Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 18-08-09, 18:26
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Παντως στο καινουριο Α3 με led xenon πρωτον στο πρωτο τριμινο χαλασαν οι καθρεπτες απο τα led και τα xenon..Ισως ηταν προβληματικη παρτιδα και επισης δεν εχει ρυθμιζομενο υψος και ειλικρινα μου αναβουν συνεχεια τα φωτα και φιλοι μου λενε οτι ενοχλω και πισω απο καποιον..Ειναι ολα απο το εργοσταστιο και μιλαμε για μοντελο φεβρουαριου 2009!!
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 18-08-09, 18:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Φανταζομαι πως τα αλλαξες αυτα που ειχαν χαλασει μεσα σε εγγυηση ετσι;..Απ οσο ξερω εργοστασιακα ξενον εχουν αυτοματη ρυθμιση υψους. Αισθητηρες συνηθως σε καποιο ψαλιδι καταλαβαινουν την κλιση του αμαξωματος και οι λαμπες βρισκονται πανω σε μοτερακια που τις κινουν αυτοματα πανω κατω. Απλα μερικες φορες μεχρι να κανει κινηση η λαμπα και λογω πιο ευρειας δεσμης φωτος σε καμια ανηφορα ή κατηφορα προλαβαινει και στραβωνει για λιγο τον αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 18-08-09, 22:38
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανταζομαι πως τα αλλαξες αυτα που ειχαν χαλασει μεσα σε εγγυηση ετσι;..Απ οσο ξερω εργοστασιακα ξενον εχουν αυτοματη ρυθμιση υψους. Αισθητηρες συνηθως σε καποιο ψαλιδι καταλαβαινουν την κλιση του αμαξωματος και οι λαμπες βρισκονται πανω σε μοτερακια που τις κινουν αυτοματα πανω κατω. Απλα μερικες φορες μεχρι να κανει κινηση η λαμπα και λογω πιο ευρειας δεσμης φωτος σε καμια ανηφορα ή κατηφορα προλαβαινει και στραβωνει για λιγο τον αλλο.
Ναι μεσα στην εγγυηση εννοειται..Στο συνεργειο μου τα μασησαν αλλα τελικα πηραν φωτο τισ στειλανε γερμανια και μου ειπαν οτι θα κανουν οτι τους πουν..Τελικα το δεχτηκαν(προφανως δεν ημουν ο μονος).Απλα ειναι ενοχλητικο σε αμαξι 30000euro να μην εχει προσεχθει αυτο...Τα χεnon του απλα εινα ισαν προβολεις σχεδον κανονικου αυτοκινητου και ενοχλητικα ειδικα σε επαρχιακους ανωμαλους δρομους για τον λογο ακριβως που ειπες
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 29-08-09, 12:38
tsalavoutis Ο χρήστης tsalavoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-07-2009
Μηνύματα: 7
tsalavoutis is on a distinguished road
γεια σε ολους.ειμαι καινουργιος και το μονο που εχω να πω ειναι οτι στο δικο μου ε46 δεν εχω κανενα προβλημα με τα xenon απλα ειναι τελεια και επιτελους σταματησα να ανοιγω τους προβολεις!
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 27-12-10, 06:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Με καθυστέρηση ετών, γράφω την άποψη μου επι του θέματος..
Κυκλοφορούν στο εμπόριο 2 τύποι απο λάμπες..
1) εξολοκλήρου διάφανος λαμπτήρας.
2) Λαμπτήρας με εμπρόσθιο ανακλαστήρα.
Ο τύπος με τον ανακλαστήρα, δεν τυφλώνει, καθότι δεν σκορπάει ανεξέλεγκτα το
φώς, αλλά χρησιμοποιεί το κάτοπτρο του φαναριου..
Ο τύπος ανευ ανακλαστήρα, τυφλώνει..
Εικόνα 1 τυφλώνει..
Εικόνα 2 δεν τυφλώνει..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Xenon_Lampet.jpg (15,0 KB, 34 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Xenon_Lampetdt.jpg (42,2 KB, 37 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 27-12-10, 10:29
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
@ Rapid Fast.
Μαλλον εχεις παρανοησει καποια πραγματα. Η αριστερη λαμπα ειναι λαμπα απο ΟΕΜ xenon, εργοστασιακο. Το καταλαβαινεις απο το πισω μερος της λαμπας. Κατι σε D1S, D2S ή κατι τετοιο. Η δεξια λαμπα ειμαι απο after market kit, για λαμπες Η4 και μονο. Η4 ειναι οι λαμπες που εμπεριεχουν και τις δυο σκαλες, μεσαια και μεγαλη. Ασχολουμαι με after market xenon kit εδω και 5 χρονια περιπου.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βαζουν το κιτακι και δεν πανε για ρυθμιση της δεσμης. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ρυθμιση, ακομη κι αν καποιος απλα αλλαξει μια συνηθισμενη λαμπα, ποσο μαλλον αν τοποθετησει after market xenon.

Οι τυποι των λαμπων, Η1, Η3, Η4, Η7 κτλ δεν ειναι εναλλαξιμοι μεταξυ τους. Καθε φακος ειναι για συγκεκριμενο τυπο λαμπας, ωστε να πετυχαινουμε σωστη εστιαση. Τα after market xenon kit σιγουρα ΔΕΝ καταστρεφουν τα φαναρια μας. Τα εχω χρονια τωρα και στις μοτο μου και στο παλιο μου αυτοκινητο και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Οσο για τα εργοστασιακα xenon δε θα ελεγα οτι ειμαι και υπερευχαριστημενος με τη δεσμη τους. Πολυ περιορισμενη και ψιλοκιτρινη. Και δεν ειναι μονο δικος μου σχολιασμος αυτος. Και φιλος, πολεμιος των after market, κανει τα ιδια σχολια για τα εργοστασιακα xenon του δικου του αυτοκινητου. Μου τα ελεγε εδω και 10 χρονια τωρα και δεν τον πιστευα. Το ψιλοκιτρινο παλευεται, η περιορισμενη δεσμη οχι.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 27-12-10, 13:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Rapid Fast.
Μαλλον εχεις παρανοησει καποια πραγματα. Η αριστερη λαμπα ειναι λαμπα απο ΟΕΜ xenon, εργοστασιακο. Το καταλαβαινεις απο το πισω μερος της λαμπας. Κατι σε D1S, D2S ή κατι τετοιο. Η δεξια λαμπα ειμαι απο after market kit, για λαμπες Η4 και μονο. Η4 ειναι οι λαμπες που εμπεριεχουν και τις δυο σκαλες, μεσαια και μεγαλη. Ασχολουμαι με after market xenon kit εδω και 5 χρονια περιπου.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βαζουν το κιτακι και δεν πανε για ρυθμιση της δεσμης. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ρυθμιση, ακομη κι αν καποιος απλα αλλαξει μια συνηθισμενη λαμπα, ποσο μαλλον αν τοποθετησει after market xenon.

Οι τυποι των λαμπων, Η1, Η3, Η4, Η7 κτλ δεν ειναι εναλλαξιμοι μεταξυ τους. Καθε φακος ειναι για συγκεκριμενο τυπο λαμπας, ωστε να πετυχαινουμε σωστη εστιαση. Τα after market xenon kit σιγουρα ΔΕΝ καταστρεφουν τα φαναρια μας. Τα εχω χρονια τωρα και στις μοτο μου και στο παλιο μου αυτοκινητο και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Οσο για τα εργοστασιακα xenon δε θα ελεγα οτι ειμαι και υπερευχαριστημενος με τη δεσμη τους. Πολυ περιορισμενη και ψιλοκιτρινη. Και δεν ειναι μονο δικος μου σχολιασμος αυτος. Και φιλος, πολεμιος των after market, κανει τα ιδια σχολια για τα εργοστασιακα xenon του δικου του αυτοκινητου. Μου τα ελεγε εδω και 10 χρονια τωρα και δεν τον πιστευα. Το ψιλοκιτρινο παλευεται, η περιορισμενη δεσμη οχι.
Με ενδιαφέρει αυτό που λές..
Μαθαίνω πράγματα.. Πρέπει να ψαχτώ..!
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 27-12-10, 16:08
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
Τα hid ειναι γεγονος οτι δεν λειτουργουν σωστα σε φαναρι με κατοπτρο. Και απο θεμα δεσμης και απο θεμα αποδοσης φωτος.

Για να αποδοσει σε ολους τους τομεις το HID χρειαζεται προτζεκτορα!!! ΤΕΛΟΣ!!!! Αν το αυτοκινητο εχει προτζεκτορα τοτε μια χαρα θα ειναι με τα HID ειτε εχει ξενον απο το εργοστασιο ειτε τα βαλουμε μετα.

Σε Ε30 πχ που εχει προτζεκτορα και δεν εχει εργοστασιακο ξενον μια χαρα φωτιζουν!

Υπαρχουν και εξαιρεσεις κατοπτρων βεβαια που δεν στραβονουν, και το αντιστροφο. Κατα κανονα ομως ο προτζεκτορας ειναι το σωστο.

Εχεις τυχει μπροστα απο cayenne; Απο ε60 facelift; smart; Η κατασταση δεν παλευεται.
__________________
2007 BMW 530i M-pack

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη e60///M : 27-12-10 στις 16:10
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 27-12-10, 16:15
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
έχω τύχει εγώ να βρίσκομαι απέναντι απο σμάρτ και απο νισάν μικρα με τα στρογγυλά φανάρια...όχι το παλιο...έβλεπα δυο άσπρα σημάδια στα μάτια μου για κανα 5λεπτο.....γιατί έχω και την εξής μ****ακια στι μυαλό μου...όταν βλέπω αμάξι με δυνατά φώτα τα κοιτάω κατάματα για να διαπιστώσω άμα έχει μεγάλη ή μικρή σκάλα.....λάθος μου το ξέρω αλλα δέν μπορώ...το μάτι μου πάει απο μόνο του εκεί...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThaNOS E46coupe : 27-12-10 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 27-12-10, 17:23
kwstantinos Ο χρήστης kwstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Μηνύματα: 219
kwstantinos has a little shameless behaviour in the past
παδια να κανω κια εγω μια παρατρηρηση οποιοσ εχει 1000 ευρο και ειναι λευτασ ασ τα δωσει να παρει εργοστασιακα ξενον εγω βασηκα δεν κανω μαγκεσ τουσ εργοστασιακουσ εβαλα αφτερ μαρκετ φαναρακια μα προτζεκτορα πυγαν ια μου εκανα και ρυθμηση σε καλο υλεκτρολογιο μου το εβαλαν στο μυχανημα με κατοπτρο μου το ρυθμησαν και τωρα ειναι μια χαρα και τα κανει ολα μερα και διαβασα παραπανω οτι τα ξενον εμποριου δεν κανουν δουλια εκατσα δηπλα με ενα αοθντι σ3 με εργοστασια κα ξενον η διαφορα μεγαλη εγω στο δρομο εβλεπα τα παντα γιατι τα ξενον τα σωστα φωτιζουν τον δρομο πολη καλα και σε κανιουν να βλεπεισ ολεσ τησ ανομαλιεσ πχ λακουβεσ κατι που δεν κανουν οι απλεσ λαμπεσ ο φιλοσ μοθ με το σ3 επρεπε να ανυξει μεγαλη σκαλα για να δει ακριβοσ τισ ιδιεσ ανομαλιεσ με εμενα αλα τησ εβλεπα με την μικρη σκαλα βεβεα εχω δει αμαξια που φωτηζουν στο θεο ωποσ πχ μερικα σμαρτ αν δεν τα ρυθμησεισ δεν προκητε να κανεισ κατι ωποτε πασ σε καλο μαστρα με το καταλαηλο εργαλιο και στο ρυθμηζει οχι τα βαζουμε πανω και ελμε να πανε να μπιπ οι αλοι ωσον αναφορα για τα εργοστασια ξενον να σασ πω οτι ειναι φαναρη που εχουν πανω ενσοματομενουσ τουσ μετασχηματιστεσ αυτο για την αυτοματη ρυθμηση δεν το εχουν ολα ωμποσ ωποσ πχ τα οπελ αστρα και αοθδι σ3
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.