Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-09, 19:32
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Αλλαγή ελαστικών

Καλησπέρα. Εχω ένα 316 4ος/2008 αλλά έχω κάνει ήδη 39.000km και αρκετα παντιλίκια. Προχθές λοιπόν με την καλοκαιρινή βροχούλα διαπίστωσα την αδυναμία πια των ελαστικών να τιθασεύσουν τα 122 άλογα και φυσικά να φρενάρω ανθρώπινα και όχι να ακούω το ABS συνέχεια. Τα ελαστικά που φοράει το αυτοκίνητο ειναι της μαμας δηλαδή Continental 205/55/R16 RFT και έχουν φαγωθεί αρκετα γιατι πέρα από τα παντιλίκια έχω κάνει και παρά πολλά km σε ταξίδια. Ερώτηση : Σκεφτομαι να βάλω Bridgestone Potenza RE050 RFT 225/50/R16. Επιλέγω Bridgestone γιατί και στο αλλό αυτόκινητο που έχω (citroen) βάζω Bridgestone και είμαι ευχαριστημένος από τα κρατήματα σε αντίθεση με τα Michelin που είχε. Επειδή θα μεγαλώσω την διάσταση θα επιρεαστεί η γεωμετρία της ανάρτησης, θα χρειαστώ ευθυγράμμιση και τι αλλές επιπτώσεις θα έχω? Επίσης διαφορες γνωμες ακούγονται για το πότε ειναι καλυτερο να αλλάζεις ελαστικά (λένε καλύτερα τον Σεπτέμβρη και όχι καλοκαίρι). Περιμένω απόψεις

Ευχαριστώ
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-09, 19:53
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Τσεκαρε το φαρδος της ζαντας που φορας και δες εαν "καθεται" σωστα το 225.
Το ελαστικο που αναφερεις "καθεται" σωστα σε ζαντες με φαρδος 6''-8''(mrw 7'').
Το 205 που φορας μπαινει σε 5.5''-7.5''(mrw 6.5'').
Eπισης το bridgestone που αναφερεις ειναι πολυ βαρυ λαστιχο,12,7 κιλα το 1!!
Τα conti γενικα ειναι πολυ ελαφρια λαστιχα(σε ορισμενες διαστασεις ειναι τα ελαφρυτερα) οποτε λογικα θα δεις διαφορα.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-09, 20:18
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Sorry που θα βγω ψιλοεκτος θεματος, αλλα εχω μια ερωτησουλα.. Ποια ειναι ιδανικοτερα μονο για τους μπροστινους τροχους? τα Continental Sport Contact 2 ή τα Bridgestone re050 ?
Αναφερομαι σε διασταση ιδια με αυτην που φοραει ο nikolaspan.. (205/55 R16)

Υ.Γ: Το θεμα μου ειναι να φευγει οσο γινεται λιγοτερο η μουρη στις στροφες..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-09, 20:22
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Η ερρωτηση ειναι πολυ γενικη πιστευω...Με τι λαστιχα θες να τα συνδιασεις πισω? Τι ακριβως ζητας απο το αμαξι σου και πιο συγκεκριμενα απο τα λαστιχα σου?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-09, 20:32
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry που θα βγω ψιλοεκτος θεματος, αλλα εχω μια ερωτησουλα.. Ποια ειναι ιδανικοτερα μονο για τους μπροστινους τροχους? τα Continental Sport Contact 2 ή τα Bridgestone re050 ?
Αναφερομαι σε διασταση ιδια με αυτην που φοραει ο nikolaspan.. (205/55 R16)

Υ.Γ: Το θεμα μου ειναι να φευγει οσο γινεται λιγοτερο η μουρη στις στροφες..
Θελει να δωσεις και camber,μαζι με καλα λαστιχα,για να "ακουει" η μουρη.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-09, 20:48
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερρωτηση ειναι πολυ γενικη πιστευω...Με τι λαστιχα θες να τα συνδιασεις πισω? Τι ακριβως ζητας απο το αμαξι σου και πιο συγκεκριμενα απο τα λαστιχα σου?
Πισω φοραω Continental Sport Contact 2 αλλα δεν με ενδιαφερει να ειναι σταθερα τα πισω γιατι θα μου χαλαει το παιχνιδι.. Αυτο που ζηταω απο το αμαξι ειναι να ειναι οσο πιο σταθερη η μουρη, και με τον κωλο να παιζω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strofimios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελει να δωσεις και camber,μαζι με καλα λαστιχα,για να "ακουει" η μουρη.
Μ'επιασες αδιαβαστο.. Τι ειναι το camber?

Υ.Γ: To thread ειναι του nikolaspan.. εγω μια ερωτηση εκανα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagakiss : 30-06-09 στις 20:52
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-09, 20:55
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Υποστροφη (Understeer)

Υπορστροφή είναι η τάση που έχει ένα αυτοκίνητο, όταν στρίβει, να διαγράψει μεγαλύτερη τροχεία από αυτή που ο οδηγός επιθυμεί. Αυτό συμβαίνει όταν οι μπροστινοί τροχοί φεύγουν από την πορεία τους με αποτέλεσμα να τραβούν την εμπρόσθιο τμήμα του αυτοκινήτου στην εξωτερική πλευρά της στροφής. Η πρόκληση αυτού του φαινομένου μπορεί να γίνει λόγο των φθαρμένων ελαστικών ή υπερβολικής φόρτωσης του εμπρόσθιου μέρους του οχήματος ή με λανθασμένη ρύθμιση στην γωνία camber.

Camber

Η γωνία camper είναι η γωνία που σχηματίζεται από τον κάθετο άξονα ενός οχήματος το έδαφος. Στο διάγραμμα βλέπουμε έναν τροχό με μηδενική γωνία camber και τις θέσεις που αυτός παίρνει όταν ή γωνία είναι θετική ή αρνητική αντίστοιχα.

Η σωστή ρύθμιση της γωνίας αυτής βοηθάει στο στρίψιμο του αυτοκινήτου διότι ο τροχός στέκεται «κόντρα» στο βάρος του οχήματος που λόγο κεντρομόλου δύναμης τείνει να φέρει το όχημα στην εξωτερική πλευρά της στροφής. Επίσης μην ξεχνάμε ότι την ίδια δύναμη δέχεται και ο τροχός από μόνος του. Δηλαδή έχοντας μηδενική γωνία camber και στρίβοντας με μεγάλη ταχύτητα σε μια στροφή αυτός καταλήγει να βρεθεί σε αρνητική κλίση. Αντίθετα αν έχουμε αρνητική κλήση από την αρχή ο τροχός την ώρα την στροφής, και λόγο φυγόκεντρης δύναμης, θα έρθει σε μηδενική κλήση και έτσι εκμεταλλευόμαστε όλη την επιφάνια του ελαστικού που τελικά θα «πατήσει» με όλο του το πέλμα. Λογικό λοιπόν είναι ο τροχός να έχει πάντα μια ρύθμιση με αρνητική κλίση. Προσοχή χρειάζεται να δώσουμε στο ποσοστό της κλίσης γιατί μια υπερβολικά αρνητική ρύθμιση της θα έχει σοβαρές απόλυες στο φρενάρισμα και στην επιτάχυνση του οχήματος σε ευθεία, αφού τότε το ελαστικό θα πατάει κυρίως με τις εσωτερικές γωνίες του πέλματος.

Caster

Η γωνία Caster (ονομαστικά μπορεί να την συναντήσουμε και ως castor) είναι το μέγεθος εκείνο που μετράει την κλίση του τροχού ως προς κάθετο στον εγκάρσιο άξονα του αυτοκινήτου. Για να γίνει αυτό πιο κατανοητό, το πιο οφθαλμοφανές παράδειγμα είναι το καροτσάκι του super market. Σε αυτή την κατασκευή ο τροχός έχει αρνητική caster και έτσι δημιουργείται στον τροχό trail effect. Δηλαδή ο τροχός σέρνεται από το καρότσι και το καρότσι από τον τροχό.

ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τον τροχό του αυτοκινήτου. Γι’ αυτό πάντα τα αυτοκίνητα έχουν θετική caster. Έτσι ο τροχός «σέρνει» το όχημα και όχι το αντίθετο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα θετικής caster είναι οι μπροστινοί τροχοί μιας μοτοσικλέτας. Η σύνηθες ρύθμιση στα αυτοκίνητα είναι μεταξύ +3ο και +6ο. Το βασικό και αυτό που πρέπει να προσέξουμε ρυθμίζοντας την γωνία αυτή είναι οι απέναντι τροχοί να έχουν ακριβώς τις ίδιες μοίρες. Ως αποτέλεσμα της μη τήρησης αυτού είναι το αυτοκίνητο να «τραβάει» κατά το φρενάρισμα.
Στο σχεδιάγραμμα τροχός εμπρόσθιου μέρους αυτοκινήτου με θετική caster


TOE

Η γωνία toe είναι εκείνη η γωνία που μετράει την απόκλιση του κάθε τροχού από τον νοητό επιμήκη άξονα του αυτοκίνητου. Παίζει πολύ βασικό ρόλο στην οδηγηκή συμπεριφορά του οχήματος επηρεάζοντας καθοριστικά την ευστάθεια του. Αυξομειώνοντας την γωνία απόκλισης διορθώνουμε το μέγεθος της υπερστροφής και της υποστροφής που θα έχει το όχημα κατά το στρίψιμο του.
Στο επόμενο διάγραμμα το μπροστινό τμήμα ενός αυτοκινήτου με θετική toe και πως ακριβώς μετριέται.


Μερικοι τροποι να φερουμε το αυτοκινητο πιο πλυ στα μετρα μας


Υψηλότερη πίεση εμπρός ελαστικά Λιγότερη υποστροφή +- 10psi από την προτεινόμενη πίεση

Χαμηλότερη πίεση εμπρός ελαστικά Περισσότερη υποστροφή +- 10psi από την προτεινόμενη

Υψηλότερη πίεση πίσω ελαστικά Λιγότερη υπερστροφή +- 10psi από την προτεινόμενη πίεση

Χαμηλότερη πίεση πίσω ελαστικά Περισσότερη υπερστροφή +- 10psi από την προτεινόμενη πίεση

Σκληρότερη αντιστρεπτική εμπρός Περισσότερη υποστροφή +- 5 έως 10mm της διαμέτρου

Μαλακότερη αντιστρεπτική εμπρός Λιγότερη υποστροφή +- 5 έως 10mm της διαμέτρου

Σκληρότερη αντιστρεπτική πίσω Περισσότερη υπερστροφή +- 5 έως 10mm της διαμέτρου

Μαλακότερη αντιστρεπτική πίσω Λιγότερη υπερστροφή +- 5 έως 10mm της διαμέτρου

Περισσότερο αρνητικό κάμπερ στους εμπρός τροχούς Λιγότερη υποστροφή, έως –5 μοίρες

Περισσότερο θετικό κάμπερ στους εμπρός τροχούς Περισσότερη υποστροφή, 0 έως +1 μοίρα

Περισσότερο αρνητικό κάμπερ στους πίσω τροχούς Λιγότερη υπερστροφή, 0 έως –4 μοίρες

Περισσότερο θετικό κάμπερ στους πίσω τροχούς Περισσότερη υπερστροφή 0 έως +1 μοίρα

Περισσότερη σύγκλιση στους εμπρός τροχούς Σταθερό τιμόνι στην ευθεία, άνετο ταξίδι, αλλά αύξηση της υποστροφής 0 έως +1 μοίρα

Περισσότερη σύγκλιση στους πίσω τροχούς Λιγότερη υπερστροφή όταν «σηκώνουμε απότομα» το πόδι από το γκάζι 0 έως +1 μοίρα

Περισσότερη απόκλιση στους εμπρός τροχούς «Καλύτερο» τιμόνι, το όχημα στρίβει γρηγορότερα και η υποστροφή μειώνεται. Στην ευθεία και στα φρένα η «μούρη ψάχνεται» και ο οδηγός κάνει «πριονάκι» για να διορθώσει τα «ψαρέματα» του εμπρός μέρους 0 έως -1 μοίρα

Περισσότερη απόκλιση στους πίσω τροχούς Καλύτερο στρίψιμο του πίσω μέρους σε στενές στροφές, λιγότερη υπερστροφή σε στενές στροφές, λιγότερη πρόσφυση για επιτάχυνση στην ευθεία 0 έως -1 μοίρα

Περισσότερο θετικό κάστερ στους εμπρός τροχούς Καλύτερο στρίψιμο, ελαφρύτερο τιμόνι και καλύτερη επαναφορά τιμονιού μετά τη στροφή

Λιγότερο αρνητικό κάστερ στους εμπρός τροχούς Μείωση της υποστροφής ισχύος (power on understeer) που δημιουργεί κραδασμούς στα μπροστοκίνητα κατά το σπινάρισμα

Σκληρότερα ελατήρια εμπρός Λιγότερη υποστροφή, λιγότερο body roll εμπρός 300 έως 1200 λίμπρεs
(1 κιλό = 2.2 λίμπρες)

Μαλακότερα ελατήρια εμπρός Περισσότερη υποστροφή, περισσότερο body roll εμπρός 110 έως 300 λίμπρες

Σκληρότερα ελατήρια πίσω Λιγότερη υπερστροφή, μείωση του body roll πίσω 300 έως 1200 λίμπρες

Μαλακότερα ελατήρια πίσω Περισσότερη υπερστροφή, λιγότερο body roll εμπρός 110 έως 300 λίμπρες

Περισσότερο φρένο πίσω Μείωση της υποστροφής κατά την είσοδο (corner entry understeer) 0 έως 15%

Περισσότερο φρένο εμπρός Μείωση της υπερστροφής κατά την είσοδο (corner entry oversteer) 0 έως 15%

Σκληρότερη επαναφορά (rebound) αποσβεστήρων εμπρός Λιγότερη υποστροφή κατά την έξοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Σκληρότερη επαναφορά (rebound) αποσβεστήρων πίσω Λιγότερη υποστροφή κατά την είσοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Σκληρότερη συμπίεση (bump) αποσβεστήρων εμπρός Λιγότερη υπερστροφή κατά την είσοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Σκληρότερη συμπίεση (bump) αποσβεστήρων πίσω Λιγότερη υπερστροφή κατά την έξοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Μαλακότερη επαναφορά (rebound) αποσβεστήρων εμπρός Λιγότερη υπερστροφή κατά την έξοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Μαλακότερη επαναφορά (rebound) αποσβεστήρων πίσω Λιγότερη υπερστροφή κατά την είσοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Μαλακότερη συμπίεση (bump) αποσβεστήρων εμπρός Λιγότερη υποστροφή κατά την είσοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Μαλακότερη συμπίεση (bump) αποσβεστήρων πίσω Λιγότερη υποστροφή κατά την έξοδο της στροφής + 10 έως 100% αύξηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 30-06-09 στις 20:59
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-09, 21:00
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
σορρυ για το τεραστιο ποστ...αλλα μου εδωσες τροφη!!! Ελπιζω να ειναι κατανοητα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-09, 21:42
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
να κανω μια ερωτηση κ εγω?
εχω ενα 320d στεσιον. εχει τα λαστιχα της μαμας του κοντινενταλ 225/50/16.
παρατηρω οτι πλεον εχουν αρχισει να ακουγονται πολυ, κ να εχω θορυβο στην καμπινα.
σκεφτομαι να βαλω κατι καινουργιο, κ αν γινεται λιγο πιο φαρδυ.
επισης απο το αμαξι θελω καλα κρατηματα,οσο αυτο ειναι εφικτο, σε νορμαλ,προς γρηγορη σχετικα οδηγηση, κ οχι θορυβο απο το δρομο στην καμπινα.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-09, 22:03
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drum Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια ερωτηση κ εγω?
εχω ενα 320d στεσιον. εχει τα λαστιχα της μαμας του κοντινενταλ 225/50/16.
παρατηρω οτι πλεον εχουν αρχισει να ακουγονται πολυ, κ να εχω θορυβο στην καμπινα.
σκεφτομαι να βαλω κατι καινουργιο, κ αν γινεται λιγο πιο φαρδυ.
επισης απο το αμαξι θελω καλα κρατηματα,οσο αυτο ειναι εφικτο, σε νορμαλ,προς γρηγορη σχετικα οδηγηση, κ οχι θορυβο απο το δρομο στην καμπινα.
φιλε μου η ζαντες σου λογικα θα ειναι 7αρες και το 225 ειναι το μεγιστο...Δεν μπορεις να πας παραπανω με αυτες τις ζαντες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.