Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-11, 16:43
jokerr Ο χρήστης jokerr δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-12-2010
Μηνύματα: 2
jokerr is on a distinguished road
Απιστευτη ταλαιπωρια με Bmw 116i

Καλησπερα παιδες και καλως σας βρηκα

Η ιστορια μου ξεκιναει οταν αγορασα τον Ιουλιο του 2010 ενα BMW 116i sport απο μια μαντρα κοντα στην Συγγρου ονοματι Auto Filactos. Το αυτοκινητο μοντελο του 2006 με 24.000 χλμ(ετσι εγραφε) πολυ ομορφο με καποια extra πραγματα και το εβαλα στο ματι κατευθειαν.Οποτε ξεκιναω οσο πιο γρηγορα μπορω τις διαδικασιες για να το αγορασω καθ'οτι ειχα μεινει σχεδον ενα χρονο χωρις αμαξι και θα ηταν το πρωτο αυτοκινητο αποκλειστικα δικο μου(το προηγουμενο το μοιραζομουν με τον αδερφο μου) και ημουν πανω στην τρελα.Κλεινω ραντεβου λοιπον σε ενα πολυ γνωστο συνεργειο για bmwακιδες στην Μεταμορφωση(ειχα παει συστημενος απο τον κολλητο μου που πανε εκει χρονια τα αμαξια τους οικογενειακος) και λεω στον μαντρα να στειλει ανθρωπο εκει περα για να τσεκαρουμε το αμαξι.Το ανεβαζει πανω ο μαστορας και μου λεει το αμαξι ειναι μια χαρα δεν εχει κανενα μηχανικο προβλημα,τα χιλιομετρα του ειναι αυτα που γραφει και απο τρακαρισματα ισως να χει φαει παλιοτερα μικρη στουκα στην πορτα.Το αγοραζω λοιπον και μετα απο 1 μηνα μου το χτυπανε ενα βραδυ μποστα στον προφυλακτιρα στο πλαι και βλεπω στο μεγαλυτερο σημαδι απ ολα μια βιδα καρφωμενη και απο πανω στοκο...προφανως η βιδα εμφανιστικε απο το τρανταγμα και την πιεση που δεχτηκε ο προφυλακτυρας ..Το παω λοιπον σε ενα φανοποιειο για να μου πουν αν μπορουν να το σουλουπωσουν καπως και το κοιτανε ολο το αμαξι και μου λενε οτι το αμαξι ειναι βαμμενο ολο εκτος απο την οροφη..Το παω σε αλλον μαστορα μου λεει οντως το αμαξι ειναι βαμμενο αλλα απο κατω ειναι μια χαρα δουλευει ρολοι εκτος απο τον μετρητη αερος που χτυπαγε οταν το συνδεσε στο κομπιουτερ και ηθελε αλλαγη(αυτο επηρεαζει αρνητικα και την καταναλωση και την αποδοση), οποτε το αφηνω προς το παρον γιατι δεν ειχα λεφτα για αργοτερα ,ως που εδω και 2 εβδομαδες περιπου το αμαξι στην πρωτη και στην οπισθεν οταν αφηνω αποτομα το γκαζι η τον συμπλεκτη ακουγοτεται ενας μονοκοματος ηχος σαν να χτυπαει μεταλλο με μεταλλο συν οταν αναβω την μηχανη και περνει μπρος αμεσως μετα ενας ηχος σαν σκρατσαρισμα..Το παω λοιπον στο συνεργειο και μου λεει ο μαστορας Θελεις διαφορικο,μιζα,και air flow meter,ολα καινουργια 2500.. και μεταχειρισμενο διαφορικο και τα αλλα 2 καινουργια 1500..Λεφτα τα οποια δεν εχω και μαλλον δεν θα εχω στο συντομο μελλον..

Οτι ειναι οι μαντραδες μεγαλα μ....ια το ειχα ακουσει οτι ειναι και οι μαστορες τοσο οχι..!Πραγματικα δεν βγαζω ακρη με κανεναν..ο καθενας λεει τα δικα του,αν δεν εχεις δικο σου ατομο με συνεργειο ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι παραμυθα σου πουλανε..Εχω ξενερωσει και με την επιλογη που εκανα..και με το αμαξι που το εχω ενα χρονο και μου χει βγαλει τοσα προβληματα..προφανως τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα δεν πιστευω φυσικα οτι ενα αμαξι που ειχε 24.000 και τωρα 41.000 βγαζει τοσα...

Τι με συμβουλευετε να κανω ?Και αν οντως θελουν αλλαγη η μιζα το διαφορικο και το air flow meter ειναι κατι που πρεπει να κανω πρωτο οπωςδηποτε ?Πχ διαφορικο..?Αν εχετε να προτεινετε κατι η καποιo site που μπορω να τα βρω φθηνα ευχαριστω προκαταβολικα !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-11, 19:00
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Wink

ας στειλει προσωπικο μηνυμα στον φιλο όποιος ξέρει κάποιο καλό εξειδικευμένο με λογικές τιμές, να πάρει και μια δεύτερη άποψη....... και μετα τα ξαναλεμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-11, 19:02
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
τι να σου πω ρε φιλε λυπαμε πολυ κ στεναχωριεμε για το παθημα σου ειμαι ο μονος που σε νιωθο γιατι τα ιδια ειχα παθει κ γω με ενα προηγουμενο αμαξη οσο για το διαφορικο σου ακουγετε οταν προχωρας γιατι εμενα εχει παθει ρουλεμαν εδω κ ενα χρονο κ παει καλα δεν εχω σκοπο να το αλλαξω.ξυλωσε τ λαστιχα στης πορτες να δεις μην ειναι τιποτα κομενο αν ναι ψαξε για αλλο αμαξη φιλε μου γιατι αυτο συνεχεια θα ζηταει!πραγματικα λυπαμαι ολοι θελουν σκωτομα γιατι επειδη τα βγαζουν αερατα τα λεφτα νομιζουν κ για μας το ιδιο!!
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-11, 20:03
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Φιλε μου καλο ειναι τα αμαξια να τα πηγαινουμε σε 2 συνεργεια η φανοποιεια για να παιρνουμε και 2η γνωμη.Και αν ειναι δυνατον και σε συνεργειο δικο μας η φανοποιειο γιατι οι μαντραδες ειναι γνωστοι με τα μαστορια τους πανε 300 αμαξια την ημερα για φτιαξιμο και θα στο βγαλουν το αμαξι κουτα.Ακομα καλυτερο ειναι αμαξι απο ιδιωτη...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-11, 21:02
Το avatar του χρήστη baklavas
baklavas Ο χρήστης baklavas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Μηνύματα: 108
baklavas is on a distinguished road
για ολα αυτα τα ευτραπελα που ειχα ακουσει κατα καιρους πηρα την αποφαση και πηγα να παρω αμαξι απο Γερμανια ο ιδιος...και δε το μετανιωσα....
βεβαια το θεμα ειναι τωρα τι κανεις...

αν δε κανω λαθος μπορεις και νομικα να "κυνηγησεις" το μαντρα, αλλα δεν ειμαι ο πιο εμπειρος βεβαια για να σε κατευθυνω επι τουτου...

το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου συστησω καποια φιλαρακια κ καλα μαστορια πανω σε BMW που ξερουν και τα αμαξια μας και δεν ειναι "φαρμακειο"....
__________________
εγώ τους έδειχνα το φεγγάρι....και αυτοί κοιτούσαν το δάχτυλο.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-11, 23:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Σου λένε ΟΛΟΙ μπαρούφες μου φαίνεται.

Διαφορικό δεν θέλεις, μην καθόμαστε και αναλύουμε και άδικα, χαμένη ενέργεια. MAF έχεις εσύ, όχι AFM, και εάν είχε πρόβλημα θα στο έβγαζε κατ'ευθείαν σφάλμα στην μούρη σου (check engine). H μίζα, ΟΥΤΕ ΚΑΝ σχολιάζω. Για το αν είναι βαμμένο ή όχι, μπορώ να απαντήσω με εξίσωση Boolean (true-false) : εάν έβαλαν μετρητή πάχους χρώματος και βρήκαν μεγάλες διακυμάνσεις, ναι είναι ξαναβαμμένο. εάν το είδαν με το μάτι και σου είπαν ότι είναι όλο ξαναβαμμένο, πιθανότατα σου λένε μπαρούφες. (εδώ το δικό μου προσπαθούσαν να με πείσει ο ένας ότι έχει τρακάρει εμπρός και έχει ξαναβαφτεί μπροστά μόνο, ο άλλος ότι έχει βαφτεί πίσω και δεξιά και το αυτοκίνητο εν τέλει δεν έχει τρακάρει ποτέ και έχω κάνει 2 φορές ολικό βάψιμο...)

Ο μεταλλικός θόρυβος που λες εάν δεν στο κάνει ζεστό δεν έχει απολύτως τίποτα. Εάν στο κάνει και ζεστό είναι 90% το ρουλεμάν του συμπλέκτη (δεν θέλει καν αλλαγή) και 10% μία βάση σασμάν ή κινητήρα (χλωμό, αλλά όχι απίθανο).

Το αυτοκίνητό σου δεν θέλει τίποτα. Το μόνο πρόβλημα είναι μάλλον ότι τώρα με την κρίση όλοι ψάχνουν τρόπους να τα φάνε. Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί τους, φτιάξε εάν θέλεις το χτυπηματάκι που λες και γύρνα στην καθημερινότητά σου. Και πολύ ασχολήθηκες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 12-10-11 στις 23:59
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-11, 00:41
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Για εμένα πήγαινε σε άλλα 1-2 συνεργεία το αμάξι που θα σου προτείνουν παιδιά από εδώ μέσα.. Όταν πας στα άλλα συνεργεία σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην πεις τι σου είπε ο προηγούμενος.. Πες τι παρατήρησες εσύ για τους ήχους κτλ και δες τι θα σου πουν..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-11, 00:49
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Όπως στα λέει ο God είναι.......

Άστους να λένε και μην ασχολείσαι με τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-11, 21:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω ρε φιλε λυπαμε πολυ κ στεναχωριεμε για το παθημα σου ειμαι ο μονος που σε νιωθο γιατι τα ιδια ειχα παθει κ γω με ενα προηγουμενο αμαξη οσο για το διαφορικο σου ακουγετε οταν προχωρας γιατι εμενα εχει παθει ρουλεμαν εδω κ ενα χρονο κ παει καλα δεν εχω σκοπο να το αλλαξω.ξυλωσε τ λαστιχα στης πορτες να δεις μην ειναι τιποτα κομενο αν ναι ψαξε για αλλο αμαξη φιλε μου γιατι αυτο συνεχεια θα ζηταει!πραγματικα λυπαμαι ολοι θελουν σκωτομα γιατι επειδη τα βγαζουν αερατα τα λεφτα νομιζουν κ για μας το ιδιο!!
Για βάστα εσύ..
Τι εννοείς οτι είχες πάθει κάτι παρόμοιο σε ένα προηγούμενο αμάξι??
Δηλαδή πόσα παραπάνω σου έβγαλε απο αυτό που έχεις τώρα??????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-11, 21:32
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
κομενο στη μεση κ απο της κολλησεις εχανε εν 1ποντο διαφορα κ καθε μινα ρουλεμαν πισω τροχου δεν ερχοταν με τπτ ευθυγραμμιση κ συνεχεια προβληματα αυτο το μαυρο πο εχω στο γκαραζ!οσο για την τωρινη ρωτα τον λεο τπτ αλλο!!
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.