Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-05-10, 21:26
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Καινούριες δισκόπλακες, καινούρια τακάκια... ΤΙΠΟΤΑ! Με ταλαιπωρεί αρκετό καιρό τώρα το ίδιο πρόβλημα αλλά σφυράω αδιάφορα γιατί το ταμείον είναι μείον...!
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zgouriazmenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καινούριες δισκόπλακες, καινούρια τακάκια... ΤΙΠΟΤΑ! Με ταλαιπωρεί αρκετό καιρό τώρα το ίδιο πρόβλημα αλλά σφυράω αδιάφορα γιατί το ταμείον είναι μείον...!
Τακάκια ΑΤΕ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-10, 21:36
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
Νομίζω ναι. Δε θυμάμαι όμως να σου πω σίγουρα..
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-10, 21:58
bill z4 Ο χρήστης bill z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2008
Μηνύματα: 56
bill z4 is on a distinguished road
Φιλε ακριβως το ιδιο πρβλημα με το δικο σου εχω με δισκοπλακες Ate!!!
Δεν ξερω τι γινεται αλλα αν συνεχιστει θα τις παω πισω θα πληρωσω την διαφορα και θα βαλω μαμα.
Μια φορα ειπα να πειραματιστω με το αυτοκινητο μου που ειναι τελειος μαμα(z4 3.0)και εχω ξενερωσει!!!
Οτι φοραει τελικα το εργοστασιο,τελως οι μακακιες.Εχεις και 2 χρονια εγγυηση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Οπως ειπα αλλαξα και εβαλα δισκους zimmermann και τακακια ΑΤΕ, διαπιστωσα οτι στραβωσε ελαχιστα ο δεξιος δισκος και απορω πως. Το προβλημα λυθηκε με τορναρισμα και στους δυο.
Τουλαχιστον γλυτωσα την αλλαγη τους.
Παντως με μια κουβεντα στο συνεργειο γιατι με επιασε η γεροντοπαραξενια μου ο μαστορας με ειπε οτι τα Ε46 εχουν απιστευτα φρενα ΑΛΛΑ παθαινουν αυτο με τα στραβωματα. Ετσι τα βελτιωσαν στα αλλα μοντελα.
Τωρα ειναι οκ απλα το εκλεισα αμεσως στο γκαραζ δεν προλαβα να του κανω καμια 50αρια χλμ που θελουν να στρωσουν τα τακακια στους <<νεους>> δισκους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-10, 23:44
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Tasulis δεν μου αρέσει η λύση που δόθηκε από το συνεργείο (τορνίρισμα σημαίνει ότι "φάγωμα υλικού" από το δίσκο δηλ. μείωση του ωφέλιμου χρόνου ζωής του και επιπλέον ευπάθεια σε στραβώματα) και η δικαιολογία για προβληματικούς εργοστασιακούς δίσκους στα Ε46 δεν ισχύει (καταρχήν είναι οι ίδιοι με αυτούς των Ε36).
Άσε που οι δικοί σου ήταν aftermarket.

Κάτι μου λέει ότι το "πυροτέχνημα" ειπώθηκε γιατί θα ξαναστραβώσουν. Το νου σου...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-10, 23:36
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μετά από 250 χλμ ήρεμης, φυσιολογικής οδήγησης, δοκίμασα μερικά μέτρια φρεναρίσματα από 150 στα 120, 100, 80 (4-5 στο σύνολο).
Κανένα τρέμουλο...

Για την ιστορία, στο προηγούμενο ποστ μου είπα ότι άλλαξε ο φρενάς μου τα τακάκια ΑΤΕ με τακάκια Ferodo (νομίζω τα 2000 που είναι περίπου ίδια κατηγορία με τα μαμά).

Συμπέρασμα προς το παρόν. Τα τακάκια μου ήταν ελαττωματικά (ΑΤΕ).
Βλέπω ότι 3-4 άλλα παιδιά άλλαξαν με τακάκια ΑΤΕ και είχαν τρέμουλο.
Το δικό μου τρέμουλο ξεκίναγε με φρεναρίσματα άνω των 90-100χλμ/ώρα και δυνάμωνε (το τρέμουλο) μετά από άλλα φρεναρίσματα που ζέσταιναν τα τακάκια.

Μετά από 2 φρεναρίσματα από 180 στα 100-120...το τιμόνι χόρευε και μετά ήταν έντονο το τρέμουλο και από χαμηλές ταχύτητες (90-100) με απαλά φρεναρίσματα.

Αν είναι στραβοί οι δίσκοι τρέμει από την αρχή με ίδιο τρόπο.

Μετά από αλλαγή των τακακιών (Ferodo) δεν τρέμει πια....Αν και θα συνεχίσω και τις επόμενες μέρες να κάνω καμιά δοκιμή.

Δε σημαίνει, ότι είναι το ίδιο σε όλους. Σε εμένα τελικά φαίνεται να είναι τα τακάκια.

Πάντως κάπου διάβασα (σε αυτό ή σε ένα άλλο παρόμοιο πρόβλημα σε Ζ4) ότι κάποιος μηχανικός είπε ότι είναι φυσιολογικό να τρέμουν τα καινούρια τακάκια και θα στρώσει μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα. Προφανώς αυτή η απάντηση του μηχανικού (και ο ίδιος) είναι για γιαούρτια.
(Όπως και ότι συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα Ε46. Έχω ξαναλλάξει τακάκια και ΔΕΝ συνέβη τίποτα τέτοιο και αν ήταν γενικό πρόβλημα με τα Ε46 θα είχαμε 2000 thread εδώ μέσα με ''τρέμουλο'').
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-10, 23:38
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Τι κακό είναι αυτό πάλι να μην μπορείς να κάνεις άφοβα και εγγυημένα ούτε μια αλλαγή σε ένα τόσο απλό θέμα που θεωρείτε ένα σετ τακάκια η ένα σετ δίσκοι.
Κυκλοφορούν περίεργες παρτίδες άραγε?

Το τρέμουλο στο τιμόνι κατά το φρενάρισμα σε μεγάλη ταχύτητα θα μπορούσε να είναι και από λάστιχα καινούργια που δεν έχουν πατήσει ακόμα η γενικά από λάστιχα ελαττωματικά?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-10, 23:50
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 250 χλμ ήρεμης, φυσιολογικής οδήγησης, δοκίμασα μερικά μέτρια φρεναρίσματα από 150 στα 120, 100, 80 (4-5 στο σύνολο).
Κανένα τρέμουλο...

Για την ιστορία, στο προηγούμενο ποστ μου είπα ότι άλλαξε ο φρενάς μου τα τακάκια ΑΤΕ με τακάκια Ferodo (νομίζω τα 2000 που είναι περίπου ίδια κατηγορία με τα μαμά).


Δε σημαίνει, ότι είναι το ίδιο σε όλους. Σε εμένα τελικά φαίνεται να είναι τα τακάκια.

Πάντως κάπου διάβασα (σε αυτό ή σε ένα άλλο παρόμοιο πρόβλημα σε Ζ4) ότι κάποιος μηχανικός είπε ότι είναι φυσιολογικό να τρέμουν τα καινούρια τακάκια και θα στρώσει μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα. Προφανώς αυτή η απάντηση του μηχανικού (και ο ίδιος) είναι για γιαούρτια.
.
Έμενα μου έχει τύχη το αντίθετο σε Ε36 cabrio
Να βγάλω ΑΤΕ τακάκι 8 μηνών χρηση επειδή χτύπαγαν μέσα στην δαγκάνα κατά το μαλακό φρενάρισμα και έβαλα τα ferodo Premier fdb725 με τα όποια υπαρχή ένα πολύ μικρο χτύπημα άλλα έχει αρχίσει το τρέμουλο στο τιμόνι στα γερά φρεναρίσματα.
Να συμειώσω ότι τα πίσω τακάκια έχουν παραμείνει ΑΤΕ

Όντος η δικαιολογία ότι σε μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα θα στρώσουν είναι για γέλια διότι κάποιοι θέλουν να αλλάζουν καυε 6χιλ χιλο φρένα.Αυτοί τότε λογικά δεν θα προλαβαίνουν πότε να στρώσουν τακάκια.

Το ακριβής μοντέλο στα ferodo μήπως μπορούμε να το βρούμε?
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 16-05-10 στις 23:52
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Eπανερχομαι λοιπον μετα απο αρκετα χιλιομετρα που προσπαθουσα να πισω τον εαυτο ου οτι ολα ειναι καλα στο φρεναρισμα μου. Ομως δεν αντεχω αλλο εσκασα. Απο οτι καταλαβα οι aftermarket δισκοι δεν λενε μια. Το τρεμολο υπαρχει παλι ΑΛΛΑ οταν ζεσταθουν οι δισκοι. Στο ξεκινημα του αυτοκινητου που ειναι ολα κρυα δεν υπαρχει κανενα απολυτως τρεμουλο.
Φρεναρει κανονικα οπως τοτε με τους μανισιους δισκους και τακακια.
Οποτε συναδελφοι βουρρρρρρρρρρρ για μανισιους παλι. Βρηκα καλη τιμη σε γνησια απο αντιπροσωπεια θεσνικης και θα γινει παραγγελια.
Δεν μπορουσα αλλο................ τα νευρα εγιναν κροσια............
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e46, δισκοι, φρεαν


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.