Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-11, 19:09
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Unhappy Λαμπάκι Μηχανής - EML - Antispin και κομπιάσματα......

Καλησπέρα σε όλους,
σήμερα ενώ ήμουν στην Εθνική με 190 ξαφνικά άναψαν τα παραπάνω λαμπάκια μαζί (Μηχανής - EML - Antispin ) και το αυτοκίνητο (Ε39 2003 - 520 Supecharger - 110.000km) έκανε κομπιάσματα και δούλευε σαν να ρετάρει... Σταμάτησα δεξιά, το έσβησα και το άναψα πάλι και τα λαμπάκια έσβησαν, όμως στα επόμενα 500 μέτρα είχα πάλι τα ίδια!

Καμία ιδέα...? Υπάρχει κανείς συμπάσχων?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-11, 19:42
johnas Ο χρήστης johnas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-03-2009
Μηνύματα: 46
johnas is on a distinguished road
Καλησπερα φιλε LOVER εγω το ιδιο επαθα με το δικο μου εν πορεια, το πηγα σε αντιπροσωπεια των νοτιων προαστιων και μετα απο ελεγχο με tester εδειξε προβλημα στην πεταλουδα του γκαζιου.......Μου εκαναν ενα update και το αφησαμε να το παρακολουθησω και στην περιπτωση που το ξαναεμφανισει το κοστος για αλλαγη ειναι 400 ευρω.........οποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα ας μας πει καμια λυση.........το αυτοκινητο μου ειναι 316 Ε46.........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-11, 01:14
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε LOVER εγω το ιδιο επαθα με το δικο μου εν πορεια, το πηγα σε αντιπροσωπεια των νοτιων προαστιων και μετα απο ελεγχο με tester εδειξε προβλημα στην πεταλουδα του γκαζιου.......Μου εκαναν ενα update και το αφησαμε να το παρακολουθησω και στην περιπτωση που το ξαναεμφανισει το κοστος για αλλαγη ειναι 400 ευρω.........οποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα ας μας πει καμια λυση.........το αυτοκινητο μου ειναι 316 Ε46.........
Φίλε Johnas μήπως είχε κανείς την ιδέα απ' την αντιπροσωπεία να σου εξηγήσει πώς από ένα πρόβλημα στην πεταλούδα του γκαζιού ανάβουν αυτά τα 3 λαμπάκια μαζί (Μηχανής-EML-Antispin).....?? Και καλά τα πρώτα 2....το Antispin τι σχέση έχει...???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-11, 07:59
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Για το προβλημα αυτο ειναι ή throttle position sensor (ποντεσιομετρο) ] ή το throttle actuator.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-11, 14:46
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Ελπίζω να φανεί στο διαγνωστικό η πραγματική αιτία του προβλήματος και να μην μπλέξω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-11, 15:52
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
ενα απ τα δυο που εγραψα ειναι 100%. μαξαρι να ειναι ποντεσιομετρο να την βγαλεις φθηνα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-11, 16:48
johnas Ο χρήστης johnas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-03-2009
Μηνύματα: 46
johnas is on a distinguished road
καλησπερα, φυσικα και μου εξηγησαν οτι αν ηταν το ποντεσιομετρο δεν θα αναβε το esp,μου εξηγησαν αφου βεβαια τους ρωτησα εγω.......αυτα ειπαν και φυσικα ηθελαν να προχωρησουν σε επισκευη εκεινη την ωρα και αρνηθηκα εγω γιατι απο αποψεις να φαμε οι κοτες , λυσεις δεν εχουν γενικα στις αντιπροσωπιες( αυτη ειναι η γνωμη μου για τις περισσοτερες)......Σημερα ομως μετα απο βολτα για καφε το προβλημα εμφανιστηκε με χειροτερα σημαδια, αρυθμιες ρελαντι, να μην διαβαζει το γκαζι για κανενα λογο και να δουλευει μια στις 1500στρ και μια στις 3000στρ... αρα η λυση ειναι καπου αναμεσα στο ποντεσιομετρο και στην πεταλουδα......θελω να πιστευω.....πληροφοριες περισσοτερες αυριο!!!!!!!!ειδωμεν με τα τζιμανια των εξουσιοδοτημενων!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-11, 12:23
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Καλησπέρα και πάλι,

Πήγα το αυτοκίνητο σήμερα για έλεγχο και διαπιστώσαμε ότι είχα έναν βγαλμένο σωλήνα ο οποίος ξεκινάει απ τον κινητήρα και καταλήγει σε έναν carbon μεγάλο σωλήνα του κομπρέσορα (είχε σπάσει η βάση του πάνω στον σωλήνα του κομπρέσορα), απ τον οποίον περνούν οι αναθυμιάσεις λαδιού του κινητήρα στον κομπρέσορα. Επίσης είχα σκισμένο το σωληνάκι της σκάστρας.... Όλα αυτά προκάλεσαν αυτό το πρόβλημα, απ ότι φαίνεται, χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος βέβαια...αν δεν περάσει κάνενας μήνας χωρίς εμφανιστεί το πρόβλημα δεν θα είμαι σίγουρος! Βέβαια το αμάξι τώρα δουλεύει λες και αγοράστηκε σήμερα απ την αντιπροσωπεία...καμια σχέση ακόμα και με πρίν ανάψουν τα λαμπάκια!
Κολλήσαμε τον σωλήνα λοιπόν, αλλάξαμε και το σωληνάκι της σκάστρας, το διαγνωστικό δεν έδειξε καμία άλλη βλάβη....και μαζί με τα λαδάκια του κομπρέσορα που είπα να αλλάξω ξεμπερδεψα με 50€ ! Ας ελπίσουμε δηλαδή ότι ξεμπέρδεψα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-11, 14:20
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Και για την ιστορία από ότι μου είπανε...το Antispin άναψε διότι είχε ανάψει το EML, δηλαδή έβρισκε λάθος σην πεταλούδα του γκαζιού...και το Antispin όταν μπαίνει σε λειτουργία επιδρά πάνω στην πεταλούδα του γκαζιού!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-11, 21:23
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
με το καλο, γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και καθε σοβαρη ζημια ποναει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.