Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-05-07, 20:50
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλεκτρονικό VANOS?! Είχα το ίδιο μοτέρ και δεν έχει τέτοιο πράγμα. Το VANOS είναι είτε μονό (εξαγωγή) είτε διπλό (εισαγωγή/εξαγωγή).

Το καζανάκι είναι προφανές ότι πρέπει να το αλλάξεις.
Αν δεν έχει κόφτη, σημαίνει ότι κάποιος έχει "παίξει" με το πρόγραμμα. Και θα σου πρότεινα να προσέξεις γιατί μετά τις 4500 ανεβάζει πολύ γρήγορα!
Χαμηλά δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό το μοτέρ αλλά δεν είναι και πεθαμένο. Αν βάλεις ελεύθερους καταλύτες, θα χάσεις κι αλλο χαμηλά...
Φιλε kouk το VANOS ειναι εισαγωγης ειτε διπλο,οχι εξαγωγη!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-07, 07:23
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Σωστό...λάθος μου!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-07, 07:26
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα φιλε κουκ, ενταξι το τελικο καζανακι θα το αλλαξω οπωσδηποτε και λεω να βαλω της μαμας γιατι δε θελω και πολυ θορυβο με ενα ελευθερας θα ειναι καλυτερα? η θα ειναι το ιδιο στο τραβηγμα?

Μην περιμένεις από ένα καζανάκι να δεις ΤΙΣ διαφορές.
Προσωπικά θεωρώ ότι περισσότερο ο ήχος είναι που βελτιώνεται και λιγότερο οι επιδόσεις!!!... Σε κάθε περίπτωση, το ελεύθερο είναι καλύτερο από το εργοστασιακό σε επίπεδο ήχου και look!

Διαφορά κάνει η αλλαγή των καταλυτών με ελεύθερους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-07, 12:39
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Προτείνω να μην αλλάξεις σύστημα εξάτμησης, δηλαδή να βάλεις το μαμά, άντε κανα πιο ελεύθερο τελικό αλλά καταλύτη καλύτερα όχι και σε καμία περίπτωση μεσαίο. Άσε για να μην χάσεις και άλλο απο χαμηλά. Καλύτερα επικεντρώσου στο πως θα φτειάξεις την εισαγωγή και άσε την εξαγωγή για τώρα.

Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις οτι θες υπερπλήρωση τώτε κόιτα την εξαγωγή και βάλε ποιο ελεύθερα μέρη.

Επαναλαμβάνω πάντως κοίτα προς υπερκυβισμό. Πας και αγοράζεις στρόφαλο μπιέλες και πιστόνια. Και πας σε ένα Ρεκτιφιατζή και σου κάνει γιάλυσμα με 50ε μόνο. Και μετά έχεις ένα 328 καινούριο που δεν χρειάζεται να το δηλώσεις πουθενά.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-07, 13:23
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Εγω εχω το 2.2 και κατεληξα οτι μια καλη αναβαθμιση παει τοσο ψηλα που αξιζει να αλλαξεις μοτερ παρα να φτιαξεις το 2.2
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-07, 17:20
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να μην αλλάξεις σύστημα εξάτμησης, δηλαδή να βάλεις το μαμά, άντε κανα πιο ελεύθερο τελικό αλλά καταλύτη καλύτερα όχι και σε καμία περίπτωση μεσαίο. Άσε για να μην χάσεις και άλλο απο χαμηλά. Καλύτερα επικεντρώσου στο πως θα φτειάξεις την εισαγωγή και άσε την εξαγωγή για τώρα.

Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις οτι θες υπερπλήρωση τώτε κόιτα την εξαγωγή και βάλε ποιο ελεύθερα μέρη.

Επαναλαμβάνω πάντως κοίτα προς υπερκυβισμό. Πας και αγοράζεις στρόφαλο μπιέλες και πιστόνια. Και πας σε ένα Ρεκτιφιατζή και σου κάνει γιάλυσμα με 50ε μόνο. Και μετά έχεις ένα 328 καινούριο που δεν χρειάζεται να το δηλώσεις πουθενά.
Ποσο θα κοστισουν περιπου αυτα φιλε( στρόφαλο μπιέλες και πιστόνια) ? απο 3.28 να ειναι? ο εγκεφαλος δε χρειαζετε αλλαγη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-05-07, 17:23
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
και κατι αλλο ειναι ευκολο να γινει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-05-07, 08:00
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε μηχανικός. Απλά αλλαγή θα σου κάνει. Και θα πας σε ένα ρεκτιφιατζή να σου κάνει γυάλισμα, όχι ρεκτιφιέ. Το πόσο θα κωστήσει απο εσένα εξαρτάται. Αναλόγως τι υλικά θες να πάρεις. Υπάρχουν αξιοπρεπέστατα πιστόνια κοντα στα 1000ε. Τώρα αν θες κάτι πιο δυνατό ακόμα πρέπει να τα χώσεις. Δηλαδή αν πιο μετά θες να βάλεις turbo ή κάτι τέτοιο. Γιατί τα εξακύλινδρα δεν φημίζονται για την αντοχή τους στο turbisma. Τουλάχισντον όχι όσο τα 4κύλινδρα. Κοίτα θα σου κωστήσει όσο ένα μεταχειρησμένο 328. Αλλά αν πάρεις εσύ όλα αυτά θα έχεις ένα καινούριο 328. Αν πας να ρωτήσεις σε ένα καλό ρεκτιφιατζή θα σου πει ότι ακριβώς θες. Αυτοί έχουν τεράστιους καταλόγους με τα χαρακτηριστηκά της μηχανής κάθε αυτοκινήτου.

Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο δεν είναι αναγκαίο να αλλάξεις εγκαίφαλο. Το ECU δεν ξέρει για πιο λόγο ξαφνικά η μηχανή που έιναι 320 τραβάει τόσο πολύ αέρα απο το περιβάλλον αλλά το θεωρεί φυσιολογικό και ρίχνει την ανάλογη βενζίνη. Τωρά για εύρυθμη λειτουργεία πρέπει να προγραμματιστεί καινούρια ECU σύμφωνα με όλες τις αλλαγές.

Πιστεύω οτι αν έχεις εξακύλινδρο μοτέρ, έστω και 2λίτρο, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Το θέμα είναι πόσα θες να δώσεις. Προσωπικά εμένα μου βγαίνουν όλα αυτά που θέλω να κάνω γύρω στα 30.000ε, και δεν έχω ακόμα εξακύλινδρο, οπότε απλά το ξεχνάω.

Θέλοντας να βγω και εγώ σαν άνθρωπος λίγο Offtopic παραθέτω την λίστα των (Dream)αλλαγών:
-Εξαπετάλουδο dBillas
-Πλένουν απο ανθρακονήματα.
-Φίλτρο σε στιλ Ram Air(Αυτό το έχω)
-Ροϊκή εξέλιξη.
-Πιστόνια Mahle σφυρίλατα.
-Μπιέλες και στρόφαλος ζυγισμένα-ελαφρωμένα για μείωση αδράνειας.
-Εκκεντρωφόροι dBillas.
-Διπλή εξάτμηση Sebring με πεταλούδα για αυτόματο καθορισμό του Backpressure για την διατήρηση της ροπής σε όλο το φάσμα.
-Compressor Rotrex.
-Διαφορικό μπλοκέ μπούμπης.

Όποιος έχει λεφτά και θέλει να φτιάξει το εξακύνδρο του έτσι ωστε οι μ6 να σκύβουν το καιφάλι, ας μου πει να του πω λεπτωμερώς που θα τα κάνει όλα αυτά. Υπόψην ότι με όλα τα παραπάνω θες κορυφαία λάστηχα, φρένα, ανθρακονηματικά ημιαξόνια και μπάρες μπρος-πίσω, πάνω-κάτω. Και καλό είναι να έχεις την Coupe έκδοση που έχει πολύ καλύτερη ακαμψία. Με λίγα λόγια η βελτίωση κωστήζει. Θα πάω να πάρω ένα panta να κάνω την δουλειά μου.....
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-05-07, 09:58
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε μηχανικός. Απλά αλλαγή θα σου κάνει. Και θα πας σε ένα ρεκτιφιατζή να σου κάνει γυάλισμα, όχι ρεκτιφιέ. Το πόσο θα κωστήσει απο εσένα εξαρτάται. Αναλόγως τι υλικά θες να πάρεις. Υπάρχουν αξιοπρεπέστατα πιστόνια κοντα στα 1000ε. Τώρα αν θες κάτι πιο δυνατό ακόμα πρέπει να τα χώσεις. Δηλαδή αν πιο μετά θες να βάλεις turbo ή κάτι τέτοιο. Γιατί τα εξακύλινδρα δεν φημίζονται για την αντοχή τους στο turbisma. Τουλάχισντον όχι όσο τα 4κύλινδρα. Κοίτα θα σου κωστήσει όσο ένα μεταχειρησμένο 328. Αλλά αν πάρεις εσύ όλα αυτά θα έχεις ένα καινούριο 328. Αν πας να ρωτήσεις σε ένα καλό ρεκτιφιατζή θα σου πει ότι ακριβώς θες. Αυτοί έχουν τεράστιους καταλόγους με τα χαρακτηριστηκά της μηχανής κάθε αυτοκινήτου.

Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο δεν είναι αναγκαίο να αλλάξεις εγκαίφαλο. Το ECU δεν ξέρει για πιο λόγο ξαφνικά η μηχανή που έιναι 320 τραβάει τόσο πολύ αέρα απο το περιβάλλον αλλά το θεωρεί φυσιολογικό και ρίχνει την ανάλογη βενζίνη. Τωρά για εύρυθμη λειτουργεία πρέπει να προγραμματιστεί καινούρια ECU σύμφωνα με όλες τις αλλαγές.

Πιστεύω οτι αν έχεις εξακύλινδρο μοτέρ, έστω και 2λίτρο, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Το θέμα είναι πόσα θες να δώσεις. Προσωπικά εμένα μου βγαίνουν όλα αυτά που θέλω να κάνω γύρω στα 30.000ε, και δεν έχω ακόμα εξακύλινδρο, οπότε απλά το ξεχνάω.

Θέλοντας να βγω και εγώ σαν άνθρωπος λίγο Offtopic παραθέτω την λίστα των (Dream)αλλαγών:
-Εξαπετάλουδο dBillas
-Πλένουν απο ανθρακονήματα.
-Φίλτρο σε στιλ Ram Air(Αυτό το έχω)
-Ροϊκή εξέλιξη.
-Πιστόνια Mahle σφυρίλατα.
-Μπιέλες και στρόφαλος ζυγισμένα-ελαφρωμένα για μείωση αδράνειας.
-Εκκεντρωφόροι dBillas.
-Διπλή εξάτμηση Sebring με πεταλούδα για αυτόματο καθορισμό του Backpressure για την διατήρηση της ροπής σε όλο το φάσμα.
-Compressor Rotrex.
-Διαφορικό μπλοκέ μπούμπης.

Όποιος έχει λεφτά και θέλει να φτιάξει το εξακύνδρο του έτσι ωστε οι μ6 να σκύβουν το καιφάλι, ας μου πει να του πω λεπτωμερώς που θα τα κάνει όλα αυτά. Υπόψην ότι με όλα τα παραπάνω θες κορυφαία λάστηχα, φρένα, ανθρακονηματικά ημιαξόνια και μπάρες μπρος-πίσω, πάνω-κάτω. Και καλό είναι να έχεις την Coupe έκδοση που έχει πολύ καλύτερη ακαμψία. Με λίγα λόγια η βελτίωση κωστήζει. Θα πάω να πάρω ένα panta να κάνω την δουλειά μου.....
Ο εγκέφαλος από 320 ΔΕΝ θα δώσει σωστά από μόνος του καύσιμο για 2.8 ξέχνα το. (είπαμε ότι διορθώνουν αλλά όχι και έτσι)

Θα βάλεις 30000 ευρώ και θα βάλεις μπλοκέ Μπούμπη και όχι κανένα quaife?
Δε λέω καλό είναι αλλά για πιο απλές εφαρμογές.

Τώρα αυτό για τα Μ6....

Και τέλος τα ανθρακονηματικά ημιαξόνια...μου θυμιζει τις βελτιώσεις στο Gran Turismo στο Playstation 2

Κοίτα όλα αυτά λέγονται εύκολα...γίνονται ΠΟΛΥ δύσκολα (μάλλον γίνεται αλλά θα περάσεις 2-3 χρόνια στο συνεργείο μέχρι να δουλέψουν όλα σωστά, ΑΝ δουλέψουν ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-05-07, 11:20
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Ο εγκαίφαλος δεν έχει κανένα κόλλημα να στείλει τα καύσιμα. Είναι μια απλή εξίσωση που στέλνει την κατάλληλη ποσότητα καυσίμου.Τους χάρτες δεν υπάρχει λόγος να τους αλλάξεις είναι οι ίδιοι εφόσον μιλάμε για του ίδιου τύπου vanos. Εγώ θα τον αναπρογραμμάτιζα πάντως και το είπα. Τα μπεκς δεν ξέρω τι θα κάνουν. Δεν ξέρω αν είναι και τα ίδια. Θα δω το realoem.

Όσο για τiς αλλαγές για αυτό το λόγο χρησημοποίησα τις λέξη (dream)αλλαγές. Πάντως έχω γνωστό με μ3(3000) στα 550 άλογα στον τροχό(με turbisma φυσικά). Έχει χώσει χρήμα πάντως. Πάντως ε36 στα 550 άλογα ζωρίζει πολύ μια μ6....δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Και τα ανθρακονηματικά ημιαξόνια μπορείς να τα βάλεις σε αυτοκίνητο στο GT4? Καλό ακούγεται πάντως. Αν θες πάντως να ξεπεράσεις τα 60 κιλά ροπής καλό θα ήταν.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.