Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-10, 23:21
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
116 προβλημα ρελαντι - χαμηλες στροφες σε φρεναρισμα

Καλησπερα

Ας σας πω την ιστορια μου απο την αρχη,και περιμενω τις συμβουλες - γνωμες σας.

Το αυτοκινητο μου μοντελο Νοεμβριος 2008 116 με Efficient Dynamic 122 ps.
Πριν κανα 8 μηνο αναψε η ενδειξη κινητηρα χωρις καποιο προβλημα σκορτσαρισματος - μειωμενη αποδοση κλπ. και αυτο μετα απο εκκινηση του κινητηρα,οχι εν κινηση.Σβισημο ξανα αναμμμα τιποτα κανενα προβλημα.Η βενζινη ηταν κοντα στο τελειωμα.
Μιλαω τηλεφωνικα με το BMW aftersales service και μου λενε οτι μπορει ο αισθητηρας λ να διαβασε στιγμιαια μια κακη καυση !!!!

ΠΡιν κανα 2 μηνο παλι το ιδιο και παλι η βενζινη στα τελιωματα.Μια εβδομαδα μετα παλι τα ιδια.

Λεω δεν μπορει θα το παω συνεργειο.
Μου λενε οι τυποι σε γνωστο εξουσιοδοτημενο συνεργειο των Νοτιων προαστιων οτι θελει αναβαθμιση.Το αναβαθμιζω και απο τοτε:

Οταν ειναι κρυο στο ρελαντι το αμαξι τρεμοπαιζει καμια 200 στροφες το ρελαντι.Οταν ξεκιναω και παω να φρεναρω (συνηθως σε φρεναρισματα σχετικα γρηγορα π.χ. φαναρι και οχι σε στενα) τοτε με πατημενο το συμπλεκτη το αμαξι παιφτουν οι στροφες κοντα στις 500 !!!!Η καταναλωση ανεβηκε κοντα στο ενα λιτρο παραπανω απο οτι εκαιγα με ιδια οδηγηση !!!

Το ξαναπαω στο ιδιο συνεργειο και μου λενε η αντλια υψηλης πιεσεως καυσιμου θελει αλλαγη. Δεν την εχουμε τωρα ελατε μετα απο καποιες μερες.

Το ξαναπαω την Αλλαζουν και το αμαξι παλι τα ΙΔΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι να κανω?? τι μπορει να ειναι ??? κανεις με παρομοιο προβλημα ????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αν η δυσλειτουργεία (όχι το check engine) ξεκίνησε μετά τον επαναπρογραμματισμό, μήπως χρειάζεται να ξαναγίνει; Ανέφερες στον αντιπρόσωπο ότι πριν τον επαναπρογραμματισμό είχες το check engine μεν, δεν είχες καμία δυσλειτουργεία του μοτέρ δε;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-10, 23:29
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Ναι

ΝΑι του το ειπα αλλα δυστηχως εχω μπλεξει !!Μακαρι να μην το προγραμματιζαν το εχω μετανιωσει που το πηγα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-10, 01:19
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για τα πρωτα συμπτωματα που αναφερεις πριν γινει επαναπρογραμματισμος στον εγκεφαλο, ειχα ακριβως τα ιδια δυο φορες και η διαγνωση ηταν απο κακη λειτουργια MAF Sensor. Βγηκε και καθαριστηκε αυτος και τωρα ειναι υπο διερευνηση ακομα. Η καταναλωση εφτιαξε λιγακι μετα τον καθαρισμο του οπως και λιγο η αποδοση αλλα αυτο ισως ειναι ιδεα μου. Το πιο πιθανο για το δικο μου προβλημα ηταν πιο ελευθερο φιλτρο της K&N που ισως δεν κρατουσε επαρκως σκονη και σωματιδια, αυτα καθονταν πανω στον MAF τον βρωμιζαν και ετσι δε λειτουργουσε σωστα. Βεβαια απ οτι μου ειπε ο μηχανικος ισως να μην ειναι αυτο, ισως ο ιδιος ο αισθητηρας να εχει βλαβη, ασχετα με το φιλτρο ακομη και ο ιδιος ο εγκεφαλος και να θελει αλλαγη αισθητηρας ή εγκεφαλος. Γι αυτο ειναι ακομα υπο διερευνηση. Εμενα το εβγαλε 2 φορες σε 2 χρονια, αν γινει πιο συχνο το φαινομενο πραγμα το οποιο απευχομαι, και αφου εχω ηδη αλλαξει το K&N με μαμα φιλτρο, τοτε θα ψαχτουμε για αισθητηρα ή εγκεφαλο.
Στο συνεργειο δεν σου ειπαν τι εδειξε η διαγνωση;.. Την αντλια πως την αλλαξαν, ειχαν καποια ενδειξη; Με ρευματα ρωτησες, πολλαπλασιαστες κλπ ησουν οκ? Μηπως εφταιγε η ιδια η βενζινη;..
Παντως για θεματα επαναπρογραμματισμου απ οτι καταλαβα τουλαχιστον για το δικο μου που ειναι προ f/l μοντελο, και σε εξουσιοδοτημενο που το πηγαινα αλλα και σε μη εξουσιοδοτημενο που το παω τωρα, ηταν κατα στο να γινει επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου σε ολα τα συνεργεια χωρις να συντρεχει ιδιαιτερος λογος και ας ειναι το αυτοκινητο απ τα πρωτα που βγηκαν απ τη γραμμη παραγωγης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-10, 18:22
Το avatar του χρήστη pantelis
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2009
Μηνύματα: 50
pantelis is on a distinguished road
Aυτο με το φρεναρισμα να χαμηλωνουν οι στροφες το εχω και εγω με 116 μοντελο τελη 2008 μονο που εμενα μου συμβαίνει μονο οταν κοβω ταχύτητά μεσα στα στενα και παω να αλλαξω ταχυτητα απο 3η 2η ας πουμε με πατημενο το συμπλέκτη και το αμαξι οχι απλως κατεβαζει στροφες αλλα κανει το χαρακτηρηστικο τρανταγμα σαν να ειναι ετοιμο να σβησει σαν να εχεις χαμηλωσει ταχυτητα και δεν πατησες συμπλεκτη εχει τωρα 20 μερες που το κανει και θελω να το παω στην αντιπροσωπεία να δω τι φταιει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-10, 12:53
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Good LucK

Καλη τυχη δυστηχως για μενα οποιαδηποτε ενεργεια με τα συνεργεια καταληγει σε αττερμβνη διαδικασια !!!!

Καλη τυχη και επλιζω να βρεθει λυση !!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-10, 15:53
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Καλησπερα

Ξαναεκλεισα Ραντεβου το ξαναπηγα το Αυτοκινητο συνεργειο για το ιδιο θεμα ενω προηγουμενως ειχα στειλει μαιλ στην BMW Hellas ανφεροντας τα προβληματα , την αγανακτηση μου καθως και οτι προκειται να συνεχισω νομικα ανδεν λυθει το προβλημα.

Μου αλλαξαν 4 πολλαπλασιαστες και 4 μπεκ και το προβλημε ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ...

Τη Δευτερα τα πραγματα θα πανε αλλιως,.......
Pantelis βρηκες λυση ??? κανενα νεοτερο ????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-10, 21:36
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
το ιδιο προβλημα

Φιλαρακι ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το ιδιο αυτοκινητο και δεν μπορουνε να βρουνε τι ειναι!!!!!!!!!!!Αν βρεις οτιδηποτε η βρεις λυση ενημερωσε με σε παρακαλω!!!! διαβασε το ποστ μου και θα δεις!!!!!




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα

Ας σας πω την ιστορια μου απο την αρχη,και περιμενω τις συμβουλες - γνωμες σας.

Το αυτοκινητο μου μοντελο Νοεμβριος 2008 116 με Efficient Dynamic 122 ps.
Πριν κανα 8 μηνο αναψε η ενδειξη κινητηρα χωρις καποιο προβλημα σκορτσαρισματος - μειωμενη αποδοση κλπ. και αυτο μετα απο εκκινηση του κινητηρα,οχι εν κινηση.Σβισημο ξανα αναμμμα τιποτα κανενα προβλημα.Η βενζινη ηταν κοντα στο τελειωμα.
Μιλαω τηλεφωνικα με το BMW aftersales service και μου λενε οτι μπορει ο αισθητηρας λ να διαβασε στιγμιαια μια κακη καυση !!!!

ΠΡιν κανα 2 μηνο παλι το ιδιο και παλι η βενζινη στα τελιωματα.Μια εβδομαδα μετα παλι τα ιδια.

Λεω δεν μπορει θα το παω συνεργειο.
Μου λενε οι τυποι σε γνωστο εξουσιοδοτημενο συνεργειο των Νοτιων προαστιων οτι θελει αναβαθμιση.Το αναβαθμιζω και απο τοτε:

Οταν ειναι κρυο στο ρελαντι το αμαξι τρεμοπαιζει καμια 200 στροφες το ρελαντι.Οταν ξεκιναω και παω να φρεναρω (συνηθως σε φρεναρισματα σχετικα γρηγορα π.χ. φαναρι και οχι σε στενα) τοτε με πατημενο το συμπλεκτη το αμαξι παιφτουν οι στροφες κοντα στις 500 !!!!Η καταναλωση ανεβηκε κοντα στο ενα λιτρο παραπανω απο οτι εκαιγα με ιδια οδηγηση !!!

Το ξαναπαω στο ιδιο συνεργειο και μου λενε η αντλια υψηλης πιεσεως καυσιμου θελει αλλαγη. Δεν την εχουμε τωρα ελατε μετα απο καποιες μερες.

Το ξαναπαω την Αλλαζουν και το αμαξι παλι τα ΙΔΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι να κανω?? τι μπορει να ειναι ??? κανεις με παρομοιο προβλημα ????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-10, 21:39
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
και δεν τιθεται θεμα βενζινης η μπουζι τα εχω αλλαξει και δεν μπορει ολες τισ φορες να ειναι κακη η βενζινη αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι βαζω συνεχεια 100 αρα ΒΠ απο γνψστο εδω και 2 χρονια! οποτε μιλαμε για κατι αλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-10, 12:51
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basimert Εμφάνιση μηνυμάτων
και δεν τιθεται θεμα βενζινης η μπουζι τα εχω αλλαξει και δεν μπορει ολες τισ φορες να ειναι κακη η βενζινη αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι βαζω συνεχεια 100 αρα ΒΠ απο γνψστο εδω και 2 χρονια! οποτε μιλαμε για κατι αλλο!

ειναι Θεμα λογισμικου και οχι θεμα καποιου χαλασμανου εξαρτηματος - κακης ποιοτητας βανζινης.

Πηγαινε σε εναεξουσιοδοτημενο καταστημα πες οτι ειναι συχνο προβλημα - Ζητα να μιλησουν με τα κεντρικα της Γερμανιας και θα το αναλαβουν αυτοι.

Ετσι εγινε με εμενα και ξεμπερδεψα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.