Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-10-13, 19:52
Το avatar του χρήστη nick_dimi
nick_dimi Ο χρήστης nick_dimi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Μηνύματα: 56
nick_dimi is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
το Display στο bc οταν σου δειχνη 16-18,,,,,,,,,,χμ .κατι τρεχει φιλε μου,
αυτη την ενδειξη δεν τη βγαζη σε μενα ( δεν τολμαει να τη βγαλη ευτυχως το καμαρακι μου χαχαχαχα)
οταν ακομη σανιδωνο την εκτη απ'τα 150 στις 3000σ.α.λ. ι πηγαινα π.χ προς πλαταμωνα ημουν για πλακα στις 4.900- 5.000σ.α.λ. και για μια στιγμη βλεπω το κοντερ απ'τα 150 , για ποτε στα 220 - 250- 270- ,,, ωσπου αν ειχα κανα χιλιομετρακι ακομη ανοιχτο δρομακι στην εθνικη πριν με κοψουν αλλοι θα τελικιαζα 300+
με τετια αποδοση το δουλεψα ψιλα ως καρδιτσα και δεν εβγαλε τετια ενδειξη ηταν καλη γυρω στο 14-15, φαντασου με 5.600 Κυβικα και V12 Κυλινδροι να δουλευουν

Μα δεν ειπα φιλε μου οτι δειχνει 16-18 λιτ/100 μεση καταναλωση...6.5 δειχνει οταν η πραγματικη ειναι γυρω στα 8.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-13, 02:00
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όποιον έχει μεγάλη απόκλιση, θέλει calibration.
ναι αυτο γινεται και στα Ε9χ
θυμαμαι οτι ειχα μπει στο κρυφο BC και ενω ειχα ακριβεστατη ενδειξη μεσης καταναλωσης (ενταξει εννοειται οτι θα υπαρχουν κ αποκλισεις της ταξης 0.1-0.2 lt/100km) αποφασισα να κανω calibration στις τιμες που παρουσιαζε το κρυφο μενου στο ιδιο υπομενου που αφορουσε την καταναλωση...το αποτελεσμα ηταν να εχω τιμες αλλα ντ'αλλων
περιμενα να στρωσει για 1-2 βδομαδες αλλα αφου αυτο ποτε δεν εγινε, ξαναμπηκα κ ξαναεκανα καλιμπραρισμα στις τιμες αυτες που ειχα σκαλισει εχοντας τελικα το επιθυμητο αρχικο ακριβες μετρημα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-10-13, 09:54
Το avatar του χρήστη nick_dimi
nick_dimi Ο χρήστης nick_dimi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Μηνύματα: 56
nick_dimi is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
ξαναμπηκα κ ξαναεκανα καλιμπραρισμα στις τιμες αυτες που ειχα σκαλισει εχοντας τελικα το επιθυμητο αρχικο ακριβες μετρημα.
Και πως γινεται αυτο το calibration αγαπητε μου φιλε?Δεν ειναι δυνατον και το κρυφο μενου αλλα και το bc να μου δειχνουν μεση καταναλωση 6.5 (μακαρι να ηταν ετσι,σαν diesel) και η πραγματικη να ειναι 8 με 8,5...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-13, 01:13
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
βασικα το ειχα διαβασει σε καποια ενοτητα εδω μεσα κ μαλιστα αποσα θυμαμαι αναφεροταν σε κρυφο μενου των Ε46... ετσι αποφασισα να το επιχειρησω και εγω με τα μη επιθυμητα αποτελεσματα που περιεγραψα πριν...αλλα στην δικη σου περιπτωση πιστευω οτι θα εχεις το αποτελεσμα (δλδ ακριβεια στις μετρησεις) που δεν εχεις τωρα
αφου βαλεις τον κωδικο κ μπεις στο κρυφο μενου πας
στο υπομενου 6.0 οπου εμφανιζονται 3 ενδειξεις (TANK L R S δλδ Απομένον καύσιμο σε αριστερη δεξαμενη, δεξια δεξαμενη και στο Σύνολο - 3 ενδειξεις).
προχωρας στο 6.01 οπου βλεπεις TANK-ANZ PH δλδ την ολικη ποσοτητα του καυσιμου σε λιτρα και ακολουθως
πας στο υπομενου που θες, το 6.02, και διαβαζεις TANK-OHM L R δλδ τις ηλεκτρικες Τιμες των Αισθητηρων των 2 δεξαμενων (που μετατρεπονται σε λτ στα προηγουμενα υπομενου).
αυτες ειναι οι τιμες που πρεπει να προσπαθησεις να αλλαξεις.
ξεχασα να πω οτι μιλαω για το κρυφο μενου των Ε9χ
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 28-10-13 στις 01:17
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-10-13, 16:51
Το avatar του χρήστη nick_dimi
nick_dimi Ο χρήστης nick_dimi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Μηνύματα: 56
nick_dimi is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα το ειχα διαβασει σε καποια ενοτητα εδω μεσα κ μαλιστα αποσα θυμαμαι αναφεροταν σε κρυφο μενου των Ε46... ετσι αποφασισα να το επιχειρησω και εγω με τα μη επιθυμητα αποτελεσματα που περιεγραψα πριν...αλλα στην δικη σου περιπτωση πιστευω οτι θα εχεις το αποτελεσμα (δλδ ακριβεια στις μετρησεις) που δεν εχεις τωρα
αφου βαλεις τον κωδικο κ μπεις στο κρυφο μενου πας
στο υπομενου 6.0 οπου εμφανιζονται 3 ενδειξεις (TANK L R S δλδ Απομένον καύσιμο σε αριστερη δεξαμενη, δεξια δεξαμενη και στο Σύνολο - 3 ενδειξεις).
προχωρας στο 6.01 οπου βλεπεις TANK-ANZ PH δλδ την ολικη ποσοτητα του καυσιμου σε λιτρα και ακολουθως
πας στο υπομενου που θες, το 6.02, και διαβαζεις TANK-OHM L R δλδ τις ηλεκτρικες Τιμες των Αισθητηρων των 2 δεξαμενων (που μετατρεπονται σε λτ στα προηγουμενα υπομενου).
αυτες ειναι οι τιμες που πρεπει να προσπαθησεις να αλλαξεις.
ξεχασα να πω οτι μιλαω για το κρυφο μενου των Ε9χ

Ευχαριστω φιλε μου...
Μπερδεμα τελικα...ακολουθωντας τις οδηγιες του service manual οπου καπου γραφει την ρυθμιση της επιθυμιτης μεσης καταναλωσης βασει της ...μανικας και της απλης διαιρεσης,
με παει στο μενου 20.0,που αφορα αυτην ακριβως την παραμετρο.οι οδηγιες λενε οτι πρεπει πατωντας το μπουτον φανταζομαι να ρυθμισω τρεις φορες..το κανω αλλα δε γινεται τιποτα.ετσι η μεση του αυτοκινητου δινεται 6.2 και η αυτονομια υψηλοτερη της κανονικης.
Θα παρακαλουσα καποιον απο τους παλιους και γνώστες να με καθοδηγησουν στις αναλογες δημοσιευσεις για να μην σας κουραζω και γραφω ξανα πραγματα που σιγουρα εχουν χιλιοειπωθει...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-13, 00:42
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
αυριο θα μπω στο δικο μου να βγαλω μερικες φωτος μηπως και σου φανουν χρησιμες
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-13, 09:34
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
για Ε39 κυρίως αλλά και για Ε46.
καλιμπράρισμα ενδειξης κατανάλωσης.

TEST-NR. 20
KVBR: 1000

This "test" is actually a way to adjust the OBC's fuel consumption factor. There's a sensor in the fuel injector system that indicates fuel consumption back to the OBC. This "KVBR" value is used to calibrate that sensor using the following process:

1. Reset one of the OBC mileage indicators and the trip odometer, and fill your tank.
2. Record the actual fuel consumption for your car over a long period (one to two months at least).
3. Divide this reading into the trip odometer value to calculate your actual mileage.
4. Divide this result by the OBC indicated mileage over the same period and multiply by 1000.

You now have your fuel consumption factor. To enter the factor into the OBC, get into Test 20 and press Reset. This will start the KVBR value counting down. It will count down to 750, then start over at 1250. A crude user interface to be sure, but it works.

You probably don't need to change the KVBR value; the default value of 1000 should be accurate. And if your calculated fuel consumption factor is outside the 750–1250 range, there's probably something wrong.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-11-13, 01:49
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@ nick dimi: ολυ σωστα σε παει στο υπομενου 20...δικο μου λαθος που ανεφερα το υπομενου 6 αφου οπως ειπα κ στο προηγουμενο ποστ μου, το υπομενου 6 ειναι η εναπομεινουσα ποσοτητα καυσιμου στις 2 δεξαμενες και στο συνολο τους και το 6.02 ειναι οι ηλεκτρικες τους τιμες...δλδ καμια σχεση με την καταναλωση...συγγνωμη γι αυτο...

δες τις 2 συνημμενες φωτος που εβγαλα, ειναι πολυ σωστα το υπομενου 20 που πρεπει να δεις και να αλλαξεις, στο 20.00 σου αναγραφει ποιος ειναι ο διορθωτικος συντελεστης ενω τα υπολοιπα υπομενου 20.01 20.02 20.03 τα σκαλιζεις αναλογως με ποιο ψηφιο του συντελεστη θες να διαμορφωσεις.
δες την 2η φωτο για παραπανω κατανοηση, καποια στιγμη εγραψα εναν πινακα για ολο το κρυφο μενου και τι σημαινει το καθε ενα απο αυτα οποτε το επισυναπτω για δικη σου ευκολια.
για παραδειγμα, οπως θα δεις απο την 1η φωτο, ο δικος μου ειναι 1032. εαν θες να αλλαξεις το συντελεστη κατα 1-2-3 εκατονταδες τοτε πας κ στο αναλογο υπομενου, ενα θες π.χ. κατα 40= 4 δεκαδες τοτε πας στο σχετικο υπομενου. ελπιζω να βγαλεις καποια ακρη και να μας ενημερωσεις για τα αποτελεσματα σου.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg index (1).jpg (88,2 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg index (2).jpg (114,4 KB, 14 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 02-11-13 στις 01:55
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-11-13, 05:10
Το avatar του χρήστη nick_dimi
nick_dimi Ο χρήστης nick_dimi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Μηνύματα: 56
nick_dimi is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@ nick dimi: ολυ σωστα σε παει στο υπομενου 20...δικο μου λαθος που ανεφερα το υπομενου 6 αφου οπως ειπα κ στο προηγουμενο ποστ μου, το υπομενου 6 ειναι η εναπομεινουσα ποσοτητα καυσιμου στις 2 δεξαμενες και στο συνολο τους και το 6.02 ειναι οι ηλεκτρικες τους τιμες...δλδ καμια σχεση με την καταναλωση...συγγνωμη γι αυτο...

δες τις 2 συνημμενες φωτος που εβγαλα, ειναι πολυ σωστα το υπομενου 20 που πρεπει να δεις και να αλλαξεις, στο 20.00 σου αναγραφει ποιος ειναι ο διορθωτικος συντελεστης ενω τα υπολοιπα υπομενου 20.01 20.02 20.03 τα σκαλιζεις αναλογως με ποιο ψηφιο του συντελεστη θες να διαμορφωσεις.
δες την 2η φωτο για παραπανω κατανοηση, καποια στιγμη εγραψα εναν πινακα για ολο το κρυφο μενου και τι σημαινει το καθε ενα απο αυτα οποτε το επισυναπτω για δικη σου ευκολια.
για παραδειγμα, οπως θα δεις απο την 1η φωτο, ο δικος μου ειναι 1032. εαν θες να αλλαξεις το συντελεστη κατα 1-2-3 εκατονταδες τοτε πας κ στο αναλογο υπομενου, ενα θες π.χ. κατα 40= 4 δεκαδες τοτε πας στο σχετικο υπομενου. ελπιζω να βγαλεις καποια ακρη και να μας ενημερωσεις για τα αποτελεσματα σου.
Τελικα μετα απο πολλες μερες βρηκα χρονο να ασχοληθω λιγο...αλλα για λιγο...ο συντελεστης υπολογιστηκε στο 1190...μπαινω στο μενου 20.0 και τελος...δε μου βγαζει φιλε μου τα υπομενου και η δουλεια χαλασε.
Ευχαριστω για τις οδηγιες σου.Μονο που οι φωτογραφιες που εβαλες αφορουν e90.Χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο,μηπως το υπομενου δεν υπαρχει σε e46 και τελικα δεν υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισης?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-11-13, 18:16
Το avatar του χρήστη nick_dimi
nick_dimi Ο χρήστης nick_dimi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Μηνύματα: 56
nick_dimi is on a distinguished road
Και κατι αλλο...γεμισα το ρεζερβουαρ ως το τερμα στο στομιο σχεδον,παταω το κρυφο μενου και μου δειχνει ποσοτητα 57 λιτ αντι για 62 λιτ....
Αυτο παλι πως γινεται και πως διορθωνεται αν ειναι εφικτο φιλοι μου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.