Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 14-03-11, 11:25
bon Ο χρήστης bon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-03-2011
Μηνύματα: 18
bon is on a distinguished road
πολυ καλο αυτο με τους μαγνητες, τετοια σκηνικα εννοω! παιζουν κιαλλα τετοια?

το ξερω οτι γκαζι δεν παιρνεις απο ατμοσφαιρα,εκτος αν πειραξεις εκκεντροφορους῏καπακι...αλλα στα τωρινα μοτερ δεν αξιζει...ειχα rallye 8v οταν ημουν πιτσιρικας κ γνωριζω.

στα punto gt πχ (ειχα παρει στον πατερα μ) κοβαμε το φιλτροκουτι απο κατω με σεγα και εμπαινε φρεσκος αερας, χωρις να εβαζες φιλτροχωανη που σε μερικες περιπτωσεις μπερδευε κιολας.. ξερω ομως οτι τα 1 εχουν πολυ καλη εισαγωγη κ ως εκ τουτου τα φιλτρακια δεν κανουν κατι..

το τελικο σκεφτομουν, μιας κ υπαρχει κ performance εκδοση, αρα αυτο σημαινει οτι μπορει να ανοιξει λιγαακι. δεν θελω γκαζι, δεν θα το εχω αλλωστε, λιγο καλυτερη ανασα χαμηλα μονο για πιο ανετη πορτα.

Γιαννη εχεις δικιο για τις τιμες, πλεον τα μτχ 120 εχουν οσο τα μτχ 116, αλλα επειδη το ξερω κ το 120, δεν αξιζει το γκαζι του για το ρισκο οτι το μτχ που θα παρω ειναι οσο καλο οσο το δικο μ. απο service, φρενα , αμορτισερ (μου εσπασε η μαμα αναρτηση στη βαση!!) κ μοτερ ειμαι καινουριος..

το μονο που αξιζει ειναι να βρεις τσαμπα n52 μοτερ και να το φορεσεις, εννοω τρπετο, κιβωτιο,πλεξουδα, ακρα etc.. τα φρενα ειναι εκτος ναι, αλλα με ενα μεγαλυτερο δισκο στην υπαρχουσα῏-αλλα καλα ρυθμισμενη- δαγκανα εισαι μια χαρα.

Αλλα ναι, ειναι μπελαδες στο κεφαλι, οποτε ισως το καλυτερο ειναι υπομονη κ καποιο καλο 135 για να τελειωνεις με το θεμα αυτοκινητου.

Οτι βοηθημα για καλυτερη ανασα χαμηλα ποσταρετε το!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 15-03-11, 14:46
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αυτα με τα μαγνητακια τα εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι ειναι απλα απατεωνιες! Αλλιως για σκεφτειτε λογικα οτι θα τα ειχαν τοποθετησει ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες αιωνες τωρα και δε θα καθονταν να σκορπανε εκατομυρια σε ερευνες για νεες τεχνολογιες!
Απλα νομιζουμε οτι παει καλυτερα η ειναι πιο οικονομικο, απλα αυθυποβολή!

Κι εμενα αν μου πειτε, οταν εβαλα sprint booster και πιο ελευθερο φιλτρο θα σας ελεγα οτι τ'αμαξι φυσαγε. Τριχες! Ιδεα απλως ειναι.

Για τα φρενα τωρα που διαβασα πριν, δε νομιζω να χωραει πιο μεγαλος δισκος σε μαμα δαγκανα, ειναι στανταρ διασταση που μπαινει. Η 116i εχει διαφορετικα φρενα με 120i.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 15-03-11, 21:18
bon Ο χρήστης bon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-03-2011
Μηνύματα: 18
bon is on a distinguished road
γενικα συμφωνω μαζι σου, χωρις να ειμαι τοσο απολυτος βεβαια..

Βελτιωση μπορει να υφισταται εκει που υπαρχει περιθωριο για βελτιωση. Αν ενα μοτερ ειναι ετοιμο δεν εχει περιθωρια, αν ομως ειναι κλειστο ελεω ρυπων ακομα και ενα τελικο μπορει να δωσει (αυτο, φανταζομαι ξερεις, παιζει πολυ στα μηχανακια).

Μια η αλλη το 116 ποτε δεν θα παει, νομιζω οτι οντως δεν υπαρχει λογος.. ισως αν εβρισκα καποιο φθηνο τελικο απο μαμα να το εβαζα, ετσι μονο για το πιο γλυκο ηχο.

το 120 δεν ξερω αν εχει αλλα φρενα απο 116,μπορει.. μονοπιστονη ειναι παντως και αυτη.

Ενα καλα ρυθμισμενο, χαραγμενο, εξαερωμενο μονοπιστονο με μεταλικα σωλινακια ειναι μια χαρα..διαφωνεις῞?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 15-03-11, 21:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικα συμφωνω μαζι σου, χωρις να ειμαι τοσο απολυτος βεβαια..

Βελτιωση μπορει να υφισταται εκει που υπαρχει περιθωριο για βελτιωση. Αν ενα μοτερ ειναι ετοιμο δεν εχει περιθωρια, αν ομως ειναι κλειστο ελεω ρυπων ακομα και ενα τελικο μπορει να δωσει (αυτο, φανταζομαι ξερεις, παιζει πολυ στα μηχανακια).

Μια η αλλη το 116 ποτε δεν θα παει, νομιζω οτι οντως δεν υπαρχει λογος.. ισως αν εβρισκα καποιο φθηνο τελικο απο μαμα να το εβαζα, ετσι μονο για το πιο γλυκο ηχο.

το 120 δεν ξερω αν εχει αλλα φρενα απο 116,μπορει.. μονοπιστονη ειναι παντως και αυτη.

Ενα καλα ρυθμισμενο, χαραγμενο, εξαερωμενο μονοπιστονο με μεταλικα σωλινακια ειναι μια χαρα..διαφωνεις῞?
Μονοπιστονα εχουν ολα τα 1 πλην της 135i που εχει πολυπιστονα μπροστα απ το εργοστασιο. Σιγουρα παιρνει αναβαθμιση το συστημα πεδησης, παντως να σου πω την αληθεια εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο αυτο για τη χρηση που του κανω και δε θα θελα να αλλαξω κατι σ αυτο προσωπικα.

Για το τελικο που λες, κι εγω μαζι σου! Ψαξε για κανα τελικο απο 125i με 2πλη αποληξη, φαινεται και κουκλα κανει και καλυτερο ηχο. Αν ψαξεις λιγο το φορουμ εχει γραψει ενα αλλο μελος με ασσο για ενα τετοιο εγχειρημα με πολυ καλα αποτελεσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-03-11, 00:59
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon Εμφάνιση μηνυμάτων
σε εξουσιοδοτημενο το πηγαινα κανονικα, με το book service στο χερι. Το αμαξι το πηρα 7 μηνων απο το ιδιο καταστημα με 10k km. Λες να εστειλαν ειδοποιηση στον πρωτο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon Εμφάνιση μηνυμάτων
νταξει Γιαννη δεν λεω, ητανε και 3 χρονια εκτος εγγυησης, στην αρχη μου ελεγε η bmw hellas για 20% μετα 50 κ εκλεισε στο 80 με πιεση κ απο τον καθετο.

παντως Γιαννη πελατακι δεν ειμαι..η τοτε δε ενημερωση στα φορα δεν υπηρχε..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε εγινε το καλεσμα γι αλλαγη τεντωτηρα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να εγινε εκει γυρω στο 2008 γιατι μεχρι και ολο το 2007 αν θυμαμαι καλα το πηγαινα μονο σε εξουσιοδοτημενα και δε μου ειχαν πει τιποτα γι αυτο. Τελη 07 αρχες 08 εκοψα τα εξουσιοδοτημενα και ξεκινησα να το πηγαινω εκτος δικτυου BMW σε εξειδικευμενα, κι ετυχε εκει γυρω στις αρχες του 2009 και ξαναπηγα σε ενα εξουσιοδοτημενο κι εκει μου το αλλαξαν αλλα δε τους ρωτησα ποτε αρχισαν τις αλλαγες σ αυτο το εξαρτημα.
Δείτε ας πούμε αυτό το thread.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 20-03-11 στις 02:42
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-03-11, 10:26
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τα φρένα του 1 μια χαρά είναι.. Θέλει πολύ ζόρι για να ζεσταθούν και πιάνουν πάρα πολύ καλά..
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-03-11, 14:13
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείτε ας πούμε αυτό το thread.
C U out there
Απ οτι ειδα απ τις ημερομηνιες των ποστ ειναι φθινοπωρο του 09. Δε με ειχε ειδοποιησει κανεις γι αυτο το θεμα και το αλλαξα τελη του 08 αρχες του 09 καπου εκει, σε εξουσιοδοτημενο επειδη ετυχε να παω σε τετοιο και το τσεκαρε ο μηχανικος στον κομπιουτερ οτι δεν ειχε αλλαχτει και το αλλαξε σε λιγα λεπτα χωρις να χρεωσει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-03-11, 18:20
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Επειδή το θέμα είναι για κατανάλωση να πω ότι πριν από 2 βδομάδες μηδένισα τα πάντα στο BC το οποίο έδειχνε κατανάλωση 10,5 και από τότε μέχρι σήμερα η κατανάλωση μου είναι 8.0.. Έγινε η ίδια χρήση με πριν αλλά υπήρχε μια μείωση στην κατανάλωση..

Δεν έγινε η παραμικρή αλλαγή ή σέρβις στο αμάξι αλλά έπεσε η κατανάλωση..

Τo BC είχε να γίνει reset από 1-2 χρόνια πριν περίπου...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-03-11, 15:54
gkepek Ο χρήστης gkepek δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-09-2009
Μηνύματα: 6
gkepek is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα με τα μαγνητακια τα εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι ειναι απλα απατεωνιες! Αλλιως για σκεφτειτε λογικα οτι θα τα ειχαν τοποθετησει ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες αιωνες τωρα και δε θα καθονταν να σκορπανε εκατομυρια σε ερευνες για νεες τεχνολογιες!
Δε θέλω να διαφωνίσω μαζί σου, άλλωστε δεν υπάρχει και κάποιος λόγος. Εδώ γράφουμε τις εμπειρίες-απόψεις μας για να βοηθηθούμε όλοι. Υποθέτω για να το λες αυτό είχες βάλει στο παρελθόν και τους έβγαλες; Και δεν είδες καμία διαφορά; Γιατί εγώ τοποθέτησα 4 τεμάχια αρχικώς για 2 μήνες με μικτή οδήγηση και μετά τους έβγαλα για άλλους 2 μήνες κάνοντας σχεδόν τις ίδιες διαδρομές και χρησιμοποιώντας την ίδια βενζίνη. Και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έχω γράψει προηγουμένως. Γι' αυτό και τη 2η φορά έβαλα 8 (όχι ότι βελτιώθηκε επιπλέον, αλλά γιατί μου περίσσευαν). Τώρα το γιατί δε τους βάζουν οι κατασκευαστές μάλλον υποθέσεις θα κάνουμε παρά θα μπορέσουμε να το απαντήσουμε μετά βεβαιώτητας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.