Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-12-05, 12:12
bmw4ever Ο χρήστης bmw4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-11-2005
Μηνύματα: 22
bmw4ever is on a distinguished road
Exclamation ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ

Εχω και'γω ένα 316 και θέλω να κάνω την μετατροπή που λέει ο φίλος ο skoteinos21 (3.18is) αλλα επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο δέν ξέρω
1. αν αξίζει τον κόπο
2.τι κόστος έχει αυτη η μετατροπή
3.ποιά η διαφορά με το 2λιτρο (επιδόσεις,τιμή)
4.τι παίζει με φορολογίες και τέτοια..
PLEASE HELP...
__________________
''Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται''
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-05, 12:31
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Μπορείς να βάλεις διαφορετικού κυβισμού μοτέρ μέχρι 25% (είτε προς τα πάνω έιτε προς τα κάτω). Αν θες να πας πιο μακριά, χρειάζεσαι χαρτί από την BMW ότι το μοντέλο αυτό κυκλοφόρησε κανονικά με το μοτέρ αυτό που θες να του βάλεις. Οπότε δεν περιορίζεσαι στο θέμα αυτό τι μοτέρ θα βάλεις.
Αν βάλεις 318is μπορείς αντί για το τούρμπο να βάλεις κομπρέσσορα. DASC λόγου χάριν... Δες το τερατάκι του Μηνά... Θα 'χεις τα άλογα του 2,5 (και κάτι παραπάνω) χωρίς να μπλέξεις με αυξημένα τέλη και ασφάλειες...
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-05, 18:23
skotinos21R Ο χρήστης skotinos21R δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-06-2005
Μηνύματα: 53
skotinos21R is on a distinguished road
καλη φαση νομιζω το κομπρεσορ. απο τιμη ξερεισ τιποτα?σε σχεσει με τουρμπο ωμοσ πωσ ανηγει?ροπεσ?
απο αυτη την αποψη ελεγα να βαλω τουρμπο.
α κ γιατι οι περισσοτεροι μηχανικοι εχουν ασχολιθει με τουρμπο ενω με κομπρεσορ αφτερ μαρκετ οχι τοσοι πολοι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-05, 17:37
Το avatar του χρήστη p_sE36
p_sE36 Ο χρήστης p_sE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2004
Μηνύματα: 183
p_sE36 is on a distinguished road
το compressor-supercharger υποτιθεται οτι εχει πιο γραμμικη αποδοση σε μεγαλυτερο φασμα στροφων σε σχεση με μια τουρμπινα, μιλαμε για ιδιο ποσοστο βελτιωσης παντα, ειναι πιο ακριβη αλλα και πιο αξιοπιστη λυση, και δεν εχει τοσο αυτο το εντονο χαρακτηριστικο του turbo που ειναι στην αρχη ψοφιο και μολις πιασει ωφελιμη περιοχη κανει μια μπαμ και σε κολλαει πισω και μετα ξαναψοφαει! το να ανεβασεις κυβικα εχει αλλη χαρη, αλλους δυο κυλινδρους, και βεβαια αλλη ροπη! παντως οτι κι αν κανεις θα δεις κι αλλη μια διαφορα σε σχεση με το 16αρι, και θα τη βλεπεις και καθε φορα που θα πηγαινεις στο βενζιναδικο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-05, 18:11
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Καλο του Μηνα αλλα για δες και λιγο τουAxionMan.Λοιπον για να μην τα πολυλογουμε, τιποτα δεν συγκρινεται με τα εξακυλινδρα της BMW . Οσο αφορα το να το δηλωσεις δεν υπαρχει προβλημα κανενα.Εγω ειχα 1,6 και το εκανα 2,0 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Οσο για την καταναλωση , δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα κι αν ναι δεν θα ειναι αξια λογου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-12-05, 17:46
skotinos21R Ο χρήστης skotinos21R δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-06-2005
Μηνύματα: 53
skotinos21R is on a distinguished road
τελικα νομιζω οτι θα βαλω δυλιτρο εχετε δικιο πιο αξιοπιστη λιση κ σχεδον καθολου διαφορα στα χρηματα. απλα εμενα το προβλημα μου απο την αρχη ηταν αν γινετε να το δηλωσεισ!!!αφου γινετε δυλιτρο με χιλια!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-12-05, 18:45
Το avatar του χρήστη E36 325i
E36 325i Ο χρήστης E36 325i δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 23
E36 325i is on a distinguished road
Cool

Φιλαράκι εχω κάνει την μετατροπή από 316 σε 325 vanos!
Η διαφορά δεν περιγράφεται...! Η μετατροπή έγινε κομπλέ( φρένα,
εγκέφαλος, πλεξούδα,διαφορικό, σασμάν, ψυγεία, ψαλίδια μπρός-πίσω, μέχρι και τα όργανα στο ταμπλό αλλάχτηκαν). Στοίχισε 4500 ευρώ, λειτουργεί άψογα χωρίς προβλήματα κτλ. Τα πρωτερήματα είναι πολλά: κ@υλ@ ήχος, 25kg ροπή, τρελά ανοίγματα σε όλες τις ταχύτητες, 6 κύλινδροι 24 βαλβίδες,
το αμάξωμα πλέον πετάει! Το δήλωσα 320 άνετα, πέρασε κτεο χωρίς πρόβλημα
και όλα είναι κομπλέ! Αφού το σκέφτεσαι κάντο 2,5 γιατί αργότερα θα το μετανίωσεις! Ξέρω πολύ κόσμο που το έκανε 318 is και αργότερα κάνανε ξανά μετατροπή σε 325 η Μ3, χάνοντας περισσότερο χρόνο και χρήμα! Η επιλογή είναι δική σου!
__________________
BMW ///MPOWER LUNETIC
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-12-05, 19:17
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από p_sE36
το compressor-supercharger υποτιθεται οτι εχει πιο γραμμικη αποδοση σε μεγαλυτερο φασμα στροφων σε σχεση με μια τουρμπινα, μιλαμε για ιδιο ποσοστο βελτιωσης παντα, ειναι πιο ακριβη αλλα και πιο αξιοπιστη λυση, και δεν εχει τοσο αυτο το εντονο χαρακτηριστικο του turbo που ειναι στην αρχη ψοφιο και μολις πιασει ωφελιμη περιοχη κανει μια μπαμ και σε κολλαει πισω και μετα ξαναψοφαει! το να ανεβασεις κυβικα εχει αλλη χαρη, αλλους δυο κυλινδρους, και βεβαια αλλη ροπη! παντως οτι κι αν κανεις θα δεις κι αλλη μια διαφορα σε σχεση με το 16αρι, και θα τη βλεπεις και καθε φορα που θα πηγαινεις στο βενζιναδικο!!!
Καταρχάς για το φίλο "skotinos21r" (?) περισσότεροι ασχολούνται με μηχανικούς υπερσυμπιεστές για BMW από ότι με turbo (που το κατέχουν πραγματικά ένας - δύο όλοι κι όλοι).

Τώρα για τα όσα γράφει ο φίλος p_sE36 :

Το turbo δεν "ειναι στην αρχη ψοφιο και μολις πιασει ωφελιμη περιοχη κανει μια μπαμ και σε κολλαει πισω και μετα ξαναψοφαει".

Αυτά ισχύουν το μεν πρώτο (lag) όταν έχεις μεγαλύτερο turbo (μεγαλύτερη στροφική αδράνεια) από ότι "σηκώνει" το μοτέρ (δεν επαρκεί η ροή των καυσαερίων να κινήσει την τουρμπίνα στις χαμηλές rpm) , το δε δεύτερο ("κρέμασμα") όταν έχεις πολύ μικρό turbo με μεγάλη συπμιεση και το πνίγεις στις μεγάλες rpm ή οταν ΔΕΝ έχεις σωστή ψήξη (intercooler) ή ΔΕΝ έχεις αρκετά ελεύθερη εξαγωγή η οποία "κοντράρει " την τουρμπίνα.

Με σωστή επιλογή τουρμπίνας ανάλογα με τον κυβισμό και τη γεωμετρία του μοτέρ σωστό προγραμματισμό ECU και σωστά περιφερειακά το turbo ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ σε αύξηση απόδοσης αλλά και οικονομικότερο του supercharger.

Ο υπερκυβισμός και γενικά η atm βελτιώσεις είναι όντως πολύ καλή αλλά και ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ λύση.

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα άλλαζα μοτέρ σε Ε36 1.6 να το κάνω 2.0lt πόσο μάλλον 6cyl που δεν κάνει για το σασί της 316 (κατανομή βάρους, ακαμψίες κτλ) .

Είτε θα αγόραζα ένα φτηνό 6cyl 2.0lt και θα την έψαχνα εκεί για supercharger , turbo κτλ ,
είτε θα πήγαινα για βαρβάτη μετατροπή με aftermarket εκκεντροφόρους , πιστόνια κτλ και μετά υπερσυμπίεση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-05, 17:19
skotinos21R Ο χρήστης skotinos21R δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-06-2005
Μηνύματα: 53
skotinos21R is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 325i
Φιλαράκι εχω κάνει την μετατροπή από 316 σε 325 vanos!
Η διαφορά δεν περιγράφεται...! Η μετατροπή έγινε κομπλέ( φρένα,
εγκέφαλος, πλεξούδα,διαφορικό, σασμάν, ψυγεία, ψαλίδια μπρός-πίσω, μέχρι και τα όργανα στο ταμπλό αλλάχτηκαν). Στοίχισε 4500 ευρώ, λειτουργεί άψογα χωρίς προβλήματα κτλ. Τα πρωτερήματα είναι πολλά: κ@υλ@ ήχος, 25kg ροπή, τρελά ανοίγματα σε όλες τις ταχύτητες, 6 κύλινδροι 24 βαλβίδες,
το αμάξωμα πλέον πετάει! Το δήλωσα 320 άνετα, πέρασε κτεο χωρίς πρόβλημα
και όλα είναι κομπλέ! Αφού το σκέφτεσαι κάντο 2,5 γιατί αργότερα θα το μετανίωσεις! Ξέρω πολύ κόσμο που το έκανε 318 is και αργότερα κάνανε ξανά μετατροπή σε 325 η Μ3, χάνοντας περισσότερο χρόνο και χρήμα! Η επιλογή είναι δική σου!


ποσα αλογακια βγαζεισ περιπου αδελφε?
4500 μαζι με τα περαστικα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-12-05, 15:11
skotinos21R Ο χρήστης skotinos21R δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-06-2005
Μηνύματα: 53
skotinos21R is on a distinguished road
μια ερρωτιση παιδια!
κινιτηρεσ 3.25 ειναι δυο ο ενασ 172 αλογα και ο αλλοσ 192.
πωσ λεγετε ο καθενασ, κ πιοσ μπαινει στο ε36?
ελπιζω ο 192
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.