Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-03-06, 23:34
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Συνήθως η BMW βάζει 0-40 ή 0-30....σύμφωνα με το βιβλιαράκι συντήρησης που έχω, γράφει ότι εφόσον το λάδι είναι προδιαγραφών BMW Longlife δεν έχει σημασία το ιξώδες!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-06, 09:38
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
ποιο τύπο castrol σου έβαλαν?Σε ποιά αντιπροσωποία...?Μήπως σου είπαν κάθε πότε να τα αλλάζεις...
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-03-06, 09:15
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Στην αντιπροσωπεία στα Τρίκαλα.Γιατί??????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-06, 22:24
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλη ασχετα με ολα αυτα το καταλαβενω αλλιος.. μολις αρχιση να τσιμπαι το λαδακη εχω καταλαβη οτι θελη αλλαγη. ειμαι λαθος? τις περισοτερες φορες σε ολα τα αμαξια μολις αρχιση και θελη συμπληρομα και εχεις κανει 10.000 χιλιομετρα στα επομενα χιλια θα χρειαστη συμπληρομα παλη οποτε γινεται ασυμφορο (γνομη μου παντα)
εγω φροντιζο στα 25.000 που ειναι περιπου το ινσπεκσιον η το οιλ σερβις να τα εχω αλλαξη μια φορα στιν μεση καπου , μετα τις δεκα χιλιαδες αρχιναη και θελη συμπλιρομα και αλες φορεσ παλη οχι . αυτα
αυτο ειναι σχετικο.... αν τσιμπαει λαδια το μοτερ ειναι αλλο κεφαλαιο,δεν ειναι οτι χανονται λογω χρησης-καλα χανεται ενα ποσο αλλα ειναι απειροελαχιστο-στο μικρο τουτου ας πουμε (fiesta)παρ'ολο που εχει 165000κμ δε τρωει λαδια και τα διαστηματα αλλαγης τους ειναι τα 15000 κμ..αλλες φορες τα τηρω,αλλες τα ξεχναω το πολυδουλεμενο λαδι φαινεται στο αδειασμα...:αν ειναι "νερουλο"σημαινει πως χρειαζεται πιο συχνες αλλαγες Αυτο αναλογα τη χρηση βεβαια ...ας μην καταφευγουμε σε υπερβολες τυπου "αλλαχτα καθε Σαββατο"αλλα και τυπου "αστα μωρεεεε αντεχουν αυτα"
ο κατασκευαστης εχει θεσει τα ορια:κατι παραπανω θα ξερει απο το μαστορα της συνοικιας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-06, 15:53
dimkyr Ο χρήστης dimkyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Μηνύματα: 23
dimkyr is on a distinguished road
Εμενα παλι μου φαινεται υπερβολικο το διαστημα αναμεσα στα λαδια να φτανει τα 15 και τα 20000Κμ. Ειδικα με τις καιρικες συνθηκες της Ελλαδας και την οδηγηση που κανω, με σταματα-ξεκινα συνεχεια μεσα στην Αθηνα.
Αλλαξα τα πρωτα στα 6000 και απο εδω και περα θα τα αλλαζω στα 8000.
Μπορει να πληρωνω τσαμπα, δεν λεω, και να ειναι καθαρα "ψυχολογικο" το θεμα.

Εχω κανει ως τωρα 11000 και μου το σερβις εχει παει στα 22000Κμ.

Το σιγουρο ειναι οτι ο υπολιστης δεν προκειται να αποτυχει οποτε αν παρακολουθεις τις ενδειξεις για σερβις δεν θα εχεις προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-06, 21:53
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παλι μου φαινεται υπερβολικο το διαστημα αναμεσα στα λαδια να φτανει τα 15 και τα 20000Κμ. Ειδικα με τις καιρικες συνθηκες της Ελλαδας και την οδηγηση που κανω, με σταματα-ξεκινα συνεχεια μεσα στην Αθηνα.
Αλλαξα τα πρωτα στα 6000 και απο εδω και περα θα τα αλλαζω στα 8000.
Μπορει να πληρωνω τσαμπα, δεν λεω, και να ειναι καθαρα "ψυχολογικο" το θεμα.

Εχω κανει ως τωρα 11000 και μου το σερβις εχει παει στα 22000Κμ.

Το σιγουρο ειναι οτι ο υπολιστης δεν προκειται να αποτυχει οποτε αν παρακολουθεις τις ενδειξεις για σερβις δεν θα εχεις προβλημα.
Οπως τοπες...καθαρα ψυχολογικο...οι μοντερνοι κινητηρες και τα συνθετικα λαδια πρακτικα αντεχουν ακομα και σε ΔΙΠΛΑΣΙΑ (40000)ΚΜ!!! αλλα σιγα να μην στο λεγανε ποτε! τεσπα,οπως αισθανεσαι....εγω θα ακολουθησω (οπως εκανα και στο Fiesta) οτι ελεγε ο κατασκευαστης...1000;,οκ 1000 15000; οκ 15000. απλα διοτι αλλο να κανεις μια αλλαγη στο χρονο και αλλο 3...
υγ: τη γνωμη του κατασκευαστη δε μου την αλλαζει κανενας μαστορας...ποσο μαλλον και η πρακτικη εφαρμογη...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 20-12-06 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-12-06, 23:17
Το avatar του χρήστη wisdom
wisdom Ο χρήστης wisdom δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-10-2005
Μηνύματα: 37
wisdom is on a distinguished road
απ'ότι ξέρω ακολουθούνται συνήθως 2 τρόποι
1- ότι λένε οι ενδείξεις του υπολογιστή του αυτοκινήτου , αλλά κάποιες φορές μπορεί να χρειαστείς συμπλήρωμα
2- μία αλλαγή λαδιών στην αρχή π.χ. 2 ή 5.000 κ μετά ανά 10-12.000
__________________
Be More Wild
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-06, 22:16
civilen Ο χρήστης civilen δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2006
Μηνύματα: 9
civilen is on a distinguished road
13.000 km και δεν εχω αλλαξει ακομα λαδια στην 116.
πηγα στην αντιπροσωπεια και μου λενε πως μονο οταν βγαλει ενδειξη
να παω να τα αλλαξω.
κατι παραπανω δεν ξερουν οι ειδικοι? τ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-06, 11:16
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από civilen Εμφάνιση μηνυμάτων
13.000 km και δεν εχω αλλαξει ακομα λαδια στην 116.
πηγα στην αντιπροσωπεια και μου λενε πως μονο οταν βγαλει ενδειξη
να παω να τα αλλαξω.
κατι παραπανω δεν ξερουν οι ειδικοι? τ
και έγώ τα ίδια έλεγα. Θεωρώ όμως ότι έχουν κάποιο δίκιο αυτοί που λένε για την διαφορά των καιρικών συνθηκών Γερμανίας -Ελλάδας. Κανονικά θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί αυτό από την BMW. Έχει όμως?
Γι αυτό και άλλαξα λάδια στα χλμ που έισαι (13000). και αλλάζω κάθε 9000-10000 χλμ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Από την άλλη μήπως είναι πολλά 200 € παραπάνω περίπου το χρόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? Δεν ξέρω.
Ίσως θα 'επρεπε να τα αφήσω όσο λέει το αυτοκίνητο και ο κατασκευαστής εν όσο είναι στην εγγύηση και αν πάθαινε τίποτα η μηχανή να τους σήκωνα στον αέρα.
Αλλά δεν έχω όρεξη
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alf_116i : 23-12-06 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-06, 18:21
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
και έγώ τα ίδια έλεγα. Θεωρώ όμως ότι έχουν κάποιο δίκιο αυτοί που λένε για την διαφορά των καιρικών συνθηκών Γερμανίας -Ελλάδας. Κανονικά θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί αυτό από την BMW. Έχει όμως?
Γι αυτό και άλλαξα λάδια στα χλμ που έισαι (13000). και αλλάζω κάθε 9000-10000 χλμ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Από την άλλη μήπως είναι πολλά 200 € παραπάνω περίπου το χρόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? Δεν ξέρω.
Ίσως θα 'επρεπε να τα αφήσω όσο λέει το αυτοκίνητο και ο κατασκευαστής εν όσο είναι στην εγγύηση και αν πάθενε τίποτα η μηχανή να τους σήκωνα στον αέρα.
Αλλά δεν έχω όρεξη

να κανω μια χαζη ερωτηση; ποιες καιρικες συνθηκες ;απ'οτι ξερουμε ΑΛΛΑ αμαξια πανε στις ψυχρες χωρες (Σουηδια Νορβηγια-Γερμαια κλπ)και αλλα στις πιο θερμοτερες...και το λενε και αρκετα εξουσιοδοτημενα ανεξαρτητως μαρκας! διαφορετικη ρυθμιση/παραμετρους εχει ενα μοτερ που εργαζεται στο βορειο πολο και αλλες ρυθμισεις στην αφρικη...και πανω απ'ολα: η θερμοκρασια ενος κινητηρα δεν παραμενη σταθερη σε καθε συνθηκη που επικρατει εξωτερικα; Τι σκαμε τοτε;
Θα ειναι σαν το μεγα μυθο που ελεγαν παλια:"ποτε στρωσιμο καλοκαιρι...." ναι καλα...ε,μα τοτε ουτε χειμωνα,συνεπως αγοραζε μονο ανοιξη φθινοπωρο...μα γινεται;
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.