Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 02-09-11, 01:17
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapetanios Εμφάνιση μηνυμάτων
advanced και εγω ετσι τα αλλαξα ακριβως ρε φιλε...μη μασας κοιτα να τα αλλαξεις συντομα γιατι ειναι στο τερμα.στα 190 ε τα ειχα αλλαξει τελος μαη παντα εργοστασιακα.!
ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά με βοηθήσατε πολύ! kapetanios μόνο τα πίσω κάναν τόσο? τελικά τα αναλώσιμα του άσσου είναι και αυτά τσιμπιμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 12-09-11, 23:51
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
αλλαχτηκε σετ πίσω τακάκια (αισθητήρας κτλ) πακέτο στα 250 ευρώ τελική σε αντιπροσωπία... το cbs μου είπαν είναι φυσιολογικό να πάει απο τα 6000 στα 1700 ή -μου είπαν- μπορεί να πάει απότομα και στο 0 (!) αν π.χ. ζοριστεί και κάνεις 2-3 δυνατά φρεναρίσματα! δεν είχα χρόνο για ανάλυση, απλά εκθέτω τα γεγονότα προς βοήθεια άλλων συμφορουμίτων. Να πω επίσης ότι ενώ πριν την αλλαγή το cbs εδειχνε 8000 για αλλαγή στα μπροστά τακάκια, μετα την αλλαγή των πίσω, δείχνει τριαντακάτι (νομίζω 34.000) για αλλαγή στα μπροστά (όσα περίπου και για τα πίσω!!!!!)! Το είδα αφού είχα φύγει και δεν ρώτησα, αλλά κουράστηκα με τη φάση και λέω να μην ρωτήσω τηλεφωνικά. ποιος ξέρει τι παίζει με CBS με συνεργεία (ίσως?) ...
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ???
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 13-09-11, 00:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαχτηκε σετ πίσω τακάκια (αισθητήρας κτλ) πακέτο στα 250 ευρώ τελική σε αντιπροσωπία... το cbs μου είπαν είναι φυσιολογικό να πάει απο τα 6000 στα 1700 ή -μου είπαν- μπορεί να πάει απότομα και στο 0 (!) αν π.χ. ζοριστεί και κάνεις 2-3 δυνατά φρεναρίσματα! δεν είχα χρόνο για ανάλυση, απλά εκθέτω τα γεγονότα προς βοήθεια άλλων συμφορουμίτων. Να πω επίσης ότι ενώ πριν την αλλαγή το cbs εδειχνε 8000 για αλλαγή στα μπροστά τακάκια, μετα την αλλαγή των πίσω, δείχνει τριαντακάτι (νομίζω 34.000) για αλλαγή στα μπροστά (όσα περίπου και για τα πίσω!!!!!)! Το είδα αφού είχα φύγει και δεν ρώτησα, αλλά κουράστηκα με τη φάση και λέω να μην ρωτήσω τηλεφωνικά. ποιος ξέρει τι παίζει με CBS με συνεργεία (ίσως?) ...
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ???
Κατ αρχην σου πηρανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!
Εγω αλλαξα σημερα κιολας τακακια εμπρος και καλωδιο και πληρωσα 180€ σε εξειδικευμενο αλλα εκανα και κατι αλλες εργασιες που ηθελα, διαγνωση στον εγκεφαλο, αλλαγη του ραδιοφωνου και προγραμματισμος για το καινουριο, ελεγχο τα φρενα και τα 4 μην ειναι καμια κολλημενη δαγκανα γιατι ειχα υπονοια οτι ισως ειχε κολλησει η εμπρος αριστερη, ελεγχο τον κλιματισμο προληπτικα.

Τωρα αυτο που σου ειπανε με το cbs και τα φρενα ισχυει. Εαν πχ σου εχει βγαλει ενδειξη σερβις σε 1500χμ κι εσυ κανεις ενα δυο φρεναρισματα πανικου και πλακωσεις τα φρενα τοτε υπαρχει περιπτωση να πεσουν τα χιλιομετρα δραστικα και ακομα να ενεργοποιηθει η επαφη του καλωδιου δηλαδη να μην εχει αλλη παστα το τακακι παρα λιγη για να πας σε συνεργειο να αλλαξεις τα φρενα σου.

Η ενδειξη για τα μπροστα που αλλαξε προς τα πανω δυο μπορει να εχουν συμβει πραγματα:
α) Να εκαναν βλακεια και να εκαναν reset και στα μπροστα για μενα το πιο πιθανο
β) Να μετρησαν το παχος στα τακακια και να εκαναν επαναπρογραμματισμο του cbs ωστε αυτο να μετραει τωρα για πιο πολλα χιλιομετρα. Το δευτερο αυτο σεναριο δυσκολο το βλεπω γτ συνηθως τα cbs κολλανε και δε κατεβαζουν χιλιομετρα οποτε επαναπρογραμματιζονται και τους ριχνουν τα χμ δεν τα ανεβαζουν, αλλα παιζει κι αυτο με πολυ μικρες πιθανοτητες.
Για μενα πηγαινε το ξανα πισω και πες τους το αυτο με τα εμπρος τακακια να στην αλλαξουν την ενδειξη οπως πρεπει να ειναι.Εννοειται χωρις να ζητησουν λεφτα ε?! Δες μηπως εχουν κανει reset και για κανα αλλο σερβις οπως πχ λαδια.

Επισης θα σου προτεινα να αλλαξεις συνεργειο, πολλα λεφτα πηρανε, μιλαμε για φαρμακειο! Μα καλα τι χρεωσανε?!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 13-09-11, 01:42
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε, 250 ευρώ για πίσω τακάκια με αισθητήρα είναι τραγικά μεγάλο ποσό.
Ούτε Μ3 να είχες!

Τα τακάκια στο εμπόριο έχουν γύρω στα 50 ευρώ, άλλα 15-20 μαξ ο αισθητήρας και 20 ευρώ η εργασία, σύνολο το πολύ 90 ευρώ, σχεδόν το 1/3 απ'όσα έδωσες.

Τώρα γι'αυτό που ρωτάς, μην εμπιστεύεσαι σχεδόν καθόλου το cbs στο θέμα τακάκια.
Εμένα τα μπροστά λέγανε 15.000 και τα πίσω 25.000χλμ και τα μπροστά είχαν μαξ 1500 χλμ και τα πίσω γύρω στις 3-4.000.
Έλεγχε μόνος σου το πάχος τους να είσαι σίγουρος, μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το cbs.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 13-09-11, 23:14
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαχτηκε σετ πίσω τακάκια (αισθητήρας κτλ) πακέτο στα 250 ευρώ τελική σε αντιπροσωπία... το cbs μου είπαν είναι φυσιολογικό να πάει απο τα 6000 στα 1700 ή -μου είπαν- μπορεί να πάει απότομα και στο 0 (!) αν π.χ. ζοριστεί και κάνεις 2-3 δυνατά φρεναρίσματα! δεν είχα χρόνο για ανάλυση, απλά εκθέτω τα γεγονότα προς βοήθεια άλλων συμφορουμίτων. Να πω επίσης ότι ενώ πριν την αλλαγή το cbs εδειχνε 8000 για αλλαγή στα μπροστά τακάκια, μετα την αλλαγή των πίσω, δείχνει τριαντακάτι (νομίζω 34.000) για αλλαγή στα μπροστά (όσα περίπου και για τα πίσω!!!!!)! Το είδα αφού είχα φύγει και δεν ρώτησα, αλλά κουράστηκα με τη φάση και λέω να μην ρωτήσω τηλεφωνικά. ποιος ξέρει τι παίζει με CBS με συνεργεία (ίσως?) ...
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, 250 ευρώ για πίσω τακάκια με αισθητήρα είναι τραγικά μεγάλο ποσό.
Ούτε Μ3 να είχες!

Τα τακάκια στο εμπόριο έχουν γύρω στα 50 ευρώ, άλλα 15-20 μαξ ο αισθητήρας και 20 ευρώ η εργασία, σύνολο το πολύ 90 ευρώ, σχεδόν το 1/3 απ'όσα έδωσες.

Τώρα γι'αυτό που ρωτάς, μην εμπιστεύεσαι σχεδόν καθόλου το cbs στο θέμα τακάκια.
Εμένα τα μπροστά λέγανε 15.000 και τα πίσω 25.000χλμ και τα μπροστά είχαν μαξ 1500 χλμ και τα πίσω γύρω στις 3-4.000.
Έλεγχε μόνος σου το πάχος τους να είσαι σίγουρος, μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το cbs.
250 σε αντιπροσωπία λέει ο φίλος , δηλαδή σφραγίδες BMW και καλά ενώ εσύ λες για τα ‘’απλά ‘’ (χωρίς σφραγίδα BMW);
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 13-09-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
250 σε αντιπροσωπία λέει ο φίλος , δηλαδή σφραγίδες BMW και καλά ενώ εσύ λες για τα ‘’απλά ‘’ (χωρίς σφραγίδα BMW);
Ναι οκ εγώ λέω για τα απλά.

Αλλά και για αυτά με τη σφραγίδα, σε εξουσιοδοτημένο μου είχαν πει 330 μπρος πίσω και κανα 30άρι οι αισθητήρες.
Δηλαδή +100 ευρώ περίπου από του παιδιού αλλά για μπροστα (που είναι και πιο ακριβά) και πίσω (που και πάλι είναι κοροϊδία).
Και εγώ έχω και 320 που παίζει να έχει και λίγο πιο ακριβά τακάκια από την 116 μιας και έχει άλλα φρένα αν δεν απατώμαι.

250 ευρώ για πίσω τακάκια είναι φοβερά υψηλή τιμή.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 13-09-11 στις 23:42
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 14-09-11, 11:23
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κι εγώ την αλλαγή που έκανα με γνήσια κοντά στα 200€ μου βγήκε τελική τιμή πριν 2 χρόνια..Κι ήθελα και γνήσια με σήματα κτλ για σιγουριά (μπούφος πριν 2 χρόνια) και τώρα σφυράνε ανελέητα..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-09-11, 23:51
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, 250 ευρώ για πίσω τακάκια με αισθητήρα είναι τραγικά μεγάλο ποσό.
.................................
Έλεγχε μόνος σου το πάχος τους να είσαι σίγουρος, μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το cbs.
θα επανέλθω με τις χρεώσεις αναλυτικά.
Πως ελένχω μόνος μου το πάχος (γιατί ειμαι άσχετος)???

για τα πρακτικά το CBS μου λέει συγκεκριμένα 37.000 χλμ για τα μπροστά τώρα...
ΤΡΕΛΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 16-09-11, 12:55
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γύρνα το τιμόνι τέρμα αριστερά ή δεξιά και με το flash του κινητού ή φακό δες μέσα στην δαγκάνα εκείνο το σημείο που οριακά δεν ακουμπάει τον δίσκο (το ασημί στρόγγυλο μέσα στην ρόδα).. Αν έχεις δει τακάκι θα καταλάβεις ότι έχει ένα κομμάτι προς τα εσένα που είναι η βάση της πάστας και αυτό που είναι προς τον δίσκο είναι η "πάστα".. Αυτή η πάστα αν έχει έστω και λίγο είναι οκ.. Τώρα το πόσα χλμ θα σου βγάλει είναι θέμα εμπειρίας να μάθεις να υπολογίζεις!

Πιο απλό είναι να ρωτήσεις στο συνεργείο που πας.. Ούτε θα σε χρεώσουν και μια ματιά πιο έμπειρη θα ρίξουν..
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 17-09-11, 22:50
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
thx kostastnt. θα το τσεκάρω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.