Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-20, 12:06
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Post COMPACT 316ti E46 ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Καλημέρα & Χρόνια πολλά,

Με αφορμή την καραντίνα πολλοί απο έμας , θα έχουν αντικασταστήσει τον πόλο της μπαταρίας με τον "έξυπνο" όπου απλώς ξεβιδώνεις γρήγορα και τον βγάζεις με αποτέλεσμα αν είναι σε ακινησία το αμάξι να μην "χαλάει" η μπαταρία.

Το θέμα μου είναι πως στα compact για να βγεί ο πόλος της μπαταρίας πρέπει να ανοιχθεί το ηλεκτρονικό πορτ-μπαγκάζ , & δυστυχώς πρέπει να έχει έστω και λίγο ρεύμα.

Έτσι η διαδικάσιά είναι η εξής.

1)Παίρνω το booster
2)Ανοίγω καπό
3)Βάζω ρεύμα
4)Ξεκλειδώνω το πορτ μπαγκαζ
5)Βγάζω μποαταρία
6)Την φορτίζω
7)Ακολουθώ την ίδια διαδικάσια για να την ξαναβάλω.

Και έρχομαι και σας ερωτώ , μήπως έχει κάνει κανείς κάτι ; , κάποιου είδους πατέντα π.χ με διακόπτη κάπου στην καμπίνα, για να απομονωθεί η μπαταρία πιο εύκολα;

Ρώτησα τηλ/κα ηλεκτρολόγους & μου είπαν ότι δεν γίνεται.

Όποιαδήποτε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggelakhs : 23-04-20 στις 12:10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-20, 18:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Κάτι ξέρουν οι ηλεκτρολόγοι.
Δεν γίνεται όπως το θες. είναι γειωμένο αμέσως μετά την μπαταρία στο σασί...
Εκτός αν βγάλεις απο εκει τη γείωση την φέρεις μπροστά και εκεί την διακόψετε και την ξαναστείλεις πίσω.
Αυτή είναι και η τελείως απλή κίνηση που δεν γίνεται αλλά γίνεται..

Σκέψου τώρα πατέντα..
Αν είχες 12 βολτ ρελέ συνδεδεμένο για παροχή στον θετικό πόλο, και γειωμένο στο σασί ή με δική του μπαταρία 12v.
Στην έξοδο που οπλίζει είχες τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας και την πλεξούδα της γείωσης.
Και αυτό το ρελέ ήταν ελεγχόμενο με τηλεχειρισμό.
Κάθε φορά που θα το όπλιζες θα είχες κανονικά ρεύματα, κάθε φορά που θα το αφόπλιζες δεν θα είχε πουθενά στο αυτοκίνητο ρεύματα..

Αυτά, τα είπα όλα.. το ρελέ δουλεύει 3 χρόνια που το έχω στο αμάξι μου εγώ.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-20, 13:34
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Σε ευχαρτιστώ για την απάντηση.

Σκέφτηκα και μια πολύ "μπακαλιστική" πατέντα.

Να πάρω τα καλώδια μπαταρίας , να ενώσω τον + πόλο μπαταρίας και την άλλη άκρη του ίδιου καλωδίου να την έχω στα καθίσματα, και το δεύτερο καλώδιο να το ενώσω στον + ακροδέκτη του αυτοκινήτου και την άλλη άκρη να την έχω και αυτή στα καθσίματα μπροστά , έτσι ώστε να μην έχω το booster (ανοίγω-κλέινω καπο) , και όταν χρείαζεται να ενώνω τις δύο "δαγκάνες".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-20, 13:55
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Γιατί να κάνεις αυτό το πράγμα και να τραβήξεις γραμμές, και να ρημάξεις την καλωδίωση.
Δηλαδή να βάλεις κάθε 2 βδομάδες μπροστά το αμάξι για 15 λεπτά και να ακούσεις 3 τραγούδια στο ραδιόφωνο δεν είναι πιο εύκολο;
Να το κουνήσεις και λίγο να μην πιέζονται στο ίδιο σημείο τα ελαστικά.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-20, 03:41
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαρτιστώ για την απάντηση.

Σκέφτηκα και μια πολύ "μπακαλιστική" πατέντα.

Να πάρω τα καλώδια μπαταρίας , να ενώσω τον + πόλο μπαταρίας και την άλλη άκρη του ίδιου καλωδίου να την έχω στα καθίσματα, και το δεύτερο καλώδιο να το ενώσω στον + ακροδέκτη του αυτοκινήτου και την άλλη άκρη να την έχω και αυτή στα καθσίματα μπροστά , έτσι ώστε να μην έχω το booster (ανοίγω-κλέινω καπο) , και όταν χρείαζεται να ενώνω τις δύο "δαγκάνες".

υπάρχει μπούστερ που είναι λίγο μεγαλύτερο απο power bank το βάζεις στην θήκη αναπτήρα και βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά, το έχει κάνει φίλος σε τσιρόκι και δεν το πίστευα ότι γίνετε. Το κακό είναι οτι αυτό το σκατό κάνει στην καλύτερη κανα 50ρι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-20, 14:45
vaggelakhs Ο χρήστης vaggelakhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Μηνύματα: 25
vaggelakhs is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει μπούστερ που είναι λίγο μεγαλύτερο απο power bank το βάζεις στην θήκη αναπτήρα και βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά, το έχει κάνει φίλος σε τσιρόκι και δεν το πίστευα ότι γίνετε. Το κακό είναι οτι αυτό το σκατό κάνει στην καλύτερη κανα 50ρι

Ναι όντως , με αφορμή την απάντηση σου βρήκα το παρακάτω, γιατί έχω ήδη booster και λέω να το δοκιμάσω..

https://www.banggood.com/Electric-EC...r_warehouse=CN
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-20, 21:52
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
kai μην ξεχνάς το μπροστινό καπό σε περίπτωση ανάγκης
ανήγεις δίνεις απο την ειδική αναμονή που έχει και γείωση στον θόλο στην βιδούλα και είσαι έτοιμος. Το λέω γιατί στην βιάση του απάνω ξεχνάμε τα βασικά (παθών στο κόμπακτ και έκανα τον μαγκαιβερ και εβαλα την μπαταρία μέσα απο τα καθίσματα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-20, 04:00
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει μπούστερ που είναι λίγο μεγαλύτερο απο power bank το βάζεις στην θήκη αναπτήρα και βάζεις το αμάξι μπροστά κανονικά, το έχει κάνει φίλος σε τσιρόκι και δεν το πίστευα ότι γίνετε. Το κακό είναι οτι αυτό το σκατό κάνει στην καλύτερη κανα 50ρι
τα καλωδια της καλωδιασης του αναπτηρα ομως δν ειναι διαστασιολογημενα για να περνουν τα αμπερ που θελει η μιζα....θα κανεις ζημια στην καλωδιωση..
απορω πως δν καηκε η ασφάλεια οταν το έκανε
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.