτό όταν σε προσπέρναγε;;;;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 07-01-11, 20:59
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Noμίζω όλοι καταλαβαινόμαστε απλως ορισμένοιέχουν μεγαλύτερη τριβή με νέους τουρμπο κινητήρες και γνωρίζουν τα απτά πλεονεκτήματα τους και άλλοι απλώς τους έχουν βάλει την ταμπέλα "κουβάδες".

Νικο fairy προφανώς και όλοι ξέρουν οτι ο M50B25 είναι 20ετίας και ο tsi είναι πρόσφατο φρούτο αλλά συγγνώμη που δεν έκανα εργαστηριακό πείραμα σε ιδανικές συνθήκες πίεσης/θερμοκρασίας!! Αυτά τα αυτοκίνητα βρέθηκαν στο περιβάλλον με όμοια απόδοση και είπα τη γνώμη μου. Το οτι σπάνια βρίσκεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ή πρόσφατο αυτοκίνητο BMW με παρόμοια απόδοση με τα VAG TSI, αυτό και μόνο του λέει πολλά σχετικά με την αξιοπιστία τους. Δε γίνεται ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ να είναι ηλίθιοι και να θέλουν να πετάξουν τα λεφτά τους αγοράζωντας!!

Αν και δεν αλλάζω τον 20ετίας λαβωμένο κινητήρα μου με τα στραβά του και τα καλά του με κανένα TSI εντούτοις δε μπορώ να μην παραδεχτώ την ανωτερότητα τους. Και φίλε Νίκο αν το δικό μου είναι παλιό, έχω οδηγήσει και αντίστοιχης απόδοσης BMW 125 (3.0lt 218hp) για πολύ παραπάνω απο μια βόλτα παράλληλα με ενα A3 2.0 TFSI quattro και μπορώ να πω οτι τα συμπεράσματα μου ήταν ακριβώς τα ίδια...στις 8 φορές που θα οδηγήσω το αυτοκίνητο μου θα ήθελα να έχει tsi με την πλούσια ροπή, την απίστευτη οικονομία και την αβίαστη δύναμη του και τις υπόλοιπες 2 θα'θελα την 6κύλινδρη μελωδία, την απόλυτη απόκριση και το καθάρισμα στις ψηλές στροφές του high tech 6-banger της BMW!!
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 07-01-11, 23:17
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6zylindermaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αν και δεν αλλάζω τον 20ετίας λαβωμένο κινητήρα μου με τα στραβά του και τα καλά του με κανένα TSI εντούτοις δε μπορώ να μην παραδεχτώ την ανωτερότητα τους.
Βασίλη, ειλικρινά δεν βγάζω νόημα (δεν αλλάζω μεν, αλλά θαυμάζω την ανωτερότητα του άλλου) ...ποιό προτιμάς τελικά και γιατί δεν αποκτάς το αντικείμενο του πόθου σου;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6zylindermaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
...έχω οδηγήσει και αντίστοιχης απόδοσης BMW 125 (3.0lt 218hp) για πολύ παραπάνω απο μια βόλτα παράλληλα με ενα A3 2.0 TFSI quattro και μπορώ να πω οτι τα συμπεράσματα μου ήταν ακριβώς τα ίδια...στις 8 φορές που θα οδηγήσω το αυτοκίνητο μου θα ήθελα να έχει tsi με την πλούσια ροπή, την απίστευτη οικονομία και την αβίαστη δύναμη του και τις υπόλοιπες 2 θα'θελα την 6κύλινδρη μελωδία, την απόλυτη απόκριση και το καθάρισμα στις ψηλές στροφές του high tech 6-banger της BMW!!
Είναι το (3λιτρο) 125i λιγότερο οικονομικό ή λιγότερο γρήγορο από το A3 2.0TFSI quattro; (σε εργοστασιακή μορφή -μην αρχίσουμε τα γνωστά "light-REVOstageIIμαμά" πάλι)
Γιατί οι μετρήσεις λένε άλλα.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 07-01-11 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 08-01-11, 13:07
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα...

it's all bla bla to me

χτυπατο εσυ που πας καθε μερα βουνο...στριβεις ταπα....κλπ κλπ...

ενα τετοιο το καλοκαιρι ειχε γινει τροπετιον στα λμς......κουτα οχημα....
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 08-01-11, 19:13
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
παντως πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα επιλογης και οδηγικης συνηθειας...το αν θα παρεις turbo η ατμοσφαιρα...αλλος θελει να κανει κοντρες...αρα παιρνεις turbo και του σηκωνεις πιεσεις αλλαζεις τουρμπινες κτλ..αλλος θελει να πηγαινει πιστα...εκει χρειαζεσαι ατμοσφαιρα να αντεξει την βαναυση χρηση πιστας η βαζεις ψυγεια λαδιου στο turbo μοτερ σου και πολλα αλλα προκειμενου να το διαφυλαξεις μια και ειναι πιο επιρεππη στις θερμοκρασιες!!!αλλος θελει να πηγαινει στην δουλεια του σβελτα και εκει παιρνεις ενα tsi πχ..που εχει ροπη παντου και μεσα στην πολη αυτο βοηθαει πολυ..αλλος θελει να ακουει vtec-ια που να ξυπνανε στις 5500rpm και να στροφαρει στο θεο...ολα τα παραδειγματα που εφερα δειχνουν τις διαφορετικες προτιμησεις του κοινου...και φυσικα ειναι ολα διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους και γιαυτο ασυγκριτα!!!ειναι καθαρα θεμα γουστου...at the end of the day!!!

υγ...σαν να συγκρινεις λεμονια με πορτοκαλια...αφου το αλλου του αρεσει το λεμονι τι να του πεις?????κακο ειναι?????αχχααχχαχχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 08-01-11, 21:47
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
εγω θελω vtec-tsi χαμηλα να δουλευει με κομπρεσορα και με το που μπαινει το vtec να μπαινει και η τουρμπινα και να γινεται παρτυ.

Κατι vtec τουρμπακια παντως με 0.7-0.8 πανε πολυ καλα (αλλα δε στριβουν χεχε)
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.