Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-09-09, 18:25
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmw316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι οτι πριν τα αλλαξω δεν ειχα κανενα προβλημα και εχω κανει ηδη 600 χιλιομετρα τι να πω.
κανε πρώτα μια "ζυγοστατμιση" σε καλο μηχάνημα και αν συνεχίσει δες τους δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-09-09, 18:28
Το avatar του χρήστη tasosbmw316
tasosbmw316 Ο χρήστης tasosbmw316 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2008
Μηνύματα: 44
tasosbmw316 is on a distinguished road
Συμφωνω αλλα μου κανει εντυπωση γιατι δημιουργηθηκε ξαφνικα το προβλημα ενω ολα πριν ηταν κανονικα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-09-09, 18:29
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
γιατί είναι κάτι που συμβαίνει όταν αλλάζουμε λάστιχα και όχι πριν τα αλλάξουμε
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-09-09, 18:30
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmw316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω αλλα μου κανει εντυπωση γιατι δημιουργηθηκε ξαφνικα το προβλημα ενω ολα πριν ηταν κανονικα
τι να σου πω ρε φιλε το θέμα είναι να το φτιάξεις. μπορεί να έπεσες σε καμια λακκούβα η να πήγε νερό πάνω στους δίσκους σου όταν ήταν ζεστοί.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-09-09, 19:50
lefteris_ti Ο χρήστης lefteris_ti δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 4
lefteris_ti is on a distinguished road
Εχεις γνησιες ζαντες?πατανε σωστα πανω στο μουαγιε?(πχ σκουρια)σε ιμιτασιον ζαντες
μπορει να χρειαστεις εξτρα δαχτυλιδια για να κεντραριστουν σωστα.
κανε και μια ζυγοσταθμιση με τους τροχους πανω στο αμαξι.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-09-09, 23:02
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε χοντρικά τώρα (αν θες περισσότερα κάνε ένα search στο forum) Η τοποθέτηση πάνω στη ζάντα μικρών βαριδιών στο βουλκανιζατέρ είναι η ζυγοστάθμιση.

Ο τροχός (ζάντα με λάστιχο μαζί) δεν έχει ίδιο βάρος σε κάθε μεριά.
Έτσι, όπου υπάρχει λίγο βάρος προσθέτουμε αυτοκόλλητα βαρίδια ώστε να έχει το ίδιο βάρος με την απέναντι μεριά διαφορετικά έχουμε αυτό το τρέμουλο
Ένταξη ωραία όλα αυτά που γράφεις και πολύ γνωστά δεν χρειάζεται να κάνω αναζήτηση....
Τώρα μπορείς να μου πεις τι σημαίνει και η ΣΤΑΘΕΡΉ Ζυγοστάθμιση??? Γιαυτην ρώτησα τι σημαίνει.
Εγώ δεν το έχω ξανακούσει έτσι.


ΥΓ φίλε αν κατάλαβες ότι δεν γνωρίζω τι είναι η ζυγοστάθμιση νομιζω άδικης και έμενα άλλα και εσένα.
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 18-09-09 στις 23:09
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-09-09, 08:33
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένταξη ωραία όλα αυτά που γράφεις και πολύ γνωστά δεν χρειάζεται να κάνω αναζήτηση....
Τώρα μπορείς να μου πεις τι σημαίνει και η ΣΤΑΘΕΡΉ Ζυγοστάθμιση??? Γιαυτην ρώτησα τι σημαίνει.
Εγώ δεν το έχω ξανακούσει έτσι.


ΥΓ φίλε αν κατάλαβες ότι δεν γνωρίζω τι είναι η ζυγοστάθμιση νομιζω άδικης και έμενα άλλα και εσένα.
συγνώμη ρε φίλε που κατάλαβα λάθος και απάντησα σε άλλο. Θα βρούμε και το μπελά μας εδώ μέσα...

Σταθερή ζυγοστάθμιση είναι αυτή που ο τροχός μπαίνει σε έναν άξονα με ρουλεμάν και αφήνεται ελεύθερος να κυλίσει με μια πολύ μικρή περιστροφή. Όταν σταματήσει, το βαρύτερο σημείο θα είναι κάτω οπότε προσθέτεις ένα μικρό βάρος στο κέντρο της ζάντας στο πάνω μέρος του τροχού και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Αν σταματήσει στο ίδιο σημείο σημαίνει οτι πρέπει να προσθέσεις κι άλλο βάρος, ενώ αν το σημείο με το βάρος πέφτει κάτω σημαίνει οτι πρέπει να αφαιρέσεις. Ο τροχός θεωρείται ζυγοσταθμισμένος όταν πλέον δέν σταματάει σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-09-09, 09:47
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
ολα ειναι οκ
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-09-09, 09:47
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Αν δεν βγαλεις ακρη με την ζυγοσταθμηση και δεν φτιαξει το τρεμουλο κι αν κοιταξεις κι ολα τα αλλα που σου ειπαν τα παιδια και δεν διορθωθει.... τοτε κοιτα και για την μεσαια τριβη του κεντρικου αξονα οπως επισης και για ολο το κεντρικο αξονα. Το ιδιο ειχε συμβει και σε μενα και ηταν αξονας τελικα!!!! Μεχρι τοτε να μην τρεχεις και πολυ γιατι ειναι πολυ επικινδυνη βλαβη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-09-09, 10:32
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη ρε φίλε που κατάλαβα λάθος και απάντησα σε άλλο. Θα βρούμε και το μπελά μας εδώ μέσα...

Σταθερή ζυγοστάθμιση είναι αυτή που ο τροχός μπαίνει σε έναν άξονα με ρουλεμάν και αφήνεται ελεύθερος να κυλίσει με μια πολύ μικρή περιστροφή. Όταν σταματήσει, το βαρύτερο σημείο θα είναι κάτω οπότε προσθέτεις ένα μικρό βάρος στο κέντρο της ζάντας στο πάνω μέρος του τροχού και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Αν σταματήσει στο ίδιο σημείο σημαίνει οτι πρέπει να προσθέσεις κι άλλο βάρος, ενώ αν το σημείο με το βάρος πέφτει κάτω σημαίνει οτι πρέπει να αφαιρέσεις. Ο τροχός θεωρείται ζυγοσταθμισμένος όταν πλέον δέν σταματάει σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο.
ειναι σιγουρο οτι αυτο ειναι η σταθερη ζυγοσταθμιση??????εμενα αυτο μου κανει πιο πολυ σαν ζυγοσταθμιση με το ΜΑΤΙ παρα για κατι αξιοπιστο!!!!σταθερη λενε την ζυγοσταθμιση που γινεται πανω στο αυτοκινητο με την λεγομενη ''γουρουνιτσα ,μουλαριτσα,γαιδουριτσα κλπ'' δλδ γινεται ζυγοσταθμιση χωρις να βγει ο τροχος πανω α το αυτοκινητο!!!!!!φιλε μου βγαλε τις ζαντες ολες κανε μια ζυγοσταθμιση σε ενα καλο λαστιχαδικο και θα εισαι οκ!!!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.