Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-12-11, 09:04
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anisos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα έχω ένα πρόβλημα με το 318 ε-46. το έχω αναφέρη σε αλο ποστ, κ από ότι βλέπω δεν βγάζω άκρη για να διορθώσω το πρόβλημα μου, κ είμαι σε νησί, αποφάσισα να το κάνω 330 εφόσον θα βγη από το νησί το αυτοκηνιτο, βρήκα τροπετο ολλα κομπλέ, το πρόβλημα μου είναι ποιος θα το πέραση πάνω γιατί είναι αυτόματο, θα αλαξω τα πάντα μέχρι κιβώτιο, θα ήθελα να μου πιτε εάν είναι καλός ο μανόλης βασηλάκης??? τον ξέρει κανείς????
Αγαπητέ συνφορουμίτη...μιας και έχεις ντιζάτο μοτέρ...κατα την άποψη μου πολύ καλή επιλογή είναι η τοποθέτηση τροπέτου m52tub25 απο Ε46 που επίσης είναι ντιζάτο.Είναι μοτεράκι 2500cc με 170 άλογα και 25κιλά ροπή.Η μετατροπή είναι plug and play μηχανικά κ σχεδόν plug and play στα ηλεκτρικά!Μονο καποιες μικρες τροποποιησούλες γινονται στην πλεξούδα.Να φανταστείς ουτε καν φρενα,ψαλίδια θα αλλαχτουν μιας και απο 316 -323 ειναι ίδια(ψαλίδια και στο 330 ίδια πλην εκδοσεων mpack)!Είναι αποδοτικό μοτεράκι,πολύ οικονομικό και το σημαντικότερο όλο το πλήρες τροπέτο στοιχίζει 2200 και με πλήρη εγγύηση 1 ετους αν ψαχτείς!Αν δεν σε ικανοποιούν τα 170 αλογα η άλλη επιλογή είναι τροπέτο m52tub28 ντιζάτο,πάλι απο Ε46 2800cc με 193 άλογα και 28 κιλά ροπή.Εδώ θα ευχαριστηθείς ακόμη πιο πολυ τη δύναμη(και λόγω ισχύος αλλα κ λόγω αμεσότητας ελέω ντιζας) αλλα θα ανεβει ελαφρως η κατανάλωση.Για την μετατροπή(ευκολία) ισχύει ότι και στην προηγούμενη περίπτωση μόνο που χρειαζονται λίγα παραπάνω πράματα αλλαγη όπως π.χ όλα τα φρενα!Τοο κόστος ανεβαινει καμιά 400ρια ευρώ πάλι με εγγύηση όμως!
Δεν θα συνιστούσα τοποθετηση ηλεκτρογκαζου λόγω τωρινής ντιζάτης μορφης(318 m43)...πούχεις.Το κόστος για τη μετατροπή φυσικά κ θάναι μικρότερο μιας και δεν θα τοποθετηθεί εκ νέου ηλεκτρόγκαζο κτλ και φυσικά δεν θα "παντρευτεί" πλήρως το αυτοκίνητο σου για πάντα με το νέο ηλεκτρογκαζο(εν προκειμένω 3λιτρο) τροπέτο.Με τον όρο πάντρεμμα εννοώ ότι θα είναι πολύ εύκολο να αφαιρεθούν τα πραματα απο ντιζάτο εξακύλινδρο(ιδιως απο το 2500cc 170 ps) απότι αν εβαζες ηλεκτρογκαζο 6κύλινδρο! Χώρια που "με την καμία" δεν θα προκύψουν ηλεκτρικα-ηλεκτρονικά προβλήματα που ενδεχομένως θα προεκυπταν αν εβαζες ηλεκτρογκαζο......πολλά έχουν ακουστεί στο παρελθον κ ας μην τα μαρτυρουσαν αρχικά!
Και φυσικά μην ακούς πολλούς που λένε οτι τα m52 είναι "πολύ πιο παλιά" σε σχέση με τα m54 εξακύλινδρα! Ίδια μοτέρια είναι απο μηχανικής άποψης κατα 90%!Απλά έχουν άλλα ρεύματα...δλδ άλλη πλεξούδα,εγκέφαλο!

Υ.Γ Αν θέλεις και καλές ρεπρίζ(αυξάνοντας όμως την κατανάλωση) τοποθετείς και ένα διαφορικό πιο κοντό και μετα πυροβολείς και παιζεις και στα ίσια τα μαμά 30ρια αν εχεις το 28ρι μοτερ.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-11, 09:13
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george316 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι απο θεσσαλονικη



οντως ειναι οικονομικοτερο απο ενα 318,αλλα για να το δεις ...χρειαζεσαι μεγαλο δρομο μπροστα σου..
μεσα σε κινηση το μοτερ ..πινει!αλλωστε 3000 κυβικα ειναι τι περιμενεις!!
εγω παντως με οικονομικη οδηγηση σε εθνικες αρτηριες κατωρθωσα τα 489 χιλομετρα με ακριβως το μισο ρεζερβουαρ.
Μιας και είσαι απο Θεσνίκη(είμαι κ εγώ) και επίσης είναι κ ο rapid fast....προτείνω να δούμε αν σε περιφερειακό που λές το 330 ειναι πιο οικονομικό απο το 318!Μάλιστα θαμαι με τα 225-40-18 ελαστικά(παρόλο που επιβαρύνουν την κατανάλωση) και οδηγός σε μένα εγώ ή και ο rapid fast αν θέλει!Εσύ διάλεξε συνοδηγό της επιλογής σου.Αν καψεις λιγότερο θεσνίκη-μεθώνη ή θεσνίκη-κατερίνη που θα δοκιμάσουμε σου πληρώνω και βενζίνες και κερνάω και σουβλακια σε όλη την 4άδα που θάμαστε........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-11, 09:37
Akis09 Ο χρήστης Akis09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-09-2011
Μηνύματα: 20
Akis09 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και είσαι απο Θεσνίκη(είμαι κ εγώ) και επίσης είναι κ ο rapid fast....προτείνω να δούμε αν σε περιφερειακό που λές το 330 ειναι πιο οικονομικό απο το 318!Μάλιστα θαμαι με τα 225-40-18 ελαστικά(παρόλο που επιβαρύνουν την κατανάλωση) και οδηγός σε μένα εγώ ή και ο rapid fast αν θέλει!Εσύ διάλεξε συνοδηγό της επιλογής σου.Αν καψεις λιγότερο θεσνίκη-μεθώνη ή θεσνίκη-κατερίνη που θα δοκιμάσουμε σου πληρώνω και βενζίνες και κερνάω και σουβλακια σε όλη την 4άδα που θάμαστε........
Εγω λέω να κεράσεις τα σουβλάκια απο τώρα....μιας και το 330 (ατμόσφαιρα) έχει 8,0 κατανάλωση πραγματική και το 318 8,8 (δοκιμασμένα στα 100χιλ με μέση ταχύτητα τα 150κμ)
__________________
κανένας μηχανικός δεν πιστεύει ότι είναι και καλός οδηγός, όλοι οι οδηγοί πιστεύουν ότι είναι και καλοί μηχανικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-11, 09:49
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akis09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λέω να κεράσεις τα σουβλάκια απο τώρα....μιας και το 330 (ατμόσφαιρα) έχει 8,0 κατανάλωση πραγματική και το 318 8,8 (δοκιμασμένα στα 100χιλ με μέση ταχύτητα τα 150κμ)
Η πρόταση μου ισχύει για τους αμφιβάλλοντες!Μας ενδιαφέρει να φτάσουμε απο θεσνίκη-κατερίνη κ να γυρίσουμε πίσω!Δεν είπα τπτ για μέσες ωριαίες ταχύτητες,τελικιάσματα κτλ!
Όσο για το 330 (ατμόσφαιρα) ..ότι έχει 8,0 κατανάλωση πραγματική και το 318 8,8 (δοκιμασμένα στα 100χιλ με μέση ταχύτητα τα 150κμ).....πίστεψε με το αυτοκίνητο μου τόχα μετατροπή σε 330 και ξέρω πολύ καλά πόσο έκαιγε είτε στο ρελαντί, ειτε στην πόλη, είτε με 200χλμ/ώρα!

Υ.Γ το περιοδικό 4 τροχοί όταν είχε δοκιμάσει την 318 m43 coupe, και 330 sedan οι καταναλώσεις είχαν ως εξής: 318 coupe με 205-55-16 min 10,5 med 11,2 max 12,4
330 coupe με 205-50-17 min 15,2 med 16 max 17,3
...........μένουμε εμείς να διαπιστώσουμε κατα πόσο ισχύουν τα λεγόμενα τους........όπως και τα λεγόμενα του κατασκευαστή που φυσικά είναι εις βάρος του 330!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-12-11, 13:00
Akis09 Ο χρήστης Akis09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-09-2011
Μηνύματα: 20
Akis09 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρόταση μου ισχύει για τους αμφιβάλλοντες!Μας ενδιαφέρει να φτάσουμε απο θεσνίκη-κατερίνη κ να γυρίσουμε πίσω!Δεν είπα τπτ για μέσες ωριαίες ταχύτητες,τελικιάσματα κτλ!
κοίταξε αν είναι να το πας με 60κμ θα σου κάψει σίγουρα λιγότερο το 318, το 330 πάντως διότι πέρασε από τα χέρια μου οικονομικότερη του ταχύτητα είναι έως 140-150 ταξίδι και καίει 8lit /100χιλ ταχύτητα η οποία ειναι απαγορευτική για το 318 στην κατανάλωση.
__________________
κανένας μηχανικός δεν πιστεύει ότι είναι και καλός οδηγός, όλοι οι οδηγοί πιστεύουν ότι είναι και καλοί μηχανικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-12-11, 13:08
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εξαρτάται από το διαφορικό παιδιά. Ο Ακης έχει δίκαιο σε αυτό που λέει.

Το 318 έχει διαφορικό 3.38. Το 330 κανονικά έχει 2.93.

Σε ανοικτό δρόμο το 330 δουλεύει σε πολύ χαμηλότερες στροφές και από ένα ταξίδι που θυμάμαι για Θεσ/νίκη σε μια παλιά εκδρομή του φόρουμ, 330 βελτιωμένο κιόλας στο γυρισμό που πηγαίναμε όλοι μαζί έκαιγε το ίδιο περίπου με τους υπόλοιπους (318, 316, 120, 320) με τετοιες ταχύτητες γύρω στα 140.
Αν πέσει η ταχύτητα στα 120 μάλλον θα αποκτά πλεονέκτημα το 318.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι πηγαίνουν στρωτά...αν αρχίσουν επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις το 330 θα κάψει παραπάνω.

Αν κάποιος έχει 3.38 στο 330 του (από αυτόματο), τότε...δεν έχει ελπίδα, θα καίει πολύ παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-11, 13:17
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akis09 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοίταξε αν είναι να το πας με 60κμ θα σου κάψει σίγουρα λιγότερο το 318, το 330 πάντως διότι πέρασε από τα χέρια μου οικονομικότερη του ταχύτητα είναι έως 140-150 ταξίδι και καίει 8lit /100χιλ ταχύτητα η οποία ειναι απαγορευτική για το 318 στην κατανάλωση.
Να πηγαίνουμε με 110(μια λογική ταχύτητα πούναι κ πριν το μέγιστο επιτρεπτό όριο) κ οι 2?.... για ναμαστε όλοι ευχαριστημένοι!
Βασικά τα 8λτ/100χλμ τοδες στο trip computer?Εγω πάντα βάση μάνικας μετράω καταναλωση!

Υ.Γ Δεν θέλω να ακούω ότι τα 140χλμ/ώρα είναι απαγορευτικά για 318!Δηλαδή κατασκευάστηκε για να πηγαινει με 90?Η μήπως είναι η τελική του..κ άρα καίει τάντερα του?
Με 140χλμ/ώρα σταθερά σε ευθεία αν πηγαίνεις θα κάψεις 9 λίτρα max.......εκτός αν βάλεις κηροζίνη(που είχες αναφέρει σε άλλο thread)..οπότε λόγω τέλειας καύσης θα καψεις max τα μισά...δηλαδή κάνα 5λιτρο......
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-12-11, 13:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πηγαίνουμε με 110(μια λογική ταχύτητα πούναι κ πριν το μέγιστο επιτρεπτό όριο) κ οι 2?.... για ναμαστε όλοι ευχαριστημένοι!
Βασικά τα 8λτ/100χλμ τοδες στο trip computer?Εγω πάντα βάση μάνικας μετράω καταναλωση!

Υ.Γ Δεν θέλω να ακούω ότι τα 140χλμ/ώρα είναι απαγορευτικά για 318!Δηλαδή κατασκευάστηκε για να πηγαινει με 90?Η μήπως είναι η τελική του..κ άρα καίει τάντερα του?
Με 140χλμ/ώρα σταθερά σε ευθεία αν πηγαίνεις θα κάψεις 9 λίτρα max.......εκτός αν βάλεις κηροζίνη(που είχες αναφέρει σε άλλο thread)..οπότε λόγω τέλειας καύσης θα καψεις max τα μισά...δηλαδή κάνα 5λιτρο......
Και εσύ δίκιο έχεις

Με 110 θα κάψει λίγο λιγότερο το 318, με 140 θα καίνε το ίδιο (πάντα σταθερή ταχύτητα).
Είναι λόγω διαφορικού που στα 140 το 330 πηγαίνει με 3500rpm και το 318 με 4100 (που εκεί έχει αυξημένες τριβές και δυσκολία).

Στα 110 όμως που το 318 έχει 3200 και το 330 έχει 2700 αλλάζει το πράγμα και το μικρό μοτέρ κερδίζει (στην κατανάλωση)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-12-11, 13:25
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται από το διαφορικό παιδιά. Ο Ακης έχει δίκαιο σε αυτό που λέει.

Το 318 έχει διαφορικό 3.38. Το 330 κανονικά έχει 2.93.

Σε ανοικτό δρόμο το 330 δουλεύει σε πολύ χαμηλότερες στροφές και από ένα ταξίδι που θυμάμαι για Θεσ/νίκη σε μια παλιά εκδρομή του φόρουμ, 330 βελτιωμένο κιόλας στο γυρισμό που πηγαίναμε όλοι μαζί έκαιγε το ίδιο περίπου με τους υπόλοιπους (318, 316, 120, 320) με τετοιες ταχύτητες γύρω στα 140.
Αν πέσει η ταχύτητα στα 120 μάλλον θα αποκτά πλεονέκτημα το 318.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι πηγαίνουν στρωτά...αν αρχίσουν επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις το 330 θα κάψει παραπάνω.

Αν κάποιος έχει 3.38 στο 330 του (από αυτόματο), τότε...δεν έχει ελπίδα, θα καίει πολύ παραπάνω.
Δημήτρη σωστές οι παρατηρήσεις σου!Θέλω να προσθέσω επίσης(γιαυτό τόκανα κ θέμα) σε αυτό που λένε πολλοί...ότι τα 30ρια, τα m3 δεν καίνε σε περιφερειακό καθόλου....κ τοχουν δέσει σχοινί κορδόνι κ για πόλη κτλ!
Μάλλον εννοούν ένα πολύ μικρό εύρος ταχυτήτων(140-160χλμ/ωρα)....σε απόλυτη ευθεία με πιλότο?.....ίσως σε κατηφόρα? ...ενδεχομένως πολύ πιθανόν πως η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει και 4λτ/100(χωρις γκαζι και 0λτ/100).....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-12-11, 13:29
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη σωστές οι παρατηρήσεις σου!Θέλω να προσθέσω επίσης(γιαυτό τόκανα κ θέμα) σε αυτό που λένε πολλοί...ότι τα 30ρια, τα m3 δεν καίνε σε περιφερειακό καθόλου....κ τοχουν δέσει σχοινί κορδόνι κ για πόλη κτλ!
Μάλλον εννοούν ένα πολύ μικρό εύρος ταχυτήτων(140-160χλμ/ωρα)....σε απόλυτη ευθεία με πιλότο?.....ίσως σε κατηφόρα? ...ενδεχομένως πολύ πιθανόν πως η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει και 4λτ/100(χωρις γκαζι και 0λτ/100).....
Καλά, η στιγμιαία κατανάλωση μπορεί να είναι η μισή από την πραγματική μέση. Και εμένα δείχνει 0-2-4 στα 180 αν αφήσεις λίγο.

Όμως θυμάμαι στο ταξίδι (τότε) που πηγαίναμε ψιλοελεύθερα, ότι όλοι καίγαμε περίπου 9-10. (από 316-μέχρι 330 βελτιωμένο με εκκεντροφόρους)
Βέβαια πηγαίναμε την περισσότερη ώρα σβέλτα χωρίς όμως συνεχείς επιταχύνσεις.

Αν αποφασίσεις να κάνεις δοκιμή οικονομίας με το 318 θα κερδίσεις και ας έχεις πάει πιο αργά.

Τώρα το θέμα αυτό δεν νομίζω ότι αξίζει να συνεχιστεί στην απορία του anisos για το που θα κάνει 330 το αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.