Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-05-12, 22:12
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 0-40 νομίζω λέγονται sport πλέον (εγώ πριν 2 χρόνια που τα είχα βάλει, γιατί μετά έβαλα 5-30, λέγονταν formula rs αν θυμάμαι καλά).
Τα 5-30 παλιά ήταν άλλα για group vag κι άλλα για bmw-merc κλπ.
Τώρα απ'ότι βλέπω, τα πρώτα (για vag) παραμένουν όπως είχαν ενώ τα δεύτερα έχουν αντικατασταθεί απ'το 0-30.

Πάντως, μιας και ο κινητήρας σου δέχεται ως πρώτη επιλογή LL01 λάδια, δε νομίζω πως θα δεις ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ edge και bmw.
Στη θέση σου κι αφού όλα είναι οκ, δεν θα άλλαζα.
Αλλά στους σύγχρονους κινητήρες προδιαγραφών LL04, θεωρώ προτιμότερα τα edge.
Ευχαριστώ.
Μένω προς το παρόν με τα 'μαμά'. Για φίλτρο, πιστεύεις ότι όλα είναι λίγο πολύ τα ίδια; Θα πάω μάλλον με Mann.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-05-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ.
Μένω προς το παρόν με τα 'μαμά'. Για φίλτρο, πιστεύεις ότι όλα είναι λίγο πολύ τα ίδια; Θα πάω μάλλον με Mann.
Aν αλλάζεις φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών, τότε ναι δεν νομίζω πως θα υπάρξει διαφορά ότι μάρκα και να βάλεις.
Τα mann είναι μια χαρά.

Να'σαι καλά!
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-05-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Κι εγώ έδωσα παραγγελία απο το ebay για Castrol Edge FST 0w-30 με μεταφορικά 55 ευρώ απο Γερμανία.

Κυκλοφορούν κάποια πολύ δελεαστικά Total quartz με τιμή 35 ευρώ κομπλέ και έγκριση LL-04, αλλα είδα οτι το PAO είναι αμφισβητήσιμο οπότε δεν το τόλμησα, κάτι που γενικά συζητιέται για λάδια εκτός Castrol...

Τα Edge FST είναι τα LL-04 που θα αντικαταστήσουν τα απλά edge και τα Professional αυτά που αντικαθιστούν τα SLX για BMW κινητήρες.

Τα 0w-40 sport τέλος, και για LL-04 θα υπάρχουν μόνο τα Formula RS χωρίς να είναι άμεσα προτεινόμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-05-12, 00:07
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν αλλάζεις φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών, τότε ναι δεν νομίζω πως θα υπάρξει διαφορά ότι μάρκα και να βάλεις.
Τα mann είναι μια χαρά.

Να'σαι καλά!
Καλύφθηκα. Ευχαριστώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ έδωσα παραγγελία απο το ebay για Castrol Edge FST 0w-30 με μεταφορικά 55 ευρώ απο Γερμανία.

Κυκλοφορούν κάποια πολύ δελεαστικά Total quartz με τιμή 35 ευρώ κομπλέ και έγκριση LL-04, αλλα είδα οτι το PAO είναι αμφισβητήσιμο οπότε δεν το τόλμησα, κάτι που γενικά συζητιέται για λάδια εκτός Castrol...

Τα Edge FST είναι τα LL-04 που θα αντικαταστήσουν τα απλά edge και τα Professional αυτά που αντικαθιστούν τα SLX για BMW κινητήρες.

Τα 0w-40 sport τέλος, και για LL-04 θα υπάρχουν μόνο τα Formula RS χωρίς να είναι άμεσα προτεινόμενα.
Από ebay.de οι τιμές είναι σούπερ. Αλλά με τους διάφορους διαθέσιμους τύπους Castrol, σπαζοκεφαλία έγινε η αλλαγή λαδιών!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 03-05-12 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-01-14, 18:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα γραφω εδω, μπορει καποιος να μου προτεινει προμηθευτη λιπαντικων για λαδια εκτος του γνωστου μεγαλου καταστηματος στον Πειραια που εχει και υποκαταστηματα στην Φραντζη και στην Καλλιροης, για να μη γραφω ονοματα και φαινεται οτι κανω διαφημιση ή δυσφημιση...Στειλτε μου πμ αν επισης θεωρηθει οτι θα κανετε διαφημισεις, αλλιως ελευθερα εδω...

Το θεμα μου ειναι οτι ψαχνω για λαδι SAE 0W-40 BMW Longlife ή αντιστοιχο Castrol.
Μεσω ιντερνετ δεν κανω αγορες, επισης θα θελα να ακουσω και γνωμες για Mobil και Aral ιδιων προδιαγραφων...
Ο προμηθευτης που ανεφερα δεν εχει αυτα τα λαδια. Λεει, εδω και μηνες, οτι τον αλλο μηνα θα φερει της Castrol με τιμη 13.50 το λιτρο το οποιο θεωρω ακριβο. Απο αντιπροσωπεια τα δινουν περιπου 18 ευρω το λιτρο το οποιο θεωρω πανακριβο.
Για αλλα ιξωδη (5-30, 0-30) δεν ενδιαφερομαι.

Ευχαριστω προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-01-14, 18:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Απλά το site στο ebay...o βρωμο-Γερμανός () τα έχει πολύ φτηνότερα βρε συ....

7.5 ευρώ το λίτρο έβγαιναν με μεταφορικά τα 0-40 BMW LL-04...

To Mobil 1 0-40 (EST, FST, κάτι τέτοιο), πρέπει να είναι πολύ καλό επίσης.

Λεπτομέρειες δεν ξέρω για την ποιότητα...

Εγώ πάντως από εδώ και πέρα μόνο Total 9000 5W40, LL-01
(καλύπτει όλες τις προδιαγραφές σύγχρονων οχημάτων, όπως 229.5 ΜΒ, και για το Clio 1.2Tce κάνει, και για τα παλιά μου Toyota)...με 23 ευρώ το 5λιτρο...)


Αν βρείς κάποιον που να θέλει και να πάρετε μαζί από τον γνωστό Γερμανό γιατί συμφέρει μόνο αν πάρεις 25λιτρα σύνολο (φτηνά λάδια, αλλά +20euro μεταφορικά για κάθε 25λιτρα) θα κάνεις τη δουλειά σου άψογα.

Δεν σε βοήθησα ακριβώς σε αυτό που ήθελες, αλλά σκέψου το...είναι ακόμα μεγαλύτερη οικονομία, βάζοντας κάτι σωστό.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-01-14, 19:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση οπως και να χει.

Κατι αλλο, καποιος αλλος?..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-14, 19:53
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω για την αμεση απαντηση οπως και να χει.

Κατι αλλο, καποιος αλλος?..
Γιάννη, χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου. Πόσα λίτρα χρειάζεσαι; Έχω από το Γερμανό πάρει για 2 αλλαγές δικές μου, οπότε τη μία δεν τη χρειάζομαι άμεσα δηλ. έχω 8 λίτρα προς 8 ευρώ το ένα (αγόρασα 16 μπουκάλια).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 07-01-14 στις 19:58
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-01-14, 20:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου. Πόσα λίτρα χρειάζεσαι; Έχω από το Γερμανό πάρει για 2 αλλαγές δικές μου, οπότε τη μία δεν τη χρειάζομαι άμεσα δηλ. έχω 8 λίτρα προς 8 ευρώ το ένα (αγόρασα 16 μπουκάλια).
Εχεις πμ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-01-14, 23:07
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γιάννη γιατί βάζεις 0-40? Τι κερδίζουμε σε σχέση με 5-30?

Αν ήσουν πιο βόρεια θα σε έστελνα σε μαγαζί με φθηνά λάδια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.