Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 17-08-10, 18:49
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα άλογα που αναφέρεις στο golf είναι ονομαστικά είναι περισσότερα εάν θυμάμαι καλά στα τελευτά ήταν 86
ok μπορέι και να είναι έτσι, αλλά νομίζω πως όλα τα γερμανικά αυτοκίνητα δηλώνουν λιγότερα. είχαμε κάποτε μία 318 με τα 118 άλογα νομίζω 1900 κυβικά και νομίζαμε ότι το αυτοκίνητο είχε παραπάνω άλογα. πάντα είχες την άισθηση με την bmw ότι παίρνεις κάτι παραπάνω από αυτό ποθ περίμενες και έτσι έμενες ικανοποιημένος. τώρα νομίζω είναι η πρώτη φορά που αυτό δεν ισχύει...
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 17-08-10, 19:00
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι γνωμη σου,ειναι η πραγματικοτητα...απο 160 και πανω,το 25αρι ειναι πισω.Και στο βιντεο οπως ηταν το compact τοτε,ηταν καμια κολωνα+ πισω αποτι ειναι τωρα
Δεν θέλω να στην πω, ουτε να σου πω ότι είσαι αργος, αλλά ένα rallye 16V Φ.Σ.Ε. το πολύ να μπορείς να περάσεις (που κάνουν 0-100 σε 7-7.5 secs και 400αρι σε κάτω από 16), οποιοδήποτε rallye με 140 ίππους και πάνω είναι μπροστά εύκολα, αν δεν είναι, ή πρόβλημα έχει, ή κακό οδηγό. Να υπενθυμήσουμε ότι μιλάμε για 940 κιλά αμάξι έτσι. Rallye 160 άλογα παίζουν αλλού, με πολύ πιο δυνατά αυτοκίνητα.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 16-09-10, 18:50
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να στην πω, ουτε να σου πω ότι είσαι αργος, αλλά ένα rallye 16V Φ.Σ.Ε. το πολύ να μπορείς να περάσεις (που κάνουν 0-100 σε 7-7.5 secs και 400αρι σε κάτω από 16), οποιοδήποτε rallye με 140 ίππους και πάνω είναι μπροστά εύκολα, αν δεν είναι, ή πρόβλημα έχει, ή κακό οδηγό. Να υπενθυμήσουμε ότι μιλάμε για 940 κιλά αμάξι έτσι. Rallye 160 άλογα παίζουν αλλού, με πολύ πιο δυνατά αυτοκίνητα.
δεν ξέρω πόσο κάνουν 0-100,αλλα με 140 άλογα αμφιβάλω οτι μπορεί να περάσει το rallye...δεν ξέρω καν αν θα μπορεί να ακολουθήσει σε 0-200km/h ή 50-200.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 16-09-10, 22:17
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Ξεφυγαμε απο το θεμα λιγο...
Τα 116 με τα 122 αλογα,οπως και το δικο μου δεν εχουν αυτο που λεμε,γκαζια κ κινουνται ικανοποιητικα απο 3ες και πανω!!!
Πιστευω πως το προβλημα σου ειναι οτι το συνηθισες-βαρεθηκες,οχι οτι εχει πεσει η αποδοση του...
Μπορεις να πεις κατι,πιο χαρακτηριστικο ωστε να βοηθησουμε περισσοτερο?
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 22-09-10, 07:39
Το avatar του χρήστη Daemonos
Daemonos Ο χρήστης Daemonos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2009
Μηνύματα: 31
Daemonos is on a distinguished road
Εμένα μου αρέσει γιατί θέλω με τον άσο να κάνω την βόλτα μου και όχι κόντρες....
όταν χρειάζομαι προσπέραση στην εθνική μια χαρά πάει απο τις 3ες και πάνω όπως προαναφέρθηκε.
__________________
Ride on...
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 30-09-10, 16:57
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
να σε δω ομως σε επαρχιακο δικτυο πως θα προσπερασεις. και οχι μονο εσυ ολοι οσοι εχουμε bmw 1.600 κεκ. σορρυ για το οφτοπικ. απλα αγανακτησα με την 316 Ε90 που ειχα και ακριβοπληρωσα... και υποψιν δηλωνω τρελος φαν της bmw...
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 05-10-10, 00:07
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drmdtsap Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε δω ομως σε επαρχιακο δικτυο πως θα προσπερασεις. και οχι μονο εσυ ολοι οσοι εχουμε bmw 1.600 κεκ. σορρυ για το οφτοπικ. απλα αγανακτησα με την 316 Ε90 που ειχα και ακριβοπληρωσα... και υποψιν δηλωνω τρελος φαν της bmw...
Δηλαδη εμεις νομιζεις οτι κινουμαστε μονο σε εθνικες οδους κ ταχειας κυκλοφοριας,δεν καταλαβα?!Θελουμε πανω απο 200 αλογα για να κανουμε μια προσπεραση κ καλα γρηγορα,με ασφαλεια?!Ας μην ειμαστε παντα υπερβολικοι,ας μην βρισκουμε παντα δικαιολογιες κ μην αδικουμε παντα κατι,επειδη θα θελαμε κατι πολυ παραπανω απο αυτο που εχουμε κ προφασιζομαστε διαφορα!!!Κ εγω θελω το αυτοκινητο μου να εχει περισσοτερα αλογα κ εγω ειμαι κ@υλωμενος,αλλα μεχρι εκει!!!
Οσοι εχουν Μ3,5,6 την εχουν αγορασει γιατι θελουν κυριως να κανουν ασφαλεις-γρηγορες προσπερασεις καθοτι δεν θα κατσουν αρκετη ωρα παραλληλα με το οχημα που προσπερνουν κ θα μπουν νωρις παλι στο κανονικο τους ρευμα?!
Μην κοροιδευουμε τον εαυτο μας αλλο...
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 05-10-10, 01:10
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Δεν κοροιδεύουμαστε μεταξύ μας
Το αμάξι είναι ικανοποιητικό παρόλο που του λείπει η δύναμη... Αλλά νομίζω όλοι ξέραμε πάνω κάτω ότι πήραμε το πιο αργό 1600άρι Καλύτερα αυτό που είναι αργό αλλά μπορείς να κάνεις το Αθήνα-Θεσσαλονίκη κολλημένο στα 200 και να είσαι χαλαρός παρά κάτι άλλο πιο γρήγορο και να τρέμει σε όλη την διαδρομή... (Μιλάω για αμάξια στα ίδια λεφτά)
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 05-10-10, 09:19
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Το 106 rallye με 160 άλογα ατμόσφαιρα είναι "άδειο" στις χαμηλές στροφές και μετά "ροπιάζει" πολύ απότομα και επικίνδυνα αν βρίσκεσαι σε στροφιλίκι (όσοι το έχουν οδηγήσει, ξέρουν).
Προσωπικά πριν 1 μήνα με το 120i σε επαρχιακό δρόμο χαμηλής πρόσφυσης κέρασα τσάι rallye φτιαγμένο με τεράστια μπάκετ μέσα, επειδή περνούσε απότομα από υπερστροφή σε υποστροφή αδυνατώντας να περάσει τα άλογά του στον δρόμο. Το BMW ήταν ακλόνητο και έστριβα με γραμμές πολύ γρηγορότερα (ο οδηγός του απλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει στους ρυθμούς του BMW).
Επίσης το 106 rallye απλά δεν έχει παθητική ασφάλεια......

Όσο για το 207 "rallye" (σε εισαγωγικά το rallye, αφού πρόκειται για ελληνική πατέντα η ονομασία του, καθαρά για λόγους marketing) με τα 150ps το αγόρασα ολοκαίνουργιο και σε 3 μήνες το έδωσα αφού βαρέθηκα να οδηγώ ένα μπροστόβαρο αυτοκίνητο το οποίο σε στροφιλίκι πετούσε μούτρα και ο πίσω (ημιάκαμπτος!!!!) άξονας κοπάναγε συνεχώς (θα γράψω και άλλα αν διαφωνήσει κάποιος μαζί μου σε αυτό :-) ) . Επίσης το esp σε έκοβε παντού και μάλιστα πολύ άτσαλα.

Μετά από χρόνια με πισωκίνητα με κατανομή βάρους 50-50 πραγματικά απελπίστηκα με το μπροστόβαρο και μπροστοκίνητο κουβαδάκι....

Συγγνώμη αν πικραίνω κάποιους.....
Για 0-140 σε φανάρια είναι μια χαρά και τα 2 peugeot (και το 207 με πρόγραμμα) , αλλά εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι, προτιμώ να κάνω την "ιδανική διαδρομή" σε άδειο επαρχιακό δρόμο και σε σημεία που εχω ορατότητα από σεβασμό στους άλλους χρήστες του δρόμου (ή σε κάποια ελληνική "πίστα" ).


Υ.Γ Το mini πρέπει να αποτελεί εξαίρεση (δεν το έχω οδηγήσει) όπως μου λένε κάποιοι φίλοι μου λόγω σωστής κατανομής βάρους και ψαγμένης ανάρτησης και στον πίσω άξονα.

Υ.Γ 2 : Αν είχα 116, θα έβαζα το 2λιτρο μοτέρ και δεν θα το δήλωνα σαν 2λιτρο (ο τετρακύλινδρος 2λιτρος δεν βγάζει μάτι σε πιθανό έλεγχο της τροχαίας) - δεν θα έβαζα φωτιά στον δρόμο αλλά θα είχα ένα αρκετά πιο σβέλτο και ευχάριστο αυτοκίνητο. (σε άνοιγμα που έγινε με 116i στην εθνική, δεν υπήρχε επαφή με το 120i .... χωρίς βέβαια το ξανατονίζω να βάζει φωτιά στον δρόμο το 120i...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 05-10-10 στις 09:33
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.