Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-11, 17:20
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
'Εβαλα και εγώ υγραέριο

Καλημερα και απο μενα.
Παρ'οτι δεν εχουν περασει πολλα 24ωαρα απο τοτε που εβαλα υγραεριο στην μπεμπα μου θελω να σας μεταφερω τις 1ες μου εντυπωσεις.Αφου γυρισα σχεδον ολους οσους τοποθετουν υγραεριο κατεληξα σε ενα σαινι καπου στον Βοτανικο που δεν το επαιζε και καρδιοχειρουργος οπως ολοι οι αλλοι και ο οποιος μου εδωσε να καταλαβω πολλα πραγματα απο υγραεριοκινηση.Μπορουσαμε να βαλουμε και το θεωρουμενο 5ης γενιας αλλα δεν το συνυστουσε επειδη δεν ειναι ακομα επαρκως δοκιμασμενο.(αυτο το τσεκαρισα και με φιλο μου απο Θεσσαλονικη οπου ολοι εκει βαζουνε 4ης γενιας).Παντως εαν ηθελα το εβαζα με κοστος +1000-1150 ευρω.
Το αυτοκινητο εμεινε στο συνεργειο περιπου 3 μερες και το παρελαβα στις 11/3/11 περασμενο και απο το ΚΤΕΟ.Το κοστος με ολα μεσα 1750 ευρω και με δυο χρονια εγγυηση.Η δεξαμενη 58 λιτρα 650χ225 στρογγυλλη στην θεση της ρεζερβας δεν προεξεχει καθολου στο πορτ-μπαγκαζ.Θα μπορουσαμε να βαλουμε λιγο πιο ψηλη 25 ποντους για να εχουμε χωρητικοτητα λιγο μεγαλυτερη απο70 λιτρα αλλα δεν ηθελα να προεξεχει στο πατωμα του πορτ-μπαγκαζ.Οσο για την ρεζερβα 11 χρονια που εχω το αυτοκινητο ουτε που την ειδα εστω και μια φορα.Οποτε στατιστικα δεν προκειται να την χρειαστω εις το εγγυς μελλον.
Η βαλβιδα πληρωσεως αεριου στο πορτακι του ρεζερβουαρ και οχι στον προφυλακτηρα.Τον ανταπτορα( μαζι με ενα εφεδρικο) που βιδωνει πανω της για το γεμισμα τον κραταω στην τσαντα μου.Εξωτερικα δεν φαινεται απο πουθενα οτι εχει τοποθετηθει υγραεριο στο αυτοκινητο παρα μονο αν ανοιξει καποιος το καπω.Η δουλεια που εγινε ειναι πολυ καθαρη και εαν επετρεπε ο νομος να μη φαινονται τα διαφορα εξαρτηματα πχ.εγγεφαλος,μπεκ κλπ υπηρχε η δυνατοτητα να μην φαινοτανε τιποτα με το καπω ανοιγμενο.
Οι παρατηρησεις μου για τα πρωτα 500 χλμ μισα μισα εντος πολης και σε ταξιδι με 5 ατομα στην βορεια Ευβοια ειναι:Καταναλωση σε λιτρα +10% περιπου.Διαφορα στην αποδωση σχεδον μηδενικη αναιπαισθητη θα ελεγα.Διαφορα στο κοστος καταναλωσης πανω απο 50% με δεδομενο οτι εβαζα παντοτε σουπερ αμολυβδη.Τιμη υγραεριου στην Αθηνα 0,77-0,83 το λιτρο.Τιμη σουπερ αμολυβδης 1,75-1.985(ΒΡ)το λιτρο.οποτε καταλαβαινετε την διαφορα στο κοστος.Εκτιμωμενος χρονος αποσβεσης 15000 χλμ.περιπου 8-10 μηνες για μενα.Δεν καταλαβαινεις ποτε δουλευει με υγραεριο και ποτε με βενζινη.Ξεκιναει με βενζινη και μετα απο 600-700 μετρα γυριζει αυτοματα σε αεριο.Οποτε θελω το γυριζω με ενα κουμπακι σε βενζινη.
Μεγαλη δουλεια να βλεπεις το δεικτη της βενζινης σταθερο και να φουλαρεις υγραεριο με 35-38 ευρω αντι για 62-68 ευρω για τα ιδια λιτρα ισως και παραπανω.
Οσο για ενδεχομενες ζημιες ασε τους φοβητσαριδες να τους κηνηγουν τα φαντασματα.Ο αδελφος μου ειχε υγραεριο 1ης γενιας και οχι 4ης που ειναι το δικο μου, 15 χρονια σε 6κυλυνδρο μερσεντες(ταξι)
και δεν του εβγαλε καμμια ζημια απο το υγραεριο.Για το προβλημα που λενε για τις βαλβιδες τα Γερμανικα εκτος απο τα Φορντ και ισως τα Οπελ δεν εχουν κανενα προβλημα.
Ξεχασα το αυτοκινητο ειναι 328 Ε46 κουπε στεπτρονικ μετατροπη απο 320(6κυλινδρο)στεπτρονικ δηλωμενο κανονικα.
Ολογος που αποφασισα για υγραεριο ειναι οτι ηθελα να το αλλαξω με ενα καινουργιο Χ3 πετρελαιο και μου εδιναν για το δικο μου 7000 ευρω.Οποτε λεω κρατησε το αλλα 5 χρονια με υγραεριο και αποσβαινεις και την σημερινη του αξια και ασε την BMW να εχει τις βιτρινες της γεματη με καινουργια αυτοκινητα.[B]Μονο τα εξτρα της σνιτζερ που εχω βαλει κανουν 4000 ευρω.[/B
Αυτα τα λιγα προς το παρον.θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομεριες μετα τα 1500 χλμ αφου θα εχω μετρησει με περισσοτερη ακριβια τις καταναλωσεις και θα εχω τσεκαρει ποση τελικη εχει με το υγραεριο.Αλλη μια πληροφορια για τις διαδικασιες με την αδεια.Το Κτεο εστειλε τα χαρτια του αυτοκινητου στο υπουργειο και περιμενω τωρα ειδοποιηση για το ποτε θα παω να παρω την νεα αδει που θα γραφει και υγραεριο στο καυσιμο.Παντως εχω στα χερια μου μια βεβαιωση απο το ΚΤΕΟ περι τεχνικου ελγχου για υγραεριοκινηση σε περιπτωση που με σταματησουν στον δρομο.
οποιος θελει περισσοτερες λεπτομεριες μπορει να στειλει e-meil at stefanosdk@gmail.com
Καλο απογευμα σε ολους σας.
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-11, 17:39
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εαν ηθελα το εβαζα με κοστος +1000-1150 ευρω.


Για το προβλημα που λενε για τις βαλβιδες τα Γερμανικα εκτος απο τα Φορντ και ισως τα Οπελ δεν εχουν κανενα προβλημα.
Καλά, εκεί πήγε να σε ξεσκίσει λίγο, +200-300€ είναι η διαφορά του αέριας έγχυσης με το υγρής.

Από Γερμανικά, τα Opel και για ακρίβεια οι κινητήρες Ecotec έχουν το θέμα. Τα Ford κανένα απ'όσο ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-11, 20:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Τελικά ρε παίδες για να καταλάβω, γιατί σε ένα μήνα περνάω επιθεώρηση (οικογενειακή) περί του θέματος υγραέριο.

ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ναι ή ου;

Είτε θεωρητικά είτε ΚΥΡΙΩΣ πρακτικά.

Οι διαφορες υγρής και άεριας έκχυσης ΠΟΙΕΣ είναι (όχι τόσο στην κατανάλωση και επιδόσεις), αλλά στην συμπεριφορά του μοτέρ από θέμα θερμοκρασιών και λίπανσης ΚΥΡΙΩΣ.

Ξέρει κάποιος;

ΥΓ:δεν απαιτώ, δεν ξέρω αν φαίνεται έτσι από το ύφος του ποστ, αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί, και τα site είναι λογικό να διαφημίζουν τα περί αξιοπιστίας.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-11, 21:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά ρε παίδες για να καταλάβω, γιατί σε ένα μήνα περνάω επιθεώρηση (οικογενειακή) περί του θέματος υγραέριο.

ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ναι ή ου;

Είτε θεωρητικά είτε ΚΥΡΙΩΣ πρακτικά.
Ζημιά κάνει μόνο σε μερικούς κινητήρες όπου το υγραέριο οξειδώνει την επίστρωση των βαλβίδων, στα οποία αυτοκίνητα χρειάζεται να εγκατασταθεί λαδωτήρας (που και πάλι μόνο επιβραδύνει το πρόβλημα). Ή φυσικά αν είναι ζώον ο προγραμματιστής ή/και ο μηχανικός που θα το βάλει. Το ότι προτείνεται λαδωτήρας για να διορθώσει το πρόβλημα είναι που ξεκίνησε το ράδιο-αρβύλα "το υγραέριο είναι ξηρό και καίει τις βαλβίδες". Είναι το ίδιο ξηρό με την αμόλυβδη βενζίνη και οι βαλβίδες δεν καίγονται, οξειδώνονται. Αν τοποθετηθεί και ρυθμιστεί όπως πρέπει και σε κινητήρα που δεν έχει το παραπάνω θέμα, είναι εντελώς άκακο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαφορες υγρής και άεριας έκχυσης ΠΟΙΕΣ είναι (όχι τόσο στην κατανάλωση και επιδόσεις), αλλά στην συμπεριφορά του μοτέρ από θέμα θερμοκρασιών και λίπανσης ΚΥΡΙΩΣ.

Ξέρει κάποιος;

ΥΓ:δεν απαιτώ, δεν ξέρω αν φαίνεται έτσι από το ύφος του ποστ, αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί, και τα site είναι λογικό να διαφημίζουν τα περί αξιοπιστίας.
Καμία ουσιαστική διαφορά. Η μόνη πραγματική διαφορά είναι ότι το υγρής μορφής υγραέριο ψεκάζεται από τα ίδια τα μπεκ του αυτοκινήτου και ότι λόγω της πολύ χαμηλής του θερμοκρασίας και του υψηλού βαθμού οκτανίου δύναται να ανεβάσει τις επιδόσεις ελάχιστα (με σωστό προγραμματισμό, που εκεί είναι πολύ πιο δύσκολο από το αέριας έγχυσης).

Θέμα θερμοκρασιών και λίπανσης δεν έχεις ποτέ και με καμίας γενιάς σωστά τοποθετημένο σύστημα υγραερίου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-11, 22:25
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, εκεί πήγε να σε ξεσκίσει λίγο, +200-300€ είναι η διαφορά του αέριας έγχυσης με το υγρής.

Από Γερμανικά, τα Opel και για ακρίβεια οι κινητήρες Ecotec έχουν το θέμα. Τα Ford κανένα απ'όσο ξέρω.
Καλησπερα
Ρωτησε καλυτερα εκει που τα βαζουν με τους ψεκαστηρες.Κανενας δεν ζηταει κατω απο 2800 χωρις το Κτεο.Σε μη εξουσιοδοτημενο της BMW εκει που κανω σερβις τα 5 τελευταια χρονια μου ζητησανε 2700 χωρις Κτεο και με μικρο τιμολογια για πιο λιγο ΦΠΑ.Με κανονικο ΦΠΑ κοντα στα 2900.Αν μου βρεις εσυ τετοιο συστημα με 2000-2100 ευρω πες μου που ειναι για στειλω φιλαρακι να βαλει μιας και θελει να βαλει τετοιο συστημα αλλα λογω κοστους δεν το βαζει.
Σου λεω ρωτησα σχεδον ολη την αγορα των Αθηνων ακομα και Θεσσαλονικη.
Αυτα χωρις παρεξηγηση.Ουτε διαφημηση κανω ουτε εξυπναδες πουλαω.Απλα ηθελα να ενημερωσω για την δικη μου περιπτωση.
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-11, 22:38
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζημιά κάνει μόνο σε μερικούς κινητήρες όπου το υγραέριο οξειδώνει την επίστρωση των βαλβίδων, στα οποία αυτοκίνητα χρειάζεται να εγκατασταθεί λαδωτήρας (που και πάλι μόνο επιβραδύνει το πρόβλημα). Ή φυσικά αν είναι ζώον ο προγραμματιστής ή/και ο μηχανικός που θα το βάλει. Το ότι προτείνεται λαδωτήρας για να διορθώσει το πρόβλημα είναι που ξεκίνησε το ράδιο-αρβύλα "το υγραέριο είναι ξηρό και καίει τις βαλβίδες". Είναι το ίδιο ξηρό με την αμόλυβδη βενζίνη και οι βαλβίδες δεν καίγονται, οξειδώνονται. Αν τοποθετηθεί και ρυθμιστεί όπως πρέπει και σε κινητήρα που δεν έχει το παραπάνω θέμα, είναι εντελώς άκακο.



Καμία ουσιαστική διαφορά. Η μόνη πραγματική διαφορά είναι ότι το υγρής μορφής υγραέριο ψεκάζεται από τα ίδια τα μπεκ του αυτοκινήτου και ότι λόγω της πολύ χαμηλής του θερμοκρασίας και του υψηλού βαθμού οκτανίου δύναται να ανεβάσει τις επιδόσεις ελάχιστα (με σωστό προγραμματισμό, που εκεί είναι πολύ πιο δύσκολο από το αέριας έγχυσης).

Θέμα θερμοκρασιών και λίπανσης δεν έχεις ποτέ και με καμίας γενιάς σωστά τοποθετημένο σύστημα υγραερίου.
Στην περίπτωση υγρής έκχυσης επεμβαίνεις και στο κύκλωμα της βενζίνης;

Πόση περίπου διαφορά έχουν στην τιμή; (αν είναι τα 200 - 300€ που ανέφερες αγνόησέ το)

Αν θες ρε Μάνο στείλε ένα πμ με ότι λεπτομέρειες μπορείς γιατί με έχει φάει ο πατέρας.
Του χουνε δώσει κάτι γνωστοί τηλέφωνα κάποιων γνωστών καταλαβαίνεις τώρα, και δε γουστάρω τέτοιες φάσεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα
Ρωτησε καλυτερα εκει που τα βαζουν με τους ψεκαστηρες.Κανενας δεν ζηταει κατω απο 2800 χωρις το Κτεο.Σε μη εξουσιοδοτημενο της BMW εκει που κανω σερβις τα 5 τελευταια χρονια μου ζητησανε 2700 χωρις Κτεο και με μικρο τιμολογια για πιο λιγο ΦΠΑ.Με κανονικο ΦΠΑ κοντα στα 2900.Αν μου βρεις εσυ τετοιο συστημα με 2000-2100 ευρω πες μου που ειναι για στειλω φιλαρακι να βαλει μιας και θελει να βαλει τετοιο συστημα αλλα λογω κοστους δεν το βαζει.
Σου λεω ρωτησα σχεδον ολη την αγορα των Αθηνων ακομα και Θεσσαλονικη.
Αυτα χωρις παρεξηγηση.Ουτε διαφημηση κανω ουτε εξυπναδες πουλαω.Απλα ηθελα να ενημερωσω για την δικη μου περιπτωση.
Φίλε μου 2700 - 2800 για το υγρής έκχυσης;

Το αν είναι το μοτέρ 4κύλινδρο ή εξακύλινδρο παίζει ρόλο ή η παροχή των μπεκ; (στην τιμή)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-11, 22:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην περίπτωση υγρής έκχυσης επεμβαίνεις και στο κύκλωμα της βενζίνης;

Πόση περίπου διαφορά έχουν στην τιμή; (αν είναι τα 200 - 300€ που ανέφερες αγνόησέ το)

Αν θες ρε Μάνο στείλε ένα πμ με ότι λεπτομέρειες μπορείς γιατί με έχει φάει ο πατέρας.
Του χουνε δώσει κάτι γνωστοί τηλέφωνα κάποιων γνωστών καταλαβαίνεις τώρα, και δε γουστάρω τέτοιες φάσεις.

Το αν είναι το μοτέρ 4κύλινδρο ή εξακύλινδρο παίζει ρόλο ή η παροχή των μπεκ; (στην τιμή)
Κάνεις διακλάδωση φυσικά στην παροχή πριν τα μπεκ. Ούτε καν μετατροπή, ουσιαστικά ένα Τ μπαίνει.

Ναι, η διαφορά είναι τόση. Μόνο ένας στην Ελλάδα βάζει ακόμα υγρής έγχυσης (οι άλλοι απλώς απευθύνονται εκεί για τώρα), στην Αγίας Άννης, και μου είχε πει για το δικό μου 1700€ για αέριας έγχυσης και 2000€ για υγρής.

Ότι πληροφορίες θέλεις, στείλε μου και θα σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Παίζει ο αριθμός των κυλίνδρων και η ιπποδύναμη. Διαφορετικά μπεκ-εγκέφαλος στην πρώτη περίπτωση, πνεύμονας-τροφοδοσία στην δεύτερη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα
Ρωτησε καλυτερα εκει που τα βαζουν με τους ψεκαστηρες.Κανενας δεν ζηταει κατω απο 2800 χωρις το Κτεο.Σε μη εξουσιοδοτημενο της BMW εκει που κανω σερβις τα 5 τελευταια χρονια μου ζητησανε 2700 χωρις Κτεο και με μικρο τιμολογια για πιο λιγο ΦΠΑ.Με κανονικο ΦΠΑ κοντα στα 2900.Αν μου βρεις εσυ τετοιο συστημα με 2000-2100 ευρω πες μου που ειναι για στειλω φιλαρακι να βαλει μιας και θελει να βαλει τετοιο συστημα αλλα λογω κοστους δεν το βαζει.
Σου λεω ρωτησα σχεδον ολη την αγορα των Αθηνων ακομα και Θεσσαλονικη.
Αυτα χωρις παρεξηγηση.Ουτε διαφημηση κανω ουτε εξυπναδες πουλαω.Απλα ηθελα να ενημερωσω για την δικη μου περιπτωση.
Όπως γράφω μόνο ένας στην Ελλάδα βάζει υγρής έγχυσης τώρα. Σου ζητάνε τόσα γιατί θα το πάνε σε αυτόν μάλλον και θα βάλουν και τα δικά τους μέσα. Δεν θα πάει 2000€ γιατί έχεις εξακύλινδρο (και ο συγκεκριμένος "κοπανάει") αλλά όχι και 2800+ που λες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 16-03-11 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-11, 22:50
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
φυσικα και παιζει ρολο στην τιμη το 4κυλινδρο η το 6κυλινδρο.
τα 5ης γενιας υποστηριζουν την υγρη εγχυση χωρις πνευμονα.
ολοι οσοι εχω ρωτησει εχουν βαλει 4ης γενιας πιο πολυ για λογους οικονομιας και γιατι οπως πολυ σωστα ειπωθηκε οι βαλβιδες μπορουν να οξειδωθουν και απο μια οχι καλη εγκατασταση οποτε λογω χαμηλοτερου κοστους προτιμουν το κιτ της 4ης γενιας.
Σε εξακυλινδρο παντως που το εβαλε φιλος προχθες του ειπε ο εγκαταστατης οτι δεν υπαρχει θεμα αλλα καλο ειναι οταν κανουμε ταξιδια καπου καπου να το γυρναμε σε λειτουργια βενζινης για 1-2 λεπτα για ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ και μονο προφυλαξη των βαλβιδων.
σε 10 μερες βαζω και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-03-11, 22:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατι οπως πολυ σωστα ειπωθηκε οι βαλβιδες μπορουν να οξειδωθουν και απο μια οχι καλη εγκατασταση οποτε λογω χαμηλοτερου κοστους προτιμουν το κιτ της 4ης γενιας.
Ωπ, παρανόησης. Δεν θα οξειδωθούν ποτέ (ΠΟΤΕ) οι βαλβίδες σε κινητήρα BMW. Η οξείδωση αφορά μόνο μερικά μοτέρ με ορισμένες και μόνο επιστρώσεις μετάλλου. Μόνο από κακή τοποθέτηση/προγραμματισμό μπορεί να μην έχεις σωστά χρονισμένο κινητήρα και να έχεις σημαντική βραδυπορεία, κυρίως έτσι καίγονται οι βαλβίδες (ανεξαρτήτως καυσίμου).

Εγώ προσωπικά έβαλα 4ης και όχι 5ης γιατί απλά το 5ης δεν μπαίνει καν στον κινητήρα μου...απαιτεί αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου και Knock Sensors για να λειτουργήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-03-11, 23:08
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπ, παρανόησης. Δεν θα οξειδωθούν ποτέ (ΠΟΤΕ) οι βαλβίδες σε κινητήρα BMW. Η οξείδωση αφορά μόνο μερικά μοτέρ με ορισμένες και μόνο επιστρώσεις μετάλλου. Μόνο από κακή τοποθέτηση/προγραμματισμό μπορεί να μην έχεις σωστά χρονισμένο κινητήρα και να έχεις σημαντική βραδυπορεία, κυρίως έτσι καίγονται οι βαλβίδες (ανεξαρτήτως καυσίμου).

Εγώ προσωπικά έβαλα 4ης και όχι 5ης γιατί απλά το 5ης δεν μπαίνει καν στον κινητήρα μου...απαιτεί αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου και Knock Sensors για να λειτουργήσει.
για Ε30 δεν ξερω σε χ5 3λιτρο το εβαλε.
και για το ποτε η το αν ακομα κανεις δεν ξερει 100% μην βιαζομαστε,ουτε ενας απο αυτους που τοποθετει δεν εγγυαται .
πολυ σωστα οπως ειπες πρεπει να εχουμε πιο καλη εικονα μετα απο χλμ χρησης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.