Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-06-07, 13:42
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
to pisw tzami off

Χαιρετώ και πάλι.
Για την λύση του τούρμπο και εγώ δεν ενδιαφέρομαι, αφού δεν θέλω να έχω τόση υψηλή κατανάλωση για τις αστικές μου διαδρομές. Για το θέμα της μετατροπής το ψάχνω ακόμα, αφού δεν μπορώ να χωνέψω ότι υπάρχουν τόσες ασυμβατότητες λόγω αλλαγών για διαφορά 1 έτους. Ούτε άλλο μοντέλο να ήτανε! Ρώτησα ξανά τον «μετατροπέα» και μου είπε ότι το γκάζι εννοείται ότι θα αλλαχθεί για να γίνει ηλεκτρικό και ότι το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι με την αντίσταση του πίσω τζαμιού. Συγκεκριμένα επειδή στα προ facelift παίρνει ρεύμα από το δυναμό, ενώ στα μετά facelift από τον εγκέφαλο πρακτικά δεν θα λειτουργεί το ξεθάμπωμα του πίσω τζαμιού. Μια μικρή θυσία αν αναλογιστεί κανείς το αποτέλεσμα μιας μετατροπής από 1600 σε 2000cc.Παρόλα αυτά ακόμα το σκέφτομαι και περιμένω και άλλες απόψεις από φίλους εδώ στο forum. Ιδίως αν το έχει κάνει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του…..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-06-07, 13:51
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Question

Να συμπληρώσω ότι ο μάστορας μου είπε ότι έχει κάνει ήδη 2 φορές αυτήν την μετατροπή χωρίς άλλα προβλήματα και αυτή θα είναι η τρίτη. Για εγγύηση δίνει 1 χρόνο, εφόσον κάνουμε την μετατροπή με αυτά που έχει εκεί επειδή είναι από αυτοκίνητο που έκανε σε αυτόν τα service και το «γνωρίζει». Εάν θελήσω κάποια άλλη μετατροπή είναι επιφυλακτικός για το θέμα της εγγύησης επειδή δεν θα ξέρει την προέλευση του μοτέρ και των παρελκόμενων. Η μετατροπή του περιλαμβάνει : μηχανη+πλεξούδα+σασμάν+κεντρικός+πίσω διαφορικό+εγκέφαλος+δισκόπλακες πίσω+ηλεκτρικό γκάζι+εξάτμιση. Λείπει κάτι? Εάν κάποιος γνωρίζει ας μου πει….
Thanks again.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-07, 14:14
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
τα μοντελα μετα facelift εχουν esp τουλαχιστον τι διλιτρο βαλβετρονικ σιγουρα ενω το δικο σου μονο αντισπιν σου ειπε τι θα γινει με αυτο?μηπως θα δημιουργηθει καποιο προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-06-07, 14:23
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Φίλε αγρότη, σε αυτό έχεις δίκιο και ήταν από τα πρώτα που είχα ρωτήσει. Θεωρητικά μπορεί να μπεί και esp,αλλά στην πράξη είναι μεγάλη η μανούρα και ανεβαίνει το κόστος. Πρόβλημα δεν έχεις αφού και το esp απενεργοποιείται εαν θέλεις, δηλ θα είναι σαν να το εχεις στο off. Το αντισπιν αρκεί για να μην σπινιάρει στην εκκίνηση. Αλλωστε δεν μιλάμε και για καμία τρελή ιπποδύναμη. Όσον αφορά τις στροφές εκεί είναι θέμα οδηγού να μην βρεθεί στα χωράφια....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-06-07, 14:49
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Thnks για την πληροφορία Christo330...Μάλλον και εγώ πάω για 330...Αχ 6000 δεν είναι και λίγα,αλλά πιστεύω αξίζουν μιας και είμαι δεμένος (λάθος βέβαια) συναισθηματικά,ειδικά με το αμάξωμα του αυτοκινήτου μου και ότι αυτό περιέχει...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-07, 14:53
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Α,κάτι άσχετο-σχετικό wiserman29...Έχω και εγώ το ίδιο αμάξι με σένα και όντως οι διαφορές με το facelift είναι πάρα πολλές,ειδικά στα ηλεκτρικά του...Άστα μαύρο χάλι...Από την άλλη σε μια μάντρα προχτές είδα ένα 316 σαν το δικό μας με 1990 κάτι κυβικά μηχανή και δεν ήταν μετατροπή,έτσι τουλάχιστον μου είπε ο μαντράς που τον ρώτησα...Τι γίνετε με αυτό το θέμα έχω χάσει τη μπάλα πραγματικά...Γι αυτό 8α παω λιαν συντόμως για 330 να ξενοιάσω,αμάν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-07, 14:55
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Thnks για την πληροφορία Christo330...Μάλλον και εγώ πάω για 330......
Σωστός. Ίσως η μόνη περίπτωση που αξιζει πραγματικά. Μόνο 'φύλαξε τα νώτα σου' με εγγύηση, γραπτή συμφωνία κλπ. Καλή δύναμη.
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-07, 18:31
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
poy briskete ta lefta?

Η αλήθεια είναι ότι τα 6000ευρώ δεν είναι πολλά για να πας στα 3000cc, αλλά πως καταφέρνετε όλοι να συντηρήσετε ένα τέτοιο αυτοκίνητο μετά? Γιατί μου κάνει εντύπωση η ευκολία με την οποία όλοι συζητούν για τόσα κυβικά. Μόνο τέλη και ασφάλιστρα θέλεις 1,5 μισθό το χρόνο(τουλάχιστον δικό μου). Να μην αναφερθώ βέβαια στην κατανάλωση. Και δεν είναι σαφώς πιο μεγάλη μια μετατροπή από 1600 στα 3000cc? Άσε που σίγουρα κάποιος που είχε ένα τέτοιο αυτοκίνητο σίγουρα το έσκιζε…
Αυτοί είναι κάποιοι προβληματισμοί μου εντελώς φιλικά βέβαια. Η ιδανική λύση για μένα θα ήταν να το πουλούσα και να έδινα +5000 για να πάρω ένα 2λιτρο 2003+ μοντέλο, αλλά έλα που δεν πουλιέται εύκολα το ρημάδι – τουλάχιστον σε «λογική» για μένα τιμή. Γιατί εάν είναι να το δώσω 10000 αρνούμαι……………..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-06-07, 18:38
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
mallon itan 1900cc

Bill007 μήπως αυτό που είδες ήταν 1895cc, διότι στην Γερμανία το 316 ήταν 1900cc. Βασικά είναι ο ίδιος κινητήρας ακριβώς με τις αναγκαίες εσωτερικές αλλαγές. Σε επίσημη bmw που είχα ρωτήσει μου είχαν ζητήσει 3200ευρώ για να μου τον κάνουν 1900 οπότε δεν αλλάζει τίποτα άλλο στο αυτοκίνητο και μόνο εσύ το ξέρεις = ίδια τέλη= ίδια ασφάλιστρα = όχι τρεχάματα για να δηλώσεις μετατροπή κτλ….. αλλά μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά, αν και ουσιαστικά γίνεται ρεκτιφιέ του κινητήρα που εάν πετύχει είναι σαν να βάζεις καινούργιο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-06-07, 18:41
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Τελικά έχεις κανείς να μου προτείνει κάνα «δοκιμασμένο» συνεργείο για να ρωτήσω για μετατροπές? Εάν ναι, ας μου στείλει pm or mail.
Christo330 δεν με πειράζει εάν είναι και από Θεσ/νίκη, αν και προτιμώ Αθήνα για να το έχω κοντά μου εάν προκύψει κάτι.
Thanks.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wiserman29 : 04-06-07 στις 18:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.