Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-22, 14:45
Fantis318i Ο χρήστης Fantis318i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Μηνύματα: 46
Fantis318i is on a distinguished road
Περίεργο πρόβλημα σε Ε36 Μ43Β16

Καλησπερα,το προβλημα εχει ως εξης: Ξεκινώντας απο στάση κανονικά με 1η,το αυτοκινητο κόβει και χοροπηδαει σα βατραχάκι.Αν βαλεις αμεσως 2η,κινειται και επιταχυνει κανονικα,χωρις στιγμιαία κομπιάσματα και χοροπηδητά...Με τις υπολοιπες ταχύτητες δεν παρατηρείται κάτι.
Οταν ειναι κρυο το πρωι και ξεκινησεις αμεσως,ΔΕΝ το κάνει.Αν ζεσταθει ελάχιστα αρχίζει τα περίεργα...Εχει αντιμετωπίσει καποιος κάτι ανάλογο?
Εχω παει σε μηχανικο(ούς) και μαλιστα εξειδικευμένους , άλλος λεει για δισκόπλατο,αλλος για αντλια βενζίνης.Δισκόπλατο γιατι να ειναι,συμπλεκει και αποσυμπλεκει τελεια τις ταχύτητες.
Παρατηρησα σημερα ψαχνοντας οτι το κολαρο της εισαγωγης ειναι τρυπιο σε πολλα σημεια και το είχαν κολλήσει!!! Παραγγειλα ενα να το βαλω αυριο να δω τι θα συμβει...
Εχει καποιος άλλη φαεινή ιδέα? Μεχρι και για διαφορικο μου ειπαν καποιοι ειδικοι...
__________________
:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fantis318i : 01-03-22 στις 14:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-22, 12:06
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Κ' εμένα το κάνει. Είναι λογικά τα χτένια του συμπλέκτη. Το κάνει όταν ζεσταίνεται ο συμπλέκτης. Δεν έχει να κάνει με τη θερμοκρασία του μοτέρ. Εμένα η ίδια η bmw μου το είπε και μου είπε να μην αλλάξω συμπλέκτη, δεν αξίζει μόνο για τα χτένια. Προσπάθησε να μην τον ζεσταίνεις και βρες τρόπο όταν το κάνει, μα γκάζι κλπ, να το κάνεις να χοροπηδάει λιγότερο.

Ή αν μπορείς άλλαξέ τον.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-22, 16:14
Fantis318i Ο χρήστης Fantis318i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Μηνύματα: 46
Fantis318i is on a distinguished road
Τελικα τη λυση την εδωσα παλι εγω...Μετα απο επισκεψη σε δυο εξειδικευμενα και μια αντιπροσωπεια,ουτε ενας μηχανικος δε σκεφτηκε να τσεκαρει το κολαρο της εισαγωγης μηπως ειχε κανενα κοψιμο...Και εκαναν και δοκιμη τρομαρα τους,σηκωσαν και το αυτοκινητο στο ανυψωτικο,προφανως για να σερβιρουν τα δικα τους.
Αμεσως ολοι... Δισκόπλατο,αντλια βενζινης,ημιαξονια ,διαφορικο κτλ...
Την πιο "φθηνη λυση" την εδωσε ενας μηχανικος που σταματησα τυχαια και ρωτησα.Μου ειπε να αλλαξω πολλαπλασιαστη

Για αλλη μιια φορα λυπηθηκα οσους δεν εχουν ιδεα απο μηχανικα...
__________________
:
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-22, 18:58
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
στο fiat panda της γυναικας μου εκανε το ιδιο πραγμα και τελικα αλλαξα και τις 3 βασεις κινητηρα γιατι ειχαν μαλακωσει!!το προβλημα σταματησε με την βαση κοντρα κατω του σαζμαν.
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.