Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-15, 18:07
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Κομπρεσέρ air condition E46

Όπως λέει ο τίτλος, ήρθε η ώρα για κομπρεσέρ air condition. Συμπίεση ανεβάζει μια χαρά, αρά μετά τις 3000 στροφές βουήζει. Το ερώτημα είναι τι βάζει κανείς. Μεταχειρισμένο ή επισκευασμένο; Καινούργιο μακριά γιατί μου είπαν ότι κοστίζει αρκετά. Ή μήπως να επισκευάσω το δικό μου; Έχετε να προτείνετε κάποιον στην Αθήνα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-15, 12:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει ο τίτλος, ήρθε η ώρα για κομπρεσέρ air condition. Συμπίεση ανεβάζει μια χαρά, αρά μετά τις 3000 στροφές βουήζει. Το ερώτημα είναι τι βάζει κανείς. Μεταχειρισμένο ή επισκευασμένο; Καινούργιο μακριά γιατί μου είπαν ότι κοστίζει αρκετά. Ή μήπως να επισκευάσω το δικό μου; Έχετε να προτείνετε κάποιον στην Αθήνα;
Ακου να δεις που ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα. Ενα σπασμενο κομπρεσερ κλιμα, εν μερει απο βλακεια μου, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια, αλλαγμενο με καινουριο γνησιο σε αντιπροσωπεια, αυτο το 2007. Τα τελευταια 2 χρονια περιπου κι εμενα σφυριζε, βουιζε, ειδικα 'φορτωμενο', εκανε οπως κανουν τα ηλεκτρικα μοτερ.
Φετος ειδα πεσμενη αποδοση κι ειπα να του κανω εναν ελεγχο και συμπληρωση φρεον. Οντως ηθελε συμπληρωση και μαζι με το φρεον το μηχανημα βαζει αυτοματα και μια ποσοτητα ψυκτελαιου για τη λιπανση του συμπιεστη. Οταν τελειωσε η διαδικασια και το βαλαμε για δοκιμη, εκτος οτι εβγαζε αρκουδες απ τις γριλιες εξαερισμου στην καμπινα, ως εκ θαυματος το κομπρεσερ ειχε γινει ξανα αθορυβο σαν καινουριο! Ουτε να βουιζει, ουτε να σφυριζει, πουθενα, ρελαντι, εν κινησει, με οποιεσδηποτε στροφες, σιωπηλο! Τελικα σφυριζε γιατι ηθελε και λαδακι εκτος απο φρεον που χρειαζοταν για να αποδωσει σωστα το συστημα κλιμα του αυτοκινητου.
Οποτε δεν το πας να σου κανουν εναν ελεγχο φρεον κι αν απαιτηθει να συμπληρωσεις φρεον και λαδακι και μετα βλεπεις.
Καλυτερα να δωσεις 40 ευρω που κανει περιπου μια διαδικασια, παρα καμμια 500αρα που κανει καινουριο αφτερμαρκετ κομπρεσερ.
Οσο για επισκευη, ρισκο. Θα δωσεις καμμια 300αρα με εγγυηση τι κι απο ποιον;..
Οποτε δες το με το φρεον και μας λες τι εγινε τελικα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-15, 18:01
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Γεια χαρά.

Εγώ πάντως το δικό μου Ε46 το πήγα για επισκευή κ εδώ κ 2 χρόνια είναι μια χαρά. Στον δεύτερο χρόνο συμπλήρωσα λίγο φρέον. Η επισκευή; 120 ευρά.
Αν θες να σου στείλω σε πμ αυτόν που είχα πάει. Από σπόντα τους είχα βρει. Μέχρι τότε όλοι μου λέγανε πως δεν επισκευάζεται...ή μόνο καινούργιο κ τέτοια. Το καινούργιο δε;;; 1400 €!!! Αν θυμάμαι καλά έχει κ after market αυτός εκεί για κάποια μοντέλα.
Πάντως δες κ αυτό που λέει ο φίλος giannis 116. Ψάξ'το αρκετά πάντως. Μην βιαστείς.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-15, 19:20
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Σήφη, στείλε μου κι εμένα αυτόν που είχες πάει.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-15, 17:00
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Εμένα πάντως κάνει το ανάποδο. Δηλαδή κάνει θόρυβο όταν δεν είναι on δηλαδή κομπλαρισμενο. Από απόδοση είναι μια χαρά. Πέρυσι το είχα γεμίσει και είχε χάσει μόλις 50γρ από τα 495γρ. Ξέρω ότι ο θόρυβος προέρχεται από εκεί γιατί δοκίμασα κοντύτερο ιμάντα απομονωνοντας έτσι το συμπιεστή του αιρκοντισιον και έπαψε ο θόρυβος κατά την δοκιμή. Σε συνεργείο που ασχολείται με κομπρεσέρ αιρκοντισιον αποκλειστικά μου είπε ότι αυτά χαλουν εσωτερικά αλλά δεν κάνουν τον θόρυβο μου μιας και το βουητό είναι πιο δυνατό από τι στη δική μου περίπτωση. Εγώ ουσιαστικά έχω πολύ καλή απόδοση όταν δουλεύει αλλά λίγο θόρυβο όταν δεν δουλεύει. Κουλό?
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-15, 18:09
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Και εμενα κανει φασαρια το κομπρεσερ οταν δουλευει το a/c!κανει βουητο απο το ρελαντι σε ολες τις στροφες..απο οτι μου ειπανε εχει εκει πανω στο κομπρεσερ ενα ρουλεμαν αυτο κανει θορυβο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-15, 20:41
Xristos jamaika Ο χρήστης Xristos jamaika δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Μηνύματα: 1
Xristos jamaika is on a distinguished road
Το δικο μου παιδια βαζοντας φρεο δουλεβει μονο για μια ημερα.τι γινεται παω για κομπρεσορα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-15, 00:21
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristos jamaika Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικο μου παιδια βαζοντας φρεο δουλεβει μονο για μια ημερα.τι γινεται παω για κομπρεσορα.
Απο κάπου έχεις διαρροή και μεγάλη μάλιστα!
Δες κάτω απο το αμάξι για αρχή που αφήνει σημάδι πράσινο στην άσφαλτο η
ακομη και μέσα στο μηχανοστάσιο.....
Δεν είναι απαραίτητο να χάνει απο το κομπρεσερ αλλα κατα 90% απο εκεί θα είναι...
Μέσα η μοκέτα είναι υγρή; πόδια οδηγού συνοδηγού;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-15, 10:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κάπου έχεις διαρροή και μεγάλη μάλιστα!
Δες κάτω απο το αμάξι για αρχή που αφήνει σημάδι πράσινο στην άσφαλτο η
ακομη και μέσα στο μηχανοστάσιο.....
Δεν είναι απαραίτητο να χάνει απο το κομπρεσερ αλλα κατα 90% απο εκεί θα είναι...
Μέσα η μοκέτα είναι υγρή; πόδια οδηγού συνοδηγού;
Μα δε χάνει παραφλού..
Φρέο χάνει.. Μόνο αν βάλει αμπούλα και ειδικά γυαλιά θα το εντοπίσει..
Εκτός αν έχει ο μάστορας snifer
Αν εσάς σας έχει αφήσει σε οποιαδήποτε φάση σημάδι με χρώμα, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΥΓΡΑΣΙΑ μέσα στο φίλτρο, και ότι φυσικά δεν κάνατε συντήρηση το κλιματιστικό σας...
(απλό;;
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-09-15, 14:23
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δε χάνει παραφλού..
Φρέο χάνει.. Μόνο αν βάλει αμπούλα και ειδικά γυαλιά θα το εντοπίσει..
Ακριβώς έτσι γίνεται ο έλεγχος για διαρροή
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.