Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-04, 12:43
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Thumbs up Aftermarket Xenon ΦΩΤΑ

Καλημέρα σε όλους.

Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος με ρώτησε χθες για τα XENON (HID) στο Ε34 Μ5 και υποσχέθηκα σε όλους να σας βοηθήσω με κάποιο contact. Ναι είναι το πρώτο Ε34 στην Ελλάδα που φόρεσε ΧΕΝΟΝ και η βελτίωση στην ορατότητα σε σχέση με τα μαμίσια 'κεριά' είναι κυριολεκτικά ... η νύχτα με την ημέρα. Επίσης το look του αυτοκινήτου έχει αναβαθμιστεί αισθητά το βράδυ.

Ο άνθρωπος που τα προμηθεύτηκα είναι member στο www.bimmerforums.com (όπως και εγώ) και από εκεί τα βρήκα, σε ένα group buy που είχε οργανώσει.

Αντίστοιχα group buys οργανώνουν κατά καιρό άλλα members, αλλά μπορείτε επίσης να τα προμηθευτείτε απ ευθείας από τον www.umnitza.com.

Να ξέρετε τον τύπο της λάμπας που φοράει το αμάξι σας (Η1 / Η7) και να προτιμήσετε θερμοκρασία λάμπας όχι περισσότερο από 6Κ (Kelvins). Εγώ έχω 5.5Κ και είναι πιο δυνατά από τα μαμίσια XENON που βάζει η BMW (4Κ).

Επίσης επειδή θα έρθουν από 3η χώρα, να πειτε στον προμηθευτή να κάνουν το τιμολόγιο για $30-$40 και όχι για το πραγματικό τους κόστος, γιατί θα πρέπει να πληρώσετε +30% στο τελωνείο. Οι τιμές παίζουν περίπου στα $300-$350, πολύ συμφέρουσες αν σκεφτείτε τι ζητάνε οι εδώ αντιπρόσωποι (800-900 ευρώ!!!)
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-04, 12:51
Το avatar του χρήστη Ray
Ray Ο χρήστης Ray δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 121
Ray is on a distinguished road
Καλημέρα και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πάντα είχα την περιέργεια άμα παίζουν καλά τα προϊόντα απο umnitza, οπότε βοήθησες αρκετά
__________________
If you cant run fast with 100HP,
500HP wont make a difference...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-04, 13:06
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ray
Πάντα είχα την περιέργεια άμα παίζουν καλά τα προϊόντα απο umnitza
H Umnitza πουλάει top notch προϊόντα και ο Matt είναι τυπικός, κατατοπιστικότατος, γνώστης και πάντα πρόθυμος να βοηθήσει.

Τα δικά μου όμως ΔΕΝ είναι από Umnitza, απλά ξέρω κόσμο (USA) που τα έχει αγοράσει και είναι πολύ ευχαριστημένοι.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-04, 13:10
Το avatar του χρήστη Ray
Ray Ο χρήστης Ray δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 121
Ray is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta
H Umnitza πουλάει top notch προϊόντα και ο Matt είναι τυπικός, κατατοπιστικότατος, γνώστης και πάντα πρόθυμος να βοηθήσει.

Τα δικά μου όμως ΔΕΝ είναι από Umnitza, απλά ξέρω κόσμο (USA) που τα έχει αγοράσει και είναι πολύ ευχαριστημένοι.
Τι μάρκα παρείγκηλες εσύ αν επιτρέπεται? Για να παραγκείλουμε κι εμείς πρέπει να βρουμε τον τύπο που ανέφερες στα ξένα φόρουμ? Γιατί ανέφερες να μην ξεπεράσουμε τους 6Κ βαθμούς λάμπας?

Σόρρυ αν σε ζάλισα με τις ερωτήσεις :o
__________________
If you cant run fast with 100HP,
500HP wont make a difference...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-04, 13:36
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
ΧΕΝΟΝ

Ναι Κώστα pls enlighten us!!
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-04, 13:46
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ray
Τι μάρκα παρείγκηλες εσύ αν επιτρέπεται? Για να παραγκείλουμε κι εμείς πρέπει να βρουμε τον τύπο που ανέφερες στα ξένα φόρουμ? Γιατί ανέφερες να μην ξεπεράσουμε τους 6Κ βαθμούς λάμπας?

Σόρρυ αν σε ζάλισα με τις ερωτήσεις :o
Δε με ζάλισες. Υπάρχουν μάρκες και μάρκες. Ο άνθρωπος που τα παράγγειλα εγώ, κομμάτι δύσκολο να τον βρεις γιατί δεν είναι regular member, αλλά μη σκας, αφού υπάρχουν πολλοί προμηθευτές που είναι πρόθυμοι να σου πουλήσουν xenon (HID).

Η μάρκα που είναι τα δικά μου δεν τη θυμάμαι να σου πω την αληθεια, αλλά στο επόμενο meeting είσαι more than welcome να δεις τους μετασχηματιστές κάτω από το καπό μου. Είναι πάντως εταιρεία που ανήκει στην OSRAM δηλ είναι πολύ καλής ποιότητας.

Όσο για τη θερμοκρασία δεν θες να ξεπεράσεις τους 6Κ για δυο λόγους. Αφενώς η (στιγμιαία) κατανάλωση τη στιγμή που ανάβεις τα φώτα στους +6Κ είναι πολύ μεγάλη με κίνδυνο να σου κάψει και τίποτα άλλο, αφετέρου το χρώμα στις ψηλές θερμοκρασίες παραείναι μπλε με αποτέλεσμα το αμάξι να φαίνεται πολύ κιτς. Το 'σωστό' άσπρο χρώμα (του ήλιου) είναι 4-4.5Κ, από κει και πέρα αρχίζει να 'μπλεδίζει'. Κάτι ξέρουν οι κατασκευαστές που βάζουν μεταξύ 4-5Κ.

Είχα βρει κάπου ένα ωραίο πίνακα με τις θερμοκρασίες και δίπλα το χρώμα που βγάζει η λάμπα, αλλά δεν το είχα σώσει. Θα δω αν μπορώ να το βρω κάπου.

Αυτά είναι τα δικά μου φώτα, αν δεν τα είδες χθες βράδυ...
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S38B38 Monsta : 14-03-06 στις 09:20
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-04, 14:03
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
άλλη μία φωτό μέσα στο γκαράζ. Αυτές οι φωτογραφίες με αντικείμενα στη μέση δηλ άλλα αυτοκίνητα, βοηθάει στο να καταλάβεις την απόσταση που πλεον φτάνει το φως! Πρόσεξε που το φως διαπερνα ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα μπροστά μου και παρόλα τα εμπόδια, η δέσμη φτάνει τέρμα στο τοίχο καθαρή με τη χαρακτηριστική ανωδική γωνία αριστερά. Αν δεν τα δεις live δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο μακριά, φαρδιά και ψηλά (το ύψος το καταλαβαίνεις από τις ταμπέλες στο δρόμο στις ΜΕΓΑΛΕΣ αποστάσεις, αυτή η ανωδική γωνία αριστερά που έλεγα) έχεις πλέον φως.

Ρώτα και το Σπύρο που τα είδε χθες για λίγο να σου πει τη γνώμη του.

PS: Η 'κιτρινίλα' χαμηλά είναι επειδή είχα αναμμένα τα φώτα ομίχλης μου, που βέβαια δεν είναι κίτρινα, απλά όταν τα ανάβεις δίπλα σε πραγματικό ξένον (λευκό) φως, βλέπεις τη τεράστια διαφορά! Και φαντάσου ότι στο αμάξι μου έχουν αλλαχτεί ΟΛΟΙ οι προβολείς από τα φώτα πορείας, τα λευκά φλας, τα μεγάλα, της ομίχλης (τα τζάμια δηλαδή) ακόμα και τα πίσω φανάρια, μόλις πριν 8 μήνες με ολοκαίνουρια, διότι στα παλιά (μπροστά) μπορούσα να ανιχνεύσω κάποια κιτρινίλα από μέσα, από τα χρόνια Ναι είμαι τρελός :p
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S38B38 Monsta : 14-03-06 στις 09:20
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-04, 14:10
Το avatar του χρήστη BMW5S
BMW5S Ο χρήστης BMW5S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 242
BMW5S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta
Και φαντάσου ότι στο αμάξι μου έχουν αλλαχτεί ΟΛΟΙ οι προβολείς από τα φώτα πορείας, τα λευκά φλας, τα μεγάλα, της ομίχλης (τα τζάμια δηλαδή) ακόμα και τα πίσω φανάρια, μόλις πριν 8 μήνες με ολοκαίνουρια, διότι στα παλιά (μπροστά) μπορούσα να ανιχνεύσω κάποια κιτρινίλα από μέσα, από τα χρόνια Ναι είμαι τρελός :p


Μαλλον την ιδια τρελλα κουναβαμε ολοι αφου και εγω προσφατα αλλαξα ολα τα τα φωτα για τον ιδιο λογο. Παρολα αυτα το φως που εβγαζαν τα δικα σου ηταν εκπληκτικο. Στο δικο μου ειχα βαλει τισ λαμπες τις PΙΑΑ xenon αλλα σε καμμια περιπτωση ουτε που πλησιαζουν τα δικα σου
Στο site που ανεφερες πριν ειδα και καποιο συνδοιασμο με angel eyes για το Ε34 τι γνωμη εχεις για αυτο?
__________________
ALWAYS TRUE ALWAYS BMW!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-04, 14:14
Το avatar του χρήστη Ray
Ray Ο χρήστης Ray δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 121
Ray is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta
άλλη μία φωτό μέσα στο γκαράζ. Αυτές οι φωτογραφίες με αντικείμενα στη μέση δηλ άλλα αυτοκίνητα, βοηθάει στο να καταλάβεις την απόσταση που πλεον φτάνει το φως! Πρόσεξε που το φως διαπερνα ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα μπροστά μου και παρόλα τα εμπόδια, η δέσμη φτάνει τέρμα στο τοίχο καθαρή με τη χαρακτηριστική ανωδική γωνία αριστερά. Αν δεν τα δεις live δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο μακριά, φαρδιά και ψηλά (το ύψος το καταλαβαίνεις από τις ταμπέλες στο δρόμο στις ΜΕΓΑΛΕΣ αποστάσεις, αυτή η ανωδική γωνία αριστερά που έλεγα) έχεις πλέον φως.

Ρώτα και το Σπύρο που τα είδε χθες για λίγο να σου πει τη γνώμη του.

PS: Η 'κιτρινίλα' χαμηλά είναι επειδή είχα αναμμένα τα φώτα ομίχλης μου, που βέβαια δεν είναι κίτρινα, απλά όταν τα ανάβεις δίπλα σε πραγματικό ξένον (λευκό) φως, βλέπεις τη τεράστια διαφορά! Και φαντάσου ότι στο αμάξι μου έχουν αλλαχτεί ΟΛΟΙ οι προβολείς από τα φώτα πορείας, τα λευκά φλας, τα μεγάλα, της ομίχλης (τα τζάμια δηλαδή) ακόμα και τα πίσω φανάρια, μόλις πριν 8 μήνες με ολοκαίνουρια, διότι στα παλιά (μπροστά) μπορούσα να ανιχνεύσω κάποια κιτρινίλα από μέσα, από τα χρόνια Ναι είμαι τρελός :p
Φανταστικό το αποτέλεσμα, και έχω δει στο EBAY να πουλάνε τέτοια κιτ και φυσικά έχω δει και τον πίνακα με τισ αντιστοιχίες των θερμοκρασιών λάμπας. Τον κίνδυνο να καεί κάτι κατά το πρώτο άναμα δεν τον ήξερα όμως! Οπότε εσύ γιατί δεν επέλεξες 5Κ να είσαι πιο κοντά στο πραγματικό λευκό? Ήθελες λιγάκι γαλαζάκι να ξεχωρίζεις?
__________________
If you cant run fast with 100HP,
500HP wont make a difference...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-04, 14:25
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Θύμισέ μου ποιος είσαι. Γνώρισα πολύ κόσμο εχθές.

Τεσπα οι λάμπες της ΡΙΑΑ όπως ξέρουμε όλοι είναι άριστες, όπως και της OSRAM (κατά τη γνώμη μου κορυφαίες), αλλά ναι δεν έχουν καμία σχέση με αληθινό XENON.

ANGEL / DEVIL /DEMON EYES προσωπικά δεν θα έβαζα σε Ε34 για τρεις λόγους α) ξεφεύγεις από το εργοστασιακό look, β) το κάνεις μόνο για looks που αλλοιώνει το βλέπε α) και γ) τα φανάρια της Ε34 είναι πιο μικρά σε διάμετρο και τα ANGEL / DEVIL /DEMON EYES δεν ταιριάζουν το ίδιο όπως στο Ε39.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.