Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 07-05-13, 02:05
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίξω νέο Thread, ανανεώνω αυτό.

θέλω να αλλάξω τα ελαστικά μου του 116i Ε87 του 2009.

-Διάσταση 195/55/16 - η μαμά διάσταση δηλαδή.
-Δείκτης ταχύτητας Η
-Run Flat

Τονίζω ότι μιλάω μόνο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά - αυστηρά.

Τι προτέινετε ως καλύτερα ανεξαρτήτως τιμής;

Χρειάζομαι ασφάλεια (φυσικά!), καλή διάρκεια ζωής (δεν θέλω πολύ μαλακό - όσο μαλακό είναι τελοσπάντων το RF) και κατά τα άλλα ότι χρειαζόμαστε όλοι...
Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, καθώς δεν "το πατάω" το αμάξι.

γενικά σκεφτόμουν Dunlop sp sport 01 , αλλά μου λέτε για εντυπώσεις απο άλλα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ guys!

Υ.Γ. θεωρείτε πολύ αρνητικό να αντικατασταθούν τα ελαστικά αυτή την περίοδο? Ποια τα μειονεκτήματα?
Λοιπόν , ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες για τις απαντήσεις τους.

Συγκέντρωσα όλες τις πιθανές επιλογές μου σε RFT 195/55/16 με δείκτη H και είναι αυτές (δεν υπάρχουν άλλες με αυτά τα κριτήρια που θέλω = αυστηρά ίδιες προδιαγραφές με τα «μαμά» ελαστικά μου):

1. Bridgestone Turanza ER300
2. Goodyear Excellence
3. Dunlop SP Sport 01
4. Michelin Primacy HP

Θα βάλω ένα απο τα παραπάνω. Ποιο θα διαλέγατε και γιατί ;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη advanced : 07-05-13 στις 02:07
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 07-05-13, 10:18
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγω θα σου προτεινα τα Goodyear, νομιζω το υπερανελυσα στα προηγουμενα μου ποστ. Απο τιμες εχεις ρωτησει να χουμε κι εμεις ενα μπουσουλα;..
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 07-05-13, 12:32
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
τα Goodyear Excellence δεν εχουν καλες κριτικες αποτιειδα.και οι λαστιχαδες που ρωτησα ολοι για τα grip μου λενε απο Goodyear.αν δεν υπαρχουν στην διασταση που θες ,τα Dunlop SP Sport 01 εχουν καλυτερες κριτικες απο το Excellence.
απο εκει και περα εχεις παρει αποψεις για τα υπολοιπα ,ξερεις τα πιο μαλακα και τα πιο σκληρα και αποφασιζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 07-05-13, 15:46
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Είναι χαζό να περιορίζεις τις επιλογές σου μόνο σε αυτά που έχουν δείκτη Η. Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα υπάρξει με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας. Από αυτά που έχεις θέσει ως υποψήφια, κανένα δεν είναι αξιόλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 10-05-13, 12:00
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
σημερα περασα να ρωτησω κατι στο σερβις του τρικαλιωτη.μεσα στην υποδοχη ειχε ενα ελαστικο goodyear efficient grip runflat... μπετον αρμε!!! πως να μην χτυπαει μετα?οποιος βρεθει εκει και δεν εχει δει απο μεσα runflat ας του ριξει μια ματια.445 euro 205/55/r16.τοποθετημενα.δεν ξερω τι διαφορα εχει με τους εξω λαστιχαδες στην τιμη.
ομως δεν ειμαι τοσο σιγουρος πλεον αν αυτοι οι κραδασμοι γινονται μονο απο τα runflat.ανηψιος μου που εχει το tinguan με συμβατικα λαστιχα μεσα σε 4 χρονια εχει γινει οχι απλως κουδουνιστρα αλλα νομιζω οτι καποια στιγμη θα διαλυθει το πισω μερος της αναρτησης και θα φυγει.ενα a3 που δοκιμασα με σπορ αναρτηση απο την αλλη αμεσως μετα,με συμβατικα λαστιχα,ηταν πολυ αποροφητικη ,καμμια σχεση.

ενω στον νεο ασσο f20 με τα runflat δεν νιωθεις τιποτα . αποτι φαινεται τον κυριο λογο στην ανεση και τους κραδασμους παιζει η σπορ αναρτηση και τι ειδους ειναι,τι ρυθμισεις εχει σε σχεση με το πλαισιο του καθε αυτοκινητου.και μετα τα runflat.οποτε στα αυτοκινητα σειρα 3 η' 1 που εχουμε θεμα μαλλον φταιει πρωτα η αναρτηση σε συνδυασμο μετα με τα runflat.η οποια μια χαρα ειναι για δρομους ευρωπαικους(τα στανταρ με τα οποια φτιαχτηκαν),αλλα για την ελλαδα με τους κωλοδρομους,δημιουργουν θεμα με την ανεση και τους κραδασμους.

δεν ξερω εαν ειναι σωστο το συμπερασμα μου απλα αυτη ειναι η εντυπωση μου με διαφορετικα αυτοκινητα και αναρτησεις με η' χωρις runflat ελαστικα.οποτε εμεις καλουμαστε να επιλεξουμε αν θα παμε με τα στανταρ του κατασκευαστη και λογω κωλοδρομων να χασουμε σε ανεση και συναρμογη πλαστικων και εσωτερικου η' να επιλεξουμε συμβατικα για ανεση και απομακρυνση κραδασμων απο το εσωτερικο αλλα με θεμα στην αντικατασταση σε περιπτωση σκασιματος μιας και τα κιτ δεν ειναι και τοσο ευκολα η' πετυχημενα στην εφαρμογη σε πολλες περιπτωσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmerm : 10-05-13 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 10-05-13, 13:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Η τιμη ειναι απιστευτα υψηλη, ρωτα και σε λαστιχαδες εξω, σιγουρα θα βρεις τιμη και 100-150 ευρω κατω.

Για το Τιγκουαν που λες μη συγκρινεις ανομοια πραγματα, πρωτα ειναι πιο βαρυ, αλλο στησιμο εχει σε σχεση με μια BMW 1 ή 3, πιο πολυ θα το παρομοιαζα με Χ1 το οποιο Χ1 ειναι πολυ πιο ποιοτικο και ακριβο ετσι...

Σε 16αρα παντως αυτα τα συγκεκριμενα ρφτ Goodyear που ανεφερες, εανα τα βρεις εξω σε καλυτερη τιμη θα στα προτεινα ανεπιφυλακτα. Να χεις και το κεφαλι σου ησυχο αν γινει κατι χτυπα ξυλο, ουτε κιτ επιδιορθωσης ουτε κομπρεσερακια ουτε ρεζερβες αλλα ουτε...και οδικη!

Τελος εισαι σωστος στο οτι το καθε αμαξι εχει 'χτιστει' για συγκεκριμενα λαστιχα με συγκεκριμενες αναρτησεις. Τωρα το οτι κοπανανε αλλα λιγο αλλα πολυ, στην Ελλαδα ΟΛΑ κοπανανε, ακομα και πανακριβες λιμουζινοκατασκευες, καποια στιγμη θα κοπανησουν κι αυτες στους καροδρομους...
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 10-05-13, 14:12
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Εγώ πάντως φοράω τη νέα γενιά συμβατικών Bridgestone Τ001 σε διάσταση 205/55/16 στην 116ι μου (δείκτης Η) τα οποία από το προηγούμενο καλοκαίρι που τα έχω, μόνο καλά λόγια θα πώ.

Ειδικά σε βρεγμένο ήταν καταπληκτικά.

Νομίζω τα είχα βάλει στα 290 ευρώ.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 21-09-13, 01:08
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
τι λέτε για τα Pirelli Cinturato P1 (Run Flat)?
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 21-09-13, 09:01
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
κανονικα πιρελι και ρανφλατ θα σου ελεγα μακρια!!! βλεπω ομως τις κριτικες οτι ειναι πολυ καλες,...ψαξτο !
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 22-09-13, 17:51
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
έχω φίλο με Ε92 και sp sport01
Τα 2 στα 4 έβγαλαν φουσκάλα (''βυζί'')

Βάζει 2 νέα μπροστά και αφήνει τα 2 παλιά που ήταν ΟΚ για τους πίσω τροχούς.
Πέταξαν και τα 2 νεα φουσκάλα!!!

Η γυναίκα μου όμως τα έχει σε ibiza χωρίς πρόβλημα, τι να πω...
Λες και με βάλανε να σε μπερδέψω πιο πολύ.

Δε θα συμφωνήσω όμως με το Νίκο παραπάνω ότι δεν τρέχει τίποτα αν ανέβεις δείκτη ταχύτητας, ειδικά σε runflat, χρόνια πολλά σήμερα Νίκο!
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.