Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-14, 01:37
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Ερώτηση N46B20

Καλησπέρα,

μιάς και η καλή μου έχει φτάσει αισίως τα 230Κ χιλιόμετρα και έπεσα σε ένα 120i / 2005 (φαντάζομαι με N46B20) με κάτω από 100Κ χιλιόμετρα -που μάλλον είναι πραγματικά.. - οπότε σκέφτομαι σοβαρά μήπως είναι καλή ιδέα...

Το θέμα είναι ότι πέρα από το σχετικά αυξημένο κόστος χρήσης (σήμα, ασφάλειες κλπ) του N46 ένα βασικό ερώτημα που θα παίξει ρόλο στην απόφαση που θα πάρω είναι η αξιοπιστία του εν λόγω κινητήρα (και όχι μόνο...)...

ΟΚ, είμαι σίγουρος ότι κάτι παγούρια, γρύλους παραθύρων, και λοιπές μικροβλακείες δεν θα τις αποφύγω, όμως τα σοβαρά είναι που σκιάζομαι... Οπότε κάθε πληροφορία για βλάβες, ιδιαίτερα στην περιοχή των 100-150Κ χιλιομέτρων είναι απολύτως χρήσιμη...

Θανκ γιου βέρυ μάτς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-14, 01:53
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Από μένα, όχι. Κράτα το 46άρι, το τελευταίο πραγματικά καλό σειράς 3.
Άσε που το 120 είναι και άσχημο.
Προσωπική μου γνώμη.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-14, 05:19
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Μιλάμε πια για ένα αυτοκίνητο σχεδόν δέκα ετών (με κακή φήμη στις ζημιές αν και όχι όσο τα 2008-2010) και ας έχει λίγα χιλιόμετρα. Δε θα το έκανα αυτό που σκέφτεσαι, δεν είναι καν 6κύλινδρος ο Ν46Β20 ώστε να πείς οτι αξίζει να πληρώσεις τα κυβικά του.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-14, 15:17
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Όταν λες κακή φήμη, έχεις κάτι υπόψη σου?? Γιατί ότι διάβασα αφορούσε κυρίως τους άλλους κινητήρες και σίγουρα αυτά τις περιόδου 2008-2010, όμως για τον Ν46 δεν έχω βρει κάτι... Βέβαια από την άλλη νομίζω ότι τα 2λίτρα της σειράς 1 ήταν σχετικά λίγα, οπότε το δείγμα είναι μικρό.

Αν η καλή μου ήταν τουλάχιστο FL μετά το 2004 δεν θα το συζήταγα, όμως είναι ήδη 15 ετών... οπότε αν θα μείνει θα πρέπει σχετικά σύντομα να μπει το χέρι βαθιά στην τσέπη...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-14, 18:31
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
αυτο που εννοουν λεγοντας κακοφημο ειναι πιθανον λογω το οτι το αμαξι βγηκε το 04 επομενως ειχε τα μικροπροβληματα νεοτητας που εχουν ολα τα οχηματα...ο πολλαπλος ψεκασμος Ν46 συγκρινομενος με τον αμεσο ψεκασμο Ν43, οπως κ να το κανουμε θεωρειται αλεξισφαιρος σε θεματα καυσης με πολλαπλασιαστες, μπεκ κλπ. εγω προσωπικα απο τον κινητηρα δεν εχω το παραμικρο θεματακι, φυσικα ειμαι με λιγα χλμ μολις 77κ...
παντως απο το 15ετων οχημα να πας σε 10ετων δεν ειναι κ μεγαλη διαφορα οσον αφορα βλαβες κλπ. ισως να εψαχνες να δεις καποιο μοντελο απο τα τελευταια με τον πολλαπλο να ειναι κ λιγο νεοτερο ακομα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-14, 22:20
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Κοίτα το θέμα είναι ότι το E46 είναι πλέον 2 μοντέλα πίσω, 15 ετών με 230Κ χιλιόμετρα. Αν συνυπολογίσεις ότι κάνω περίπου 20-25Κ/έτος καταλαβαίνεις ότι η ώρα για το βαθύ χέρι στην τσέπη είναι κοντά. Χώρια που έχω αρχίσει να γίνομαι ο καλύτερος φίλος του συνεργείου... και βασικά έχω αρχίσει να μην εμπιστεύομαι το όχημα και αυτό είναι το χειρότερο! Νομίζω ότι ότι παιδικά προβλήματα και να έχει ο άσσος σίγουρα θα είναι λιγότερα από αυτά που ήδη αντιμετωπίζω... Βέβαια από την άλλη έχω ήδη μπάξει κάποια χρήματα και το διπλοσκέφτομαι, γιατί το πιθανότερο στην αλλαγή θα χρειαστεί να τα ξαναμπάξω -όπως δισκόπλακες, ψαλίδια & σινεμπλοκ, καμιά μεσαία τριβή κανένα παγουράκι (ίσως και ψυγείο??) κλπ κλπ κλπ.

Πάντως η τιμή του Ε87 είναι αρκετά καλή -κάτι παραπάνω από 5Κ- για αυτό και το σκέφτομαι... Προφανώς σε αυτά τα χρήματα δεν παίζει κάτι νεότερο, αλλά σε αυτή τη φάση δεν θέλω να πάω σε κάτι παραπάνω...

Για τον Ν46 έχω ακούσει τα ίδια, αλλά φοβάμαι μήπως η σύγκριση τον κάνει αλεξίσφαιρο και όχι η πραγματικότητα... για αυτό και ζητάω γνώμες (όπως τη δική σου...)!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 24-09-14 στις 22:27
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-14, 22:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
O N46 στο Ε46 δεν έχει κανένα πρόβλημα..
Πέρα απο τα ανόητα περιφερειακά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.