Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-09, 22:37
GiotisSL Ο χρήστης GiotisSL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 26
GiotisSL is on a distinguished road
BMW 116 - Audi A3 - Alfa Romeo 147

Γειά σας παιδιά,
Καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα να με βοηθήσετε/να μου πείτε τη γνώμη σας για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα...

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3...
Κατ' αρχήν να τονίσω πως ενδιαφέρομαι για αυτοκίνητο με ταχύτητες...

Έχω οδηγήσει το BMW σε αυτόματο (δεν είχε άλλο στην αντιπροσωπεία).
Μου φάνηκε πολύ καλό...


Θα είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο...

Σίγουρα έχω οδηγήσει πάρα πολλά ως τώρα αλλά θα είναι το πρώτο που θα είναι δικό μου και όχι των γονιών μου ή φίλων κλπ...


Τί λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-09, 22:54
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Στο forum εδώ, οι συμβουλές θα είναι να επιλέξεις το 116, στο αντίστοιχο forum των Alfisti, να επιλέξεις την 147 και στο forum του Audi club, το Α3.
Εγώ θα σου πρότεινα να οδηγήσεις και τα 3, και να βγάλεις συμπέρασμα μόνος σου.
Το 116 κυρίως διαφοροποιείται απο τα υπόλοιπα 2 (αλλά και απ΄ολο τον υπόλοιπο ανταγωνισμό), στην πίσω κίνηση. Είναι το μοναδικό στην κατηγορία του που έχει αυτό το (ακριβού κόστους παραγωγής) πλεονέκτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-09, 23:10
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Καλωσηρθες.

Τα παντα ειναι αναλογως τι ψαχνεις. Το καθενα εχει τα πλεονεκτηματα του και τα μειονεκτηματα του και τα δικα του προσωπικα χαρακτηριστικα. Το θεμα ειναι ποιο ταιριαζει πιο πολυ στο στυλ οδηγησης σου και στα δικα σου στανταρ.

Ενδεικτικα αναφερω τι χαρακτηριζει το καθενα:

116 : Πισωκινητο, στα 1600 κανεις παιχνιδι μονο με 1η αντε 2α αλλα να γλυστραει κατω. Μετριες επιδοσεις κινητηρα, καληποιτητα κατασκευης αλλα μπορουσε και καλυτερη. Το ιδιο και η αξιοπιστια. Με efficiend dynamics εχει και τρομερη καταναλωση, πραγματικα.

Α3 : Ωραιο-κουνουριο-μουρατο να το παρκαρεις απ τα μπουζουκια και να κυκλοφορεις κυριλε να κοιτανε και οι γυναικες. Αργο και αυτο σε επιδοσεις, ουδετερο και λογω κινησης εμπρος. Αν δεν εισαι γκαζιαρης και δεν ψαχνεσαι στο θεμα χωνομαι μπαινω στριβω κλπ σου ταιριαζει οδηγικα. Απο αξιπιστια δεν ξερω τι παιζει αλλα πανω κατω σαν το bmw θα ειναι. Για καταναλωση επισης δεν ξερω τι παιζει.

147 : Ωραιο (εμενα δηλ μ αρεσει) - σπορ και εναλλακτικα κυριλε. Αρκετα καλες επιδοσεις και ωραια αισθηση. Μπροστινοκινητο και αυτο αλλα αν το ψαχνεις σε θεμα στροφες θα σου αρεσει πιο πολυ απο Α3. Απο αξιοπιστια η αλφα εχει μεγαλο μειονεκτημα (κι ας με βρισει ο stallion) και για μενα αυτο ειναι μεγαλος ανασταλτικος παραγοντας.


Απο τιμη θεωρω οτι και τα 3 ειναι παραλογα ακριβα αλλα αφου το χεις παρει αποφαση εσυ ξερεις καλυτερα.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-09, 23:12
GiotisSL Ο χρήστης GiotisSL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 26
GiotisSL is on a distinguished road
Σίγουρα θα driftaroume ε!

Για λάστιχα απ' ότι διάβασα εδώ (και δεν πολυκατάλαβα - μάλλον μπερδεύτηκα) οι περισσότεροι προτιμούν τα εργοστασιακά λάστιχα από τα runflat (αυτά με τη διπλή στρώση είναι τα runflat σωστά...

Εγώ που σκέφτομαι να αλλάξω ζάντες και ελαστικά;
Τι γίνεται;

Τι προτείνουν οι πιο έμπειροι;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-09, 23:16
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο forum εδώ, οι συμβουλές θα είναι να επιλέξεις το 116, στο αντίστοιχο forum των Alfisti, να επιλέξεις την 147 και στο forum του Audi club, το Α3.
Εγώ θα σου πρότεινα να οδηγήσεις και τα 3, και να βγάλεις συμπέρασμα μόνος σου.
Το 116 κυρίως διαφοροποιείται απο τα υπόλοιπα 2 (αλλά και απ΄ολο τον υπόλοιπο ανταγωνισμό), στην πίσω κίνηση. Είναι το μοναδικό στην κατηγορία του που έχει αυτό το (ακριβού κόστους παραγωγής) πλεονέκτημα.
Ολοσωστα. Οδηγησε και τα τρια και κρινε μονος σου ποιο ταιριαζει στις αναγκες και στα γουστα σου...Αλλωστε οποιος και να σε συμβουλεψει στο τελος θα εκπληρωσεις τη δικη σου επιλογη...Καλη επιλογη...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-09, 23:18
GiotisSL Ο χρήστης GiotisSL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 26
GiotisSL is on a distinguished road
Για το BMW έλεγα από την αρχή αλλά μου μπήκαν ιδέες...

Άλλωστε γι' αυτό μπήκα σε αυτό το φόρουμ γιατί μάλλον πάω προς το BMW...
Αλήθεια είναι πως μου αρέσουν πολύ τα Golf αλλά έχει γεμίσει ο τόπος εδώ (Κύπρο) και έπειτα δεν είναι το ίδιο να έχεις μια μπέμπα με το να έχεις ένα γκολφάκι!

Όπως και να 'χει προτιμώ τη μπέμπα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-09, 23:18
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Κατσε ακομα δεν το πηρες και θα ντριφταρεις κι ολας. Βασικα αν κανεις ενα καλο ψαξιμο θα βρεις απαντησει για τη σειρα 1.

Επισης μιας και μυριζομαι πως αν το παρεις θα βαλεις πανω κατι ζανταρες ΝΑ (με το συμπαθειο) θα σε ενημερωσω πως οσο ανεβαινεις διασταση μειωνονται οι επιδοσεις, μαζι και το ντριφταρισμα που θα ψαχνεις.


Οπως ολοι ειπαν -και συμφωνω φυσικα- πρεπει να το οδηγησεις για να κρινεις.

Το γκολφ που ανεφερες ειναι πολυ πιο φτηνο και πιο γρηγορο απο τη μπεμπα. Δεν ειναι ομως πισωκινητο. Υπενθυμιζω, ειναι αναλογα τι ψαχνεις. Προσωπικα δε θα επαιρνα bmw επειδη ειναι πισωκινητη αλλα σε μικρη κατηγορια κυβικων. Ο λογος ειναι οτι το παιχνιδι τελειωνει εκει που τελειωνει και η πρωτη. Θα επαιρνα bmw επειδη ειναι ομορφο και πιο ποιοτικο εσωτερικα και μονο αν δε με νοιαζουν τα αλλα θα το παιρνα σε μικρη κατηγορια κυβικων..

Φιλικα στο λεω για να μην πεις μετα οτι θελω γκαζι, τι να κανω για να το βλετιωσω, δεν παει πολυ κλπ κλπ. Διοτι ειναι και αμαξι που δεν παιρνει αλογα ουτε συμφερει μετατροπη.
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 14-06-09 στις 23:25
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-09, 01:24
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
άουντι Α3 είναι κορυφή, το 116 καλό μεν αλλά bmw
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-09, 01:52
GiotisSL Ο χρήστης GiotisSL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 26
GiotisSL is on a distinguished road
Δεν ξέρω ρε παιδιά τι να σας πω...
Πολύ όμορφο design πάντως!
Μου αρέσει αυτό το αυτοκίνητο...

Δεν λέω πως θα τρέχω συνέχεια, απλά εκεί που μπορώ σε αυτοκινητόδρομους βασικά γιατί αλλού έχει γεμίσει ο τόπος με κυρτώματα ή σκαψίματα στον δρόμο και ειδικά εδώ που μένω.

Έξω απ' το σπίτι μου δεν μπορείς να παρκάρεις στα 150 μέτρα λόγω έργων!

Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι τρακτέρ για τους δρόμους εδώ :Ρ
αλλά είπα να έχω μια ελπίδα πως σε 1 χρόνο όλα θα φτιάξουν!


Τι αλλαγές προτείνετε να κάνω;
Να τα κάνω απ' την αρχή τα βασικά και μετά βλέπουμε...

Μιλώ για ελαστικά, ζάντες, εσωτερικά...

Έχω δει πακέτα... Μου είπαν για το comfort package...

Τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-09, 02:05
Το avatar του χρήστη michaelp900
michaelp900 Ο χρήστης michaelp900 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 534
michaelp900 is on a distinguished road
Εγω λεω για Α3.Εκανε τωρα και το facelift και ειναι πολυ ομορφο με καλες επιδοσεις.
Για ποιoν κινητηρα λες στα audi και στο 147?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2009_Audi_A3_facelift_MotorAuthority_003.jpg (200,3 KB, 30 εμφανίσεις)
__________________
ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michaelp900 : 15-06-09 στις 02:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.