Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 20-10-07, 13:00
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρέλαβα σήμερα το αμάξι μου με καινούργιο διαφορικό.
Το πρόβλημα δεν λύθηκε όμως. συνεχίζει να κάνει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο.
Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι.
Ηρεμήστε με.
Τα νεύρα μου δεν αντέχουν πια.
πηγαινε τη Δευτέρα στο συνεργείο, και ζήτα τον υπεύθυνο του συνεργείου.
βάλτον στο αμάξι και κάνε του μια βόλτα μέχρι να ακόύσει τον θόρυβο.
μην το αφήσεις γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο και να πάθεις μεγαλύτερη ζημιά.
για ρουλεμάν τροχού το κοίταξαν?
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 21-10-07, 00:32
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγαινε τη Δευτέρα στο συνεργείο, και ζήτα τον υπεύθυνο του συνεργείου.
βάλτον στο αμάξι και κάνε του μια βόλτα μέχρι να ακόύσει τον θόρυβο.
μην το αφήσεις γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο και να πάθεις μεγαλύτερη ζημιά.
για ρουλεμάν τροχού το κοίταξαν?
Όταν το πήγα για να το κοιτάξουν και εγώ πιθανολογούσα για ρουλεμάν τροχού και τους το είχα πει (το είχε ακούσει και ο dark niau και μου είχε είπε το ίδιο).
Επίσης τους είχα επιστήσει την προσοχή μήπως κάνουν λάθος στην διάγνωση του διαφορικού(είναι απίθανο καινούργιο αυτοκίνητο να βγάλει τέτοιο πρόβλημα καθώς επίσης και ότι την έχουν ξαναπατήσει έτσι).
Επιμέναν ότι είναι το διαφορικό. Είχαν σηκώσει το αυτοκίνητο και το ακούγαν με κάτι ακουστικά σαν και αυτά που έχουν οι γιατροί, που καταλήγουν σε μία βέργα που την ακουμπούσαν στα πιθανά μέρη του πίσω άξονα. παρολαυτά τελικά κάναν λάθος από ότι φαίνεται.
Δεν είναι και εύκολο να πηγαίνω συνέχεια στα συνεργεία. Την Δευτέρα πάντως θα πάρω ένα τηλ να δω τι θα πουν. Ελπίζω να μην μου πουν καμιά μ@@@@ια και τα πάρω στο κρανίο.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 02-11-07, 10:51
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
καλημέρα,
μόλις παρέλαβα το καινούργιο μου αυτοκίνητο, μια 116 με τα 122ps, και ελπίζω η ταλαιπωρία που είχα περάσει με το προηγούμενο να έχει τελειώσει.
οι πρώτες εντυπώσεις από το αυτοκίνητο είναι πολύ καλές.
πραγματικά φαίνεται να έχουν πιάσει τόπο τα παράπονα των ιδιοκτητών των πρώτων 116.
ο κινητήρας είναι πολύ πιο ζωντανός, το εσωτερικό είναι αθόρυβο, και οι ποιότητα των υλικών στο εσωτερικό δεν θυμίζει σε τίποτα το προηγούμενο.
μόνο την επένδυση και το ντύσιμο της πόρτας να δει κάποιος και θα καταλάβει.
φωτογραφίες θα ανεβάσω σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 02-11-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,
μόλις παρέλαβα το καινούργιο μου αυτοκίνητο, μια 116 με τα 122ps, και ελπίζω η ταλαιπωρία που είχα περάσει με το προηγούμενο να έχει τελειώσει.
οι πρώτες εντυπώσεις από το αυτοκίνητο είναι πολύ καλές.
πραγματικά φαίνεται να έχουν πιάσει τόπο τα παράπονα των ιδιοκτητών των πρώτων 116.
ο κινητήρας είναι πολύ πιο ζωντανός, το εσωτερικό είναι αθόρυβο, και οι ποιότητα των υλικών στο εσωτερικό δεν θυμίζει σε τίποτα το προηγούμενο.
μόνο την επένδυση και το ντύσιμο της πόρτας να δει κάποιος και θα καταλάβει.
φωτογραφίες θα ανεβάσω σύντομα.
Εντύπωση μου κάνεις αυτό που λες για το εσωτερικό. Δε σου κάνει εντύπωση που το πλαστικό στο πάνω μέρος του ταμπλό είναι σκληρό την στιγμή που πριν ήταν μαλακό;
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 02-11-07, 11:02
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντύπωση μου κάνεις αυτό που λες για το εσωτερικό. Δε σου κάνει εντύπωση που το πλαστικό στο πάνω μέρος του ταμπλό είναι σκληρό την στιγμή που πριν ήταν μαλακό;
το προηγούμενο μπορεί να ήταν όπως λες μαλακό αλλά και αυτό που έχει τώρα σε καμιά περίπτωση δεν το λες σκληρό. μάλιστα στο δικό μου το προηγούμενο μοντέλο το καπέλο πάνω από τα όργανα ήταν σκέτο πλαστικό, ενώ τώρα είναι ντυμένο.
η πόρτα η παλιά ήταν όλη μέσα στο πλαστικό ενώ τώρα στο πάνω μέρος έχει μια μεγάλη φέτα δερματίνης, το ύφασμα της ταπετσαρίας από κάτω και στο μπράτσο με τα χειριστήρια έχει δέρμα.
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 02-11-07, 11:08
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Η γνώμη μου είναι οτι είναι απαράδεκτο BMW να μην έχει ούτε ΕΝΑ κομμάτι μαλακό πλαστικό στο εσωτερικό. Τι εννοείς δεν το λες σκληρό; Όσο κι αν προσπάθησα... είναι συμπαγές. Όταν κάποιος μου είχε πει πριν καιρό οτί είναι καλύτερο το Ε46 compact από την 1 το είχα αμφισβητήσει, τώρα το έχω εμπεδώσει για τα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 02-11-07, 12:29
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Θα συμφωνήσω και εγώ για τα σκληρά πλαστικά. Πρίν απο μερικές μέρες που είχα τη δυνατότητα να τη δω από κοντά, τα σκληρά πλαστικά στο ταμπλό και στο χώρο γύρω από το λεβίε ταχτήτων είναι απαράδεκτα. Πρώτη φορά βλέπω τόσο κακής ποιότητας πλαστικά. Τον λόγο δεν καταλαβαίνω..κόστος,βάρος, αντοχη? τεσπα... πάντως γεγονός είναι ότι δεν ακούς τίποτα μέσα στην καμπίνα και έχει πολύ καλή ποιόητα κύλισης. Ο καινούργιος κινητήρας είναι όντως πιο ζωντανός αλλά μάλλον οριακός για το βάρος του άσσου...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 02-11-07, 12:47
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω και εγώ για τα σκληρά πλαστικά. Πρίν απο μερικές μέρες που είχα τη δυνατότητα να τη δω από κοντά, τα σκληρά πλαστικά στο ταμπλό και στο χώρο γύρω από το λεβίε ταχτήτων είναι απαράδεκτα. Πρώτη φορά βλέπω τόσο κακής ποιότητας πλαστικά. Τον λόγο δεν καταλαβαίνω..κόστος,βάρος, αντοχη? τεσπα... πάντως γεγονός είναι ότι δεν ακούς τίποτα μέσα στην καμπίνα και έχει πολύ καλή ποιόητα κύλισης. Ο καινούργιος κινητήρας είναι όντως πιο ζωντανός αλλά μάλλον οριακός για το βάρος του άσσου...
Αν στην πράξη επβεβαίωνε το 10,1 για το 0-100 που δίνει η BMW μόνο αργό δεν θα ήταν για 1,6... Αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα το βγάλει. Η πλάκα είναι οτί τα 316ti είναι πιο βαριά από τον άσσο (316ti 1375 κιλά, 116i 6speed 1320) αλλά ο άσσος είναι πιο αργός!
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 02-11-07, 13:53
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Ε τώρα να μην τις πω τις κακίες μου; Συνεχίζεται το κράξιμο του Άσσου για θέματα που ισχύουν αυτούσια και χειρότερα και για την 3άρα, αλλά η μεν 1 είναι απαράδεκτη, η δε 3 είναι ονειρικό αυτοκίνητο που αξίξει κάθε ευρώ μέχρι τις 40.000€ και βάλε για 1600cc. Εδώ κάποιοι υπερβάλλουν ή εθελοτυφλούν...

Κάποια πλαστικά δεν αρέσουν ιδιαίτερα ούτε σε εμένα ως κάτοχο Άσσου, αλλά τα ΙΔΙΑ ακριβώς πλαστικά έχουν και οι 3άρες και δεν διάβασα κάποιο παράπονο σε όλο το φόρουμ (ένα realoem θα σας πείσει). Ίδια χερούλια και πλαστικά πορτών, ίδια κεντρική κονσόλα, ίδιο κεντρικό ταμπλώ πέριξ του ραδιοφώνου κλπ. Διαφέρει η κεντρική φάσα κατά μήκος του ταμπλώ, το καπάκι των οργάνων και η σχεδίαση των πορτών, αλλά δεν είδα και σε αυτά καμία τρομερή ποιότητα ή πολυτέλεια της 3άρας.

Όσον δε αφορά τις επιδόσεις, εγώ γράψει δεκάδες φορές ότι η 116i είναι όντως οκνηρή/νωχελική χαμηλά (και λόγω λίγων ίππων, και λόγω έμφασης σε "πολιτισμένη" λειτουργία, χαμηλή κατανάλωση, φιλικότητα κλπ), αλλά από εκεί και μετά είναι ικανοποιητικά σβέλτη για βαρύ(τατο) 1600άρι. Η νέα 116i με τα 6-7 παραπάνω αλογάκια θα είναι σίγουρα καλύτερη, γιατί σε τόσο οριακές αναλογίες βάρους-ιπποδύναμης ακόμα και λίγοι ίπποι θα κάνουν κάποια διαφορά (ενώ από τους 280 στους 300 πχ πού να σου δοθεί η ευκαιρία να καταλάβεις ). Φυσικά και είναι αργή συγκρινόμενη με ένα σωρό άλλα (και φθηνότερα) αυτοκίνητα, φυσικά και δεν χαίρεται φορτωμένη με 5 επιβάτες και 4 τενεκέδες λάδι, αλλά δεν νομίζω ότι πωλείται από την BMW ή αγοράζεται από οποιονδήποτε πελάτη ως "γρήγορη". Υπάρχουν και τα test drive για μία πραγματική εικόνα, δεν αγοράζουμε αυτοκίνητο από τα φυλλάδια κανενός κατασκευαστή.

Αλλά αν η 116i είναι αργή, ας μου απαντήσει κάποιος η 316i τι είναι! Είναι ένα ονειρεμένο αυτοκίνητο με άφταστη ποιότητα και εκρηκτικές επιδόσεις (δεκάδες σχετικά μηνύματα αυτές τις μέρες στο φόρουμ), ή ένας ίδιος ποιοτικώς (ή... μη ποιοτικός), ακόμα πιο αργός Άσσος με ουρά, στα +10,000€;

Και τα δύο αυτοκίνητα μπορεί να είναι από άθλια ως εξαιρετικά, αναλόγως των αναγκών του καθενός, αρκεί να έχει ρεαλιστικές προσδοκίες και να φροντίσει να είναι επαρκώς ενημερωμένος για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά τους πριν την αγορά.

Καλορίζικος και καλοτάξιδος ο νέος Άσσος πάντως φίλε veliopou, και εύχομαι πραγματικά να μην σου παρουσιάσει το παραμικρό σε σύγκριση με τον προηγούμενο γρουσούζικο!!!
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 02-11-07, 17:37
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliashan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τώρα να μην τις πω τις κακίες μου; Συνεχίζεται το κράξιμο του Άσσου για θέματα που ισχύουν αυτούσια και χειρότερα και για την 3άρα, αλλά η μεν 1 είναι απαράδεκτη, η δε 3 είναι ονειρικό αυτοκίνητο που αξίξει κάθε ευρώ μέχρι τις 40.000€ και βάλε για 1600cc. Εδώ κάποιοι υπερβάλλουν ή εθελοτυφλούν...

Κάποια πλαστικά δεν αρέσουν ιδιαίτερα ούτε σε εμένα ως κάτοχο Άσσου, αλλά τα ΙΔΙΑ ακριβώς πλαστικά έχουν και οι 3άρες και δεν διάβασα κάποιο παράπονο σε όλο το φόρουμ (ένα realoem θα σας πείσει). Ίδια χερούλια και πλαστικά πορτών, ίδια κεντρική κονσόλα, ίδιο κεντρικό ταμπλώ πέριξ του ραδιοφώνου κλπ. Διαφέρει η κεντρική φάσα κατά μήκος του ταμπλώ, το καπάκι των οργάνων και η σχεδίαση των πορτών, αλλά δεν είδα και σε αυτά καμία τρομερή ποιότητα ή πολυτέλεια της 3άρας.

Όσον δε αφορά τις επιδόσεις, εγώ γράψει δεκάδες φορές ότι η 116i είναι όντως οκνηρή/νωχελική χαμηλά (και λόγω λίγων ίππων, και λόγω έμφασης σε "πολιτισμένη" λειτουργία, χαμηλή κατανάλωση, φιλικότητα κλπ), αλλά από εκεί και μετά είναι ικανοποιητικά σβέλτη για βαρύ(τατο) 1600άρι. Η νέα 116i με τα 6-7 παραπάνω αλογάκια θα είναι σίγουρα καλύτερη, γιατί σε τόσο οριακές αναλογίες βάρους-ιπποδύναμης ακόμα και λίγοι ίπποι θα κάνουν κάποια διαφορά (ενώ από τους 280 στους 300 πχ πού να σου δοθεί η ευκαιρία να καταλάβεις ). Φυσικά και είναι αργή συγκρινόμενη με ένα σωρό άλλα (και φθηνότερα) αυτοκίνητα, φυσικά και δεν χαίρεται φορτωμένη με 5 επιβάτες και 4 τενεκέδες λάδι, αλλά δεν νομίζω ότι πωλείται από την BMW ή αγοράζεται από οποιονδήποτε πελάτη ως "γρήγορη". Υπάρχουν και τα test drive για μία πραγματική εικόνα, δεν αγοράζουμε αυτοκίνητο από τα φυλλάδια κανενός κατασκευαστή.

Αλλά αν η 116i είναι αργή, ας μου απαντήσει κάποιος η 316i τι είναι! Είναι ένα ονειρεμένο αυτοκίνητο με άφταστη ποιότητα και εκρηκτικές επιδόσεις (δεκάδες σχετικά μηνύματα αυτές τις μέρες στο φόρουμ), ή ένας ίδιος ποιοτικώς (ή... μη ποιοτικός), ακόμα πιο αργός Άσσος με ουρά, στα +10,000€;

Και τα δύο αυτοκίνητα μπορεί να είναι από άθλια ως εξαιρετικά, αναλόγως των αναγκών του καθενός, αρκεί να έχει ρεαλιστικές προσδοκίες και να φροντίσει να είναι επαρκώς ενημερωμένος για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά τους πριν την αγορά.

Καλορίζικος και καλοτάξιδος ο νέος Άσσος πάντως φίλε veliopou, και εύχομαι πραγματικά να μην σου παρουσιάσει το παραμικρό σε σύγκριση με τον προηγούμενο γρουσούζικο!!!
Ρε φίλε οτι θέλεις λες. Τουλάχιστον πριν μπεις στον κόπο να απαντήσεις, κάνε τον κόπο και διάβασε τα post. Μιλησα για την 316ti Compact E46, που αρχική τιμή είχε μόλις 500 ευρώ παραπάνω από τον άσσο. Και ναι είναι απείρως καλύτερη η 316ti Ε46 ποιοτικά από τον άσσο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.