Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-12-14, 01:16
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ να δεις πώς περιμένω φίλε rapid. Πάντως, οφείλω να σου πω (επειδή ίσως δεν ήμουν απολύτως σαφής από την αρχή σε αυτό) ότι ο θόρυβος δεν ήταν απλός θόρυβος. Ήταν θόρυβος που προερχόταν από κραδασμό, ο οποίος παρατηρούνταν περισσότερο σε αυτό το φάσμα. Μάλιστα, όταν σήκωνα το γκάζι υπήρχε και ένα ψιλοτρέμουλο (δεν ήταν δηλαδή απλός ήχος). Όταν το σήκωσαν στο ανυψωτικό και του έβαλαν τρίτη αφήνοντάς το να ρολάρει στον αέρα, η πόρτα έτρεμε ολόκληρη. Συνεπώς, ίσως να είναι ένα τρέμουλο που υπήρχε ούτως ή άλλως, αλλά απλώς γινόταν περισσότερο αισθητό υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες που περιέγραψα. Ό,τι και να πούμε, κοντός ψαλμός αλληλούια.... Εγώ πάντως, αν το αμάξι δεν επισκευαστεί, ντεν πληρώνει...
Τοτε δεν ειναι απο την εξατμιση οπως πιστευα

Αν ειναι απο ημιαξονιο που συντονιζει σε συγκεκριμενες συνθηκες τοτε ο θορυβος θα επρεπε να εμφανιζεται σε συγκεκριμενη ταχυτητα και οχι σε συγκεκριμενες στροφες του κινητηρα... Ισχυει κατι τετοιο? Δηλαδη αν σου το κανει στα 120km/h με 4η θα πρεπει να σου το κανει στα 120km/h και με 3η...
Αν σου το κανει στις 3000 rpm με 3η και με 4η τοτε πιστευω ειναι κατι αλλο που προερχεται ειτε απο κινουμενο μερος του κινητηρα, ειτε απο ροη αερα προς η απο τη μηχανη. Βεβαια κατι τετοιο δεν θα σου δωσει τρεμουλο. Μακαρι να ειναι ημιαξονιο και να ξεμπερδευεις...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-12-14, 09:45
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
μακάρι φίλε AlexVag γιατί και η 650άρα που θα κληθώ να πληρώσω για ημιαξόνιο δεν είναι αμελητέα... Αν βέβαια λυθεί το πρόβλημα, χαλάλι... ούτως ή άλλως η καημένη η Ζέτα δεν μου έχει βγάλει και τίποτα τόσα χρόνια που την έχω. 100.000 χλμ. έχει γράψει, ας βγάλει και τίποτα, της το συγχωρώ....
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-12-14, 09:57
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
η 650άρα που θα κληθώ να πληρώσω για ημιαξόνιο
Να λιποθυμήσω τώρα η μετά;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-12-14, 10:17
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Να λιποθυμήσω τώρα η μετά;
Όποτε και να λιποθυμήσεις φίλε μου, εγώ το κοστούμι δεν το γλιτώνω, άρα κρατήσου όρθιος καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-12-14, 12:25
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
μακάρι φίλε AlexVag γιατί και η 650άρα που θα κληθώ να πληρώσω για ημιαξόνιο δεν είναι αμελητέα... Αν βέβαια λυθεί το πρόβλημα, χαλάλι... ούτως ή άλλως η καημένη η Ζέτα δεν μου έχει βγάλει και τίποτα τόσα χρόνια που την έχω. 100.000 χλμ. έχει γράψει, ας βγάλει και τίποτα, της το συγχωρώ....
Για το δικο μου Ε39 το γνησιο ημιαξονιο βγαινει γυρω στα 400-450 ευρω μονο σαν ανταλλακτικο σε συνεργειο εκτος bmw... Φιλε μου παλι δεν σου εβγαλε τιποτα μην τη ματιαζεις, τα ημιαξονιο ειναι "αναλωσιμα"... Εμενα εσπασε το ενα σε βαρβατη εκκινηση και μετα απο 2 μηνες εσπασε και το αλλο...τοτε ειχα 240.000 χλμ αν θυμαμαι καλα...

Τωρα τρεχω με μια βλακεια που εκανε ο πατερας μου και ανεβασε θερμοκρασια. Εχω αλλαξει υδραργυρικο(που ηταν και η αιτια που ανεβασε θερμοκρασια), ψυγειο, το συστημα δεν εχει απο πουθενα διαρροη, εχουν ελεγξει τη φλατζα με κιτ που ανιχνευει μονοξειδιο του ανθρακα στο νερο αλλα παλι απο καπου χανω νερα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 06-12-14 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-02-15, 11:31
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Ίσως να είστε περίεργοι να ακούσετε την εξέλιξη του σήριαλ! Ιδού λοιπόν! Το πίσω αριστερό ημιαξόνιο αλλάχτηκε, ο θόρυβος περιορίστηκε για μια ημέρα (γι' αυτό και το παρέλαβα) πλην όμως σταδιακά και μέσα στις επόμενες 2-3 ημέρες το τρέμουλο επανήλθε κανονικά. Τους το επέστρεψα και αφού διαπιστώθηκε ότι είχα δίκιο, έγιναν κατόπιν και κατά σειρά οι εξής ενέργειες:
1) Αλλάχτηκε δοκιμαστικά το δεξί ημιαξόνιο (ο θόρυβος συνεχίστηκε),
2) αλλάχτηκε δοκιμαστικά το διαφορικό (ο θόρυβος συνεχίστηκε) και ....
3) αλλάχτηκε δοκιμαστικά ο κεντρικός άξονας, οπότε και το τρέμουλο/θόρυβος ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ κατά 95% Παρ' όλ' αυτά, έχει απομείνει ένα 5% όπου ακόμη αισθάνομαι λίγο ότι κάτι εξακολουθεί να υπάρχει. Εκεί που προβληματίζομαι και χρειάζομαι τη συμβουλή σας είναι το εξής: Είναι πλέον προφανές ότι η ζημία ήταν τελικά στον κεντρικό. Ωστόσο, πώς δικαιολογείται κατά τη γνώμη σας ότι το πρόβλημα δεν έχει αποκατασταθεί εντελώς; Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι ο άξονας που μου βάλανε δοκιμαστικά είναι μεταχειρισμένος; Μήπως πρέπει να ζυγοσταθμιστεί; Επίσης, θα με συμβουλεύατε να αγοράσω καινούργιο κεντρικό ή να αρκεστώ στην αγορά μεταχειρισμένου;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-02-15, 12:36
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
προφανως και χρειαζεται ζυγοσταθμιση. πως ξερουν οτι ο κεντρικος που σου εβαλαν δεν ειναι στραβος αν δεν τον ζυγοσταθμισουν?

επισης υπαρχει το ενδεχομενο το 5% που λες να ειναι απο στραβη ζαντα/ελαστικο
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-02-15, 12:59
Dbnn Ο χρήστης Dbnn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-02-2015
Μηνύματα: 27
Dbnn is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να είστε περίεργοι να ακούσετε την εξέλιξη του σήριαλ! Ιδού λοιπόν! Το πίσω αριστερό ημιαξόνιο αλλάχτηκε, ο θόρυβος περιορίστηκε για μια ημέρα (γι' αυτό και το παρέλαβα) πλην όμως σταδιακά και μέσα στις επόμενες 2-3 ημέρες το τρέμουλο επανήλθε κανονικά. Τους το επέστρεψα και αφού διαπιστώθηκε ότι είχα δίκιο, έγιναν κατόπιν και κατά σειρά οι εξής ενέργειες:
1) Αλλάχτηκε δοκιμαστικά το δεξί ημιαξόνιο (ο θόρυβος συνεχίστηκε),
2) αλλάχτηκε δοκιμαστικά το διαφορικό (ο θόρυβος συνεχίστηκε) και ....
3) αλλάχτηκε δοκιμαστικά ο κεντρικός άξονας, οπότε και το τρέμουλο/θόρυβος ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ κατά 95% Παρ' όλ' αυτά, έχει απομείνει ένα 5% όπου ακόμη αισθάνομαι λίγο ότι κάτι εξακολουθεί να υπάρχει. Εκεί που προβληματίζομαι και χρειάζομαι τη συμβουλή σας είναι το εξής: Είναι πλέον προφανές ότι η ζημία ήταν τελικά στον κεντρικό. Ωστόσο, πώς δικαιολογείται κατά τη γνώμη σας ότι το πρόβλημα δεν έχει αποκατασταθεί εντελώς; Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι ο άξονας που μου βάλανε δοκιμαστικά είναι μεταχειρισμένος; Μήπως πρέπει να ζυγοσταθμιστεί; Επίσης, θα με συμβουλεύατε να αγοράσω καινούργιο κεντρικό ή να αρκεστώ στην αγορά μεταχειρισμένου;
Ο κεντρικός πρέπει να ζυγιστεί άμα κατεβεί απο το αυτοκίνητο ή αλλαχθεί.
Έτσι την πάτησα και εγώ που κάναμε αλλαγή συνδέσμου στον κεντρικό γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Στα 80-90 ακούω ένα ελαφρύ βουητό αλλά δεν με απασχολεί πλέον.

Ενα μικρό tip για να βρήσκεις ανέξοδα τι φταίει.
Παίρνεις ένα μακρύ κατσαβίδι. Μακρύ όμως.
Την λαβή την βάζεις στο αυτί σου και την μεριά της μύτης την ακουμπάς πάνω στο "ύποπτο" εξάρτημα.
Είναι σαν τα στηθοσκόπια για να ακούς όσο μπορείς εσωτερικά στο εξάρτημα τι τρίζει και πως τρίζει και πως βουίζει.
Φαντάσου έτσι πχ ακούω εγώ τις βαλβίδες χωρίς να λύσω ψευτοκάπακο.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-02-15, 13:25
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Ο άξονας πρέπει να ζυγίζεται ακόμη και αν είναι καινούργιος;;;
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-02-15, 13:37
Dbnn Ο χρήστης Dbnn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-02-2015
Μηνύματα: 27
Dbnn is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άξονας πρέπει να ζυγίζεται ακόμη και αν είναι καινούργιος;;;
Αν δεν έχει τα ζύγια του πάνω ναι πρέπει. Ο άξονας έχει κάτι αντίβαρα όπως οι ζάντες.
Αν έχει φύγει κάποιο αντίβαρο ή δεθεί διαφορετικά θέλει ζύγισμα.
Φαντάσου όταν κατεβάζεις τον κεντρικό μαρκάρεις τις βίδες να τον ξαναβάλεις όπως τον έβγαλες.
Όπως κάνει ο λαστιχάς με την κιμωλία στα λάστιχα.
υ.γ. καινούριο κεντρικό έβαλες ή άλλαξες σύνδεσμο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.