Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αν ήσασταν στη θέση μου, τι θα κάνατε?
Μετατροπή σε 530 23 37,10%
Μετατροπή σε 530 και κομπρέσορα ESS 23 37,10%
Δεν θα έκανα τίποτα 19 30,65%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 62. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-08, 16:14
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
μετατροπή σε e39 από 520 σε....????

Γεια χαρά,

έχω μία ε39 520 του 99, πέρυσι έδωσα αρκετά λεφτά για βάψιμο γενικό, ζαντολάστιχα,
χαμήλωμα κλπ. Έχω μπει στην πρίζα όμως να την κάνω μ5 ή 530, αξίζει τελικά?
Σκέφτηκα να την δώσω και να πάω να πάρω μία έτοιμη 530 ή μ5, το κακό είναι όμως
ότι αυτά που έχω ρίξει μέχρι τώρα δεν πρόκειται να τα πάρω.
Ποια είναι η γνώμη σας, και αν κάποιος από εσάς έχει κάνει παρόμοια μετατροπή ας
μου πει λεπτομέρειες.
Σε μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα για 530 θέλουν από 4000-6000 ε και για
μ5 από 9000-13000 ε.

υ.γ. Την έχω στα χέρια μου περίπου 5 χρόνια και ξέρω ότι είναι σε όλα τζάμι!!!

Ευχαριστώ,

Στέφανος
  #2  
Παλιά 16-08-08, 16:46
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Φίλε Στέφανε έτσι απο απορία...Πόσο σου πήγε το εξωτερικό βάψιμο?ή έκανες ολική αλλαγή χρώματος?υποθέτω πως έκανες μόνο εξωτερικό...
  #3  
Παλιά 17-08-08, 06:19
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
αν ειναι μονοβανο,καντο 28αρι,αλλιως 30αρι,και αν μπορεις να ταιζεις το μ5 ,καντο μ5.
σιγουρα καλυτερο θα ηταν να επαιρνες μαμα 30αρι,αν και μονο αν γνωριζες οτι ειναι τζιτζι.
δεν ξερεις σε τι θα πεσεις,και το δικο σου το εχεις κανει καινουριο......τι το συζητας?το ιδιο σκαφος ειναι.....κανε την μετατρο.....
  #4  
Παλιά 17-08-08, 14:05
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Στέφανε έτσι απο απορία...Πόσο σου πήγε το εξωτερικό βάψιμο?ή έκανες ολική αλλαγή χρώματος?υποθέτω πως έκανες μόνο εξωτερικό...
Bill γεια σου,

όλα μαζί (σιδέρωμα,βάψιμο,διπλοβερνικάρισμα,τσιμούχες παρμπριζ,κλπ.) 3.400 ε

Σαν βάψιμο μόνο πήγε 2.000 και μέχρι τα 3.400 είναι τα υπόλοιπα.
Σιδέρωμα = Γενική φανοποιεία ώστε όταν κοιτάς το αμάξι από το πλάι να μην κάνει πουθενά νερά, να είναι δηλαδή σαν καινούριο.
Διπλοβερνικάρισμα= Μετά την τελικά βαφή ξανατρίβεται με ντουκόχαρτο 1200 και ξαναπερνιέται βερνίκι, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γυαλίζει πάρα πολύ και να σου δίνει την αίσθηση ότι έχει λιώσει τζάμι πάνω στο αυτοκίνητο και το μέταλλο του χρώματος να φαίνεται σε βάθος.
τσιμούχες παρμπριζ,κλπ.= Όλα τα λάστιχα παρμπριζ, παραθύρων, τα εσωτερικά των μαρσπιέδων (αυτό που γράφει bmw) σήματα μπρος πίσω.

Έκανα μόνο εξωτερικό βάψιμο, αλλά ξυλόθηκαν όλα για να γίνει σωστή δουλειά!!!

http://i531.photobucket.com/albums/d...n_05881_ST.jpg
http://i531.photobucket.com/albums/d...n_05888_ST.jpg
http://i531.photobucket.com/albums/d...n_05894_ST.jpg

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω πμ με λεπτομέρειες του συνεργείου.
Φτιάχνει κυρίως bmw!

Οι φωτό είναι τωρινές, το αμάξι έχει φτιαχτεί πριν 18 μήνες.

Φιλικά,

Στέφανος
  #5  
Παλιά 17-08-08, 14:10
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι μονοβανο,καντο 28αρι,αλλιως 30αρι,και αν μπορεις να ταιζεις το μ5 ,καντο μ5.
σιγουρα καλυτερο θα ηταν να επαιρνες μαμα 30αρι,αν και μονο αν γνωριζες οτι ειναι τζιτζι.
δεν ξερεις σε τι θα πεσεις,και το δικο σου το εχεις κανει καινουριο......τι το συζητας?το ιδιο σκαφος ειναι.....κανε την μετατρο.....
Σταύρο γεια σου,

είναι δίβανο, φυσικά και θα ήθελα να το κάνω μ5, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με κτεο δήλωμα κλπ.
Στο τρίλιτρο απ ότι ξέρω και μου είπαν δεν χρειάζεται και πολλά για την μετατροπή.

Σ ευχαριστώ,

Στέφανος
  #6  
Παλιά 17-08-08, 15:14
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω πμ με λεπτομέρειες του συνεργείου.
Φτιάχνει κυρίως bmw!
Οι φωτό είναι τωρινές, το αμάξι έχει φτιαχτεί πριν 18 μήνες.Φιλικά,Στέφανος
Φίλε Στέφανε με ενδιαφέρει το θέμα γιατί εμένα μου έχουν προκιάσει όλη την αριστερή μπάντα και δυστηχώς με τοπικές δεν φτιάχνεται...Μόνο όλο το φτερό να βαφτεί γίνεται.Γι αυτό σκέφτομαι να το βάψω όλο για να μην δείχνει παράτερο.Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έστελνες με pm λεπτομέριες για το συνεργείο που το πήγες.Και πάλι σε ευχαριστώ και να χαίρεσαι την μπέμπα σου

Οσο για το θέμα που έχεις εγώ θα σου πρότεινα αν σε βγάζουν τα οικονομικά να πας σε Μ5 ασυζήτητα...Οι τιμές που έχω ακούσει και εγώ είναι γύρω στα 10.000 οπότε καλά σου έχουν πει εκεί που προφανώς έχεις ρωτήσει.
  #7  
Παλιά 17-08-08, 15:42
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Στέφανε με ενδιαφέρει το θέμα γιατί εμένα μου έχουν προκιάσει όλη την αριστερή μπάντα και δυστηχώς με τοπικές δεν φτιάχνεται...Μόνο όλο το φτερό να βαφτεί γίνεται.Γι αυτό σκέφτομαι να το βάψω όλο για να μην δείχνει παράτερο.Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έστελνες με pm λεπτομέριες για το συνεργείο που το πήγες.Και πάλι σε ευχαριστώ και να χαίρεσαι την μπέμπα σου

Οσο για το θέμα που έχεις εγώ θα σου πρότεινα αν σε βγάζουν τα οικονομικά να πας σε Μ5 ασυζήτητα...Οι τιμές που έχω ακούσει και εγώ είναι γύρω στα 10.000 οπότε καλά σου έχουν πει εκεί που προφανώς έχεις ρωτήσει.
Κοίτα τα πμ σου.
  #8  
Παλιά 22-08-08, 14:40
D.T. Ο χρήστης D.T. δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-08-2008
Μηνύματα: 2
D.T. is on a distinguished road
Οι τιμες που βρηκεσ μου ακουγονται αρκετα λογικες.Εγω εχω το κανει 523 (170ps) με 25kgr ροπη και εχω βρει την χαρα μου.Μεγαλη διαφορα, φαντασου το 30αρι.Λεει!
  #9  
Παλιά 22-08-08, 19:23
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από D.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τιμες που βρηκεσ μου ακουγονται αρκετα λογικες.Εγω εχω το κανει 523 (170ps) με 25kgr ροπη και εχω βρει την χαρα μου.Μεγαλη διαφορα, φαντασου το 30αρι.Λεει!
Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας.

Πόσο σου στοίχησε για 523;
  #10  
Παλιά 22-08-08, 20:18
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Eπειδη το εχω περασει τι τρυπακι αυτο εχουμε και λεμε

Εγω το ειχα κανει 528 και πραγματικα το αμαξι δεν ειχε καμια
απολυτως σχεση!

Το 530 θα ειναι σαφως ανωτερο απο 528

To καλυτερο θα ειναι να το κανεις m5 αν αντεχει η τσεπη σου
και εαν εχεις υπομονη αλλα εχω την εντυπωση οτι τα λεφτα που λες
ειναι καπως λιγα .... εγω οταν ειχα ρωτησει πριν 2.5 χρονια περιπου μου ελεγαν 22000 ευρω περιπου αλλα οχι μονο μηχανικα μερη αλλα τα παντα σχεδον
Κλειστό Θέμα

Tags
μετατροπή 520 e39


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.