Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-12, 14:48
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Οδηγική εμπειρία Ε90 316 και συμπέρασμα: μόνο BMW

Γιατί μόνο BMW

Μπορεί να ακούγεται τραγικό, υπερβολικό, κολλημένο κλπ. αλλά είναι η αλήθεια.

Εδώ και δύο εβδομάδες έχω την χαρά να οδηγώ επιτέλους αυτοκίνητο. Έληξε βλέπετε το leasing του εταιρικού που είχα μέχρι τώρα (VW Jetta 1.4 tsi 122PS) και μέχρι να έρθει το νέο (3μηνη παραγγελία) Renault Megane 5D 1.5 dCi μου έδωσαν ένα Ε90 316 του ‘07.

Από τα πρώτα μέτρα λοιπόν θυμήθηκα γιατί η BMW είναι η καλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία και γιατί ακόμη και με το πιο απλό μοντέλο της σειράς 3 νοιώθεις ότι πραγματικά οδηγείς αυτοκίνητο και όχι σκουπίδι. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση, με καμία άλλη εταιρία στον τρόπο που τα αυτοκίνητα της μπορούν να σου φτιάξουν την μέρα, ακόμη και στην τυπική διαδρομή σπίτι - δουλειά - σπίτι και αναφέρομαι στο πιο απλά μοντέλα πάντα.

Από το 2005 είχα διάφορα εταιρικά αυτοκίνητα και έχω οδηγήσει και αρκετά συναδέλφων. Πάρα πολλά VAG, αλλά και Alfa Romeo, Opel, Renault, Mitsubishi, Honda κλπ. Κανένα μα κανένα από αυτά δεν είχε την αίσθηση του 316!!! Μπορεί να είναι αργό αλλά και πάλι είναι πιο γρήγορο αλλά και λιγότερο βενζiνοβόρο (περίπου 2lt/100km) από τα αντίστοιχα ατμοσφαιρικά 1.6, συγκρινόμενο πάντα στην ίδια διαδρομή με τις ίδιες συνθήκες.

Το πραγματικά απίστευτο όμως είναι ο χειρισμός και το πάτημα του αυτοκινήτου που απλά δεν μπορεί να συγκριθεί παρά μόνο με ειδικές κατασκευές άλλων εταιριών και όχι με τα αντίστοιχα μοντέλα της κατηγορίας του. Είχα οδηγήσει ένα από τα πρώτα Ε90 320 που είχαν έρθει στην Ελλάδα ως test drive και πραγματικά είχα μείνει έκπληκτος με την συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Όμως η άμεση σύγκριση στις ίδιες συνθήκες είναι αυτή που μπορεί να σε πείσει 100% για την ανωτερότητα των BMW. Η κύλιση, μέσα στην τραγική από λακκούβες πόλη μας είναι εκπληκτική, το αυτοκίνητο εννοείτε ότι δεν κοπανά, παρά τα κούτσουρα Dunlop run flat και η ανάρτηση φιλτράρει με ικανοποιητικό τρόπο τις ανωμαλίες του οδοστρώματος χωρίς να τις νοιώθεις στο τιμόνι. Δεν χρειάζεται βέβαια να αναφέρω ότι το σύστημα διεύθυνσης είναι απλά κορυφαίο.

Ενώ πάντα αναρωτιόμουν γιατί να δώσει κάποιος τόσα χρήματα για να πάρει ένα 316, τώρα κατανοώ απόλυτα. Γιατί πολύ απλά ο ανταγωνισμός είναι αιώνες πίσω.

Όπως έλεγε και ένας φίλος "my condolences" σε όλους τους άλλους.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-12, 16:36
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Κι επειδη κι εγω εχω τη χαρα να ειμαι ιδιοκτητης ενος 316 Ε90 f/l 122hp,θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου σε ολα,συν του γεγονοτος οτι το ατιμο ''μικρο'' της 3series παει ανελπιστα καλα για την ιπποδυναμη του!!Το περιμενα ψοφιο αλλα αυτο ειναι πολυ ζωντανο ειδικα στις χαμηλομεσαιες,εχει κοντη κλιμακωση και αρπαζει αρκετα καλα για τα κιλα του,ειδικα απο σταση.Ενα Αλφα Ρομεο 159 1.8 που'χα βαριοταν να παρει τα ποδια του μεχρι τις 4000σαλ...Και φυσικα ποιοτητα εσωτερικου,κυλισης αλλα και περιθωρια προσφυσης ειναι τυπικα bmw.Τιμονι και χειριστηρια ηταν λες και οδηγουσα το Ε36 μου ξανα οταν το'χα πολιτικο.Κλισεις ελαχιστες και πολυ ωραια συμπεριφορα σε στροφες.Τιμιο αυτοκινητο πραγματικα...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-12, 17:52
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Είναι ένα άψογο οικογενειακό μέσο μεταφοράς και οδήγησης.
Έχει επιδόσεις 2λιτρου Γερμανικού προ δεκαετίας 0-100 σε 11'' 80-110 3η σε 6,5'' περίπου, τελική 205-210kmh.

Προσεγμένο, με την ωραία αίσθηση σε χειριστήρια και οδήγηση που χαρακτηρίζει τις BMW και δεν είναι δεδομένο στις μέρες μας (ειδικά πεντάλ-τιμόνι).

Ακριβότερο φυσικά από τον ανταγωνισμό και εκεί μπαίνουν τα διλήμματα ''παίρνω πιο γρήγορο στην ευθεία με 30.000''....όποιος το σκέφτεται απλά δεν του κάνει το 316.

Οι πιο πολλοί οδηγοί όμως στην πραγματικότητα θα ζήσουν μια χαρά με το 316 Ε90.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-12, 18:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μόνο BMW

Μπορεί να ακούγεται τραγικό, υπερβολικό, κολλημένο κλπ. αλλά είναι η αλήθεια.
Τραγικός αντίλογος..
Ινσιγνια 1,6 Τ οδηγησες??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-12, 19:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραγικός αντίλογος..
Ινσιγνια 1,6 Τ οδηγησες??
Πόσες φορές θα σου πω να είσαι πιο φιλικός με τους συννομιλητες σου?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-12, 19:59
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραγικός αντίλογος..
Ινσιγνια 1,6 Τ οδηγησες??
Τι μου θύμισες τώρα με αυτό που είπες ….. πέρσι στην Audi στην βίλκα (Θεσσαλονίκη) προσπαθούσε ο πωλητής να με πείσει ότι το Α3 είναι καλύτερο από μία οποιαδήποτε BMW (απλά τραγικός γέλασα πολύ μαζί του ) δεν ήξερε με ποιον μιλούσε …… αν και δεν κουράστηκα ιδιαίτερα ……

Μου έλεγε για τα κρατήματα μπλα μπλα μπλα …… και στο τέλος μου λέει ….

Έχεις οδηγήσει Α3 …..

Κι εγώ του απάντησα με ερώτηση …..

Εσύ έχεις οδηγήσει BMW;

Δεν μπόρεσε να μου απαντήσει για δύο λόγους υποψιάζομαι ….

1ον ήθελε να είναι ειλικρινής και από την στιγμή που δεν έχει οδηγήσει BMW δεν ήθελε να πάρει το ρίσκο και μου πει καμία βλακεία
2ον Είχε οδηγήσει BMW και το βρίσκει σαφώς καλύτερο από το Α3 ….. αλλά εκεί δυστυχώς είναι η δουλειά του και δεν μπορεί να πει τίποτα ……

Εγώ πάντως δεν δίνω 26000 ευρώ για Α3 …… του λέω
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-12, 20:35
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
ενταξει παιδια τι καθομαστε και λεμε τωρα?
ποσα bmw e36 κυκλοφορουν και ποσα audi a4?......
ποια η οδηγικη συμπεριφορα του καθενος και ποιες οι φθορες που βγαζει το καθενα στο χρονο...
οι gipsy kings που κυκλοφορουν με bmw e36-e46 και corrola (japan respect) ειναι χαζοι νομιζετε?
επισης το εχω ξαναπει.
το γεγονος οτι ενα αμαξι ειναι πιο γρηγορο στο φαναρι δεν παει να πει οτι ειναι και καλυτερο.
το αμαξι φαινεται στα πολλα χλμ,στην οδηγικη συμπεριφορα και πανω απο ολα στο χρονο!!!
ποσες φορες εχω τσακωθει που μου συγκρινουν bmw με alfa-audi δεν λεγεται.....
εχω ακουσει τυπο με octavia να μου λεει σιγα μωρε τι ειναι το bmw μονο φιρμα πληρωνεις!...
υ.γ. ο τυπος που ειπε την μ@λ@κι@ του αιωνα τωρα κυκλοφορει με hundai i-10(το οποιο ειναι μαλλον καλυτερο).χαχαχχαχχαχαχα
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-12, 22:08
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
τωρα με τη κατασταση στην ελλαδα και το 316 ακριβο ειναι και πολυ μας πεφτει......τα νεα ουτε καν θα περασουν τα συνορα..........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-12, 22:13
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραγικός αντίλογος..
Ινσιγνια 1,6 Τ οδηγησες??
Ναι εχω οδηγησει,εχει ενα η αδερφη μου και σε εκδοση Sport για την ακριβεια.Και να πω την αληθεια ειναι πολυ ωραιο αμαξι,εχει το μοτερ που χρειαζεται καθε οικογενειακο,εχει κρατηματα,χωρους τεραστιους και δειχνει μακραν πιο πολυτελες στην εκδοση αυτη των 28000 ευρω απ'το βασικο 316....Εχει ομως και μεγαλυτερη καταναλωση αλλα και ουδετερη-τεχνητη αισθηση στην οδηγηση.
Δεν το θεωρω τραγικο αντιλογο αλλα εναν υπολογισιμο αντιπαλο που μονο με τις νεες τουρμπατες εκδοσεις μπορει να ξεπερασει η bmw.
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-12, 23:22
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παιδια αναλογα και για τι το θελει κανεις το αμαξι. Στο Bmw, το μπες-βγες τους δεν το λες ευκολο. Ενα jetta πχ που αναφερει ο φιλος στο 1ο ποστ ισως ειναι πιο ανετο σε αυτον τον τομεα. Σκεψου να εχεις να κανεις 5 στασεις , δεν σε κουραζει το μεσα-εξω?
Επισης η θεση οδηγησης το ιδιο. τη φερνεις μεν εκει ΑΚΡΙΒΩΣ που θελεις, αλλα σε ενα αλλο αμαξι που δεν το ΄΄φορας΄΄ ισως νιωσεις πιο ανετα.

Ολα τα αμαξια εχουν τα καλα τους και τα κακα τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xristis_Smpena : 21-02-12 στις 23:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.