Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-11, 18:56
Το avatar του χρήστη Bmw118
Bmw118 Ο χρήστης Bmw118 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-06-2009
Μηνύματα: 13
Bmw118 is on a distinguished road
118 turbo..

Για σασ παιδια..θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι σωστο να τουρμπισω το αμαξι μου και αν ναι που θα επρεπε να παω??Αν οχι θα ηθελα να ρωτησω για μια βελτιωση (οχι αλλαγη κινητηρα) που να μετατρεψει τα 143 αλογα μου σε 200 περιπου..Ακουω σχολεια..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-11, 18:59
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
είναι μεγάλη αύξηση,μόνο τούρμπο ή κομπρέσορας
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-11, 19:01
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Ψάξε λίγο στο φόρουμ το έχουμε ξανα συζητήσει το θέμα αρκετές φορές.Δυστυχώς την λύση της υπερτροφοδότησης την ξεχνάς...δε σηκώνει τέτοια το συγκεκριμένο μοτερ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-11, 19:05
Το avatar του χρήστη Bmw118
Bmw118 Ο χρήστης Bmw118 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-06-2009
Μηνύματα: 13
Bmw118 is on a distinguished road
αυτο εχω καταλαβει και εγω..και δεν εχω την πολυτελεια να το αλλαξω..προτασεισ με μοτερ εχουμε καμια για 130.????αν ναι που και ποσο..??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-11, 19:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατ αρχην καλωσηρθες στο φορουμ. Πιστευω πως εισαι μια χαρα με τα 143 αλογα. Σκεψου και καποιους σαν κι εμενα αλλα και πολλους εδω που εχουν μονο 115 η 122 αλογα απο 1600αρηδες κινητηρες, εκει να δεις ανεπαρκεια ισχυος!
Επειδη εχει τυχει να οδηγησω 118 και μαλιστα καμπριο δηλαδη βαρυτερη απο μια 3θυρη η 5θυρη και με 4 ενηλικες μεσα μου φανηκε μια χαρα το μοτερακι! Πολυ ζωντανο, ροπατο, γραμμικο, 'υγιες' ατμοσφαιρικο μοτερ. Αφου σε autobahn ειδα περιπου 220 και με εκοψε η κινηση.
Τωρα αν εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος μ αυτο θα σου προτεινα ν αλλαξεις αμαξι παρα να κανεις πειραματα που μονο την τσεπη και το μοτερ σου θα βλαψουν. Μεγαλο ρισκο με αμφιβολα αποτελεσματα και ελλειψη εμπειριας απο Ελληνες βελτιωτες.
Ψαξτο παντως καλυτερα πριν κανεις κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-11, 20:15
Το avatar του χρήστη Bmw118
Bmw118 Ο χρήστης Bmw118 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-06-2009
Μηνύματα: 13
Bmw118 is on a distinguished road
Εχεις δικιο φιλε μ..σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου..απλα ωρες ωρες με πιανει ο κορεσμος στο θεμα υπποδυναμης..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-11, 21:10
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Καθόλου ρε παιδια δεν σηκώνει αυτο το μοτερ? Ούτε 30 άλογα? Τόσο όριο είναι? Ή απλα εχει άνα σκασμό ηλεκτρονικά που δεν αφείνουν? Δε μπορει...
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-11, 22:02
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
To εχω ψαξει αρκετα....
Δεν υπαρχει κανενα τουρμπο κιτ για 4κυλινδρους βενζινοκινητους Ασσους...
Οσα εχουν δοκιμαστει εχουν αποτυχει....Ενας απο τους βασικους λογους ειναι οτι
οι Ν45/Ν43 εχουν ελαφρια δομη και κατασκευη για να πετυχει η εταιρεια το απαιτουμενο 50-50 ζυγισμα....Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ενα ΦΠΕ....
Φιλτρα υπαρχουν πολλα και μια καλη λυση ειναι το BMC CDA που απορροφαει κρυο αερα απο το μπροστινο μερος του αυτοκινητου...Ειτε ενα πιο ελευθερο φιλτρο στο εργοστασιακο φιλτροκουτι--οι Ασσοι μας δεν εχουν το κλασσικο φιλτρο τυπου πανελ αλλα κανονικη φιλτροχοανη στο εργοστασιακο φιλτροκουτι....
Εξατμιση μπορεις να βαλεις τελικο Performance απο 125/130i...Το φορανε μερικα παιδια εδω μεσα με αρκετα ενθαρρυντικα αποτελεσματα...Αλλιως μπορεις να πας σε καποιο γνωστο εξατμισα και να σου κατασκευασει μια ολοκληρη βελτιωτικη εξατμιση με ελευθερο καταλυτη η' μπορει υπαρχει ολοκληρη εξατμιση απο καποιο γνωστο οικο του εξωτερικου πχ. Remus,Bastuck,Millteck....
Και τωρα το δυσκολο,το προγραμμα...
Αρκετοι οικοι στο εξωτερικο διαθετουν προγραμματα στην αγορα για 118i Ν43 143hp
με ονομαστικη αυξηση ιπποδυναμης απο 143 στα 156-160 και ροπης απο 19,4 στα 21,4....
Πριν κανεις οτιδηποτε κανε μια δυναμομετρηση σε καποιο γνωστο για την ακριβεια του δυναμομετρο γιατι εχω μετρησει τον Ασσο μου στα 155 αλογα και 20,6 κιλα ροπης...
Οποτε ισως αυτες οι τιμες που ισχυριζονται να αποδιδονται ηδη απο τον κινητηρα σου...
Ειναι γνωστο κολπο και σε αλλα μοντελα της BMW ....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-11, 12:56
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
στο Καρά για υπερκυβισμό ρώτησες?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-11, 12:59
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Τουρμπίνα οκ δεν μπαίνει, με τον κομπρέσσορα τι γίνεται όμως?
Ρωτάω για τον Ν46Β20 της 320 μου, καθώς οι ed κινητήρες λογικά θα πειράζονται ακόμα πιο δύσκολα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.