Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-01-11, 17:49
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
Θα απαντήσω ένα ένα τα ερωτηματα σου φιλε

1.Όταν άρχισε το ρετάρισμα το έβαλαν στο διαγνωστικό και τους έβγαλε οτι χρειάζετε επαναπρογραμματισμό και αν δεν διορθωθούν τα προβλήματα τότε θα αλλαξουν μπουζι και πολλαπλασιαστη στον 1ο κύλινδρο. Όπως και έγινε, και απο τότε ολα καλά με την λειτουργεία του κινητήρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cop01nt : 14-01-11 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-11, 13:31
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
Λεβέντες sorry χθες είχα κάποια προβλήματα με το internet.
Όσον αφορά το θέμα μας :
1.Όταν άρχισαν τα ρεταρίσματα μου είπαν να το βάλουμε στην διάγνωση και θα δούμε, η διάγνωση εβγαλε αφλογηστία του 1ου κυλίνδρου και οι λύσεις είναι 2 ή μάλλον 1+1, δηλαδή πρώτα επαναπρογραμματισμός του αυτοκινήτου και αν συνεχίζει το πρόβλημα αλλαγή μπουζι και πολλάπλασιαστη. Όπως και έγινε, δεν έπιασε ο προγραμματισμός και αλλάξαμε μπουζί κια πολλαπλασιαστή μόνο στον πρώτο κύλινδρο. Από τότε η λειτουργία του κινητήρα είναι άριστη.
2. Φίλε ο ¨ύπνος ¨ έγινε κανονικά στο σπίτι μου, το πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.
3. Το συνεργείο είναι στην Θεσσαλονίκη μία απο τις 3 αντιπροσωπέιες (Αδαμίδης, Παπαδόπουλος, Τρικαλιώτης), δεν θα ήθελα να αναφέρω ποια είναι γιατί δεν έχω κανένα παράπονο απο την συμπεριφορά σους μέχρι τώρα.
4. Ο προγραμματισμός έγινε γιατί αυτή την διάγνωση είχαμε. Τώρα όσον αφορά πιράκια δεν εχω αντιληθφεί τίποτα προς το παρόν. Βενζίνη του βάζω πάντα απλή αμόλυβδη, γιατί είμαι της άποψης ότι όταν εμείς οι άνθρωποι κάνουμε πολλές υποχώρήσεις στην καθημερινότητα μας λόγω της οικονομικής κρίσης, το αυτοκίνητο ας ¨μάθει¨ και αυτό να πηγαίνει με απλή αμόλυβδη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-11, 16:14
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Πρέπει να αλλάξεις κατα την γνώμη μου όλα τα μπουζί γιατί οι πιθανότητες να ξανάχεις πρόβλημα σε άλλο κυλινδρο στο άμεσο μέλλον είναι πολλες.
Θεσνίκη είμαι και εγώ [316 3/2008] άλλαξα μπουζί στις 45000 χιλ και ήταν χάλια.
Σε ότι αφορα τα πιράκια που με ενδιαφέρει πές μου αν θέλεις σε παρακαλώ΄' Με δευτέρα ταχύτητα σε ανυφορικό δρόμο και 1400 στροφές πατώντας τέρμα το γκάζι μέχρι τις 3000 δέν ακούς πιράκια σε κάποια φάση μέ απλή βενζίνη?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-11, 16:48
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
Για τα πιράκια θα το δοκιμάσω και θα σου πώ.

Εσύ σε ποιο συνεργείο πηγένεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-11, 06:36
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cop01nt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα πιράκια θα το δοκιμάσω και θα σου πώ.

Εσύ σε ποιο συνεργείο πηγένεις?
Τα servise [λάδια ,φίλτρα,νερά και λοιπά] τα κάνω μόνος μου.Το αγόρασα μεταχειρισμένο με 22000χιλ από Αθήνα και μέχρι να βγει απ την εγγύηση δέν χρειάστικε κάτι.¨Οταν το έλεγξαν στο Σπανο στην Αθήνα πριν το πάρω μου είπαν για επαναπρογραματισμό αλλα μέχρι τώρα δέν το έχω πάει και ούτε προκειται.
Μια φορά που θέλησα να αλλάξω τα μπουζι επειδή έκανε διακοπές όλο και πιο συχνά ,αγόρασα μόνος τα ανταλλακτικά και το πήγα στο συνεργίο του Κοροσιδη BMW στο Ωραιόκαστρο χωρίς να τον ξέρω όπου παρουσία μου τα αντικατεστησε χρησιμοποι'οντας δυναμόκλειδο.
Στις 45000χιλ που έγινε η αλλαγη, τα μπουζί ήταν σε κακή κατάσταση και θεωρητικά υπαρχει περιπτωση να ζορίζουν τους πολλαπλασιαστες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-11, 04:02
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου αν θέλεις απαντησε μου στα εξης
1 Επειδη μιλάς στον ενικο όταν αναφαιρεσαι στην αλλαγη μπουζι και πολλαπλασιαστη πες μας αν σου πρότειναν να αλλαξεις και τα τεσσερα μπουζι και τους τεσσερις πολλαπλασιαστες γιατι αυτό είναι το σωστό.
2 ¨Οταν πρότειναν να 'κοιμηθεί' σου το έδωσαν να το πας στο σπίτι ή το κράτησαν στο συνεργείο?
3 Θα ήθελα να μάθω σε ποιο συνεργειο πήγες?
4 Γιατι κάναν επαναπρογραματισμό είχες καποιο πρόβλημα πιο πρίν ? Δεν ξέρουν πως ότι σκαλίζεις χωρίς λόγο χαλάει?
Καποιος άλλος φίλος αναφαίρει πως μετά απο επαναπρογραματισμό άρχισε να βαράει πιράκια και δεν δουλευε το μπλου τουθ. Το ίδιο αυτοκλινητο έχω και στις 22000χιλ μου είπαν να του κάνουν επαναπρογραματισμο στο Σπανο χωρις να έχει τοτε παρουσιασει το παραμικρο. Μέχρι τώρα δεν το έχω πάει και έχει 45000 τώρα και δουλέυει και μια χαρα
Και κάτι τελευταιο ,όταν έβαζες απλή βενζίνη πριν τον επαναπρογραματισμο άκουγες να βαράει πιρακια?
Εγώ είμαι αυτός που του άρχισαν τα πυράκια μετά τον επαναπρογραμματισμό... Και έχω να ρωτήσω και να απαντήσω τα εξής:
1) Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε το συνεργείο να μας αλλάξει και τους 4 πολλαπλασιαστές μέσα στην εγγύηση; Γιατί εγώ περιμένω να δω πότε θα χτυπήσουν οι άλλοι 3.
4) Έχω πλέον καταλάβει ότι πριν αλλάξουν πολλαπλασιαστή, κάνουν επαναπρογραμματισμό. Μάλλον έχουν κυκλοφορήσει κάποια έκδοσση πιο ανεκτική. Και έτσι κάνουν και οικονομία στους πολαπλασιαστές. Έτσι μου άναψε λαμπάκι και σε μένα και άρχισαν τα προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-11, 11:42
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
Παλικάρια καλημέρα,

Όσον αφορά τον φίλο με τα πυράκια, δεν έχω τέτοια προβλήματα ο κινητήρας δουλεύει άριστα χωρίς προβλήματα. Δοκίμασα με 2τέρα και τέρμα το γκάζι και το αυτοκίνητο επιταχύνει χωρίς να ακούγετε τίποτα.

Τώρα όσον αφορά το Start/Stop, μετά από 3η διάγνωση μου είπαν οτι χάλασε ο αισθητήρας "oz" (δεν ξέρω αν το λέω καλά), είναι ένας σισθητήρας που ρυθμίζει τα καυσσαέρεια, και για αυτό δεν βρίσκει ο εγκέφαλος τις κατάλληλες συνθήκες για να λειτουργήσει το Start/Stop. Δέν ξέρω τί είναι αυτός ο αισθητήρας, τεχνικά θέματα.
Όταν τους ρώτησα και πόσο ρε λεβέντες θα μας βγεί το κουστούμι?
Μου είπαν οτι ο αισθητήρας έχει 360 euro + ΦΠΑ, και ότι το πακέτο όλο μαζι με τα εργατικά θα κοστίσει γύρω στα 500 euro.
Παιδιά ζαλίστικα, και τους πίεσα λέγοντας οτί δεν είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο με 29000km και όλα τα service στην BMW να χαλάσει ο αισθητήρας και να μας βγεί ένα 500ρικό η ιστορία. Τους έιπα να κάνουν ερώτηση στην BMW Hellas για να μας καλύψουν το ανταλακτικό.
Έπιασε η κίνηση αυτή, και απάντησε η BMW Hellas ότι μας καλύψει το ανταλακτικό και ότι εγώ θα επιβαρυνθώ μόνο τα εργατικά. Την Τρίτη έκλεισα ραντεβού να πάω το αυτοκίνητο στο συνεργείο.
Θα ενημερώσω για τα νεότερα, sorry αν σας κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-11, 16:17
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cop01nt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλικάρια καλημέρα,

Όσον αφορά τον φίλο με τα πυράκια, δεν έχω τέτοια προβλήματα ο κινητήρας δουλεύει άριστα χωρίς προβλήματα. Δοκίμασα με 2τέρα και τέρμα το γκάζι και το αυτοκίνητο επιταχύνει χωρίς να ακούγετε τίποτα.

Τώρα όσον αφορά το Start/Stop, μετά από 3η διάγνωση μου είπαν οτι χάλασε ο αισθητήρας "oz" (δεν ξέρω αν το λέω καλά), είναι ένας σισθητήρας που ρυθμίζει τα καυσσαέρεια, και για αυτό δεν βρίσκει ο εγκέφαλος τις κατάλληλες συνθήκες για να λειτουργήσει το Start/Stop. Δέν ξέρω τί είναι αυτός ο αισθητήρας, τεχνικά θέματα.
Όταν τους ρώτησα και πόσο ρε λεβέντες θα μας βγεί το κουστούμι?
Μου είπαν οτι ο αισθητήρας έχει 360 euro + ΦΠΑ, και ότι το πακέτο όλο μαζι με τα εργατικά θα κοστίσει γύρω στα 500 euro.
Παιδιά ζαλίστικα, και τους πίεσα λέγοντας οτί δεν είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο με 29000km και όλα τα service στην BMW να χαλάσει ο αισθητήρας και να μας βγεί ένα 500ρικό η ιστορία. Τους έιπα να κάνουν ερώτηση στην BMW Hellas για να μας καλύψουν το ανταλακτικό.
Έπιασε η κίνηση αυτή, και απάντησε η BMW Hellas ότι μας καλύψει το ανταλακτικό και ότι εγώ θα επιβαρυνθώ μόνο τα εργατικά. Την Τρίτη έκλεισα ραντεβού να πάω το αυτοκίνητο στο συνεργείο.
Θα ενημερώσω για τα νεότερα, sorry αν σας κούρασα
Με την πρωτη ευκαιρια για ξανακάνε μια δοκιμή σε παρακαλω 1000 στροφες με δευτέρα σε ανυφορικο δρόμο και τέρμα γκάζι και άφησε το να πάει μέχρι τισ 3000 με απλή βενζίνη παντα.
Αυτό που με παραξενέυει είναι ότι ξέρω 8 αυτοκίνητα ε90 316 2008 που έχουν θέμα με τα πυράκια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-11, 19:52
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Ό,τι να ναι. Υποθέτω ότι ο αισθητήρας oz είναι ο οξειδίων του αζώτου;
Αν είναι αυτός και μένα είχε χαλάσει, είχε βγάλει και λαμπάκι και έσβηνε μια χαρά το auto start/stop.
Ελπίζω να είναι η διάγνωση σωστή και ευτυχώς που στο καλύπτουν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-01-11, 20:13
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
Φίλε Τάκη το δοκίμασα σήμερα το απόγευμα, επιτάχυνση με 2-τέρα από τις 1000 στροφές περίπου.
Δεν είχα κανένα πρόβλημα με πυράκια το αυτοκίνητο επιτάχυνε χωρίς κομπίασματα και ο κινητήρας λειτουργούσε πολύ γραμμικά. Βέβαια πάντα με απλή αμόλυβδη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cop01nt : 23-01-11 στις 20:14 Αιτία: συμπλήρωση στοιχείων για απάντηση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.