Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-21, 12:18
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Σασμάν 316 δισκο πλατό 330

Καλησπέρα τελευταίοι των Μοικανων.

Σε μετατροπή απο 316 σε 330 το Σασμάν παρέμεινε το ίδιο το 316 5ρη,για βολάν δεν ξέρω.
Ο μηχανικός μου επιμένει οτι μπορεί να μπεί δίσκος πλατό απο 330 στελνοντας το πρώτα να διαμορφώσουν τα καρέ του 316...Οποιον άλλο μηχανικό έχω ρωτήσει μου λένε δέν το έχουν ξανα ακούσει αυτο το "πάντρεμα".
.
-Γνωρίζει κάποιος αν ισχυεί το παραπάνω?

Θέλω αυτή την συγκεκριμένη απάντηση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-21, 13:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μισό λεπτάκι....

Το 330 έβγαινε με 5άρι και 6άρι σασμάν (με άλλο βολάν και καρέ για να βιδώσει)...
Το 5άρι σασμάν είναι διαφορετικό στα 4κύλινδρα, άλλο στα μικρά 6κύλινδρα, και άλλο στα 3λιτρα.
Με διαφορετικό άξονα (σε μήκος) ανά περίπτωση και άλλο διαφορικό (ίδιο στα 4κυλ και στο 2.0 6κύλ., άλλο στα μικρά 6κύλινδρα και άλλο στα 328-330sp, και άλλο στο 330 6sp).

Προφανώς βολάν σου έχουν βάλει αυτό που είχε ο κνητήρας...λογικά 5sp.
Για να άφησαν το 4κυλ σασμάν, θα έχουν αφήσει τον μακρύτερο άξονα (και πιο αδύναμο) για να φτάνει μέχρι το διαφορικό που ΦΟΒΑΜΑΙ ότι σου έχουν αφήσει του 316...γιατί αλλιώς θα έπρεπε να κάνουν κόλπα για να χωρέσει...
Θέλουν να σου βάλουν δίσκο-πλατώ από 5sp 330 και να το ταιριάξουν να κουμπώσει στο σασμάν...

Ξέρεις ότι πρέπει να βρείς από 330 5sp, σασμάν, άξονα, διαφορικό και ημιαξόνια....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-21, 22:09
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Πηρα τηλέφωνο στην Δισκοτεχνική https://www.diskotechniki.gr/racing και μου είπε ο άνθρωπος τελικά γίνεται να μετατραπεί και να γίνει πάντρεμα μετα το καρέ του βολάν 316 με 330 δισκο πλατό.
Απορώ πως δεν είναι ενημερωμένοι στα συνεργεία....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-21, 00:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Από τα υπόλοιπα μέρη της μετάδοσης που σου έγραφα, ξέρεις τι φοράς τώρα;
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-21, 08:22
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Οχι ακομα,ειναι προσφατη η αγορα του και το αμαξι ειναι σε γκαραζ προς το παρων...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-21, 14:08
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Θα στο πώ εντελώς ωμά (που μπορεί να μη σου αρέσει) αλλά είναι πραγματικά πολύ φιλικά για τη δική σου ασφάλεια...

Για να σου έχουν αφήσει σασμάν από 316, σημαίνεί κατά 99% ότι σου άφησαν και τον μακρύ κεντρικό άξονα που φτάνει στο μικρό καβούκι διαφορικού με τα μακριά ημιαξόνια.

Τα 2λιτρα και 2.2 6κύλινδρα, είχαν το ίδιο μικρό καβούκι διαφορικού, αλλά άλλο σασμάν και λίγο κοντύτερο άξονα (που τα συνδέει).
Τα 2.5-2.8 είχαν και πιο μεγάλο διαφορικό (και πιο κοντό άξονα).
Τα 3.0 είχαν ακόμα πιο μεγάλο σασμάν και διαφορικό (και άλλα ημιαξόνια) και ακόμα πιο μικρό άξονα
Τα 3.0 με το 6άρι σασμάν είχαν τα πάντα διαφορετικά...

Όλα έχουν ανοχές προς τα πάνω, αλλά το ότι η ίδια η BMW ονομάζει τα σασμάν με την ροπή που αντέχουν και χρησιμοποιεί διαφορετικά σασμάν-διαφορικά-ημιαξόνια και κεντρικούς που να τα ενώνουν σωστά (και όχι σφηνωμένα - για τον κεντρικό μιλάω και τις ενώσεις που παίρνουν λίγο τζόγο) καταλαβαίνεις ότι αν σου έχουν αφήσει τα πάντα πίσω από το βολάν από 316 και δεν έχουν χρησιμοποιήσει έστω από 325-328 εξαρτήματα....δεν είναι καλό.

Βρες τι έχεις από μετάδοση γενικά.
Στην καλύτερη περίπτωση (τραγικής μετατροπής) σου έχουν βάλει μεγάλο καβούκι διαφορικού, αλλά άφησαν το σασμάν και ''ταιριαξαν'' κάποιον κεντρικό άξονα.

Ο λόγος που δεν ήξεραν οι μηχανικοί αυτή τη μετατροπή (να ταιριάξουν το βολάν από 330 5sp σε καβούκι 316), είναι γιατί όσοι βάζανε μόνο το μοτέρ και παντρεύανε ότι χώραγε προς τα πίσω....καταλαβαίνεις....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-21, 18:02
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Επειδη το εχω για 2ο αυτοκινητο,οταν το παω στο συνεργειο θα γινει αυτοψια και θα μαθουμε τι φοραει...Ωστοσο θα σου ζητησω μια γνωμη ξανα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-21, 20:00
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν είμαι ειδικός, απλά όταν είχα Ε46, είχα ψάξει διάφορα πράγματα...
Έχω σπάσει διαφορικό (τα γρανάζια είχαν γίνει μακαρονάδα) και κουρέψει κεντρικό άξονα...με διλιτρο μοτέρ...
Δε θέλω να σκέφτομαι τι ζόρι τραβάει η μετάδοση του 4κύλινδρου από τα 300Nm του Μ54Β30...
Υπάρχουν γραμμένα στα τεχνικά θέματα στα Ε46...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-21, 17:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ADINOWS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα τελευταίοι των Μοικανων.

Σε μετατροπή απο 316 σε 330 το Σασμάν παρέμεινε το ίδιο το 316 5ρη,για βολάν δεν ξέρω.
Ο μηχανικός μου επιμένει οτι μπορεί να μπεί δίσκος πλατό απο 330 στελνοντας το πρώτα να διαμορφώσουν τα καρέ του 316...Οποιον άλλο μηχανικό έχω ρωτήσει μου λένε δέν το έχουν ξανα ακούσει αυτο το "πάντρεμα".
.
-Γνωρίζει κάποιος αν ισχυεί το παραπάνω?

Θέλω αυτή την συγκεκριμένη απάντηση...
Μέχρι 326 θα σου έλεγα ναι, όλα καλα..
Στο 330 θα σου πω ξερα.. ΟΧΙ.
Θες κιβώτιο κεντρικό και διαφορικό, αλλιώς θα σπάσουν και θα σκοτωθείς.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.