Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-05-13, 17:33
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
για μένα έκανες το σωστό αρκεί να το φτιάξανε σωστά!

όλοι ξέρουμε πως να μην ταλεπορουμε το κομπρεσερ ώμος τα συνχρονα αυτοματα κλιματιστικά δεν ανοιγοκλεινουν μονα τους μολις πιάσουν θερμοκρασία?
και τα προσπέκτους που λένε οτι οταν κάνουμε προσπερασει ο εγκέφαλος το καταλαβαίνει και κόβει το κλιματιστικό? μετα δεν το ξανακομπλαρη? οπότε τι γλιτώνουμε εμείς τελικά με την πιο ορθή χρήση του?
Και στο Ε30 ακόμα το γνήσιο air condition έχει αισθητήρα και μόλις έπιανε συγκεκριμένη θερμοκρασία η καμπίνα έκοβε τον συμπιεστή ή τον ξαναενεργοποιούσε (και μάλιστα επειδή τότε είχα 316 έπρεπε να παίξω ανάλογα με το γκάζι (να αφήσω αν ξεκόμπλαρε ή να πατήσω αν κομπλάριζε) ώστε να κρατήσω τα ίδια χλμ.

Οπότε ότι κάνετε, δλδ αφήνετε να πέσει ρελαντί για να κομπλάρει ή όχι δεν έχει και τόσο ρόλο.

Επίσης δεν ξέρω από ποια γενιά BMW Και μετά (γιατί μετά την Ε46 προσωπικά κάνω εμετούς και δεν πολυασχολούμε) όταν πατάς τέρμα γκάζι απενεργοποιείται μέχρι και το δυναμό.

Ορθή χρήση είναι να το βάζεις να λειτουργεί ο συμπιεστής τουλάχιστον μια φορά το μήνα* να κυκλοφορεί το ψυκτικό και το λιπαντικό και να μην κάθονται τα εμβολάκια στην ίδια συνεχώς θέσης κάνουν πατούρα και μετά αρχίσουν οι διαρροές.

*κάθε μήνα
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-13, 01:57
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ακριβως, οι κατασκευαστες προτεινουν να χρησιμοποιεις το αιρ κοντισιον χειμωνα καλοκαιρι τουλαχιστον 1-2 φορες το μηνα απο 10'
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-05-13, 02:22
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Να σας πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη; Διάβασα όλα αυτά που γράψατε και θα σας πω ότι όταν ανάβουμε το A/C όταν κυκλοφορούμε μόλις πιάσει τους βαθμούς που έχουμε βάλει κόβει ο συμπιεστής και μόλις και μόλις ανέβει η θερμοκρασία ξαναμπαίνει σε λειτουργία . Ξέρει κάποιος να μου πει πως καταλαβαίνει πότε σταματάει και πότε ξαναρχίζει; Δεν νομίζω. Σε ένα ταξίδι πχ 2 ωρών πόσες φορές γίνετε αυτό; Πολλές, άρα κάθε τρεις και λίγο όλοι θα πηγαίναμε στο συνεργείο με καμένο τον συμπιεστή. Οπότε αυτό με τις στροφές που λέτε δεν ισχύει. Είναι όλα κανονισμένα από τον κατασκευαστή αυτά γιατί δεν είναι ηλίθιος να το έχει φτιάξει έτσι ώστε να χρειάζεται να πέφτουν οι στροφές για νε μπαίνει σε λειτουργία. Φυσικά κάποια στιγμή θα χαλάσουν, αλλά αυτό θα είναι από τις ώρες λειτουργίας του μηχανήματος την ζωή του που λέμε ή κάποια αστοχία υλικού. Αυτά από εμένα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας…
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-05-13, 12:54
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη; Διάβασα όλα αυτά που γράψατε και θα σας πω ότι όταν ανάβουμε το A/C όταν κυκλοφορούμε μόλις πιάσει τους βαθμούς που έχουμε βάλει κόβει ο συμπιεστής και μόλις και μόλις ανέβει η θερμοκρασία ξαναμπαίνει σε λειτουργία . Ξέρει κάποιος να μου πει πως καταλαβαίνει πότε σταματάει και πότε ξαναρχίζει; Δεν νομίζω. Σε ένα ταξίδι πχ 2 ωρών πόσες φορές γίνετε αυτό; Πολλές, άρα κάθε τρεις και λίγο όλοι θα πηγαίναμε στο συνεργείο με καμένο τον συμπιεστή. Οπότε αυτό με τις στροφές που λέτε δεν ισχύει. Είναι όλα κανονισμένα από τον κατασκευαστή αυτά γιατί δεν είναι ηλίθιος να το έχει φτιάξει έτσι ώστε να χρειάζεται να πέφτουν οι στροφές για νε μπαίνει σε λειτουργία. Φυσικά κάποια στιγμή θα χαλάσουν, αλλά αυτό θα είναι από τις ώρες λειτουργίας του μηχανήματος την ζωή του που λέμε ή κάποια αστοχία υλικού. Αυτά από εμένα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας…
Βασικά πλέον δε το πολυνιώθεις γιατί και το management έχει εξελιχθεί και -λογικά, εδώ ας βοηθήσουν αυτοί που ξέρουν- θα κάνει κάποια αντιστάθμιση είτε στην πεταλούδα είτε στο γκάζι για να μη γίνεται αντιληπτό από τον οδηγό η εμπλοκή/απεμπλοκή του.

Εγώ σου λέω το καταλάβαινα σε Ε30 316 (όχι i, Καρμπυρατέρ) γιατί ένιωθες το ίδιο το αμάξι να κόβει/δίνει ανάλογα με το αν εμπλέκονταν/απεμπλέκονταν ο κομπρέσορας.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-05-13, 13:18
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σου λέω το καταλάβαινα σε Ε30 316 (όχι i, Καρμπυρατέρ) γιατί ένιωθες το ίδιο το αμάξι να κόβει/δίνει ανάλογα με το αν εμπλέκονταν/απεμπλέκονταν ο κομπρέσορας.
Να προσθέσω κι εγώ κάτι σε αυτό που είπε ο φίλος , (σε Ε30 318i τουλάχιστον που έχω) το καταλαβαίνεις επίσης ότι κομπλάρει ο συμπιεστής γιατί κάνει ένα θόρυβο παραπάνω …. απ΄ ότι δουλεύει το μοτέρ στο ρελαντί και χωρίς a/c …. κάτι σαν τζιτζίκι ακούγεται …. Όταν δίνεις γκάζι το ακούς ακόμη περισσότερο ειδικά εν στάση …. Σαν να δουλεύει κάτι με μπαταρία , κάπως έτσι ‘’μουγκρίζει’’ ….

Αυτό με το αν ενεργοποιείται και απενεργοποιείται κατά την διάρκεια λειτουργίας του όταν ανεβαίνει και πέφτει η θερμοκρασία αντίστοιχα μέσα στην καμπίνα δεν το ξέρω …. Αλλά αυτό ξέρω ότι γίνεται όταν έχεις κλίμα …. Όχι a/c ….. Το a/c βγάζει συνέχεια κρύο αέρα στην καμπίνα και από εκεί και πέρα παίζεις εσύ με την ένταση ή το απενεργοποιείς ….

Εάν κάνω λάθος διορθώστε με ….
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-13, 01:15
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Παιδιά στο ρελαντί το καταλαβαίνεις, αλλά άμα πηγαίνεις με 100 ή 120 δεν καταλαβαίνεις πότε κόβει και πότε παίρνει...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-05-13, 03:17
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Σε 30άρι δηλώνω και γω ότι το καταλάβαινα . Και στο ισιάδι και στην ανηφόρα . Στο ιδιάδι κάνει στιγμιαίο κόμπιασμα και στην ανηφόρα εκεί που πας με σταθερή ταχύτητα , ξαφνικά αρχίζεις και χάνεις ταχύτητα . Ή πατάς παραπάνω γκάζι ή κόβεις . Και πάει και το οικονομόμετρο 1+ λίτρο κατευθείαν με το που κομπλάρει .

Τα κομπλαρίσματα εγώ τα ένιωθα ως και ανα 15-20 sec . Φυσικά και δεν έκοβε επειδή έπιανε η καμπίνα θερμοκρασία έτσι ? Επειδή επιανε πάγο το ψυγείο του aircondition έκοβε ( ή την προκαθορισμένη θερμοκρασία για να μην πιάσει πάγο ) .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-05-13, 14:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη; Διάβασα όλα αυτά που γράψατε και θα σας πω ότι όταν ανάβουμε το A/C όταν κυκλοφορούμε μόλις πιάσει τους βαθμούς που έχουμε βάλει κόβει ο συμπιεστής και μόλις και μόλις ανέβει η θερμοκρασία ξαναμπαίνει σε λειτουργία . Ξέρει κάποιος να μου πει πως καταλαβαίνει πότε σταματάει και πότε ξαναρχίζει; Δεν νομίζω. Σε ένα ταξίδι πχ 2 ωρών πόσες φορές γίνετε αυτό; Πολλές, άρα κάθε τρεις και λίγο όλοι θα πηγαίναμε στο συνεργείο με καμένο τον συμπιεστή. Οπότε αυτό με τις στροφές που λέτε δεν ισχύει. Είναι όλα κανονισμένα από τον κατασκευαστή αυτά γιατί δεν είναι ηλίθιος να το έχει φτιάξει έτσι ώστε να χρειάζεται να πέφτουν οι στροφές για νε μπαίνει σε λειτουργία. Φυσικά κάποια στιγμή θα χαλάσουν, αλλά αυτό θα είναι από τις ώρες λειτουργίας του μηχανήματος την ζωή του που λέμε ή κάποια αστοχία υλικού. Αυτά από εμένα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας…
Μιλάς πάρα πολύ σωστά Παναγιώτη..
Αλλά όταν το κλιματιστικό κόβει και ανάβει, παραμένει πάντα μπλεγμένος ο μαγνητικός συμπλέκτης, εκτός και μόνο εάν δεν έχεις αρκετή πίεση στο χαμηλό κύκλωμα πίεσης, οπότε σου λείπει ψυκτικό, οπότε και δεν ανάβει κάν.
Στις περιπτώσεις που το σύστημα ανοιγοκλείνει μόνο του, δεν γίνεται τίποτε άλλο, απο το
να ανοιγοκλείνει εσωτερικά μια βαλβίδα πίεσης, που αυξομειώνει το φορτίο.
Ο μαγνητικός όσο έχεις πατημένο το κουμπί, είναι πάντα σε σύμπλεξη.
Δεν ξέρω ποιός σου είπε οτι ανοιγοκλείνει ο μαγνητικός συμπλέκτης..
Εχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-08-13, 14:39
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Χαιρετω τα παιδια του Forum. Εχθες λοιπον με τοση ζεστη εκλεισα κι εγω τα παραθυρα και πατησα το μαγικο κουμπι στο Ε46 να γινει η καμπινα ψυγειο...αμ δε...Ενω δουλευει κανονικα το οθονακι και δειχνουν οτι λειτουργουν ολα τα κουμπια κανονικα απο τις γριλιες δεν εβγαινε καθολου αερας.Οταν κολουσες το χερι σου στις γριλιες ενιωθες τον παγωμενο αερα αλλα σε οποιο σταδιο κι αν το εβαζα δεν εβγαζε καθολου.Απ'οσο εκατσα και διαβασα στο Forum νομιζω καταληγω στον λεγομενο φακιρη ή σκατζοχοιρο.Εχω ψιλοτρομαξει και φοβαμαι και για κομπρεσσερ αλλα δεν ξερω τι συμπτωματα σου δινει αυτο αν καει.Γι'αυτο please HELP!!!Εσεις σιγουρα ξερετε καλυτερα.Να πω ακομα οτι 5 χρονια σχεδον που εχω το αμαξι (e46 Coupe) εχω αναψει σπανιες φορες το A/C,το πολυ 5-6.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
__________________
Dimitris Heraklio
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-08-13, 03:44
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
σχετικα με το οτι δεν το αναβες και τοσο συχνα ολα αυτα τα χρονια, απλα να αναφερω οτι ο κατασκευαστης συνιστα (οπως οι κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν Skip..) να λειτουργουμε 1-2 φορες το μηνα το αιρ κοντισιον για 10'-15' τη φορα.
οσο για το προβλημα σου περιμενε τις γνωμες των παιδιων που γνωριζουν και θα σε κατατοπισουν. ειπες οτι δοκιμασες να αλλαξεις ταχυτητα χωρις αποτελεσμα, συγγνωμη για τη χαζη ερωτηση αλλα μιας και τα πολυ απλα καμια φορα ειναι αυτα που μας παιδευουν χωρις να το καταλαβαινουμε, εισαι σιγουρος οτι δοκιμαζες την ενταση με το χερι σου εχοντας επιλεξει τη σωστη θεση εξαγωγης ψυχρου αερα; επισης, δοκιμασες να δεις εαν ειχες καλυτερο αποτελεσμα επιλεγοντας π.χ. ψυξη απο τα ποδια ή το παρμπριζ; γιατι υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να εχει βουλωσει καποιο απο αυτα και τα αλλα να λειτουργουν παρεχοντας ικανοποιητικη ποσοτητα ψυχρου αερα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.