Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-12-09, 23:54
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Tι άλλο θα διαβάσουμε... Χειρότερο το Ε46 από το Ε28...;;;!!! Έχουμε ένα Ε46 Compact 2002 με 90.000km, και το αμάξι είναι άψογο! Και η ποιότητα του Ε46, είναι κάτι παραπάνω από καλή! Και σε υλικά και σε συναρμογή!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-12-09, 00:06
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
υπερβολες...παρτε τα σαραβαλα 20ετιας που δεν εχουν ουτε abs...και καντε την παπια στην βροχη...και λογος αντισπιν κτλ ουτε....τι λετε ρε

και καποιοι δεν καταλαβαινω τι κανετε!!!λετε δεν μου αρεσει ο σταυλος γιατι μυριζει αλλα θα κοιμαμαι εκει...εαν δεν σας αρεσει τοσο και το κρινετε απαραδεχτο...μην το παιρνετε....ή πουληστε το και παρτε αλλο
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 23-12-09 στις 00:14
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-12-09, 00:10
kobe 8 Ο χρήστης kobe 8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 29
kobe 8 is on a distinguished road
το μονο που έχω να πω είναι ότι συναντώντας ένα φιλαράκι μετά από χρόνια του λέω τι οδηγείς και μου δείχνει μια ασημένια Ε46 318 μοντελο 1999 το περιεργάζομαι απο έξω άψογο , κάθομαι στη θέση του οδηγού επεξεργάζομαι τα τέλειο ταμπλό της και του λέω -μάλλον δεν το χρησημοποιείτε και πολύ -θες να το οδηγησείς ? βάζω μπροστα και βλέπω 174.000 χλμ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-12-09, 00:21
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι άλλο θα διαβάσουμε... Χειρότερο το Ε46 από το Ε28...;;;!!! Έχουμε ένα Ε46 Compact 2002 με 90.000km, και το αμάξι είναι άψογο! Και η ποιότητα του Ε46, είναι κάτι παραπάνω από καλή! Και σε υλικά και σε συναρμογή!
Πραγματικά, απορώ και εγώ με την παρατήρηση του rapid fast.
Το Ε46 έχει κάποια ελλατώματα (π.χ. στο κουπέ, το λάστιχο της πόρτας/παράθυρου που κρεμάει συνέχεια...και έχουμε αναγκαστεί να κουβαλάμε το σωληνάριο με την λαστιχόκολλα στο πορτ-μπαγκάζ), αλλά από θέματα τριγμών δεν έχει τίποτα.

Έχω δεί και στο δικό μου και σε πολλών άλλων φίλων με ποικιλία χρήσης και χιλιομέτρων και όλα όταν είναι καθαρά δείχνουν, στο μάτι..και γενικά σαν αίσθηση, σαν καινούρια.
(από 82500χλμ που έχει το δικό μου μέχρι 130-150-180.000)
Προσοχή όμως: έχω δεί και σε μάντρα Ε46 που είχε περίπου 150-200.000χλμ και ήταν τραγικό...αλλά έχει σχέση και με την χρήση...ακόμα και στο καλύτερο όταν το κάνεις αγροτικό...διαλύεται)

Ε28 έχουμε στην οικογένεια ενός θείου μου, και το αυτοκίνητο με μικρή χιλιομετρική χρήση παρά τα χρόνια (περίπου 130-140.000) είναι τραγικό γιατί δεν το φρόντιζε καθόλου.

Όσον αφορά τα πλαστικά στο χώρο του κινητήρα, στα δικά μου τουλάχιστον, έχω και έχουν στηριχθεί (διάφοροι μηχανικοί) και δεν υπήρξε πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 23-12-09 στις 00:23
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-12-09, 00:31
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
142.000 χιλιομετρα το κομπακτακι μου..Ουτε λογος για καψιμο λαδιου..Καμια βλαβη(μονο το συνηθισμενο λαμπακι αεροσακου)Το αυτοκινητο τον τελευταιο 1 και κατι χρονο εχει κανει κατι παραπανω απο 60.000 χιλιομετρα χωρις να βγαλει το παραμικρο..Μεχρι να αλλαξω λαστιχα το σβουρναγα και συνεχεια..Το Ε28 του θειου μου(525)δεν εχει παθει τιποτα σοβαρο(300 και κατι ψιλα χιλιαδες χιλιομετρα,αρκετα ζορικα καθως δεν το πηγαινε σαν Παναγιτσα).Πιστευω πως περα απο την αισθηση που αποπνεουν τα δυο αυτοκινητα(το παλιο το νιωθεις παραπανω οσο να'ναι)δε μπορουμε να συγκρινουμε 2 αυτοκινητα που εχουν μεταξυ τους ακριβως μια 20ετια διαφορα ηλικιας.Το καθενα κατα την αποψη μου αντιπροσωπευε ισως τον ''πρωταρχη'' της κατηγοριας του,ποιοτικα αυτοκινητα,να αντεχουν στα χιλιομετρα και να μη βγαζουν προβληματα.Αυτη ειναι και η φιλοσοφια κατασκευης καθε BMW.Τεχνολογικα,απλως δε συγκρινονται δε αυτοκινητα με διαφορα 20 χρονων.Καθε ενα για την εποχη του..Αν ηταν ετσι για παραδειγμα γιατι να μη βγαινει και παλι η Ε28 και οχι η Ε60?Καθε νεο μοντελο εχει να δειξει κατι παραπανω τοσο σε θεματα τεχνολγιας οσο και σε θεματα ποιοτητος,κατα την αποψη μου..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-12-09, 00:32
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?
Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω παρόλο που έχω 36αρι. Ανάμεσα σε όλα τα άλλα που θα μου πάρει κάνα 2 χρονάκια για να το κάνω σωστό αμάξι, ειδικά το γ@μημένο το πενταλ της απομόνωσης όταν το πατάω και πηγαίνει δεξιά αριστερά ανάβουν τα λαμπάκια μου. Ας έχει χάρη που όταν το οδηγώ το ευχαριστιέμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-12-09, 06:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παίδες συγνώμη αλλά έτριξε κανένα αμάξι πριν κάνει τα χιλιόμετρα του, τις πάντες του και τα ταξίδια του ή νομίζετε ότι δεν θα τρίξει ποτέ? Εγώ δεν έχω μπει σε ΚΑΝΕΝΑ αμάξι που να μην τρίζει μετά απο κάποια χιλιόμετρα. Το μετα απο πολλά ή λίγα έχει να κάνει με τη μάρκα
Φίλε μου, το Ε28, μετά απο 25 χρόνια που το έβλεπε ο ήλιος ασύστολα, ούτε το έβαψα, ούτε
έτριζε, ούτε χάλασε ποτέ πέραν του MAF και του διακόπτη εκκινησης. Και είχε σύνολο 800,000 χιλιόμετρα.
Σκουριά πουθενά, ηλεκτρολογικά προβλήματα μηδεν.
Αλλά ήταν ατρακάριστο και αγρατσούνιστο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-12-09, 06:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από propeller Εμφάνιση μηνυμάτων
ελατε να ανακαλυψουμε ον τροχο.....
οτι οι εταιρειες εκαναν τα αυτοκινητα πιο αναλωσιμα απο οτι παλια. Μπραβο σπουδαιο νεο. Οπως και να εχει το ε46 ειναι ανωτερο απο αλλα αυτοκινητα. ΕΙναι αδικο να συγκρινουμε με 20ετιας bmw.
Αν ειναι ετσι να κανουμε κ μια λιστα με τα χιλιαδες σημεια που ειναι μακραν καλυτερο???
Ειναι σαν να συγκρινουμε τον σκαραβαιο με το γκολφ
best seller και τα δυο, εχουν το ιδιο κοινο (ανα εποχη), αλλα υπαρχει καμια συγκριση??
καλως ή κακως τα αυτοκινητα ειναι προϊοντα προς καταναλωση.
Ξεχωρα απο ολα αυτα, το Ε46 ειναι μια χαρα, ανωτερο απο τα περισσοτερα της γενιας του
Θα κάνω μια λίστα σήμερα το βράδυ, για να συγκρίνουμε.
Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι περισσότερα των 20.
Και να σας πω και το υπέροχο.. Το αυτοκίνητο το πήρα απο τον αδερφό μου, ο οποίος θεωρούσε και θεωρεί ακόμα οτι το αυτοκίνητο είναι άριστο.
Υπάρχουν λοιπόν πράγματα που σε άλλους φαίνονται και σε άλλους όχι..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-12-09, 06:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπερβολες...παρτε τα σαραβαλα 20ετιας που δεν εχουν ουτε abs...και καντε την παπια στην βροχη...και λογος αντισπιν κτλ ουτε....τι λετε ρε

και καποιοι δεν καταλαβαινω τι κανετε!!!λετε δεν μου αρεσει ο σταυλος γιατι μυριζει αλλα θα κοιμαμαι εκει...εαν δεν σας αρεσει τοσο και το κρινετε απαραδεχτο...μην το παιρνετε....ή πουληστε το και παρτε αλλο
Abs είχε, μπλοκέ διαφορικό είχε, ηλεκτρικά παράθυρα είχε, 2 εξωτερικούς ηλεκτρικούς καθρεπτες είχε, περισσοτερες ρυθμίσεις καθίσματος είχε, κλιματιστικό πανίσχυρο είχε, ηλεκτρικά κλαπέ για τον αέρα είχε, αερόσακο οδηγού είχε, κανονική ρεζέρβα είχε, κομπιούτερ ταξιδίου είχε, trip control είχε, cruise control ειχε, ηλεκτρική οροφή είχε, προβολείς ομίχλης είχε, υαλοκαθαριστήρες στα φώτα είχε, θερμαινόμενα καθίσματα με μνήμη θέσης ειχε..
Ετσι ενδεικτικά... Τα αντιστοιχα της εποχής δεν είχαν ούτε δευτερο εξωτερικό καθρέπτη..
Α, θα βάλω και την κάρτα καυσαερίων να δείς τι δεν είχε, (και κάθε φορά είχα πρόβλημα στο δημόσιο κτεο για τα καυσαέρια...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 23-12-09 στις 06:38
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-12-09, 08:23
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
θα συμφωνησω με τον rapid(συγνωμη δε ξερω το ονομα σου.)
εγω εχω κουπε ε36.μολίς 1600..ο κολλητος μου εχει την ε93 325.επειδη την εχω οδηγησει.
σαφως και μιλαμε για καταπληκτικο αυτοκινητο...αλλα δεν το οδηγας.σε οδηγαει.
ειναι κοινως αποδεκτο,οτι οσο προσωραει η τεχνολογια,βρισκονται νεες μεθοδοι για να γινονται τα αυτοκινητα..διαφορετικα...
το εσωτερικο του ε36,παρολο που εχουν περασει 18 περιπου χρονια απο την εισοδο του στην αγορα,παραμενει και σημερα,ενα συγχρονο και ομορφο εσωτερικο.
το 36ρι το οδηγας(ποσο μαλλον το 30ρι).
να συγκρινω επισης και το ομορφο Ζ4 3λιτρων συγκριτικα με ενα απλο ζ3..
πολυ πιο ομορφο το ζ4,αλλα το ζ3 το οδηγας.πατας λιγο γκαζι και το αυτοκινητο κουνιεται.οχι λογω δυναμης,προς θεου,αλλα λογω αισθησης.
ΟΜΩΣ.υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει να μαθουν η να νοιωσουν για τις αλλαγες ταχυτητων,για την προσφυση κλπ κλπ.θελουν ενα κυριλατο,δυνατο αμαξι να πηγαινουν απο το σημειο α στο β.αυτοι σιγουρα δε θα εκτιμησουν ενα 30ρι...
και ναι πιστευω οτι η ποιοτητα εχει υποβαθμιστει σε σχεση με το παρελθον,παρολη τη χρηση νεων υλικων....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.