Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-04, 13:49
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Γιατί τόσα αλογάκια????

Παρακαλώ τα φώτα σας!
Το νέο μου απόκτημα Ε36 320i 24v έχει χαρτιά δυναμόμετρου 151 hp και 19.8kgm ροπής.
Η ισχύς είναι στον τροχό, οπότε αν προσθέσουμε και 16hp απώλειες είμαστε στα 166 αλόγατα!
Επειδή το αμάξι είναι από ΟΔΔΥ δεν ξέρω τι βελτίωση έχει γίνει, παρά μόνο μια εξάτμιση από μπρος μέχρι πίσω.
Μήπως κανείς ξέρει που έχει κόφτη το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί εμένα ανεβάζει μέχρι 6900 περίπου? Το ρωτάω γιατί υποψιάζομαι πως πρέπει να έχει κάποιο πρόγραμμα, καθώς η εργοστασιακή του ιπποδύναμη είναι στα 150 άλογα στον στρόφαλο πάντα. Δεν διαθέτει κάποιο after market φίλτρο.
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-04, 14:29
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Thumbs up

Γυρω στις 7.500 αλλα απτη στιγμη που λες οτι ανεβαζει μεχρι 6.900 θα επρεπε να χαιρεσαι και οχι να ψιλοχαλιεσαι γιατι αφενως σου βγαζει 150 αλογα στον τροχο και οχι στο στροφαλο,αφετερου τη μεγιστη δυναμη στη βγαζει πιο χαμηλα πραγμα πολυ καλο.Και κατι ακομα.320 εχεις οχι Μ3.Μην περιμενεις δηλαδη να χτυπας 8.500-9.000 σαλ
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-04, 16:22
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Γυρω στις 7.500 αλλα απτη στιγμη που λες οτι ανεβαζει μεχρι 6.900 θα επρεπε να χαιρεσαι και οχι να ψιλοχαλιεσαι γιατι αφενως σου βγαζει 150 αλογα στον τροχο και οχι στο στροφαλο,αφετερου τη μεγιστη δυναμη στη βγαζει πιο χαμηλα πραγμα πολυ καλο.Και κατι ακομα.320 εχεις οχι Μ3.Μην περιμενεις δηλαδη να χτυπας 8.500-9.000 σαλ
Με είδες να χαλίεμαι??
Έχω την εντύπωση ότι ο κόφτης είναι πιο χαμηλά απο 6900 για αυτό αναρωτήθηκα μήπως έχει κάποιο πρόγραμμα!!
7500 είναι απίθανο μου φαίνεται!!
Δηλ εμένα που κοφτάρει λίγο πριν τις 7000 σημαίνει ότι του έχουν κατεβάσει τον κόφτη???

Και σαφώς και δεν περιμένω να χτυπάω 9αρες!! Μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου! Πολλές μου φάνηκαν οι 7, όχι λίγες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-04, 20:32
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
γυρω στις 6900 χτυπαει το 16αρι.λογικα το 20αρι θα πρεπει να ειναι λιγο πιο ψηλα.Παντως με τα νουμερα που εγραψες το μονο που μπορω να σου πω ειναι:Πιστευε και μη ερεύνα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-04, 08:58
Το avatar του χρήστη Brown
Brown Ο χρήστης Brown δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2004
Μηνύματα: 122
Brown is on a distinguished road
Πιθανόν να έχει γίνει κάποια βελτίωση. Αλλά τα δυναμόμετρα που μετράνε σωστά και όχι όσα θέλει να βλέπει ο ιδιοκτήτης, είναι πολλά.
Το ελεύθερο φίλτρο (κατάργηση του φιλτροκουτιού), δεν είναι απαραίτητο για βελτίωση πρώτου σταδίου. Άνοιξε το φιλτροκούτι και δες τι φοράει. Το πιο πιθανό είναι να φοράει άλλο.
__________________
Σπύρος
Vanos και ξερό ψωμί
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-04, 14:44
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brown
Πιθανόν να έχει γίνει κάποια βελτίωση. Αλλά τα δυναμόμετρα που μετράνε σωστά και όχι όσα θέλει να βλέπει ο ιδιοκτήτης, είναι πολλά.
Το ελεύθερο φίλτρο (κατάργηση του φιλτροκουτιού), δεν είναι απαραίτητο για βελτίωση πρώτου σταδίου. Άνοιξε το φιλτροκούτι και δες τι φοράει. Το πιο πιθανό είναι να φοράει άλλο.
Eννοούσα ελέυθερο, μέσα στο φιλτροκούτι. Φοράει μάμα φίλτρο!
Σήμερα που πήγα σε ένα φίλο που είναι σχετικός με BMW με ενημέρωσε ότι φοράει πρόγραμμα όποτε απο εκεί είναι τα ....άτια
Σκέφτομαι να βάλω φιλτροχοάνη...τι λέτε? Δουλεύει στα Vanos?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-04, 15:00
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά! Εχει κάνει και ένα σχετικό τεστ το Power και θα δεις από τα αποτελέσματα, οτι εξαρτάται απο τη μάρκα της φιλτροχωάνης, που σε μερικές περιπτώσεις έχεις μέχρι και απώλειες αντί να πάρεις! Με άλλες χωάνες, χάνεις σε ένα φάσμα στροφών και κερδίζεις σε άλλο!
Εγώ θα σου πρότεινα να μήν κάνεις τίποτα ή στην καλύτερη να βάλεις απλά ένα καλύτερο φίλτρο (αν και δεν θα δεις κάτι σηματικό)!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MPOWER : 25-08-04 στις 15:03
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-04, 15:19
Το avatar του χρήστη Z3 Fat Bastard
Z3 Fat Bastard Ο χρήστης Z3 Fat Bastard δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 161
Z3 Fat Bastard is on a distinguished road
Θορυβος

Απο επιδοσεις με την φιλτροχοανη δεν γνωριζω.

Ενα ειναι σιγουρο, το αμαξι θα κανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ θορυβο..... Στο VR6 Golf (ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ) του Strax στο οποιο ειχε βαλει φιλτροχοανη ο θορυβος ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ. Λεπτομερειες μπορει να σου πει ο ιδιος !!!
__________________
HELLO , My name is NicK, I am unemployed and I live with my parents ......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-04, 20:05
BMWER Ο χρήστης BMWER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-07-2004
Μηνύματα: 21
BMWER is on a distinguished road
Και εγώ πιστεύω οτι η λύση φίλτρου απο μόνη της δεν έχει καμία δράση
και φυσικά εαν δεν το ψάξουμε....απο άλογα μάλλον για μουλάρια θα πάρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-04, 01:19
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Διάβασα σε ένα αγγλικό περιοδικό μια βελτίωση του κινητήρα μου που περιελάμβανε:
1. Εξάτμιση supersprint με χταπόδι, ακριβώς σαν αυτή που έχω
2. Μανιτάρι φιλτροχοάνη simota
3. πρόγραμμα powerchips (έχω και από αυτό αλλά δεν ξέρω προέλευση)
4. μπουζοκαλώδια magnegor
5. ελεύθερο καταλύτη remus
To αυτοκίνητο δυναμομετρήθηκε στα 175 άλογα και 22,2 kgm ροπή (στρόφαλο πάντα).
Δεδομένο ότι είμαι στα 167 άλογα και 19.8 kgm ροπής πιστεύω ότι είναι μια καλή περίπτωση καθώς λείπει ο καταλύτης , που θέλει και αλλαγή , η χοάνη και τα μπουζοκαλώδια.
Νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση και σχετικά οικονομική, και χωρίς να επηρεάζει ζωτικά μέρη του κινητήρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.