Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-12, 09:36
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
116i προβλημα με εγκεφαλο εκκινησης ??

Καλημερα σας,για εμενα δεν ξεκινησε καλα η εβδομαδα μιας και το πρωι δεν επερνε μπροστατο αμαξι.Αναγκαστηκα να το "σκασω" και ετσι το πηγα στον αντιπροσωπο.Το ειχε ξανακανει στο παρελθον και αλλαξα αισθητηρα συμπλεκτη (ετσι μου ειχαν πει)
Σημερα ομως μου ειπαν οτι καηκε ο εγκεφαλος εκκινησης 450 ευρω και 1 εβδομαδα χωρις αυτοκινητο μιας και θα ερθει απο Γερμανια.Τι να κανω να ρωτησω καπου αλλου λετε να λενε ψεμματα?Και η πλακα ειναι οτι δεν δείνουν ουτε αυτοκινητο για να εξυπηρετηθω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-12, 09:53
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
προβλημα με την μοναδα CAS μου είπαν. αλλα πως περνει μπροστά το αμαξι αμα το σκασω ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-12, 16:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charalampos Εμφάνιση μηνυμάτων
προβλημα με την μοναδα CAS μου είπαν. αλλα πως περνει μπροστά το αμαξι αμα το σκασω ?
Τι εννοεις να το 'σκασεις'?..

Κατσε για να καταλαβω. Το αυτοκινητο παιρνει μπροστα ναι η οχι? Μιζαρει καθολου ή οχι? Μιζαρει αλλα δε ξεκιναει το μοτερ? Τι αλλα συμπτωματα εχει, αναβει κανα περιεργο λαμπακι τυπου check engine? Μπαταρια του ειναι οκ?.. Τροφοδοσια καυσιμου, βασικα, βενζινη ειχε?!

Διαφωτισε μας λιγο μηπως και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Εχει εγκεφαλο εκκινησης?! Δεν το ηξερα... Μηπως ειναι κατι αλλο, οπως πχ ο διακοπτης εκκινησης στο 'μπουτον' ή η υποδοχη του κλειδιου ή το ιδιο το immobiliser...

Με τη μοναδα CAS που γραφεις, βγαζει μια λογικη αλλα ειναι 100% σιγουροι οτι ειναι αυτο, και αν οντως ειναι ετσι, απο τι το επαθε, ετσι στα καλα καθουμενα απλα χαλασε?..

Τι χρονολογιας ειναι τ αμαξι και ποσα χλμ του εχεις κανει?.. Τα κλειδια τα χρησιμοποιεις και τα δυο εναλλαξ ανα 6μηνο? Μηπως πηγες να βαλεις μπροστα με ξεφορτιστο κλειδι που ειχες καιρο να το χρησιμοποιησεις?..

Συγγνωμη κιολας και για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα προσπαθω να βρω μια εξηγηση.

Σε ποιο συνεργειο το πηγες? Στειλε μου πμ για να μη γραφεις δημοσια. Παντως απαραδεκτο να θελουν να κρατησουν τ αμαξι τοσο μεσα και να μη σου δωσουν ενα να κανεις τη δουλεια σου. Στην τελικη παρτο και πηγαινε σε αλλο συνεργειο που θα σου δωσουν κι αμαξι αντικαταστασης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-12, 16:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις να το 'σκασεις'?..

Κατσε για να καταλαβω. Το αυτοκινητο παιρνει μπροστα ναι η οχι? Μιζαρει καθολου ή οχι? Μιζαρει αλλα δε ξεκιναει το μοτερ? Τι αλλα συμπτωματα εχει, αναβει κανα περιεργο λαμπακι τυπου check engine? Μπαταρια του ειναι οκ?.. Τροφοδοσια καυσιμου, βασικα, βενζινη ειχε?!

Διαφωτισε μας λιγο μηπως και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Εχει εγκεφαλο εκκινησης?! Δεν το ηξερα... Μηπως ειναι κατι αλλο, οπως πχ ο διακοπτης εκκινησης στο 'μπουτον' ή η υποδοχη του κλειδιου ή το ιδιο το immobiliser...

Με τη μοναδα CAS που γραφεις, βγαζει μια λογικη αλλα ειναι 100% σιγουροι οτι ειναι αυτο, και αν οντως ειναι ετσι, απο τι το επαθε, ετσι στα καλα καθουμενα απλα χαλασε?..

Τι χρονολογιας ειναι τ αμαξι και ποσα χλμ του εχεις κανει?.. Τα κλειδια τα χρησιμοποιεις και τα δυο εναλλαξ ανα 6μηνο? Μηπως πηγες να βαλεις μπροστα με ξεφορτιστο κλειδι που ειχες καιρο να το χρησιμοποιησεις?..

Συγγνωμη κιολας και για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα προσπαθω να βρω μια εξηγηση.

Σε ποιο συνεργειο το πηγες? Στειλε μου πμ για να μη γραφεις δημοσια. Παντως απαραδεκτο να θελουν να κρατησουν τ αμαξι τοσο μεσα και να μη σου δωσουν ενα να κανεις τη δουλεια σου. Στην τελικη παρτο και πηγαινε σε αλλο συνεργειο που θα σου δωσουν κι αμαξι αντικαταστασης.
Οχι, δε μιζάρει, παίρνει φόρα, αφήνει συμπλέκτη και βάζει μπρός με ταχύτητα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-12, 21:28
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
Γεια σου Γιαννη.το αμαξι δεν μιζαρει βαζω κλειδι κανει οτι το δεχετε παταω μια φορα μπουτον αναβουν κανονικα τα λαμπακια χωρις ερορρ παταω συμπλεκτη και παταω το μπουτον να παρει μπροστα και κλεινουν τα λαμπακια σαν να μην πατουσα συμπλεκτη οπως ειπα μου το εχει ξανακανει στο παρελθον στην ιδια αντιπροσωποια και ειπαν οτι αλαξαν αισθητηρα συμπλεκτη τωρα λεει εχει προβλημα η CAS UNIT.
Και εδω ξεκιναμε μου λεει δεν εχω αμαξι μια εβδομαδα μεσα μιας και θα ερθει απο γερμανια του λεω εχω παιδια μετακινησεις μου λεει τι να κανω.
Οκ λεω κατσε να ψαχτω περνω εναν εμπιστο φιλο μου μηχανικο απλα ειναι μακρυα απο την Θεσσαλονικη και μου λεει αν ηταν η CAS πως περνει μπροστα αν το τσουλησεις βαζεις δευτερα και περνει μπροστα; Τους περνει ο ιδιος τηλ και του λενε αυτον οτι εχει μπροβλημα ιμομπιλαιζερ και παλι δεν στεκει γιατι το αμαξι περνει μπροστα αμα το σκασω
Μου λεει κατι δεν παει καλα παρτο και παντο εκει που θα σου πω πηγα το πηρα στις 5 το απογεμα με εβαλαν και πληρωσα 60 ευρω εξοδα διαγνωσης το εσκασα και εφυγα.
Οταν ειπα οτι θα το παω αλου καπως τρομοκρατηθηκαν και τους ειπα να ευχεστε να ειναι η Cas γιατι αν ειναι κατι αλλο θα σας κανω ρομπα
Το πηγα σε αλλο μηχανικο που ο φιλος μου το βασιζετε με κλειστα ματια
Αυριο το πρωι θα ξερω και θα ενημερωσω
Το αμαξι Γιαννη ειναι ακριβως σαν το δικο σου 116 08/04 135.000 χλμ
Αυτο με τα κλειδια τα δευτερα δεν το δοκιμασα αλλα δεν νομιζω να ειναι τα κλειδια μιας και πηγα μια βολτα δουλευε κανονικα και μετα με το ιδιο κλειδι δεν δουλευε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-12, 03:04
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τωρα κι εγω χωρις να γνωριζω καλα, απλα εικασιες κανω... Εαν ειχε προβλημα η CAS ή/και το immobiliser, θα ξεκιναγε το μοτερ εστω και με αυτο τον τροπο?.. Νομιζω πως οχι.

Θα σου προτεινα να πας και το 2ο κλειδι στο συνεργειο που τελικα το πηγες τ αμαξι να στο δουν και με αυτο το κλειδι. Μηπως ειναι (και) θεμα κλειδιου.

Αναμενουμε νεοτερα για το θεμα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-12, 20:35
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charalampos Εμφάνιση μηνυμάτων
με εβαλαν και πληρωσα 60 ευρω εξοδα διαγνωσης το εσκασα και εφυγα.
Δεν έχω εμπειρία από αντιπροσωπείες αλλά 60 ευρώ η διάγνωση; !! Δηλαδή τί ακριβώς έκαναν και πόση ώρα δαπάνησαν; Και αν τελικά δεν ειναι το CAS θα πας λογικά να τα ζητήσεις πίσω; Φανταζομαι κράτησες απόδειξη (σωστά...αλλά τη διάγνωση στην είπαν προφορικά;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-12, 21:50
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
Και απο το δευτερο συνεργειο CAS μου ειπαν αυριο γινετε η αντικατασταση με αλλη μετ/σμενη προγγραματισμενη για το αμαξι μου.Αποδειξη κρατησα βεβαια αλλα για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο εγγραψαν αιτιολογια "διαγνωση" τους ειπα γιατι δεν γραφετε CAS? λεει το συστημα τιμολογιαης ετσι την κοβει την αποδειξη.
Για να δουμε αυριο τι θα γινει θα το παρουμε το αμαξι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-12, 21:53
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
Η ιστορια συνεχιζετε....στο δευτερο συνεργειο προσπαθησαν να προγγραματισουνε αλλη CAS ιδια με αυτη που φοραω αλλα δεν τα καταφεραν.Το αποτελεσμα ηταν να χαλασουνε και την δικια μου ολοκληρωτικα μιας και τωρα ουτε με σκουντημα περνει μπροστα.
Φορτωμα με την οδικη και το πηγα σε αλλο επισημο αντιπροσωπο στην Θεσσαλονικη με μαλιστα 200 ευρω λιγοτερα στην τελικη τιμη απο οτι με ειχε πει ο πρωτος?
Πως γινετε αυτο δεν ξερω και πλεον αναθεωρω την αποψη που ειχα και πηγαινα το αμαξι στον πρωτο για τα σερβις του.
Βεβαια το ανταλλακτικο θα ερθει Πεμπτη απο Γερμανια οποτε μεχρι τοτε αναμονη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-12, 22:08
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Tην μεταχειρισμένη cas θα στην εγκαταστήσει εξουσιοδοτημένο συνεργείο ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.