Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-01-08, 09:44
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε οι πολλαπλασιαστες πολλαπλασιαζουν το ρευμα που παει στα μπουζια..δεν περναει βενζινη απο εκει..αν μας ελεγες μπεκ ναι οκ η μπουζια αλλα πολλαπλασιαστης αποκλειεται απο βενζινη...
βλάβη στα μπεκ δηλαδή δείχνει νοθεία στο καυσιμο;
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-08, 10:57
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Λογικά ναι...Είναι σαν να τα "βουλώνει" απότι ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-01-08, 12:56
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά ναι...Είναι σαν να τα "βουλώνει" απότι ξέρω
λογικότατο απλα αναρωτιεμαι αν σε αυτοκίνητο 6 μηνων μπορει να υπαρχει κι αλλος λόγος
μου είπαν τώρα απ το συνεργείο οτι το εφτιαξαν αλλάζοντας ενα μπεκ
και παλι απορώ πως δούλευαν χτες μόνο δυο κύλινδροι και τωρα φτιάχτηκε με αλλαγή ενος μπεκ... μυστηρια πραγματα
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-01-08, 13:01
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
βλάβη στα μπεκ δηλαδή δείχνει νοθεία στο καυσιμο;
Οχι απολυτα. Στην πραγματικοτητα σπανιως γινεται αυτο. Γιατι οχι μονο πρεπει να ειναι νοθευμενη με ουσια διαλυτη στην βενζινη αλλα και λεπτοτερη της για να μην την σταματα το φιλτρο της βενζινης.

Η νοθεια συνηθως γινεται με καυσιμα κατωτερης ποιοτητας τα οποια ναι μεν τα πληρωνεις για καλυτερα και σου βγαινουν μαπα αλλα δεν χαλανε τιποτα (εκτος αν βαρας πυρακια).

Τα μπεκ βεβαια μπορουν να χαλασουν απο 1002 λογους.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-01-08, 13:06
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Εγώ πάντως που έπαθα την ζημιά και άνοιξα και το θέμα τι να πω δεν ξέρω. Μου αλλάξανε και τους 4 πολλπλασιαστές να πώ ότι φταίει το αυτοκίνητο λοιπόν? Τόση ατυχία? Άρα η βενζίνη σπάνια φταίει? Απίθανο μου φαίνεται. Ίσως αν όντως καποιος κάποτε πάει με δείγμα στο Υπουργείο και βγεί η απόφαση ότι έφταιγε η βενζίνη τότε ποιός θα έχει δίκιο??.... Και οι μηχανικοί των συνεργείων ξέρουν δεν νομίζω ότι το λένε τόσο εύκολα ότι φταίει η βενζίνη!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-01-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Φιλε Χρηστο προσεξε να δεις.
Σε αμαξια σαν τα δικα μας με μια συμπιεση γυρω στο 10-10.5 το να βαζεις κακης ποιοτητας βενζινης,μεχρι και σε σημειο να βαραει πυρακια,δε σημαινει οτι σε 2-3 τετοια γεμισματα θα το παρεις και στο χερι το μοτερ.Σιγουρα μειωνεται η ζωη του,αν πχ (τυχαια νουμερα) ειχαμε θεωρητικα 300.000 χλμ αντε να βγαλει προβλημα στις 170-200.000.

Αρα σιγουρα κατι προκαλει και η κακη βενζινη,αλλά στην συγκεκριμενη περιπτωση με τους πολλαπλασιαστες και δη στο συγκεκριμενο μοντελο,μονο η βενζινη δεν φταιει.Το μοντελο αυτο ειχε θεματα με τους πολλαπλασιαστες του,και μαλιστα ειχε δωσει εντολη η bmw σε ολα τα εξουσιωδοτημενα να τους αλλαζει δωρεαν με αλλους απο διαφορετικο προμηθευτη.Στους εχουν αλλαξει στο παρελθον ή τωρα ηταν η πρωτη φορα?
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Χρηστο προσεξε να δεις.
Σε αμαξια σαν τα δικα μας με μια συμπιεση γυρω στο 10-10.5 το να βαζεις κακης ποιοτητας βενζινης,μεχρι και σε σημειο να βαραει πυρακια,δε σημαινει οτι σε 2-3 τετοια γεμισματα θα το παρεις και στο χερι το μοτερ.Σιγουρα μειωνεται η ζωη του,αν πχ (τυχαια νουμερα) ειχαμε θεωρητικα 300.000 χλμ αντε να βγαλει προβλημα στις 170-200.000.

Αρα σιγουρα κατι προκαλει και η κακη βενζινη,αλλά στην συγκεκριμενη περιπτωση με τους πολλαπλασιαστες και δη στο συγκεκριμενο μοντελο,μονο η βενζινη δεν φταιει.Το μοντελο αυτο ειχε θεματα με τους πολλαπλασιαστες του,και μαλιστα ειχε δωσει εντολη η bmw σε ολα τα εξουσιωδοτημενα να τους αλλαζει δωρεαν με αλλους απο διαφορετικο προμηθευτη.Στους εχουν αλλαξει στο παρελθον ή τωρα ηταν η πρωτη φορα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris320ci Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι BREMI ναι, αν είναι Bosch ή Era Powertrain όχι (στο σύντομο μέλλον δηλαδή)
Και εδω ο Παρης εχει δωσει μια καλη πληροφορια με ονοματα!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-01-08, 13:29
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Το αμάξι έχει 58,000χλμ και τους άλλαξα πρώτη φορά, αυτό τι σημαίνει καλό ή κακό?? Πάντως έπρεπε να μην πληρώσω θεωρητικά?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-01-08, 14:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως που έπαθα την ζημιά και άνοιξα και το θέμα τι να πω δεν ξέρω. Μου αλλάξανε και τους 4 πολλπλασιαστές να πώ ότι φταίει το αυτοκίνητο λοιπόν? Τόση ατυχία? Άρα η βενζίνη σπάνια φταίει? Απίθανο μου φαίνεται. Ίσως αν όντως καποιος κάποτε πάει με δείγμα στο Υπουργείο και βγεί η απόφαση ότι έφταιγε η βενζίνη τότε ποιός θα έχει δίκιο??.... Και οι μηχανικοί των συνεργείων ξέρουν δεν νομίζω ότι το λένε τόσο εύκολα ότι φταίει η βενζίνη!!

Κοιτα να δεις, σκεψου οτι εχω 5-6 φορες τα δικα σου χλμ, κυκλοφορει το αμαξακι στον δρομο 20 χρονια τωρα, βενζινη εχω βαλει απο την μιση Ελλαδα και προβλημα απο βενζινη δεν ειχα ποτε. Αρα μαλλον τα βενζιναδικα εχουν ειδικες αντλιες που αναγνωριζουν συγκεκριμενα μοντελα αυτοκινητων και καινε τους πολλαπλασιαστες τους.

Στην τελικη, ΟΠΩΣ και να το κανουμε βενζινη και πολλαπλασιαστες απλως δεν κολλανε μεταξυ τους με τιποτα. Επισης αν ειχε προβλημα η βενζινη θα ειχε προβλημα καυσης το αμαξι και βαζοντας αλλη βενζινη θα δουλευε καλα. Αν ηταν 'βρωμικη' και βουλωνε μπεκ, θα τα μαζευε το φιλτρο βενζινης. Και σιγουρα δεν γινεται ενα αμαξι να παιζει ενας κυλινδρος, ο αλλος μισος, οι αλλοι καθολου, να φταιει η βενζινη και αλλαζοντας ενα μπεκ ολα να δουλευουν ξανα σωστα. Αυτα συγνωμη αλλα ειναι δικαιολογιες παιδιων δημοτικου. Οι μηχανικοι απλα ειναι επαγγελματιες και ξερουν την καλυτερη λυση για τα παντα. Ειναι παρα πολυ ομορφο να εχεις καποιον να του πασαρεις την ευθυνη...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-01-08, 15:00
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
εγω παντος το μονο που ξερω ειναι οτι δημιουργει προβλημα και η βενζινη.εγω προσωπικα αλλαζοντας πρατηριο επειδη μου κανει καποια μπουκωματα στην αρχη δεν το εκανε στην συνεχεια αρα συμπεραινω οτι η νοθευμενη βενζινη κανει κατι τετοια κολπα.
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.