Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-09, 12:05
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
Exclamation Ηχος απο την μηχανή και πρόβλημα στο air-condition (E36 316)

Καλημέρα.
Εδώ και 3 μέρες αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με το 316 E36 luxus (μοντ. 1997) που έχω. Εκανα μια αναζήτηση στο φορουμ αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα. Ισως αν σας περιγράψω το πρόβλημα να μου πείτε πιο συγκεκριμένα τι μπορεί να φταίει.

Παρατήρησα έναν ήχο στην μηχανή σαν σφύριγμα. Δεν πρέπει να είναι σφύριγμα ημάντα, αλλά ακούγετε κάπως όπως όταν περνάς απο υποσταθμούς της ΔΕΗ και ακούγετε το ηλεκτρικό ρεύμα τσιριχτά. Βέβαια δεν είμαι και πολύ σχετικός και δεν ξέρω αν σας το περιγράφω σωστά. Σημειωτέον οτι ο ήχος ακούγεται μόνο όταν πατάω το γκάζι (είτε με νεκρά είτε με ταχύτητα μέσα) και παρατήρησα οτι όταν είναι κρύα η μηχανή δεν το κάνει.
Επειδή φαντάστηκα οτι ίσως είναι κάτι ηλεκτρολογικό όταν το πρωτοάκουσα δοκίμασα να ανοίξω το κλιματιστικό και μαντέψτε τι... δεν άνοιγε. Ούτε καν τα λαμπάκια του (η LED οθόνη) δεν άναβε, όχι να βγάλει και αέρα. Τα υπόλοιπα ηλεκτρολογικά του αυτοκινήτου (φώτα, ραδιοσιντί κτλ λειτουργούν κανονικά). Δεν ξέρω αν τα δύο προβλήματα αυτά σχετίζονται αλλά θα ήθελα να πάρω τις γνώμες σας σαν πιο έμπειρους απο εμένα πριν το πάω στο συνεργείο.

Επίσης όντας καινούριος στην Αθήνα θα ήθελα να μου πείτε κάποιο καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα νότια (Καλλιθέα, Π. Φάληρο κτλ κτλ) γιατί για να το πάω στην αντιπροσωπεία νομίζω θα μου πιάσουν τα οπίσθια.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-09, 12:59
Το avatar του χρήστη sofos 2.8i
sofos 2.8i Ο χρήστης sofos 2.8i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 409
sofos 2.8i is on a distinguished road
Το προβλημα σου ειναι στην μοναδα του καλοριφερ δλδ σε ολο αυτο το χειριστηριο που εχεις και λογικα οπως το περιγραφεις φορας την ηλεκτρονικη μοναδα με την οθονη.Το προβλημα σου μπορει να λυθει σε ενα καλο ηλεκτρονικο αφου βγαλεις τη μοναδα 'η αλλιως πληρωνεις περιπου στα 400 ευρω ολη την μοναδα.Αυτο που ακους τωρα ειναι ο κομπρεσορας του A/C γιατι ολα ξεκινουν απο την μοναδα που εχει τρελαθει και δινει εντολη να ανοιγει το A/C.Μπορει να δεις και καποια στιγμη να σου ανεβαινει και να κατεβαινει η ενταση οπως θελει και να μην υπακουει σε τιποτα αν ανοιξει η οθονη 'η να στο κανει και κλειστη.Το θεμα αυτο εχει ξανασυζητηθει νομιζω,ψαξε λιγο και θα το βρεις, μπορει να υπαρχουν και εικονες απο το μπλε πυκνωτακι που χαλαει η ψυχρη κολληση στη πλακετα και να κατατοπισεις κι εσυ τον ηλεκτρονικο που θα το πας αν θες, με κοστος γυρω στα 50ευρω ενω καινουργιο σου ειπα πιο πανω.Οτι θες στειλε πμ να σου δωσω το τηλ μου να στα εξηγησω πιο αν αναλυτικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-09, 15:56
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
καλησπέρα, σήμερα θα πάω να πάρω τον πυκνωτή και θα δοκιμάσω να τον αλλάξω μόνος μου σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες http://www.macadamizer.com/bmwfix.html
Θα σας πω αποτελέσματα αύριο μάλλον
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-09, 19:38
Το avatar του χρήστη topgan1
topgan1 Ο χρήστης topgan1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 36
topgan1 is on a distinguished road
Update... το κλιματιστικό μου πλέον δουλεύει μια χαρά (φτου φτου μην το ματιάσω) με κόστος μόλις 30 λεπτά του ευρώ και περίπου 120 λεπτά της ώρας. Ο οδηγός ήταν εύκολος, αφού τελείωσα την δουλειά, και δύσκολος πριν αρχίσω .

Οι μοναδικές δυσκολίες ήταν να βγάλω την πλακέτα απο το πλαστικό (αμα βρεις τον τρόπο βγαίνει αμέσως) και να κολήσω τον καινούριο πυκνωτή (δεν είμαι ηλεκτρονικός και η μοναδική εμπειρία που έχω απο κολήσεις είναι με καλώδια).

Γλύτωσα και την 400άρα (του πάνελ) αλλά και τις παπαρολογίες των ηλεκτρολογων του στυλ... αααα αυτό φταίει ο κομπρέσορας του A/C και το πανελ θέλει όλο άλλαγμα και μάλλον θες και φρεον για να σου κάνει θόρυβο, υπολόγιζε γύρω στα 800ευρώ.. (ελεος).
__________________
Φοράτε ΠΑΝΤΑ ζώνες ασφαλείας!!! ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-09, 19:39
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Αυτα είναι..Αντε, να το χαρείς....
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e36, κλιματιστικό, μηχανή, ήχος


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.