Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-03-16, 01:17
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... μου ειχαν πει γενικα οτι τα ις τσιμπανε λιγο απλα ηθελα να δω σε τι κατασταση ειμαι...οποτε τι λαδι προτεινετε για την επομενη αλλαγη μου ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-16, 09:20
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Φίλε μου...άσε τις εικασίες. Δλδ αν σου πει κάποιος ότι με σκίσιμο και αλλαγή στα 7500 μου έκαψε 400ml...θα ξαναλλάξεις γνώμη;;

Ενας έλεγχος για κατανάλωση λαδιού δεν κοστίζει και είναι υπόθεση 15 λεπτών. 2-3 πράγματα είναι για να δεις αν η κατανάλωσή σου οφείλεται σε φυσιολογικούς παράγοντες ή αν υπάρχει κάποια φθορά στο μοτέρ.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-16, 10:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τι είναι αυτά που διαβάζω??
Εχω θέμα εγώ, είμαι δύστροπος χαρακτήρας και τα παίρνω όλα ανάποδα...
Είμαι εξαγριωμένος με τον φίλο σου, όχι με εσένα...
1) Ο φίλος σου δουλεύει μέσα στην BMW και δεν ξέρει ποιό είναι το σωστό λάδι για το μοτέρ σου??
2) Έχεις πρόβλημα βεντιλάτέρ απο την αρχή που το πήρες, άρα και ο προηγούμενος, και βασίζεσαι στο πόσο καταπόνησες εσύ το αυτοκίνητο, αλλά όχι ο άλλος?
3) Εκκεντροφόρο σου μετρήσανε για τα χιλιόμετρα που λές? απλά πράγματα, ναι ή όχι?
4) Με ποιά μέθοδο μπορείς να ανακαλύψεις τα πραγματικά χιλιόμετρα του αυτοκινήτου,
δεν λέμε να υποθέσεις με βάση το βιβλιαράκι που σου προσκόμισαν, λέμε με ποιά μέθοδο μπορείς να ανακαλύψεις χωρίς να έχεις κανένα βιβλιαράκι..
5) Βάλε εικόνες απο το βιβλιαράκι να δούμε το ιστορικό, να σου πω αν άλλαζε τα λάδια στην ώρα του ο προηγούμενος..
Και αν δεν πιστεύεις και νομίζεις οτι αμφισβητώ εσένα.... Άλλαζε λάδια κάθε 6 μήνες ανεξάρτητα απο χιλιόμετρα, ναι ή όχι..???
Έχει στο βιβλιαράκι καταγεγραμμένες 40 αλλαγές λαδιών, ναι ή όχι???
Τι έκανε ο άλλος, αλλαγή λάδια μια φορά κάθε 2 χρόνια???????????????
6) Βαλβολίνες κιβωτίου 20 ετών δεν σας πήγε στο μυαλο να τις αλλάξετε??
7) Ο λεβιές των ταχυτήτων, παίζει δεξιά και αριστερά όταν έχεις πρώτη.
Παίζε σε όλες, παίζει και στο νεκρό πρίν αρχίσει να κουνάει το κιβώτιο..
Μέτρα με μια μεζούρα πόσο παίζει δεξιά και πόσο αριστερά, να δούμε πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο...
8) Παρατημένο αυτοκίνητο στην άκρη, υγρά φρένων δεν αλλάξατε?
9) Θερμοστάτη αλλάξατε επειδή ανέβαζε θερμοκρασία, μετά που ανακαλύψετε δεν είναι
ο θερμοστάτης πήγατε στο βεντιλατέρ..????????????
10) έχεις αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη, πώς ξέρεις οτι θέλεις δίσκο πλατώ αν δεν πατινάρει? Μήπως ζέστανες το μοτέρ πάρα πολύ και σκορτσάριζε το κιβώτιο όταν ξεκινούσες με πρώτη???? (λέω μήπως??)
Αυτά... έχω και άλλα, αλλά άλλη στιγμή...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-16, 18:57
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Οκ ο ελεγχος για τα λαδια που προτεινει ο φιλος θα πραγματοποιηθει...ευχαριστω για τη συμβουλη
Επισης ..
1)μου ειπε για φουλ συνθετικα καστρολ 10 40 η της bmw ..εκανα βλακεια επειδη δεν βρηκα φουλ συνθετικα 10 40 καστρολ καθως μου ειπαν οτι δεν βγαινουν στην ελλαδα και εβαλα τα ιδια αλλα ημισυνθετικα (φιλος με το ιδιο αυτοκινητο μου ειχε πει πως αν βαλεις λαθος λαδια στα ρουφαει ολα )
2)ναι το προβλημα ηταν απο την αρχη απλα φανηκε σε ειδικη περιπτωση
3)εκκεντροφορο οχι...μου εκαναν ομως το τεστ απο τον εγκεφαλο σε συνεργειο της bmw το οποιο εβγαλε μεχρι και το οτι το αμαξι ηταν σε ακινησια
4)με τον παραπανω ελεγχο απ οσο ξερω(παρεπιμπτοντως το βιβλιαρακι εχει σε καθε αλλαγη, σφραγιδα του σπανου με ημερομηνια χαραγμενη επανω)
5)οι αλλαγες ειναι καθε χρονο , νομιζω πως καθε 6 μηνες ειναι λιγο υπερβολικο αναλογα τη χρηση βεβαια δεν αντιλεγω
6)οι βαλβολινες σαζμαν και διαφορικου αλλαχτηκαν το 13 επισης στον σπανο
7) οχι πανω απο ενα εκατοστο
8) υγρα φρενων εχω σκοπο να αλλαξω αμεσα
9) δεν ανεβαζε θερμοκρασια...ο θερμοστατης αλλαχτηκε επειδη ηταν κολλημενος στην ανοιχτη θεση μονιμως με αποτελεσμα να ζεσταινει πολυ πιο αργα ...επισης διοτι στις κατηφορες σε εθνικο δρομο οπου κατεβαινα χωρις γκαζι σχεδον με 120 130 το αυτοκινητο παγωνε και αγγιζε τη μπλε ζωνη...το ιδιο ακριβως εχει γινει και με το 316 μου
10)το φθαρμενο δισκο πλατο μου το ειπαν οι ανθρωποι που το ελεγξαν...εγω προσωπικα δεν εχω κανενα αγχος περι τουτου ...τα ιδια μου ειχαν πει και στο 316 οταν ειχα 200000χλμ και πλεον εχω 310000 με το ιδιο παντα δισκο πλατο....βεβαια στο ις μου πιανει αρκετα εξω αλλα εχει αρκετη ζωη ακομα
Ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-16, 20:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αν όλα όσα έχεις αναφέρει είναι έτσι....
απλά αλλάζεις λάδια και φίλτρο, βάζεις τα σωστά, και το παρακολουθείς..
Και πάντα να κοιτάζεις τα λάδια ζεστά, και ποτέ με κρύα μηχανή..
Και όλα θα πάνε καλά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-16, 21:30
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Εγώ πάλι θα αρκεστώ να πω οτι ολα τα παραπάνω συνθέτουν
ενα αυτοκινητο το οποίο ήταν προφανώς μη σωστά συντηρημένο
και φυσικά το πιθανότερο ειναι να μην εχει τα χιλιόμετρα που αναφέρεις.
Να πας σε ενα εξειδικευμένο η εξουσιοδοτημένο συνεργείο μακριά απο <φιλαράκια> Κτλ
και να κανεις έναν λεπτομερή έλεγχο σε ΟΛΟ το αυτοκινητο
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-16, 21:56
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγελ.is Εμφάνιση μηνυμάτων
1)μου ειπε για φουλ συνθετικα καστρολ 10 40 η της bmw ..εκανα βλακεια επειδη δεν βρηκα φουλ συνθετικα 10 40 καστρολ καθως μου ειπαν οτι δεν βγαινουν στην ελλαδα και εβαλα τα ιδια αλλα ημισυνθετικα (φιλος με το ιδιο αυτοκινητο μου ειχε πει πως αν βαλεις λαθος λαδια στα ρουφαει ολα )
Φίλε μου φουλ συνθετικά 10/40 σπανίζουν. Είτε βάλεις 10/40 ημισυνθετικά, είτε 5/40 συνθετικά, κοίτα να έχουν προδιαγραφές LL98 ή 01. Και δεν υπάρχει λόγος να κοστίζουν πάνω από 9-10€/λτ.

Επίσης, o άλλος φίλος σου λέει ό,τι να 'ναι. Από πουθενά δεν προκύπτει ότι τα λάθος λάδια καίγονται...
Στο πρώτο μου σέρβις που δεν ήξερα την τύφλα μου, ο τύπος έβαλε αυτό το λάδι...μέχρι να το καταλάβω, είχα κάνει 5000χλμ...αλλά δεν είχε κάψει σχεδόν τίποτα...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 01-03-16 στις 21:59
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-03-16, 21:57
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Μη τρελαίνεστε πόσα km έχει το αυτοκίνητο. Όσα έχει.

Βάλε τα σωστά λάδια με φίλτρο, αν θες άλλαξε και τους συνδέσμους στο λεβιέ ταχυτήτων, άλλαξε σίγουρα υγρό φρένων και σκίζε το κάθε μέρα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-16, 16:28
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Από τα μούτρα τον πήρατε τον άνθρωπο ρε παιδιά.Καλορίζικο φίλε.Βάλε το προβλεπόμενο από τον κατασκευαστή λιπαντικό με φίλτρο και απόλαυσέ το αυτοκίνητό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-03-16, 17:49
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
σιγα τη μεγαλη καταναλωση λαδιου!
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.