Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-12, 22:11
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Στράβωμα ζαντών

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά απο την επίσκεψη στο συνεργείο για το service των 50000 χλμ και τις προβλεπόμενες αλλαγές και μαζέματα, είδαμε πως οι ζάντες στους πίσω τροχούς, έχουν στραβώσει περισσότερο στον δεξιό και λιγότερο στον αριστερό τροχό. Μπροστά όλα καλά. Πότε έγινε αυτό ούτε που κατάλαβα καθώς δε θα έλεγα οτι έχω φάει καμιά γερή λακούβα. Πάμε στις ερωτήσεις.

Είναι απλή και το κυριότερο ασφαλής διαδικασία (ως προς το μέλλον) να πάω σε ένα βουλκανιζατέρ να τις ισιώσει ; (να τις πάω να μου τις πρεσσάρουν είπε ο μηχανικός)

Επειδή έχω μια τετράδα να κάθεται, είναι καλύτερο να πάω απευθείας να τις αλλάξω με τις άλλες ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 14-05-12 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-12, 22:27
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο πατέρας μου στράβωσε την μία αρκετά, και την πήγα για φτιάξιμο με 20-30Ευρώ.. Την έκαναν σαν καινούρια από άποψη στραβώματος αλλά χάλασε λίγο το χρώμα-επίστρωση.. Απλά δεν την χρησιμοποιήσα τελικά για να σου πω αν αξίζει ή όχι, γιατί είχε κάτσει μία στο ebay με 40ευρώ τελική τιμή οπότε προτίμησα να φοράω εκείνη για να μην ασχολούμαι..

Αυτό που μου είπαν πάντως είναι ότι επειδή είχα μεγάλο στράβωμα οριακά κατάφεραν και την επανέφεραν.. Όταν είναι λίγο στραβές, μου είπαν ότι μετά γίνονται αστέρια..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-12, 22:30
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ωραία, πολύ καλό αυτό. Δεν είναι κάτι δραματικό όπως τουλάχιστον φαίνεται με τα λάστιχα, αλλα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω μια γνώμη απο κάποιον που το έχει κάνει γιατί έχω τις ανησυχίες μου με το θέμα των πλαστικών/ελαστικών παραμορφώσεων και κατα πόσο θα επηρέαζε μελλοντικά την αντοχή. Σ' ευχαριστώ πολύ !
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-12, 00:18
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Mην το φοβάσαι, το ίσιωμα είναι διαδικασία ρουτίνας όχι όμως για τα βουλκανιζατέρ αλλά για τα ειδικά μαγαζιά που ασχολούνται με βαφές - επισκευές ζαντών. Οι αντοχές δεν επηρεάζονται εμφανώς, έτσι κι αλλιώς στους ελληνικούς δρόμους μία ζάντα με χαμηλοπρόφιλο ελαστικό είναι πανεύκολο να στραβώσει χωρίς να το καταλάβεις καν.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-12, 00:45
arci Ο χρήστης arci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 70
arci is on a distinguished road
Έχει να κάνει και με το βαθμό του στραβώματος και βέβαια με την ποιότητα της ζάντας. Αν ο ζαντάς σου πεί οτι οκ προχώρα και οτι δεν θα αδυνατίσει η ζάντα σου τότε προχώρα άφοβα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-12, 09:52
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το να φτιάξεις την ζάντα είναι θεμιτό αν δεν είναι πολύ χτυπημένη.

Σε ζάντα schnitzer φίλου που είχε χτυπήσει πολύ την έφτιαξαν αλλά μετά έχανε αέρα το λάστιχο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-05-12, 11:55
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για την πολύτιμη βοήθεια !

Θα πάω αυτές τις μέρες γιατί θέλω και μια γερή ζυγοστάθμιση και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-12, 16:41
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Είναι γνωστό πως οι μαμά ζάντες του άσσου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες ειδικά στο μέσα μέρος...σε μια από τις αλλαγές είδα τις δικές μου (και τις 4)να είναι όλες εσωτερικά από ελαφρώς έως στραβές χωρίς ιδιαίτερα συχνές "επαφές"..Τις πήγα αμέσως,διορθώθηκαν,αλλά μετά από κάνα 3μηνο με κέρδισαν οι ζάντες του...Ζ3♥♥♥...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Καλά το οτι ξεχνάω πράγματα πρέπει να με απασχολήσει... Είπα θα γράψω και τελικά μεσολάβησαν δουλειά και διακοπές και όλα πήγαν περίπατο.

Στον άσσο φορούσα ζάντες απο Ε36, αυτές που φαίνονται και στις φωτογραφίες του γκαράζ. Είχα την original μαμά τετράδα να κάθεται. Τελικά, αποφάσισα να επαναφέρω τις μαμά ζάντες (τις κλασσικές ακτινωτές) μαζί με συμβατικά λάστιχα Bridgestone T001. Κοπάνημα τέλος, οι "νέες" ζάντες κομπλέ, και πάμε για άλλα !
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-12, 02:08
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γνωστό πως οι μαμά ζάντες του άσσου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες ειδικά στο μέσα μέρος...σε μια από τις αλλαγές είδα τις δικές μου (και τις 4)να είναι όλες εσωτερικά από ελαφρώς έως στραβές χωρίς ιδιαίτερα συχνές "επαφές"..Τις πήγα αμέσως,διορθώθηκαν,αλλά μετά από κάνα 3μηνο με κέρδισαν οι ζάντες του...Ζ3♥♥♥...
Σωστό αυτό.. Κι εμένα από μέσα στράβωσε και από έξω τίποτα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.